OS trešā diena: 13 gadus vecā Nišija atnes Japānai vēl vienu zeltu; Diasa nodrošina pirmo zeltu Filipīnām

26/07/2021 19:29
Nokopēts
Momidži Nišija

Skeitbords

Vien 13 gadus vecā japāniete Momidži Nišija pirmdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu skeitborda “street” disciplīnā. Skeitbords šogad debitē olimpisko spēļu programmā un Nišija kļuvusi par pirmo čempioni sieviešu sacensībās.

“Street” disciplīnā sportisti finālā vispirms veic divus 45 sekunžu braucienus skeitparkā, bet pēc tam demonstrē piecus trikus. Tiesneši vērtē priekšnesumu kombināciju sarežģītību, oriģinalitāti, izpildījumu, kompozīciju, ātrumu un augstumu. Skeitbordistiem tiek ieskaitīt četri labākie no septiņiem priekšnesumiem.

Nišija summā sakrāja 15,26 punktus, pārspējot divas citas pusaudzes, 13 gadus veco brazīlieti Raisu Lealu un 16 gadus veco japānieti Funu Nakajamu, kuras nopelnīja attiecīgi 14,64 un 14,49 punktus. Visu trīs medaļnieču vidējais vecums ir 14 gadi un 191 diena, tādējādi veidojot visu laiku jaunāko goda pjedestālu olimpiskajās spēlēs.

Svētdien par vēsturē pirmo olimpisko čempionu skeitbordā kļuva japānis Juto Horigome. Tokijā sportisti sacentīsies arī “park” disciplīnā. Bez skeitborda olimpiskajā programmā debitē arī sērfings, karatē, sporta kāpšana, 3×3 basketbols un BMX frīstails.

Svarcelšana

Filipīnu sportiste Hidilina Diasa pirmdien Tokijas olimpiskajās spēlēs svarcelšanā izcīnīja pirmo zelta medaļu savai valstij olimpisko spēļu vēsturē. Viņa uzvarēja ar jaunu olimpisko rekordu grūšanā un summā.

Raušanā ar 97 kilogramiem viņa dalīja vien otro vietu kopā ar Ķīnas sportisti Cjiujuņu Liao. Ar jaunu olimpisko rekordu (98 kg) uzvaru šajā vingrinājumā panāca Uzbekistānas pārstāve Muatara Nabijeva. Pēc grūšanas par uzvaru varēja līksmot Diasa, kura summā pacēla 224 (97+127) kilogramus.

Otro vietu ar 223 (97+126) kilogramiem izcīnīja Liao, bet trešā ar 213 (90+123) kilogramiem bija Kazahstānas svarcēlāja Zulfija Činšanlo. Šī bija pirmā no četrām svarcelšanas sacensībām Tokijā, kurām uzvaru neizcīnīja Ķīnas pārstāvis.

Sieviešu basketbols

Spānijas un Serbijas basketbolistes pirmdien Tokijā izcīnīja pa uzvarai olimpisko spēļu turnīrā. Spānija tikai ar 73:69 (16:15, 17:20, 21:18, 19:16) pieveica Dienvidkoreju. Uzvarētāju labā 28 punkti, desmit atlēkušās bumbas un četri bloķēti metieni Astū Ndūras kontā, 16 punktus guva un 14 atlēkušās bumbas izcīnīja Laura Hila. Dienvidkorejai 26 punkti un septiņas atlēkušās bumbas tika Lēseulai Kangai, 17 punkti un desmit atlēkušās bumbas – Džisu Parkai.

Vēlajā grupas spēlē Serbija ar 72:68 (16:13, 20:15, 9:17, 27:23) pārspēja Kanādu. Uzvarētāju labā 16 punktus guva Sonja Vasiča (agrāk – Petroviča), bet vēl piecas basketbolistes sakrāja no deviņiem līdz 12 punktiem. Kanādai 19 punktus guva Nira Fīldsa, bet 16 – Kija Nērsa.

Peldēšana

Lielbritānijas peldētājs Edams Pītijs pirmdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu 100 metru brasa sacensībās, kamēr ASV zvaigzne Ketlīna Ledecki piekāpās austrālietei Eriernei Titmasai 400 metros brīvajā stilā. Pītijs finālā distanci veica 57,37 sekundēs, kas ir piektais visu laiku labākais rezultāts. Viņam pieder 18 no 19 visu laiku ātrākajiem rezultātiem šajā distancē.

Pītijs izcīnīja Lielbritānijai pirmo zelta medaļu šajās olimpiskajās spēlēs. Viņš ir vienīgais britu peldētājs, kurš divās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas uzvarējis vienā un tajā pašā distancē. Sudrabu Tokijā izcīnīja Nīderlandes peldētājs Arno Kamminga, kurš finālā distanci peldēja tieši 58,00 sekundēs. Bronzas medaļas ieguvējs Nikolo Martinenji no Itālijas bija 0,33 sekundes lēnāks.

Tikmēr 400 metros brīvajā stilā sievietēm Titmasa distanci veica trīs minūtēs un 56,69 sekundēs, labojot Okeānijas rekordu. Riodežaneiro olimpisko spēļu čempione un pasaules rekordiste Ledecki viņai zaudēja 0,67 sekundes. Trešā ar jaunu Āzijas rekordu finišēja ķīniete Bindzje Li, kuras distances laiks bija četras minūtes un 1,08 sekundes.  Ledecki līdz šim nebija zaudējusi nevienā no olimpisko spēļu fināliem. 24 gadus vecā amerikāniete Tokijā startēs arī 200, 800 un 1500 metros brīvajā stilā

Rīta sesijas ievadā norisinājās fināls 50 metros tauriņstilā sievietēm, kur ar jaunu Amerikas rekordu – 55,59 sekundēm – uzvarēja Mārgareta Maknīla, sarūpējot Kanādai pirmo zeltu Tokijas olimpiskajās spēlēs. Nieka piecas sekundes simtdaļas viņai zaudēja ķīniete Juifei Džana, bet trešā ar 0,13 sekunžu deficītu bija Okeānijas rekordu labojusī austrāliete Emma Makeona.  Nieka sekundes simtdaļu pirmajam trijniekam zaudēja amerikāniete Torri Haske, kamēr ar septīto vietu samierinājās zviedriete Sāra Šēstrēma. Iepriekšējo olimpisko spēļu čempione un pasaules rekordiste Šēstrēma februārī pēc paslīdēšanas uz ledus salauza elkoni, kā dēļ viņas dalība Tokijā bija zem jautājuma zīmes.

Rīta sesijas noslēgumā risinājās 4×100 metru stafete, kurā uzvaru svinēja ASV kvartets Keilebs Dresels, Bleiks Pjeroni, Bouens Bekers un Zeks Epls. Amerikāņi finišēja trīs minūtēs un 8,97 sekundēs, no pasaules rekorda atpaliekot pussekundi. Sudrabu izcīnījušie itāļi bija 1,14 sekundes lēnāki, bet bronza un 1,25 sekunžu deficīts bija austrāliešiem.

Sinhronā daiļlēkšana

Lielbritānijas duets Toms Deilijs un Metijs Lī pirmdien sinhronajā daiļlēkšanā no desmit metru tramplīna izcīnīja Tokijas olimpisko spēļu zelta medaļas.

Britu duets saņēma 471,81 punktu, par 1,23 punktiem apsteidzot Ķīnas pāri Juaņu Cao un Aiseņu Čeņu. Bronzas medaļas ieguva Krievijas Olimpiskās komitejas (LOK) pārstāvji Aleksandrs Bondars un Viktors Minibajevs. Deilijam šī ir trešā olimpiskā medaļa pēc tam, kad Londonas un Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs viņš ieguva bronzas kaluma medaļu. Ceļu uz zelta medaļām Deilijam un Lī pavēra Ķīnas pārstāvju vājais rezultāts ceturtajā kārtā – 73,44 punkti.

Pirms pēdējā lēciena briti ķīniešus apsteidza par 1,74 punktiem, bet ar lieliski izpildītu četru ar pusi apgriezienu salto savelkoties uz priekšu briti ieguva 101,01 punktu, un Ķīnas duets viņus vairs nevarēja pārspēt. Pirms pieciem gadiem Ķīna dominēja daiļlēkšanas sacensībās, kur izcīnīja septiņas no astoņām zelta medaļām.

Kalnu riteņbraukšana

Lielbritānijas kalnu riteņbraucējs Toms Pidkoks pirmdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu sacensībās MTB krosā. Kalnu riteņbraucēji olimpiskajās spēlēs veica 28,25 kilometrus garu distanci, kas sadalīta septiņos apļos. Pidkoks no saviem tuvākajiem konkurentiem, 2016.gada čempiona Nino Šurtera un cita šveicieša Matīasa Flikīgera atrāvās ceturtajā aplī, 21 gadu vecajam britam noturot vadību.

Pidkoks finiša līniju šķērsoja pēc distancē pavadītas vienas stundas 25 minūtēm un 14 sekundēm, sportists pēdējā nogrieznī paguva paņemt Lielbritānijas karogu. Flikīgers finišēja 20 sekundes vēlāk, bet vēl pēc 14 sekundēm trasi beidza spānis Davids Valero-Serrano. Šurters samierinājās ar ceturto vietu. Jau pirmajā aplī kritienu piedzīvoja viens no favorītiem Matjē van der Pūls no Nīderlandes. Piektajā aplī viņš no sacīkstes izstājās.  No 38 startējušajiem sportistiem par apli tika apsteigti trīs bet nefinišēja divi.

Šosejas un kalnu riteņbraukšanā startējošais Pidkoks šosezon uzvarēja vienā Pasaules kausa posmā. Jūnijā viņš avārijā salauza atslēgas kaulu un vienu nedēļu iztika bez treniņiem, kas radīja bažas par to, vai sportists būs gana sagatavojies olimpiskajām spēlēm.

Loka šaušana

Dienvidkorejas loka šāvēji pirmdien izcīnīja uzvaru Tokijas olimpisko spēļu vīriešu komandu sacensībās. Finālā Dienvidkoreja trīs setos ar rezultātu 6-0 uzvarēja Taivānu. Dienvidkorejas trio sastāvā bija Udžins Kims, Dzinhjeks O un Jedoks Kims. U.Kims ir arī Riodežaneiro olimpisko spēļu čempions komandu sacensībās, O 2012.gadā Londonā izcīnīja zeltu individuālajās sacensībās un komandu mačos, bet 17 gadus vecais J.Kims nedēļas nogalē tepat Tokijā kļuva par čempionu jaukto pāru cīņās.

Cīņā par bronzu starp Japānas un Nīderlandes izlasēm pēc četriem setiem rezultāts bija 4-4, bet pāršaudē uzvarēja japāņi, panākot 5-4. Dienvidkoreja Tokijā uzvarēja arī jaukto pāru un sieviešu komandu sacensībās. Pēc loka šaušanas atgriešanās olimpisko spēļu programmā Dienvidkoreja kļuva par šī sporta veida dominējošo valsti, izcīnot 26 no 43 zelta medaļām. Riodežaneiro Dienvidkoreja uzvarēja visās četrās disciplīnās.

Kanoe slaloms

Benjamins Savšeks ieguvis pirmo zelta medaļu Slovēnijas olimpiskajai izlasei, pirmdien uzvarot vīriešu kanoe slaloma sacensībās. Nepilnas četras sekundes no slovēņa atpalika un sudraba medaļu ieguva Lukāšs Rohans. Bronzas medaļu ieguva 2012.gada olimpisko spēļu vicečempions vācietis Sideris Tasiadis, kurš no līdera atpalika 5,45 sekundes.

Savšeka uzvara pieliek punktu Slovākijas un Francijas dominancei šajā disciplīnā. Abas valstis sadalījušas visas zelta medaļas kopš 1996.gada Atlantas olimpiskajām spēlēm šajā disciplīnā. Francūzis Tomā Martēns ierindojās piektajā vietā, bet slovāks Matejs Beņušs palika sestais. Pirmdien sacensību dalībniekiem palīdzēja apmākušās debesis līdzās Tokijas līcim esošajā slaloma centrā “Kasai”, kur svētdien notikušās sacīkstes apgrūtināja siltais ūdens.

Austrālijas sportiste Džesika Foksa izteicās, ka ūdens bijis silts kā vannā. Kanoe slaloma sacensības Tokijas olimpiskajās spēlēs turpināsies līdz 30.jūlijam. Sestdien Slovēnijas pirmo medaļu Tokijas olimpiskajās spēlēs ieguva šosejas riteņbraucējs Tadejs Pogačars, 234 kilometrus garajā distancē izcīnot trešo vietu.

Šaušana

Tokijas olimpisko spēļu sacensībās šaušanā apaļajā stendā pirmdien triumfēja ASV sportisti. Sieviešu konkurencē amerikāniete Ambera Ingliša savās pirmajās olimpiskajās spēlēs ieguva zelta medaļu ar 56 sašautiem mērķiem, kas ir jauns olimpiskais rekords.

31 gadu vecā sportiste finālā neprecīza bija tikai četras reizes. Finālā Ingliša iekļuva kā trešā, kvalifikācijas sacensībās sašaujot 121 šķīvi, kas ir par četriem mazāk nekā maksimālais iespējamais. Sudraba medaļu šajās sacensībās ieguva Diāna Bakosi no Itālijas, kura sašāva 51 mērķi, bet trešajā vietā palika ķīniete Mena Vei, kura kvalifikācijā uzrādīja labāko rezultātu ar 124 sašautiem šķīvjiem.

2016.gada olimpisko spēļu čempione Bakosi kvalifikācijā sašāva 123 mērķus. Arī vīriešu konkurencē šaušanā apaļajā stendā uzvarēja ASV sportists – 32 gadus vecais Vinsents Henkoks. Finālā Henkoks sašāva 59 šķīvjus, netrāpot tikai vienam mērķim. 55 mērķus sašāva un sudraba medaļu ieguva Jespers Hansens no Dānijas, savukārt bronzas medaļu izcīnīja Abdullahs al Rašidi no Kuveitas, kurš sašāva 46 mērķus.

Savās ceturtajās olimpiskajās spēlēs Henkoks finālā iekļuva kā ceturtais, iegūstot 122+8 punktus. Iepriekš Henkoks izcīnījis olimpisko zeltu 2008.gadā Pekinā un 2012.gadā Londonā, kļūstot par pirmo apaļā stenda šāvēju, kurš divas reizes pēc kārtas kļuvis par olimpisko čempionu.

Džudo

Mājinieks Šohei Ono pirmdien Tokijā Japānai izcīnīja jau ceturto olimpisko zeltu džudo sacensībās, bet jau otro reizi džudo sacensībās Japānas galvaspilsētā skanēja Kosovas himna par godu uzvarētājai sieviešu konkurencē Norai Gjakovai.

Trīskārtējais pasaules čempions Ono izcīnīja ceturto zeltu mājinieku komandai sešās notikušajās sacensībās. Vīriešu konkurencē pagaidām uzvarējuši tikai mājinieki, bet sievietēm bez Utas Abes zelta divas augstākā kaluma godalgas ceļos uz Kosovu. Ono jau otrajās spēlēs pēc kārtas uzvarēja svara kategorijā līdz 73 kilogramiem. Finālā viņš uz tatami bija spiests aizvadīt deviņas minūtes un 26 sekundes, lai ar “vaza-arī” pieveiktu Gruzijas sportistu Lašu Šavdatuašvili.

Bronzas medaļu izcīnīja Dienvidkorejas atlēts Čangrims Ans un Mongolijas džudists Čends Ocirins Cogtbātars. Japānai džudo pirmdien tika arī bronza, ko sieviešu sacensībās svara kategorijā līdz 57 kilogramiem izcīnīja Cukasa Jošida. Otra bronzas medaļa tika pasaules čempionei kanādietei Džesikai Kimkleitai. Zeltu ieguva Kosovas džudiste Gjakova, kura ar “ippon” pieveica franču sportisti Sāru Leoniju Siziku. Uzvara kosovietei divas minūtes un 45 sekundes pēc cīņas sākuma tika piešķirta par pretinieces bīstamu kustību uz leju ar galvu. Pēc trim sacensību dienām tikai Kosovas un Japānas sportisti ir stāvējuši uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena šajās olimpiskajās spēlēs.

Regbijs

Olimpisko čempionu titula aizstāvēšanu Fidži pirmdien Tokijā regbijā-7 uzsāka ar uzvaru pār Japānu un Kanādu. Pašreizējā čempione vīriešu sacensībās Fidži apspēlēja Japānu ar 24:19 (12:14). Fidži dzimušie Japānas spēlētāji Lote Tukiri un Kameli Soedžima ar piezemējumiem palīdzēja Japānai izvirzīties vadībā ar 19:12, taču atlikušajā laikā čempioni uzvaru panāca ar Vaiseas Nakuku diviem piezemējumiem un realizācijas sitienu. Vieglāk gāja mačā ar Kanādu – 28:14 (14:7).

Divas uzvaras B grupā izcīnīja arī vicečempione Lielbritānija, kas ar 24:0 uzvarēja Kanādu un ar 34:0 – Japānu. 2016.gada olimpisko spēļu finālā Riodežaneiro Fidži sakāva britus ar 43:7. 2016.gada bronzas medaļnieci Dienvidāfriku neietekmēja trenera Nila Pauela prombūtne Covid-19 dēļ un norādījumu sniegšana, izmantojot klēpjdatoru. Īrija tika pārspēta ar 33:14, bet Kenija – ar 14:5.

ASV C grupā arī izcīnīja divas uzvaras – 19:14 pār kenijiešiem un 19:17 pār īriem. Jaunzēlande, kurai neizdevās tikt uz goda pjedestāla Riodežaneiro, A grupā ar 50:5 sagrāva Dienvidkoreju un ar 35:14 – Argentīnu, kamēr Austrālija Argentīnai zaudēja ar 19:29, bet otrajā mačā ar 42:5 uzvarēja dienvidkorejiešus. Divas labākās komandas no katras grupas, kā arī divas labākās trešās vietas īpašnieces iekļūs ceturtdaļfinālā.

Paukošana

Paukošanā ar zobenu pirmdien Tokijas olimpiskajās spēlēs uzvarēja ROC pārstāve Sofija Pozdņakova, bet vīriešiem sacensībās ar floreti – Honkongas pārstāvis Kalons Čeuns,  Čeuns savai valstij izcīnīja ceturto medaļu tās vēsturē, un otro – zelta. Finālā viņš ar 15:11 pieveica itāli Danieli Garoco.

Bronzas medaļu izcīnīja Čehijas paukotājs Aleksandrs Houpeničs, kurš mazajā finālā ar 15:8 pieveica mājinieku Takahiro Šikini. Sieviešu sacensībās ar zobenu Pozdņakova finālā divu ROC sportistu cīņā ar 15:11 pieveica Sofiju Veļikuju. Bronza tika francūzietei Manonai Brunē, kura ar 15:6 sagrāva ungārieti Annu Martonu.

Jau pirmajā kārtā zaudējumu cieta Argentīniete Marija Belena Peresa Morisa, taču, kad 36 gadus vecā sportiste pēc cīņas tika intervēta, viņas treneris Lukass Giljermo Sausedo aiz muguras parādīja plakātu ar uzrakstu spāņu valodā “Vai tu precēsies ar mani?”.

“Žurnālisti man lika pagriezties, un viņam bija tas uzraksts. Es visu aizmirsu. Ak, Dievs,” sacīja Peresa Morisa, kurai ar Sausedo ir attiecībās jau 17 gadus. “Mēs esam ļoti laimīgi. Mēs esam ļoti labi partneri. Protams, mums ir domstarpības, taču mēs izbaudām laiku vienam ar otru. Mēs tik ļoti mīlam viens otru, un mēs vēlamies pavadīt visu dzīvi kopā.” 51 gadu vecais Sausedo jau otro reizi lūdza Peresas Morisas roku. Pirmoreiz pēc 2010.gada pasaules čempionāta Parīzē piedāvājums tika noraidīts.

Vingrošana

Krievijas Olimpiskās komitejas (ROC) komanda pirmdien Tokijas olimpiskajās spēlēs izcīnīja uzvaru vīriešu komandu sacensībās vingrošanā. Uzvarētāju sastāvā startēja Ņikita Nagornijs, Deniss Abļazins, Davids Beļavskis un Arturs Dalalojans. ROC vienība finišēja ar 262,500 punktiem, čempiona titula aizstāvētāja Japāna sakrāja 262,397 punktus un Ķīna – 261,894 punktus.

Intriga uzvarētāja noskaidrošanā “Ariake” vingrošanas centrā bija līdz pēdējam startam brīvajās kustībās. Ķīna bija nepilnu punktu aiz ROC vienības, bet Japāna bija trešā. Tomēr izcils pēdējais vingrojums līdztekās Tokijas pusaudža Daiki Hašimoto izpildījumā, nopelnot augsto 15,100 punktu vērtējumu, spēļu saimniekiem ļāva finišēt otrajā vietā. Uzvaru ROC komandai nodrošināja Nagornijs, ar kura rezultātu 14,666 punkti brīvajās kustībās bija pietiekami, lai nodrošinātu ROC vienībai uzvaru.

Galda teniss

Japānas izlasi pārstāvošais Juns Mizutani un Mima Ito pirmdien Tokijas olimpiskajās spēlēs pārtrauca Ķīnas sportistu hegemoniju galda tenisā, uzvarot jauktajā dubultspēlē, kas olimpisko sacensību programmā iekļauta pirmoreiz. Japānas duets uzvarēja ar 4-3 (5:11, 7:11, 11:8, 11:9, 11:9, 6:11, 11:6).

Finālā Ķīnas pāris Sjiņs Sju un Šiveņa Liu izšķērdēja 2-0 pārsvaru setos un pēc neizšķirta 3-3 izšķirošajā raundā ar 6-11 piekāpās japāņiem, Sju izšķirošā punkta izspēlē pēc stundas un 17 minūšu cīņas raidot bumbiņu tīklā. Pēc 2004.gada visas olimpiskās zelta medaļas šajā sporta veidā bija izcīnījusi Ķīna.

2004.gada spēlēs Atēnās vīriešu konkurencē uzvarēja Dienvidkorejas pārstāvis Seungmins Rju. Tāpat šī ir pirmā zelta medaļa Japānai šajā sporta veidā. Bronzas medaļas izcīnīja Taivānas sportisti Jundžu Liņs un Čina Čena, ar 4-0 (11:8, 11:7, 11:8, 11:5) pieveicot Francijas galda tenisistus – Emanuelu Lebesonu un Dzjiaņaņu Juaņu. Ķīna galda tenisā ir ieguvusi 28 no 33 olimpiskajiem zelta medaļu komplektiem, Dienvidkorejai ir trīs, bet Zviedrijai un Japānai – pa vienai uzvarai. Japānai tas bija jau astotais zelts Tokijas spēlēs.

Vieglatlētika

Londonas olimpisko spēļu čempions 1500 metru distancē Taufiks Mahlufi no Alžīrijas ceļgala savainojuma dēļ atsaucis dalību Tokijas olimpiskajās spēlēs, sportists pirmdien paziņojis aģentūrai APS. 33 gadus vecais skrējējs bija uzskatāms par vienu no pretendentiem uz medaļām Tokijas olimpiskajās spēlēs. 2016.gadā Riodežaneiro alžīrietis izcīnīja sudraba medaļu 800 metru un 1500 metru distancē, arī 2019.gadā pasaules čempionātā Dohā 1500 metru distancē viņš izcīnīja otro vietu.

“Man ir jāieklausās savā ķermenī, un šis celis – tāpat kā Covid-19, ar kuru inficējos pērn – ilgstoši ir traucējis sagatavošanos,” Mahlufi paziņojis Alžīrijas ziņu aģentūrai APS. Sportists atzina, ka ilgstoši ir atlicis galīgā lēmuma pieņemšanu. Viņš piebilda, ka ne vienmēr ir viegli piepildīt cilvēku gaidas, tomēr vilšanās būtu lielāka, ja viņš izlemtu doties uz olimpiskajām spēlēm, bet atgrieztos dzimtenē bez medaļām. Ar trim medaļām viņš ir visu laiku titulētākais Alžīrijas olimpietis.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
5.5
-
1.15
1.4
5.25
5.75
1.23
-
3.55
1.37
-
2.8
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām