Uzlecošās zvaigznes, pārsteigumi un neveiksmes – kā latviešu esportistiem veicās 2020. gadā?

31/12/2020 09:21
Nokopēts

Kamēr pasaulē kibersporta popularitāte aug ar katru dienu, pie mums Latvijā šī nozare vēl atrodas “zīdaiņa autiņos”. Protams, spēlētāju ir daudz un pagātnē ir arī dažādi starptautiska līmeņa panākumi, tomēr līdz nopietnam līmenim nonāk tikai retais latvietis. Kāpēc tā notiek, apskatīsim kādu citu reizi, taču šajā blogā atskatīsimies uz labāko Latvijas esportistu veikumu aizvadītajā – 2020. gadā.

Vislabākie kibersportisti Latvijā vēsturiski ir bijuši disciplīnā “CS:GO”. Arī šobrīd no pieciem latviešiem, kas kibersportā atrodas augstākajā līmenī 2020.gadā, “CS:GO” pārstāv četri. Tie ir Helvijs “broky” Saukants, Mareks “YEKINDAR” Gaļinskis, Vadims “Flarich” Karetins un Roberts “R0b3n” Čigauskis. Vienīgais ne “CS:GO” pārstāvis ir Ardis “ardiis” Svarenieks, kurš ir “Valorant” disciplīnas pārstāvis.

Uzlecošā “Valorant” zvaigzne saņem apsūdzības par šmaukšanos un spēļu ietekmēšanu…

Ardis “ardiis” Svarenieks

Ardis “ardiis” Svarenieks | Foto: “The Spike”

Šādi var raksturot latvieti Ardi “ardiis” Svarenieku, kurš ir uzskatāms par vienu no labākajiem “Valorant” spēlētājiem pasaulē. Bet kāds bijis Arda ceļš līdz pašreizējam statusam?

Līdzīgi kā lielākā daļa esošo “Valorant” spēlētāju, līdz spēles “Closed Beta” izlaišanai 2020. gada aprīlī, viņš spēlēja “CS:GO”, tomēr oficiālu turnīru līmenī šo spēli nebija spēlējis kopš 2019. gada nogales. Šī gada 18. aprīlī Ardis kopā ar pieciem Lielbritānijas spēlētājiem pievienojās komandai “fish123”. Līdz ar pirmajiem turnīriem bija redzams, ka “ardiis” ir talantīgs spēlētājs un ikkatram pretspēlētājam nāksies rēķināties ar šī spēlētāja prasmēm. Pēc aizvadīta viena pilna mēneša profesionālā “Valorant” līmenī, tikai astoņās kartēs Arda reitings bija mazāks par 1 jeb nogalināto pretinieku skaits bija mazāks par paša nāvēm.

Arī kā komandai “fish123” veicās ļoti labi, uzvarot gandrīz katrā turnīrā, kurā piedalījās. Vienīgais izņēmums bija “Fnatic Proving Grounds”, kurā iegūta dalīta 3./4.vieta.

Tomēr viss nebija tik skaisti un patīkami, cik varētu šķist un “ardiis” nācās saskarties ar ļoti nopietnu problēmu. Esot salīdzinoši nezināmam spēlētājam kibersporta aprindās, lieliskais sniegums radīja bažas vai Ardis nešmaucas un neizmanto aizliegtas palīgprogrammas snieguma uzlabošanai. Kā arī bija aizdomas, ka viņš piedalās spēļu sarunāšanā un rezultātu ietekmēšanā. Šīs aizdomas tika sāktas jau brīdī, kad Ardis vēl spēlēja “CS:GO”. Šie divi pārkāpumi kibersporta pasaulē ir visnopietnākie, kas ir beiguši daudzu talantīgu spēlētāju karjeras. Tomēr šis bija stāsts ar laimīgām beigām latvietim. Viņš tika attaisnots un veiksmīgi var turpināt savu karjeru.

Lieliskais sniegums nepalika nepamanīts un 2020.gada 3.jūlijā  “ardiis” pievienojās starptautiski pārstāvētajai komandai “G2 Esports”, kuras rindās jau spēlēja arī par vienu no labākajiem “Valorant” spēlētājiem uzskatītais spānis Oskars “mixwell” Kanelas. Šis bija uzskatāms par pārbaudījumu latvietim, jo līdz šim komandā “fish123” viņš bija vienīgais augstas klases spēlētājs. Tomēr šaubas tika kliedētas ātri, abiem talantīgajiem spēlētājiem veicinot “G2 Esports” dominanci un atrašanos reitinga pirmajā vietā reitingā pēc www.vlr.gg datiem*. Līdzīgi kā “fish123” komandā, “ardiis” kopā ar “G2 Esports” komandasbiedriem nav uzvarējuši tikai vienā turnīrā, par kuru vēstījām arī iepriekšējos “First Strike Europe” rakstos.

*”Valorant” spēlei ir divas oficiālas informācijas avotu lapas, kurās reitingi ir atšķirīgi. Iepriekš norādītajā  www.vlr.gg “G2 Esports” atrodas pirmajā vietā, bet www.thespike.gg reitingā komanda atrodas 2.vietā

Svarenieks savā “Valorant” karjerā savus pretiniekus ir nogalinājis 1762 reizes un miris 1431 reizi, kas rezultējas kopējo nonāvēto pretinieku un nāvju attiecībā 1.23, kas ir otrs labākais rādītāks komandā aiz pieminētā “mixwell”, kuram attiecība ir 1.34. Tas ir arī viens no labākajiem rādītājiem starp visiem pasaules spēlētājiem.

Arda "ardiis" Svarenieka 2020.gada statistika

Arda “ardiis” Svarenieka 2020.gada statistika | ekrānšāviņš: thespike.gg

Pēc www.esportsearnings.com datiem Ardis ir pasaulē visvairāk nopelnījušais “Valorant” spēlētājs ar 29,6 tūkstošu dolāru lieliem ienākumiem turnīros, kuri nopelnīti 2020.gadā, neskaitot algu un sponsoru līgumus. Tomēr Latvijā Ardis atrodas tikai piektajā vietā visu laiku pelnošāko kibersportistu sarakstā.

Arda "ardiis" Svarenieka turnīros nopelnītā summa

Arda “ardiis” Svarenieka turnīros nopelnītā summa | ekrānšāviņš: esportsearnings.com

Jaunība un potenciāls

Roberts “R0b3n” Čigauskis

Roberts “R0b3n” Čigauskis | Foto: “Liquipedia”

Tas ir 19 gadus jaunais latviešu “CS:GO” spēlētājs Roberts “R0b3n” Čigauskis, kurš šobrīd spēlē Krievijas komandā “ex-ETHEREAL”. Viņš no pieciem aprakstītajiem profesionālajiem latviešu kibersportistiem ir vismazāk pieredzējušais un ar vismazāk izcīnītajiem panākumiem. Jau kopš 2018. gada, meklējot laimi svešumā, Roberts ir klejojis pa dažādām Krievijas komandām, tomēr līdz šim viņam vēl nav izdevies sasniegt līmeni, lai par viņu interesētos augstākā līmeņa komandas.

2020. gadu “R0b3n” iesāka komandā “Unique”. Šī vienība bija viena no vidusmēra organizācijām, kas necīnījās par lieliem turnīriem un nespēja izrādīt nopietnu konkurenci lielai daļai Eiropas komandu. Par tās lielāko panākumu 2020. gadā var uzskatīt izcīnīto otro vietu “Dell Gaming Cup Russia #2”. Bija manāms, ka šī komanda par lieliem panākumiem cīnīties nevarēs tāpēc spēlētāji lēma doties katrs savu ceļu. Par Roberta nākamo pieturvietu kļuva vēl viena Krievijas komanda “Ethereal”. Arī šī komanda nav uzskatāma par tādu, kas varētu cīnīties par lielu turnīru tituliem, tomēr to var uzskatīt par labāku komandu kā bija “Unique” un latvietis šo komandu var izmantot kā atspēriena punktu savai “CS:GO” spēlētāja karjerai. Komandas līdz šim labākais rezultāts ir 7./8. vieta CIS reģiona turnīrā “Intel Extreme Masters XV – New York Online: CIS”. Turpinājums gan nav bijis veiksmīgs, spēlējot tikai zemākā līmeņa turnīros, kuros pārsvarā piedalās komandas, kas nav spējīgas spēlēt augstākajā līmenī un “miksi” jeb sastāvi, kur spēlē spēlētāji, kas ikdienā nav kopā kā komanda. Šobrīd komandas nosaukums ir “ex-ETHEREAL”, jo viņi vairs nepārstāv “Ethereal” organizāciju un nav atraduši jaunu.

Jāatzīst, ka arī Roberta parādītais sniegums neliek priecāties pārāk daudz. Šogad iegūtais reitings ir 1.00 un nogalināto pretinieku/nāvju attiecība ir 0.97, kas ir nepiedodami zems Robertam un nākamajā gadā obligāti ir jāuzlabo savs sniegums, ja ir vēlme spēlēt augstākā līmenī. Vidēji viņš nogalina 0.65 pretiniekus raundā, kamēr nomirst 0.68 reizes, kas nozīmē, ka iespēja, ka spēlētājs nogalinās kādu pretinieku ir mazāka nekā tas, ka viņš tiks nogalināts.

Roberta "R0b3n" Čigauska statistika 2020.gadā

Roberta “R0b3n” Čigauska statistika 2020.gadā | ekrānšāviņš:hltv.org

“R0b3n” Latvijas visu laiku pelnošāko spēlētāju topā atrodas 11. vietā ar nopelnītiem 13 tūkstošiem 757 dolāru, no kuriem 2020. gadā tika nopelnīts 3751 tūkstotis.

Roberta "R0b3n" Čigauska turnīros nepelnītā summa

Roberta “R0b3n” Čigauska turnīros nepelnītā summa | ekrānšāviņš:esportsearnings.com

Mūžīgi perspektīvais…

Vadims “Flarich” Karetins

Vadims “Flarich” Karetins | Foto: “Liquipedia”

Vēl viens latvietis, kurš laimi meklē lielajā Austrumu kaimiņvalstī Krievijā. Vadims “Flarich” Karetins, kurš šobrīd spēlē komandā “HellRaisers”. Arī viņam vēl līdz šim nav izdevies atrast komandu ar ko cīnīties par panākumiem lielos turnīros un visticamāk arī neizdosies. Vadimu var saukt par mūžīgi perspektīvo, kuru agrāk uzskatīja par iespējamo Latvijas vārda nesēju kibersportā, tomēr nesanāca. Pirms kāda laika tika izskatīta iespēja, ka Vadims varētu pievienoties vienai no pasaules labākajām komandām “Natus Vincere” jeb “Na`VI”, tomēr šis plāns nepiepildījās. Šobrīd “Flarich” maļas starp vidēju un labu komandu slāni, kurā ir viens no veiksmīgākajiem spēlētājiem. Tomēr nestabilitāte ir lielākais spēlētāja mīnuss, labām spēlēm mijoties ar ne tik labām. 2020. gada pirmajā pusē Vadimam un komandai lielākie panākumi bija uzvaras zemāka līmeņa turnīros, iegūstot pārliecību, ka viņi spēj cīnīties. Tomēr gada otrajā pusē komanda vairāk piedalījās dažādos iknedēļas turnīros, kuros pārsvarā ieguva 5.-8.vietu.

Pie labākajiem panākumiem jāsauc iegūtā trešā vieta “OGA Counter PIT Season 6” turnīrā, par ko komanda nopelnīja 2700 ASV dolāru un otrā vieta “Cyber.bet Golden League”, kur nopelnīti 4500 dolāri.

Šis gads “Flarich” statistiski ir jāaizmirst. Iegūts reitings 1.03, jo nogalināti 5921 pretinieki, bet viņš pats tika nonāvēts 5550 reizes, veidojot 1.07 attiecību, kas nav sliktākais rādītājs. Tomēr vidēji raundā nogalināto pretinieku skaits 0.65 nav iepriecinošs tādam spēlētājam kā Vadimam. Statistikas rādītājs, ko var izcelt ir vidējais nāvju biežums pa raundiem 0.61, kas ir uzskatāms par pasaules top līmeņa rādītāju. Tomēr pārējā statistika, kas atrodas tuvāk zemam līmenim, nav iepriecinoša spēlētājam, kurš tika uzskatīts par Latvijas “CS:GO” nākotni.

Vadima "Flarich" Karetina 2020.gada statistika

Vadima “Flarich” Karetina 2020.gada statistika | ekrānšāviņš: hltv.org

Vadims karjeras laikā ir nopelnījis nepilnu 21 tūkstoti dolāru, bet šogad izdevies nopelnīt vien 3532 tūkstošus. Visu laiku pelnošāko Latvijas kibersportistu topā Vadims atrodas 9. vietā.

Vadima "Flarich" Karetina turnīros nopelnītā summa

Vadima “Flarich” Karetina turnīros nopelnītā summa|ekrānšāviņš:esportsearnings.com

Kaut arī šī gada sniegums nav iepriecinošs, tomēr “Flarich” vēl ir iespēja sevi pierādīt nākamajos gados. Ja izdosies atgriezt savu statistiku agrāko gadu līmenī un komanda gūs panākumus lielākos turnīros, iespējams, ka Vadims var spēlēt augstā līmenī un vairs nebūt “mūžīgi perspektīvais”.

Laimīga apstākļu sakritība vai tomēr talants un ieguldītais darbs?

Mareks "YEKINDAR" Gaļinskis

Mareks “YEKINDAR” Gaļinskis | Foto: Liquipedia.net

Trešais latvietis, kurš jau vairākus gadus spēlē Krievijas komandā, ir “Virtus.pro” spēlētājs Mareks “YEKINDAR” Gaļinskis. Runājot par Mareku, lai arī viņš jau sen spēlē Krievijas komandās, tomēr laiku pa laikam viņš parādās arī kādā Latvijas “mix”, piedaloties zemākas raudzes turnīros. Viņš ir no tiem spēlētājiem, kurā bija redzams potenciāls kā labam spēlētājam, kurš varētu būt tuvu augstam līmenim, bet kaut kas pietrūka. Tā varēja domāt līdz 2020. gadam, kurš “YEKINDAR” ir padevies fantastisks, paceļot savu vērtību “CS:GO” fanu acīs un piesaistot pārējo lielo organizāciju uzmanību.

2020. gadu “YEKINDAR” iesāka “pro100” komandā, kurā pavadīja līdz maijam. Komanda nebija no spēcīgākajām, un “YEKINDAR” bija uzskatāms par tās labāko spēlētāju, turklāt arī rezultāti nebija tik labi, kā vēlētos. Par lielāko panākumu “pro100” rindās jāsauc iegūto otro vietu “Faceit Pro league – Europe January 2020” turnīrā. Vairāk vērā ņemamus panākumus šī komanda “YEKINDAR” klātbūtnes laikā neieguva.

“YEKINDAR” potenciāls bija krietni lielāks par atrašanos “pro100” sastāvā un viņam izdevās atrast jaunu komandu – tajā brīdī neveiksmīgu periodu piedzīvojošā “Virtus.pro” vienība. Tā šķita lieliska iespēja, lai Mareks varētu parādīt savas spējas un izmantot iespēju beidzot pierādīt, ka viņam ir ne tikai potenciāls, bet arī vajadzīgās prasmes sasniegt augstāko “CS:GO” latiņu. Šī pāreja veicināja to, ka šobrīd “YEKINDAR” tiek uzskatīts par brīnumbērnu. “Twitter” platformā krievu “CS:GO” apskatnieks Mareka pāreju uz “Virtus.pro” nosaucis par labāko transfēru 2020. gadā.

Uzreiz pēc Mareka pievienošanās šai komandai, viņiem izdevās uzvarēt “Blast Premier CIS Cup”, kam sekoja neveiksmīgs “Blast Premier: Spring 2020 European Showdown”. Tomēr oktobrī izdevās izcīnīt uzvaru “Intel Extreme Masters XV – New York Online: CIS” turnīrā, kas bija sākums lieliskām sezonas beigām, no sākuma izcīnīta 5.-8.vieta “Blast Premier: Fall 2020 Showdown”, ko turpināja uzvaras “Flashpoint 2” un “DreamHack Open December 2020”. Lai arī Mareks netika atzīts par neviena turnīra MVP, tomēr ikkatrs “CS:GO” fans zināja, ka lielu lomu uzvarās deva tieši latvietis, lieliski izpildot savu lomu komandā esot “Entry-fragger” spēlētājam.

"Virtus.pro" sezonas pēdējo turnīru rezultāti

“Virtus.pro” sezonas pēdējo turnīru rezultāti|ekrānšāviņš:liquipedia.net

Arī statistiski Marekam gads izdevies lieliski. Iegūts 1.15 reitings, nogalināto pretinieku/nāvju attiecība 1.08 un vidēji raundā nonāvēti 0.74 pretinieki. Arī nāvju biežums ir liels 0.68, tomēr pozīcija, kurā “YEKINDAR” spēlē, ir grūti gūt labāku statistiku šajā ailītē, it īpaši spēlējot pret pasaulē labākajiem spēlētājiem.

Mareka "YEKINDAR" Gaļinska 2020.gada statistika

Mareka “YEKINDAR” Gaļinska 2020.gada statistika|ekrānšāviņš:hltv.org

“YEKINDAR” šobrīd atrodas 2.vietā visu laiku pelnošāko Latvijas sarakstā ar 159 tūkstošiem dolāru. Šogad nopelnīti 137 tūkstoši.

Mareka "YEKINDAR" Gaļinska turnīros nopelnītā summa

Mareka “YEKINDAR” Gaļinska turnīros nopelnītā summa|ekrānšāviņš:esportsearnings.com

Šis bijis lielisks gads Marekam un to būs grūti pārspēt nākamgad. Viens veids, kā to izdarīt, būtu ar komandu nokļūt pasaules ranga pirmajā vietā.

Izņēmums…

Helvijs "broky" Saukants

Helvijs “broky” Saukants | Foto: “Liquipedia”

Tieši šādi var nosaukt šī brīža lielāko latviešu “CS:GO” zvaigzni Helviju “broky” Saukantu. Viņš tiešām ir izņēmums ar ļoti netipisku ceļu uz profesionālo kibersportu. Normālā ceļā spēlētāji parasti sāk savu karjeru, spēlējot zemākos līmeņos un spēlējot dažādos turnīros, tādējādi izkarojot savu ceļu uz virsotni. Helvijs tikai 2019.gadā nokļuva savā pirmajā komandā. Līdz šim viņš bija spēlējis “Pugus” “FaceIt” platformā, kas nozīmē spēlēt kopā ar citiem cilvēkiem, kuri nav tavi komandas biedri. Ar savu spēli “FPL-C” līgā “broky” nonāca “FPL”, kurā ar savu sniegumu ieinteresēja pasaules vadošos spēlētājus. Neviens par viņu neko nebija dzirdējis, bet “broky” prasmes lika domāt, ka viņš ir spēlējis “CS:GO” augstākajā līmeni un pat organizētā komandā ar taktikām.

2019. gada beigās notika negaidīts pavērsiens un “broky” pievienojās tādam kibersporta flagmanim kā “FaZe”. Komandas sastāvā netrūka skaļu vārdu, bet nevienam nebija skaidrs, ko starp šīm zvaigznēm dara tāds nevienam nezināmais Helvijs “broky” Saukants no Latvijas. Tomēr drīz vien skeptiķi tika apklusināti pierādot, ka viņš var būt lielisks palīgs tā brīža “FaZe” līderim, bosnietim Nikolā “NiKo” Kovāčam.

2020.gads, diemžēl neizdevās tāds, kādu gaidīja lielākā daļa “CS:GO” ekspertu un fanu. Gandrīz visi uzskatīja, ka ar sastāvā esošajiem spīdekļiem un jaunieti “broky” “FaZe” vajadzētu būt vieniem no pasaules labākajām komandām, tomēr viss nebija tik spīdoši. Sezona sākās ar veiksmīgu dalību “Blast Premier: Spring regular season 2020”, tomēr turpinājumā rezultāti sāka pasliktināties. Labāko trijniekā komanda iekļuva tikai sešos sezonas turnīros un uzvaru izcīnīja tikai vienā no tiem – “Intel Extreme Masters XV – New York Online Europe”.

"FaZe" 2020.gada rezultāti

“FaZe” 2020.gada rezultāti|ekrānšāviņš:liquipedia.net

“broky” šī gada laikā izpelnījās vairāku līdzjutēju simpātijas, pierādot sevi kā talantīgu spēlētāju, neskatoties uz savu nelielo pieredzi un vecumu. Helvijs bija viens no šī gada labākajiem spēlētājiem “clutch” jeb izšķirošajās situācijās, kad nonāca viens pret vairākiem pretiniekiem. “broky” šogad ieguva 1.09 reitingu un lielisku 1.16 nonāvēto pretinieku/paša nāvju attiecību. Tāpat Helvijs uzrādīja lielisku nāvju biežumu raundā 0.59, kas ir viens no labākajiem rādītājiem pasaulē. Iespējams, ka liela daļa cilvēku gaidīja lielāku nogalināto pretinieku skaitu raundā, taču reitings 0.68 debijas gadā visaugstākajā līmenī ir pieklājīgs.

Helvija "broky" Saukanta 2020.gada statistika

Helvija “broky” Saukanta 2020.gada statistika|ekrānšāviņš:hltv.org

Helvijam, gluži kā Marekam, nākamajā sezonā galvenais uzdevums būs sasniegt labākus rezultātus ar komandu, jo šī gada sniegums neatbilst “FaZe” komandas vārdam. Helvijs vispelnošāko kibersportistu Latvijas listē atrodas trešajā vietā uzreiz aiz “YEKINDAR” ar 136 tūkstošiem dolāru, no kuriem šogad nopelnījis 57 tūkstošus. Starp šiem diviem būs cīņa par to, kurš būs pirmais latvietis, kas nopelnīs miljonu savā karjerā, jo šī brīža listes augšgalā esošais Domeniks “Domentos” Bunts vairs aktīvi nenodarbojas ar kibersportu.

Helvija "broky" Saukanta turnīros nopelnītā summa

Helvija “broky” Saukanta turnīros nopelnītā summa | ekrānšāviņš: esportsearnings.com

Kopumā vērtējot, šo var uzskatīt par izdevušos gadu vismaz trijiem no mūsu labākajiem kibersportistiem – “broky”, “ardiis” un “YEKINDAR”. Neskatoties uz to, ka šis bija pārmaiņu gads un nenotika turnīri “LAN” jeb klātienē, tomēr mūsu spēlētāji pierādīja, ka arī mazajā Latvijā ir atrodami pasaules līmeņa meistari datorspēlēs. Iesoļojot 2021. gadā, cerēsim, ka palielināsies profesionālo Latvijas spēlētāju skaits pasaules kibersporta kartē un mums nākamgad būs vairāk iespēju priecāties par viņu panākumiem!

TOP notikumi
1
X
2
6
4.33
1.52
3.1
3.1
2.45
1.53
4.75
5.25
1.52
4.5
5.75
1.9
-
1.81
2.95
3.2
2.1
3.7
3.7
1.93
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām