Vai Porziņģa nenovērtēšana Zvaigžņu spēlē ir pelnīta?

18/01/2023 11:30
Nokopēts
Kristaps Porziņģis

Līdz 22. janvāra plkst. 7:00 pēc Latvijas laika joprojām aktīvi ritēs Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Zvaigžņu spēles balsojums. Pēc pirmajām balsošanas nedēļām jau ir novērojamas dažādas nianses un ar rosmi nav izcēlušies Latvijas un Vašingtonas “Wizards” fani. Kristaps Porziņģis aizvada savu labāko sezonu karjerā, taču viņa vārds nav redzams starp Austrumu konferences desmit visvairāk balsu saņēmušajiem garajiem spēlētājiem.

Iekļūt sākumsastāvā starp trīs garajiem spēlētājiem Porziņģim jau ir kā neiespējamā misija, jo par to “atbildīgie” ir tieši fani (50% no balsīm), līgas spēlētāji (25%) un mediji (25%). Cerības ir uz treneru balsojumu, jo tieši komandu stūrmaņi nosaka Zvaigžņu spēļu komandu rezervistus. Katra kluba treneris veic balsojumu savā attiecīgajā konferencē (piemēram, “Wizards” treneris balso par Austrumu spēlētājiem, bet ne par savas komandas pārstāvjiem) un viņiem savā biļetenā ir jāiekļauj divi aizsargi, trīs garie spēlētāji, kā arī divas “wild card” izvēles, neatkarīgi no pozīcijas. Pēc šie balsojumiem tiek nosaukti 12 spēlētāji, kas pārstāvēs savu konferenci līgas spīdekļu mačā.

Raksturojot visu vienā teikumā – lai iekļūtu Zvaigžņu spēlē, Porziņģim jābūt starp sešiem labākajiem garajiem spēlētājiem, vai arī jācer uz treneru “labsirdību”, iekļaujot viņu “wild card” izvēlēs. Tāpēc arī šajā rakstā tiks apskatīti visi latvietim balsojumā priekšā esošie basketbolisti, pēc kā arī tiks mēģināts rast atbildes uz jautājumiem – vai Porziņģa atrašanās ārpus TOP 10 iemīļotākajiem spēlētājiem ir taisnīga, un cik reāla ir latvieša dalība Zvaigžņu spēlē?

“Lieliskais četrinieks”

Par četriem garajiem spēlētājiem Austrumu konferences sastāvā šaubu nav. Jannis Adetokunbo, Žoels Embīds, Džeisons Teitums un Kevins Durants. Četru vadošu Austrumu komandu līderi, līgas superzvaigznes. NBA.com cīņā par MVP balvu viņi visi ir labāko sešiniekā. Viens no šiem spīdekļiem tiks “apdalīts” un netiks sākumsastāvā, taču tas nozīmē, ka viena no rezervistu lomām arī tiks aizpildīta. Paliek divas brīvas vietas garo spēlētāju pozīcijā un divas “wild card” izvēles.

Džimijs Batlers

Kopš pievienošanās Maiami “Heat” Batlers ir bijis komandas neapšaubāms līderis. Ne vienmēr viņš to ir demonstrējis regulārajā sezonā, taču “play-off” izcīņā seškārtējais Zvaigžņu spēles dalīnieks allaž ir bijis līmenī. Taču, līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šosezon Batlers ir saskāries ar savainojumu problēmām. Viņš jau ir izlaidis 14 spēles, kuru laikā “Heat” izcīnījusi tikpat daudz uzvaras, cik zaudējumus (7-7).

Ar Batleru ierindā vienības bilance ir 17-13 un pats basketbolists iekrājis labāku statistiku (21,7 punkti, 6,5 atlēkušās bumbas, 5,2 rezultatīvas piespēles un 1,5 pārtvertas bumbas) nekā pērn, kad viņš par spīti mazajam spēļu skaitam tika izvēlēts dalībai Zvaigžņu spēlē. “Heat” sekmīgais sniegums ar Batleru sastāvā, visticamāk, arī būs izšķirošais faktors, kāpēc 33 gadus vecais spēlētājs līgas spīdekļu mačā piedalīsies un varētu aizlikt kāju priekšā Porziņģim, kas pavisam nebūtu pārsteigums. Ja nu vienīgi “Heat” vietu viņam neatņems Bems Adebajo, par kuru vēl tiks runāts nedaudz vēlāk.

Paskāls Siakams

Spēlētājs, kurš, manuprāt, ir vienā “laivā” ar Porziņģi. Statistiski labākā sezona karjerā (25,6 punkti, 8,2 bumbas zem groziem, 6,5 rezultatīvas piespēles), taču komanda nav spēlējusi pietiekami veiksmīgi. Vārds “veiksmīgi” pat nebūtu pareizais vārds, runājot par Toronto “Raptors”. 2019. gada NBA čempione, iespējams, ir sezonas vislielākā vilšanās un ar 20 uzvarām 44 spēlēs atrodas vien par pozīciju augstāk kā “Wizards” un ir ārpus “play-in” zonas.

Bet tad rodas jautājums – kāpēc Siakamam būtu jāspēlē Zvaigžņu spēlē, bet ne Porziņģim? Atbilde – ja kamerūnietis nebūtu ierindā, tad “Raptors” situācija būtu vēl katastrofālāka. Freds Vanvlīts pēc savas negaidītās karjeras attīstības līknes šosezon nav attaisnojis uz sevi liktās cerības, kamēr Skotijs Bārnss pēc gada labākā debitanta balva saņemšanas nav veicis tādu “lēcienu”, uz kādu, iespējams, cerēja Toronto organizācija. Ja “Raptors” pirms treneru balsojuma par rezervistiem sasparosies, tad Siakama dalība Zvaigžņu spēlē īsti nav apšaubāma un viņa atrašanās priekšā Porziņģim nav pārsteigums.

Kails Kuzma

“Wizards” trešais rezultatīvākais basketbolists un visai droši var teikt, ka viņš arī trešais labākais komandas spēlētājs, taču kā vienīgais Vašingtonas pārstāvis Kuzma ir iebalsots labāko desmitniekā? Kā tas ir iespējams? Jau pēc pirmā balsojuma fanu rindās par 27 gadus vecā uzbrucēja atrašanos starp iemīļotākajiem spēlētājiem bija redzams sašutums. Protams, nevar nenovērtēt Kuzmas sniegumu – karjeras rezultatīvākā sezona (21,6 punkti), kā arī viņš ar savām neparedzamajām un reizēm tiešām “trakajām” darbībām ir spējis pavilkt “Wizards” komandu uz priekšu.

Bet galvenais iemesls, ar ko es izskaidrotu Kuzmas atrašanos starp TOP 10 Austrumu konferences spēlētājiem priekšā Porziņģim, ir Kalifornijas “mīlestība”. Losandželosas “Lakers” un Goldensteitas “Warriors” fani pēdējos gados allaž izcēlušies ar savu aktivitāti Zvaigžņu spēles balsošanā. Piemēram, Endrjū Viginsa atrašanās labāko trijniekā Rietumu konferencē pērn vai arī Karmelo Entonija un Rasela Vestbruka novērtēšana. Arī šosezon abu Kalifornijas štata komandu līdzjutēji ir pacentušies un Rietumu konferencē no 20 visvairāk balsu saņēmušajiem spēlētājiem 10 spēlē šajās vienībās, kad, manuprāt, dalību spēlē ar savu sniegumu ir nopelnījuši trīs, labākajā gadījumā četri basketbolisti. Arī Kuzma bija iemīļots spēlētājs “Lakers” fanu vidū un viņa aktivitāte sociālājos tīklos viņa atbalstu pastiprina. Ja Kuzma spēlētu kādā līgas grandā, tad viņa dalība Zvaigžņu spēlē vēl būtu saprotama, taču ne šosezon, ņemot vērā “Wizards” sniegumu, kā arī to, ka Porziņģis ir demonstrējis labāku sniegumu.

Paolo Bankero

Mans balsojuma lielākais pārsteigums. Kopš Dvaita Hovarda dominances pirms vairāk kā desmit gadiem no Orlando “Magic” komandas pēdējās sezonās Zvaigžņu spēlē 2019. un 2021. gadā piedalījās Nikola Vucevičs. Taču viņš nebija gluži iemīļotākais spēlētājs ne fanu, ne mediju, ne spēlētāju vidū – par viņa tikšanu mačā parūpējās treneri, izvēloties melnkalnieti kā rezervistu. Un jāņem vērā, ka Orlando 2018./2019. gada sezonā cīnījās par iekļūšanu “play-off”, tāpēc arī šī gada rezultāti var radīt nelielu izbrīnu.

Bankero ir savi argumenti. Viņš aizvada vienu no rezultatīvākajām NBA debitantu sezonām šajā gadsimtā (21,1 punkti, 6,6 atlēkušās bumbas) un kopā ar citiem “Magic” jaunajiem talantiem komandas nākotni ir padarījis tiešām cerīgu. Bet – debitantu iekļūšana Zvaigžņu spēlē ir praktiski neiespējama. 2011. gadā to paveica Bleiks Grifins, kurš, salīdzinājumā ar Bankero, bija nedaudz rezultatīvāks (22,5 punkti) un labāks cīnītājs zem groziem (12,1 atlēkušās bumbas).  Luka Dončičs, Bens Simonss, Karls-Entonijs Taunss, Trejs Jangs nesenā vēsturē, Lebrons Džeimss, Kriss Pols 2000. gadu sākumā – neviens no šiem spēlētājiem, aizvadot izcilu rūkija gadu, netika izvēlēts dalībai Zvaigžņu spēlē. Taču, ja neņem vērā faktoru, ka Bankero ir tikai nesen ienācis līgā un skatāmies uz viņa statistiku un komandas sniegumu, viņam Zvaigžņu spēlē nevajadzētu atrasties un arī balsojumā viņam nevajadzētu būt priekšā Porziņģim.

Niks Klekstons

23 gadus vecais centrs nav iekrājis “pārdabisku” statistiku (11,9 punkti, 8,5 atlēkušās bumbas), taču viņš pēdējās divās sezonās ir veicis strauju progresu un kļuvis par vienu no Bruklinas “Nets”  atslēgas spēlētājiem. Klekstons ir līgas līderis gan bloķētajos metienos (2,7), gan metienu precizitātē no spēles (73,2%). Iepriekšējos gados Rūdijs Gobērs ar līdzīgu sniegumu allaž varēja justies visai drošs par savu dalību Zvaigžņu spēlē, un šosezon Klekstons ir spēlējis tādā līmenī, ka viņš varētu kļūt par gada labāko aizsardzības spēlētāju. Ja “Nets” spēs izturēt šo smago brīdi, kad traumā iedzīvojies Durants, tad Klekstona tikšana Zvaigžņu spēlē (vismaz man) nebūtu pārsteigums. Bet jautājums – vai viņš aizvada labāku sezonu par Porziņģi un ir pelnījis saņemt lielāku atbalstu? Atbilde ir tajā, ko novērtē augstāk – teicamu individuālu sniegumu abos laukuma galos vai komandas sniegumu un fantastisku spēli aizsardzībā. Ja ņem vērā iepriekšējo gadu tendences, tad treneri kā rezervistu, visticamāk, izvēlētos Klekstonu, taču Porziņģa daudzpusība, pēc manām domām, būtu jānovērtē augstāk.

Džūliuss Rendls

Porziņģa aizstājējs Ņujorkā, kura karjerā basketbola mekā ir gājusi kā pa amerikāņu kalniņiem.  Pēc 2019. gadā noslēgtā trīs gadu līgumu par 63 miljoniem pirmās sezonas likās, ka Rendls sevi piesaka kā viens no pārmaksātākajiem spēlētētājiem līgā. Taču nākamajā sezonā uzbrucējs bija “zirgā” un ar fantastisku sniegumu (24,1 punkti, 10,2 atlēkušās bumbas, sešas rezultatīvas piespēles) pirmo reizi kopš 2013. gada ieveda “Knicks” “play-off” izcīņā, kā arī izpelnījās gan līgas progresējošākā spēlētāja balvu, gan iespaidīgu līguma pagarinājumu. Bet kāpēc minēju amerikāņu kalniņus? Jo pērn Rendls un “Knicks” komanda regresēja un netika izslēgšanas spēlēs, taču šogad basketbolists ir, iespējams, pat labāks (24,4 punkti, 10,6 bumbas zem groziem) kā savā izcilajā 2020./2021. gada sezonā. Ir kritumi dažos statistikas rādītājos, taču var novērot tendenci – ja Rendls spēlē sekmīgi, tad arī komandai iet labi. Turnīra tabula to apliecina – “Knicks” ar bilanci 25-20 ir sestajā vietā Austrumos.

Vienīgais šķērslis Rendla dalībai Zvaigžņu spēlē, manuprāt, ir tas, vai treneri būs gatavi divas vietas sastāvā atvēlēt “Knicks” spēlētājiem. Lielisku sezonu aizvada arī saspēles vadītājs Džeilens Bransons, kura loma komandā ir varbūt pat nozīmīgāka kā Rendlam. Viens no viņiem tādēļ arī, visdrīzāk, paliks aiz “borta”. Bet Rendla atrašanās priekšā Porziņģim ir saprotama un šeit var pat runāt par Rendla nenovērtēšanu, kas, ņemot vērā lielo “Knicks” fanu bāzi, ir interesanti, ka viņš nav saņēmis lielāku atbalstu.

Ko var secināt? Vai Porziņģis ir vienīgais nenovērtētais?

Apkopojot visu, “vienradža” atrašanās ārpus labāko desmitnieka var radīt nelielu sašutumu. Manā topā es viņam piešķirtu astoto (labākajā gadījumā septīto) vietu, priekšā esot jau minētajam “lieliskajam četriniekam”, kā arī Batleram, Rendlam un Siakamam. Principā tur, kur šobrīd atrodas Kuzma – ja Porziņģis būtu viņa vietā, tad ne “Wizards”, ne Latvijas fani sūdzētos. Bet jāpiemin, ka latviets gan nav vienīgais basketbolists, kurš varētu sūdzēties par atbalsta trūkumu. Caurmērā “double-double” iekrājušais Bems Adebajo (21,4 punkti, 10,1 atlēkušās bumbas) aizvada karjeras labāko sezonu un kopā ar Batleru ir noturējuši “Heat” pie “dzīvības”. Tāpat Austrumu konferences grandu vairāki basketbolisti kā Džarets Alens no Klīvlendas “Cavaliers”, vai 2021. gada NBA čempions Bruks Lopess, kurš pēdējos gados pilnībā mainījis savu spēles stilu un šosezon sevi ir pieteicis līgas labākā aizsardzības spēlētāja statusam.

Minēt var vēl vairākus vājās komandās rezultatīvi spēlējošos basketbolistus, kā arī lomas spēlētājus līgas labākajos klubos, taču, skatoties uz pēdējo gadu Zvaigžņu spēļu komandu sastāviem, var secināt vienu – priekšroka allaž tiks dota komandas kluba sniegumam, vai arī spēlētāja sniegums ir tik fantastisks, ka to vienkārši nevar neievērot. Un diemžēl jāsaka, ka Porziņģis neietilpst ne vienā, ne otrā kategorijā. Latvieša sniegums ir izcils, taču ne tāds, ka tādēļ treneri ignorēs to, cik neveiksmīgi spēlējusi “Wizards” komanda. 

NBA eksperti kritiski skatās uz Porziņģa dalību Zvaigžņu spēlē un iesmej par “Wizards”

Tas ir nožēlojami, viņš nesaņem nekādu cieņu – ko raksta par Porziņģa nenovērtēšanu Zvaigžņu spēles balsošanā

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām