Štālbergs: Nedrīkst atkārtoties situācija, ka gadu jaunāki spēlētāji tiek iesaistīti U17 vai U19 izlasē

21/08/2019 18:45
Nokopēts

Latvijas Basketbola savienībai (LBS) kā prioritārās jaunatnes izlases ir jānosaka U16, U18 un U20, uzskata vīriešu valstsvienības ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs.

Jau ziņots, ka šovasar jaunatnes basketbola sistēma ir saņēmusi kārtīgu, boksa terminoloģijā runājot nokautu – U20 un U18 vīriešu izlases Eiropas čempionātu A divīzijas turnīros zaudēja visās spēlēs un palika pēdējā vietā, U19 izlases Pasaules kausa izcīņā uzvarēja tikai vienā spēlē, bet U16 puiši no izkrišanas izglābās pēdējā brīdī. Cik spēcīga ir izveidotā sistēma, to parādīs tas, vai spēsim izdarīt pareizus secinājumus – atrast iemeslus neveiksmēm, piecelties un ar jaunām idejām virzīties uz priekšu.

LBS Treneru komisija pēc čempionātiem uzklausīja jaunatnes izlašu treneru Kristapa Zeida, Artūra Visocka-Rubeņa, Raimonda Feldmaņa un Agra Galvanovska pārskatus.

Štālbergs iesāka: “Vispirms vēlos nomierināt karstās galvas, kas šīs vasaras rezultātus uzskata par signālu talantu izsīkumam Latvijas vīriešu basketbolā un tuvākajā laikā prognozē lielas problēmas valstsvienībai. Gadu no gada talantu skaits un līmenis atšķiras, tomēr arī starp U18-U20 izlašu dalībniekiem ir vairāki basketbolisti, kuriem ir potenciāls izaugt līdz valstsvienības līmenim. Viens ne visai veiksmīgi aizvadīts vai dažādu iemeslu dēļ izlaists turnīrs nepārsvītro izredzes izaugt līdz augstākajam starptautiskajam līmenim.”

“Šovasar sportiskos rezultātus ietekmēja ne tikai dažu spēlētāju savainojumi. 1999. gada paaudze arī iepriekš nav bijusi konkurētspējīga Eiropas līmenī (pirms četriem gadiem U16 čempionātā izdevās noturēties A divīzijā, pirms diviem gadiem U18 čempionātā jau bija pēdējā vieta. Turklāt izcīnītās tiesības startēt U19 Pasaules kausā ietekmēja arī U20 un U18 izlašu komplektēšanu un rezultātus,” skaidroja Štālbergs.

Vīriešu izlase ģenerālmenedžeris pauda nostāju: “Ņemot vērā ierobežotos spēlētāju resursus, manuprāt, LBS ir jānosaka prioritārās izlases – U16, U18 un U20. Savukārt U17 un U19 izlasēs jāspēlē tikai konkrētā vecuma spēlētājiem ar iespēju viņus piesaistīt gadu vecākai izlasei. Nedrīkst atkārtoties situācija, ka gadu jaunāki spēlētāji tiek iesaistīti U17 vai U19 komandā, bet U16 vai U18 izlase nevar pilnvērtīgi sagatavoties Eiropas čempionātam un startēt labākajā sastāvā.”

Štālbergs minēja problēmas: “Pirmkārt, sliktā fiziskā sagatavotība un savainojumi. Jaunatnes basketbolā netiek pievērsta pienācīga uzmanība jauno spēlētāju vispārējai fiziskai attīstībai un traumu profilaksei. Kvalificētu fiziskās sagatavotības treneru un/vai fizioterapeitu piesaiste prasa papildus izdevumus, kurus daudzas sporta skolas nevar atļauties. LBS sadarbībā ar Latvijas labākajiem šo jomu speciālistiem veidos digitālo treneru rokasgrāmatu par jauniešu vispārējās fiziskās attīstības mūsdienu principiem, vingrinājumiem, tendencēm un traumu profilaksi. Taču šajā darbā nepieciešama ne tikai informācija – arī kopīga izpratne par šī spēlētāju sagatavošanas aspekta nozīmi. Mūsdienās augstas basketbolistu nav iespējams sagatavot tikai cītīgi darbojoties basketbola zālē.”

Speciālists arī uzsver, ka jaunatnes basketbolā netiek pievērsta pienācīga uzmanība jauno spēlētāju vispārējai fiziskai attīstībai un traumu profilaksei.

“Kvalificētu fiziskās sagatavotības treneru un/vai fizioterapeitu piesaiste prasa papildus izdevumus, kurus daudzas sporta skolas nevar atļauties. LBS sadarbībā ar Latvijas labākajiem šo jomu speciālistiem veidos digitālo treneru rokasgrāmatu par jauniešu vispārējās fiziskās attīstības mūsdienu principiem, vingrinājumiem, tendencēm un traumu profilaksi. Taču šajā darbā nepieciešama ne tikai informācija – arī kopīga izpratne par šī spēlētāju sagatavošanas aspekta nozīmi,” raksta Štālbergs.

Visi jaunatnes izlašu treneri savos pārskatos secināja, ka daudzi pretinieki bijuši ātrāki, agresīvāki un fiziski spēcīgāki par mūsu spēlētājiem.

“Diemžēl ir sporta skolas, kuru komandās zonas aizsardzība ir pamata taktika, neizmantojot cilvēks-cilvēks aizsardzībai vai segšanu pa visu laukumu. Šim aspektam uzmanība pievērsta arī iepriekš notikušajos treneru semināros, diemžēl ar aicinājumiem nepietiek. Jaunatnes līgas nolikumā jau iekļauti vairāki noteikumi, kuru mērķis ir veicināt spēlētāju meistarības izaugsmi. Iespējams, daži jau ir novecojuši, iespējams, nepieciešami precizējumi un inovācijas,” skaidro Štālbergs.

Pēdējo 10 gadu laikā sasniegto panākumu – jaunatnes izlašu labo rezultātu un pasaules līmeņa spēlētāju izaugsmes – pamatā bija smags darbs visos basketbola saimniecības līmeņos. Šovasar piedzīvotās neveiksmes norāda uz neizmantotajām rezervēm, un tas ir signāls, kas palīdzēs kļūt stiprākiem.

Informāciju sagatavoja Latvijas Basketbola savienība

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām