Viņi lika uz spēles visu – sportisti, kuri zaudēja savus miljonus…

11/08/2019 17:26
Nokopēts
Maiks Taisons, www.sportazinas.com

Lielais sports nozīmē lielu naudu. Tomēr daudzi sportisti pēc karjeras beigām nav nodrošināti līdz mūža galam, jo ar savu sapelnīto naudu izrīkojušies neapdomīgi.

Boris Bekers, teniss

Boriss Bekers, www.sportazinas.com

Boriss Bekers | Foto: tennis365.com

Borisa Bekera finansiālās problēmas vairs nav noslēpums arī plašākai pasaulei. Kādreizējais pasaules tenisa spīdeklis, kura kontā ir sešas “Grand Slam” uzvarētāju balvas, nonācis neapskaužamā situācijā. 51 gadus vecais Bekers pelnītas pensijas vietā saņēmis vienu tiesas pavēsti pēc otras. 2017.gada sākumā Lielbritānijas tiesa paziņoja: kādreizējais sportists ir maksātnespējīgs un jāpasludina bankrots. “Wylec Hardy & Co” izsoļu nams gada nogalē uz vairāksolīšanu izlika Bekera dzīves lielākās trofejas: Vimbldonas un Amerikas atklātā čempionāta kausus, tāpat Tenisa Slavas zāles izsniegto gredzenu. Bekera gadījums izgaismoja problēmu profesionālajā sportā: miljonu pelnīšana karjeras laikā nepasargā no dzīves realitātes…

Bekers, kura labākie gadi bija laikā, kad tenisā neapgrozījās tik liela nauda kā tagad, tomēr pat skatoties pēc mūsdienu mērauklas rudais vācietis nopelnīja kaudzi naudas. Aprēķināts, ka tikai par uzvarām turnīros Bekers nopelnīja 25 miljonus dolāru, kas vēl joprojām iekļūst TOP10 visu laiku pelnošāku tenisistu topā. 1999.gadā izdevums “Forbes” aprēķināja, ka Bekera aktīvu vērtība ir 100 miljonu dolāru lielumā. Lauvas tiesu nodrošināja ienākumi, kas gūti no reklāmu pārdošanas. Bekeram bija iespaidīgi līgumi ar “Coca Cola”, “Philips” un “Puma”. Tomēr ar šo summu viņam nepietika, lai dzīvotu bezrūpīgus pensijas gadus pēc karjeras noslēgšanas.

Boriss bija pieradis pie ļoti krāšņas dzīves un bija (ir) apveltīts ar ļoti spītīgu raksturu, kas viņam neļāva ieklausīties padomos kā apieties ar savu naudu. Bekers investēja dažādos projektos, kuri bija izcili neveiksmīgi. Vācietis investēja lielas naudas summas dažādos uzņēmumos: viņam piederēja vairāki “Mercedes” autosaloni, uzņēmums “New Food”, kas specializējās organiskas pārtikas ražošanā, marketinga aģentūra “Sportgate”. Bekers arī izveidoja realitātes šovu “BBeckerTV”, bet neviens no projektiem neģenerēja peļņu. Tenisa laukumos veiksmīgajam Bekeram sāka sekot “uzņēmēja neveiksminieka” tēls, to pasvītroja projekts Nigērijā, kur tika ieguldīti vairāk kā desmit miljoni, lai iegūtu naftu. Bekers nespēja pildīt savas kredītsaistības, tika “uzmesti” virkne partneru, bet arī nodokļos netika samaksāti miljoni…

Un, kur gan bez sievietēm. Bekers pēc šķiršanās no savas pirmās sievas, viņai samaksāja vairāk kā desmit miljonus dolāru un atstāja milzīgu villu Maiami, bet pēc vienas nakts sakara ar krievu modeli Anželu Jermakovu, kurai piedzima meita, bija spiests viņai iegādāties dzīvokli Londonas centrā, pārskaitīja piecus miljonus eiro, bet katru mēnesi vēl maksāja 25 000, lai modele varētu uzturēt sevi un Borisa meitu Annu.

Bekers sāka bēguļot, savus aktīvus parakstīja citām personām, kā savu dzīvesvietu (nodokļu dēļ) norādīja Monako, kaut arī dzīvoja Vācijā. Vēlāk ar ģimeni viņš pārcēlās uz Lielbritāniju, atzina savu bankrotu, un sāka dzīvi no jauna. Šobrīd kādreizējā zvaigzne strādā par treneri (trīs gadus bija Novaka Džokoviča komandā), kad ir labs piedāvājums, konsultē Vācijas tenisa federāciju, filmējas reklāmās, un pat vada pasākumus… Par investīcijām biznesā un miljonu simtiem viņš vairs nesapņo.

Maiks Taisons, bokss

Maiks Taisons, www.sportazinas.com

Maiks Taisons | Foto: The Independent

Amerikāņu bokseris ir slavenākais naudas notriecējs pasaulē, par to šaubās vien retais. Ja Bekeru “nogalināja” viņa ambīcijas kļūt par veiksmīgu uzņēmēju, tad Taisons savus miljonus vienkārši notrieca… Un darīja to visai ekstravaganti. Savā karjeras pīķī Taisons bija viens no vislabāk apmaksātajiem sportistiem pasaulē. Izdevums “Forbes” aprēķināja, ka tikai ringā Taisons savas karjeras laikā nopelnīja 400 miljonus dolārus, bet no reklāmas līgumiem vēl vismaz 250 miljonus.

“Dzelzs Maiks” dzīvoja savā pasaulē. Viņš varēja ieiet “Gucci” veikalā, nopirkt drēbes un aksesuārus par vairāk nekā 100 tūkstošiem, bet nekad neko no iegādātā tā arī neuzvilkt mugurā. Taisonam bija neskaitāmi elitāri nekustamie īpašumi, jahtas, 110 (!) premium klases automašīnas, Bengālijas tīģeri. Pasaules čempiones pirka pilnīgi visu, kas bija tīkams viņa acij.

Tomēr tuvojoties karjeras norietam, Taisona honorāri vairs nebija tik iespaidīgi, bet izdevumi palika iepriekšējā līmenī un pat pieauga. Nepalīdzēja arī nonākšana cietumā, Taisons nevarēja pelnīt. Šķiršanās no Robinas Givensas viņam izmaksāja vairāk nekā sešus miljonus. Taisonu arī “aptīrīja” viņa menedžeris Dons Kings, kurš sev piesavinājās vairāk kā 100 miljonus, bet tiesas prāvas izmaksāja pārāk dārgi (vairāk par 23 miljoniem). 2003.gadā Maiks atzina, ka vairs nespēj: pienācis bankrots. Tomēr Taisons nepārdzīvoja, atteicās no tīģeriem un greznās dzīves un veica restartu. Veiksmīgi izdeva savu autobiogrāfiju, sāka filmēties kā aktieris, saņemt naudu par ierašanos uz pasākumiem un pelnīt pārdodot tiesības uz savu vārdu.

Ronaldinju, futbols

Ronaldinju, www.sportazinas.com

Ronaldinju | Foto: DOUGLAS MAGNO / AFP

2005.gada “Zelta bumbas” ieguvējs pēc karjeras beigām nesēdēja rokas klēpī salicis. Brazīlietis nāca klajā ar savu kriptovalūtu “RS Coin” (“Ronaldinho Soccer Coin”), filmējās klipos un lasīja repu, devās politikā un makšķerēja. Tieši laivu piestātnes būvniecība akcentēja kādreizējā spīdekļa problēmas. Valsts sodīja Ronaldinju ar 178 tūkstošu lielu sodu par nelegālu būvniecību, bet brazīlietis nebija gatavs to maksāt. Vairāku gadu laikā soda summa pacēlās līdz diviem miljoniem, bet tiesu izpildītāji konstatēja, ka Ronaldinju tiešām nevar sodu samaksāt, jo viņa kontā ir tikai seši eiro…

Daudzi uzskata, ka Ronaldinju savus ienākumus slēpj, jo atbalsta Brazīlijas politisko opozīciju, tomēr par faktu uzskatāms, ka kādreizējais “Barcelona” uzbrucējs lielāko daļu no sapelnītās bagātības iztērējis sava un savas ģimenes, un draugu dzīvesstila vajadzībām.

Bankrots noticis par spīti futbolista līgumiem ar atpazīstamajām kompānijām “Nike”, “Coca-Cola”, “EA Sports”, “Gatorade” un “Danone”. 2006. gadā viņš nopelnīja teju 20 miljonus ASV dolārus par reklāmām vien.

Sergejs Fjodorovs, hokejs

Sergejs Fjodorovs, www.sportazinas.com

Sergejs Fjodorovs | Foto: sportingnews.com

Līdz 40 gadu vecumam trīskārtējais Stenlija kausa ieguvējs Nacionālajā hokeja līgā (NHL) kreivu uzbrucējs bija nopelnījis ne mazāk kā 43 miljonus ASV dolāru. Hokejists domāja, kur ieguldīt naudu un kā to vairot. 2008. gadā Fjodorovs uzticējās savam biznesa paziņam Džozefam Zadam, ar kuru draudzējās 20 gadus. Bijušais hokejists zaudēja visu nopelnīto naudu hokejista karjerā.

Fjodorovs pārkāpa galveno investoru likumu – viņš salika visas olas vienā grozā. Zada 11 gadus bija “iztīrījis” Fjodorova kontu. Sākumā Fjodorovs bija gatavs konfliktu atrisināt mierīgi un Zada pats piekrita Fjodorovam atdot 60 miljonus. Beigu beigās hokejists neko nesaņēma un viņš nolēma biznesā kāju vairs nespert.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
9.75
6.5
1.18
1.44
4.8
6.25
2.85
3.1
2.55
1.52
3.9
4.8
2.4
3.8
2.6
2.05
3.8
3.25
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām