Vai Porziņģa slēptais ierocis būs efektīvs?

31/07/2020 21:06
Nokopēts
Kristaps Porziņģis | Foto: AP Photo/Michael Ainsworth

Pirms Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vienība Dalasas “Mavericks” devās uz Orlando, tās basketbolists Kristaps Porziņģis kādā intervijā pieminēja, ka viņš koronavīrusa pandēmijas izraisītās pauzes laikā pievienojis kādu īpašu elementu savā spēlē, par kuru konkrētāk runāt nevēlējās.

Sporta medija “SBNation” bloga “Mavs Moneyball” autors Raeins Meinvils acīgi pamanījis, ka šis slēptais elements latviešu basketbolista spēlē varētu būt metiens lēcienā atpakaļ jeb “fadeaway”.

“Mavs Moneyball” autors savā jaunākajā rakstā atzīmējis vairākas epizodes, kurās Porziņģis pēc lielās pauzes izpilda šāda tipa metienus. Īpaši izcelta tiek 29. jūlija spēle pret Filadelfijas “76ers”, kurā 4 no 7 divpunktu metieniem Kristaps izpildīja tieši šādā stilā, tikai vienam no tiem gan sasniedzot mērķi.

Meinvils Porziņģa “fadeaway” metiena statistiku visas karjeras laikā apraksta ar vārdu – “random” jeb juceklīgi. Un tas situāciju tiešām laikam skaidro labi – basketbolists savā pirmajā karjeras sezonā izpildīja 18 šādus metienus, realizējot 6 no tiem (33% precizitāte). Otrajā sezonā liepājnieks no 24 mēģinājumiem spēja realizēt 18 jeb 75%, trešajā sezonā – no 59 mēģinājumiem realizēti 45,8% jeb 27 metieni, kamēr šajā, ceturtajā basketbolista sezonā NBA, no 49 mēģinājumiem iemesti vien 14 metieni (ar 28,6% realizāciju).

Šā gada decembrī “Mavericks” komandas galvenais treneris Riks Kārlails medijiem skaidroja iemeslus, kādēļ Porziņģis tik reti spēlē ar muguru pret grozu jeb “postā”, kas ir viens galvenajiem veidiem, kā sev izkārtot pozīciju metienam lēcienā atpakaļ: “Spēle ar muguru pret grozu vairs nav laba izspēle. Tā vienkārši nav. Tā nav laba izspēle 221 cm garam puisim, tā nosaucama par zemas vērtības situāciju.”

Tomēr, pavisam iespējams, Kārlaila teiktais skaidrojams tieši ar Porziņģa nespēju šos gana sarežģītos metienus realizēt – kā nekā iepriekš minētie 28,6% ir Porziņģa zemākais rādītājs karjerā “fadeaway” metienos.

Par to, ka treneris Kārlails meistarīgi spēj izmantot garo spēlētāju, kas ar labu precizitāti realizē metienus lēcienā atpakaļ, sevišķu šaubu nav. Kārlails no 2008. līdz 2019. gadam trenēja vienu no visu laiku izcilākajiem NBA spēlētājiem, Dirku Novicki, kura galvenais ierocis bija tieši “fadeaway” metieni. Lai gan ir skaidri zināms, ka Porziņģis nav Novickis, vācietis un latvietis pagājušajā pavasarī pavadīja daudz laika kopā “Mavericks” treniņos, kas, visticamāk, Porziņģim pavēra iespēju mācīties no vecmeistara. 

“Mavericks” vēsturiski labais uzbrukums šajā brīdī varbūt nepaver Porziņģim daudz iespēju izpildīt “fadeaway” metienus, tomēr NBA novērojama tendence, ka izslēgšanās spēlēs daudz kas mainās – spēle paliek lēnāka, agresīvāka, pretiniekiem tiek dots daudz ilgāks laiks, lai gatavotos konkrētam oponentam.

Tieši šādos gadījumos visspožāk jāspīd komandu zvaigznēm, ar savām individuālajām spējām nesot komandu uz saviem pleciem. Līdz ar to atbildi uz jautājumu, vai Porziņģa slepeni gatavotais ierocis patiešām ir metiens lēcienā atpakaļ un vai tas darbojas, kā liepājnieks iecerējis, sezonas turpinājumā vēl pavisam noteikti noskaidrosim.

TOP notikumi
1
X
2
1.71
-
1.97
4.6
3.75
1.73
1.12
-
6.5
3.25
3.1
2.3
1.9
-
1.81
2.49
4.59
2.49
2.4
4.1
2.25
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām