Vienkāršs puisis, kuram superzvaigznes statuss netraucē saglabāt savu būtību – Tairīsa Haliburtona stāsts

22/01/2024 10:37
Nokopēts
Tairīss Haliburtons

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) līdzjutēji šosezon ir pamanījuši, ka pie līgas apvāršņa ir uzmirdzējusi jauna superzvaigzne – 23 gadus vecais Indianas “Pacers” saspēles vadītājs Tairīss Haliburtons. Vidusmēra fani līdz šai sezonai neko daudz par viņu nebija dzirdējuši, turklāt arī ASV viņš pagaidām nav bijis īpaši zināms un populārs basketbolists. Tomēr šī sezona visu ir mainījusi un cilvēki lēnām sāk ieraudzīt, no kāda materiāla ir “taisīts” šis spēlētājs.

Haliburtons savā būtībā ir vienkāršs zēns, kurš bērnību pavadījis Milvoki un skolojies parastā “pašvaldības” vidusskolā Oškošas pilsētā, kas atrodas pusotras stundas braucienā no Milvoki. Viņa tēvs Džons savulaik bija basketbola tiesnesis, kā arī Tairīss ir brālēns kādreizējam NBA spēlētājam Edijam Džounsam un tagadējam Orlando “Magic” aizsargam Džeilenam Sagsam. Basketbols ģimenē jau bijis gēnos.

Tomēr īpaša loma ir Tairīsa mātei Brendai, kurai ir bijusi izšķiroša loma dēla karjeras izaugsmē. Klīst runas, ka viņa līdz šim Tairīsa karjerā jebkādā līmenī klātienē nav bijusi tikai uz vienu spēli. Viņa vienmēr ir mudinājusi dēlu laukumā izlikt sevi visu, lai kļūtu par NBA basketbolistu. Pats Haliburtons ir atzinis, ka viņš ir nonācis tur, kur ir, pateicoties mammas pūlēm, ko viņa ir ielikusi.

Izlaušanās sezona

Haliburtonu kovida draftā 2020. gadā ar 12. numuru izvēlējās Sakramento “Kings” un izskatās, ka viņš būs viens no tiem spēlētājiem, kurš ietilpst Kavai Lenarda, Jaņņa Adetokunbo un Nikolas Jokiča kategorijā – proti, spēlētāji, kuri ir izveidojuši spīdošas karjeras kā drafta piki ārpus TOP 10. Pirmā izvēle šajā draftā bija Entonijs Edvardss, bet trešā – Lamelo Bols. Kopā ar Haliburtonu šī trijotne ir labākie spēlētāji no 2020. gada klases. Tādas komandas kā “Warriors”, “Bulls”, “Cavaliers”, “Hawks”, “Pistons”, “Knicks”, “Wizards”, “Suns” un “Spurs” palaida garām Haliburtonu. Īpašs sveiciens Goldensteitai, kas ar otro numuru izvēlējās Džeimsu Vaismenu un viņu drīz vien aizmainīja pret… Geriju Peitonu.

Pirmā sezona “Kings” sastāvā. Minūtes jādala ar citu šīs komandas zvaigzni un Haliburtona tiešo konkurentu De’Āronu Foksu. Regulārajā čempionātā Haliburtons spēlēja solīdi – 13 punkti, 5,3 rezultatīvas piespēles un 1,3 pārtvertās bumbas. Pēc tam otrās sezonas laikā viņš ļoti negaidītā darījumā tika aizmainīts uz “Pacers”, kas padarīja ievērojami spēcīgākas abas vienības. Galvenie aktīvi bija Domants Sabonis un Haliburtons, kuri devās pretējos virzienos. Tolaik Sakramento bija spiesta izvēlēties starp Foksu un Haliburtonu, zinot, ka abi ir vienas un tās pašas pozīcijas spēlētāji un abiem ir zvaigznes potenciāls.

Pēc nonākšanas “Pacers” viņš ievērojami uzlaboja statistiku, jo kļuva par komandas galveno saspēles vadītāju. Sezonas atlikušajā daļā viņš 26 mačos vidēji sakrāja 17,5 punktus, 9,6 rezultatīvas piespēles un 4,3 atlēkušās bumbas, parādot pirmās indikācijas, ka šis basketbolists var būt liela zvaigzne. Šosezon Haliburtons demonstrē neticamu sniegumu un ir labākais piespēlētājs NBA ar 12,6 asistiem mačā. Līdz šim viņš vidēji sakrājis 23,6 punktus, 12,6 piespēles un 4,1 bumbu zem groziem.

Ikdienā tusē ar parastiem “mirstīgajiem”

“Mans draugs Devins nodarbojas ar vēsturisku reslinga kreklu un citas sporta atribūtikas kolekcionēšanu,” podkāstā “The Mismatch” interesantu stāstu par Haliburtonu pastāstīja apskatnieks Kriss Vernons.”Tā ir ļoti šaura niša, kur no 30 līdz 100 cilvēkiem ik pa laikam tiekas uz izsolēm “Instagram” tiešraidēs. Haliburtons ir regulārs šo izsoļu dalībnieks!”

“Protams, viņš var iegūt jebkuru vienību, kuru vēlas (smejas), taču tas, ko gribu uzsvērt – viņš komunicē ar pārējiem puišiem un burtiski uzvedas kā parasts ierindas cilvēks. Citi spēlētāji [domāts NBA zvaigznes] nav tādi. Un es varu pateikt vienu – mans čoms Devins dievina Haliburtonu tieši šī iemesla dēļ – ka viņš izturas pret visiem kā līdzīgs ar līdzīgu.”

Haliburtons licis arī noprast, ka viņam komandas intereses ir svarīgākas par savu statistisku, kaut arī viņam tā ir iespaidīga. “Pasaulē, kurā visi koncentrējas paši uz sevi, es gribu fokusēties uz mūsu komandu. Kausa izcīņa bijis tiešām labs jauninājums, jo mediji ir spiesti runāt par basketbolu, nevis par individuāliem nospiedumiem un citām muļķībām.”

Līgums

Iegūstot Haliburtonu un mazliet viņu pavērojot, “Pacers” viss bija skaidrs – viņš tuvākajā un tālākajā nākotnē būs komandas galvenā zvaigzne. Līdz ar to Indiāna, nevilcinoties, piešķīra 205 miljonu dolāru vērtu piecu gadu līgumu, kas stāsies spēkā no nākamās sezonas jeb viņa debitanta kontrakta beigām.

Šosezon Haliburtons saņem tikai astoto lielāko algu “Pacers” komandā, taču nākamsezon viņš, visticamāk, būs lielākais pelnītājs. Tas būs atkarīgs no tā, kādu līgumu parakstīs nupat iegūtais Paskāls Siakams. Sākot ar nākamo sezonu, Haliburtons pelnīs 35, 38, 41, 44 un 47 miljonus līdz 2029. gadam.

Sniegums laukumā

“Tairīss Haliburtons – viņš vienatnē uz NBA “kartes” ir atgriezis Indianu. Komandu, kurai šosezon piešķirta tikai viena spēle nacionālajā televīzijā, atkal ir uzmanības centrā,” podkāstā “Real Ones” komentēja NBA apskatnieks Logans Murdoks. Savukārt cits NBA eksperts Kevins O’Konors citā raidierakstā “The Mismatch” regulāri uzsvēris to, ka Haliburtons ir spēlētājs, kurš spēj padarīt labākus savus komandas biedrus neatkarīgi no tā, vai viņš spēlē ar bumbu vai bez tās.”

Haliburtona augsto spēles IQ un piespēlēšanas prasmi raksturo fakts, ka viņš pieļauj maz kļūdas. Šosezon viņš ir izdarījis 428 rezultatīvas piespēles (labākais rādītājs NBA, kaut arī nospēlējis mazāk mačus nekā galvenie konkurenti Trejs Jangs un Nikola Jokičs) un piespēlē kļūdījies tikai 65 reizes (kopējais jebkādu kļūdu skaits ir 84). “Forbes” basketbola apskatnieks Šeins Jangs to salīdzina ar Krisu Polu labākajos gados.

NBA labākie piespēlētāji pret kopējo kļūdu skaitu iekavās

  1. Tairīss Haliburtons – 428 (84)
  2. Trejs Jangs – 421 (168)
  3. Nikola Jokičs – 383 (124)
  4. Freds Vanvlīts – 341 (64)
  5. Domants Sabonis – 327 (134)
  6. Luka Dončičs – 321 (138)
  7. Džeimss Hārdens – 295 (93)
  8. Lebrons Džeimss – 292 (131)
  9. Deniss Šrēders – 274 (65)
  10. Damians Lilards – 268 (95)

Vai Haliburtons aizvedīs “Pacers” līdz vēsturē pirmajam NBA titulam?

Lai arī “Pacers” kā organizācija trīsreiz savulaik ir triumfējusi ABA čempionātā, NBA ērā vēl neviena trofeja nav izcīnīta. 2000. gadā “Pacers” ar līderi Redžiju Milleru sastāvā aizcīnījās līdz finālam, kur ar 2-4 zaudēja Losandželosas “Lakers”, kā arī kopumā no 1994. līdz 2000. gadam Indiana bija regulāra konferences finālu dalībniece, tiekot tur piecreiz no septiņām sezonām un tikai vienreiz sasniedzot finālsēriju.

Vēlāk Pola Džordža ērā 2013. un 2014. gadā “Pacers” atkal varēja lepoties ar konkurētspējīgu komandu abās šajās sezonās tiekot līdz konferences finālam, taču abas reizes zaudējot Maiami “Heat” monstriem ar Lebronu Džeimsu, Dveinu Veidu un Krisu Bošu priekšgalā.

“Pacers” vēlreiz ir pārvarējusi 10 gadu ciklu un tās sastāvs atkal ir konkurētspējīgs. Indiana vēl nesen esot gribējusi ne tikai Siakamu, bet arī aizsardzības speciālistu Odžī Anunobī, kurš tika aizmainīts uz “Knicks”. Tas liecina par to, ka šai komandai ir nopietni nolūki tuvāko sezonu laikā cīnīties par titulu. Tas, ka neizdevās iegūt Anunobī, garantēti nozīmē, ka klubs meklē vēl vienu zvaigzni un “Pacers” izpildījumā varam gaidīt vēl vienu nozīmīgu darījumu.

“Pacers” ar Haliburtonu, Siakamu nu Mailsu Tērneru priekšgalā radīs problēmas daudziem un ja sastāvam tiks piesaistīts vēl kāds nopietna kalibra basketbolists, šī komanda pavisam noteikti varēs domāt par galveno trofeju. Haliburtona vēlme beidzot savā karjerā kaut ko izcīnīt un Siakama NBA čempiona pieredze var darīt brīnumus. Tuvākajos gados ar “Pacers” būs jārēķinās ikvienai NBA komandai.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām