300 miljoni Džeilenam Braunam? Nē, tā nav nekāda traģēdija

29/07/2023 10:12
Nokopēts
Džeilens Brauns

Sabiedrības pirmā reakcija, uzzinot par Bostonas “Celtics” un Džeilena Brauna jauno līgumu pārsvarā bija šoks, izbrīns un pat vilšanās. Skan skaļi – NBA komandas otrs labākais spēlētājs paraksta visu laiku lielāko līgumu līgas vēsturē. Spēlētājs, kurš pat nav galvenais spīdeklis savā komandā… Kā tas var būt? Bet vai tiešām tā ir tik liela traģēdija, kādu daudzi mēģina saskatīt?

Vēl pirms pāris gadiem šķita, ka Džona Vola “supermax” līgums, kura ietvaros lielāko naudu viņš nopelnīja 2021/22. gada sezonā (44,3 miljoni dolāru), ir kaut kas ārprātīgi milzīgs. Piemēram, 2017. gadā, neilgi pēc tam, kad viņš parakstīja šo 170 miljonu kontraktu, basketbola fani ar šķību skatienu raudzījās pāris gadus tālākā pagātnē un teju vai nespēja noticēt, ka viņš saņems tādu algu. Tagad mēs esam tieši tādā pašā situācijā – cilvēki izbrīnīti skatās uz faktu, ka 2028/29. gada sezonā Džeilens Brauns ar savu “supermax” saņems 69 miljonus dolāru un vairāk nekā 300 miljonus kopsummā, kamēr Vola bijušais kontrakts vairs neliekas nekas īpašs.

NBA legāli ģenerē arvien vairāk naudas un spēlētāji par to tiek atalgoti

2024. gadā Stefans Karijs kļūs par pirmo basketbolistu, kurš sezonas laikā nopelnīs 50 miljonus. 2027. gadā Damians Lilards būs pirmais, kurš pelnīs 60 miljonus, bet 2029. gadā Brauns kļūs par pirmo, kurš pietuvosies 70 miljoniem.

Ņemot vērā, ka līga ģenerē arvien vairāk naudas un ka nākamais televīzijas līgums šīs desmitgades otrajā pusē būs lielākais, kādu jebkad NBA parakstījusi, pakāpeniski pieaugs arī algu griestu un luksusa nodokļa apjoms. Tas savukārt novedīs pie situācijas, kad tādi spēlētāji kā, piemēram, Luka Dončičs, Dža Morants vai Šejs Džildžess-Aleksandrs var kļūt par stabiliem 70 miljonu dolāru pelnītājiem sezonā. Daži pat prognozē, ka Džildžess-Aleksandrs var kļūt par pirmo spēlētāju, kurš tiks pie 400 miljonu līguma. 400! Un mēs vēl pirms pāris gadiem šokējāmies par 170 citroniem Volam…

Kopš 1990. gada katru desmitgadi NBA ir dubultojusi algas griestu apjomu. 2030. gadā griesti var sasniegt 200 miljonus, ja turpināsies prognozētais 8% kāpums ik sezonu. Salīdzinoši uz nākamo sezonu algu griesti būs 136 miljoni.

Piemēram, ja spēlētājs saņem 35% no algu kopējā apjoma 200 miljonu algu griestu situācijā, viņa alga sākas no 70 miljoniem. Lai saprastu, cik iespaidīgs ir šis pieaugums – 2010. gadā savā pirmajā sezonā Maiami “Heat” rindās Lebrons Džeimss pelnīja 14,5 miljonus dolāru…

Skeptiķiem, kuri uzskata, ka NBA komandas maksā neapdomīgi lielas algas, ir jāsaprot, ka par to, kādas algas saņems basketbolisti, vienojas NBA un spēlētāju asociācija ar kolektīvā līguma palīdzību un tas parasti ir 50/50 naudas sadalījums. NBA kā bizness ir ļoti spējīgs un rentabls. Tas ik gadu spēj ģenerēt arvien lielākas summas un līdz ar to ir loģiski, ka komandas var atļauties maksāt saviem spēlētājiem aizvien lielākas algas.

Basketbola apskatnieks Reinis Lācis ielicis Brauna līgumu mazliet plašākā perspektīvā. Ņemot vērā, ka NBA algu griestu apjoms neizbēgami palielināsies, Brauns savā pēdējā līguma gadā, kad viņš pelnīs nepilnus 70 miljonus, aizņems plus mīnus 31% no kopējā katla. Salīdzinoši 2022./23. gada sezonā tāds spēlētājs kā Džuvans Hovards pelnīja 20,6 miljonus, kas bija 47% no kopējām komandas algām. Secinājumus varat izdarīt paši.

“Celtics” līderi īstajā vecumā, lai domātu par titulu

Bostonas klubs jau gadiem ir viens no spēcīgākajiem līgā, pateicoties tieši abām kluba zvaigznēm – Braunam un Džeisonam Teitumam. Kopš 2016./17.  gada sezonas (kad Brauns aizvadīja savu pirmo sezonu, bet Teitums vēl nebija draftēts), “Celtics” piecreiz no septiņiem mēģinājumiem ir aizcīnījusies līdz konferences finālam, kā arī vienreiz iekļuvusi lielajā finālā. Lai arī tituli šajā laikā nav izcīnīti, šis ir viens no stabilākajiem NBA augšgala klubiem. Citi to uzskata par neveiksmi, ka komanda visu laiku bijusi tik tuvu, bet citi neuztraucas un tic, ka lielā balva uz Bostonu agrāk vai vēlāk atnāks.

Šajā starpsezonā “Celtics” veica ievērības cienīgas sastāva izmaiņas, aizmainot kluba “sirdi un dvēseli” Markusu Smārtu, taču tajā pašā laikā ieguva basketbolistu ar lielāku basketbola potenciālu – Kristapu Porziņģi. “Celtics” cer, ka šis būs izšķirošais solis, lai pēc daudzu gadu sviedru liešanas beidzot kļūtu par NBA čempioniem.

NBA ir iecementējusies arī ļoti interesanta tendence – teju visas lielākās līgas zvaigznes savus pirmos titulus izcīna ne ātrāk kā 27 gadu vecumā. Teitums nākamsezon uz “play-off” laiku būs 26 gadus vecs, bet Brunam un Porziņģim abiem būs 27. Ja viņiem būtu izdevies izcīnīt trofeju pirms gada, diviem vai vēl ātrāk, tā būtu anomālija. Vēlreiz – Maikls Džordans, Stefans Karijs, Lebrons Džeimss, Kevins Durants, Šakils O’Nīls, Vilts Čemberleins, Hakīms Olažuvons, Dirks Novickis, Kevins Garnets, Oskars Robertsons, Deivids Robinsons un daudzi citi – neviens no viņiem savu pirmo titulu neizcīnīja ātrāk kā 27 gadu vecumā.

Bet vai tiešām bija jāpagarina līgums ar Braunu?

NBA apskatnieki spekulēja par to, ka “kaut kas bija noticis” starp “Celtics” un Braunu šajā starpsezonā, jo par līguma pagarinājumu abi vienojās diezgan vēlu. “Ja tev uz galda noliek 300 miljonu kontraktu, tu to paraksti uzreiz bez jebkādas domāšanas. Domāju, ka “Celtics” viņam vienkārši līdz šim vēl nebija piedāvājuši šo “supermax” kontraktu,” vienā no nesenajiem “The Mismatch” podkāstiem spekulēja NBA apskatnieks Kriss Vernons, kurš uzskata, ka tam noteikti bija kāds iemesls, par kuru mums nav ne mazākās nojausmas.

Daudz spekulēts par to, ka “Celtics”, iespējams, monitorēja Damiana Lilarda situāciju un izskatīja variantu apmainīt Braunu pret Lilardu. Šis ir vēl nākamais aspekts – viņš atšķirībā no Teituma teju katru starpsezonu nokļūst baumu virpulī par to, ka varētu tikt aizmainīts tur un tur pret to un to. Kā cilvēkam, viņam tas noteikti neradīja uzticamības sajūtu un raisīja jautājumu – vai klubs viņam patiešām uzticas?

Šobrīd, redzot, ka “Celtics” piešķir Braunam 300 miljonu dolāru līgumu, viņš var būt mierīgs, jo tas ir būtisks apliecinājums, ka Bostonas klubs ar viņu rēķinās ilgtermiņā un vēlas saglabāt Teituma-Brauna duetu vismaz tuvākos gadus.

Kopsavilkums

Brauns ir pārbaudīta vērtība “Celtics” organizācijā un starp viņu un Teitumu ir laba savstarpējā ķīmija. Tāpat arī kopējā algu pieauguma dēļ viņa līgums nākamo gadu laikā neizskatīsies vairs tik “slikti”. Vai “Celtics” labāk bija meklēt jaunu zvaigzni un sākt veidot komandas ķīmiju ar Teitumu no jauna? Tas būtu riskanti un neveiksmes gadījumā cilvēki par 99% bļautu, ka varbūt tomēr labāk vajadzēja saglabāt sastāvā sevi jau apliecinājušo Braunu, jo pēc pieciem gadiem mēs domāsim citādāk – tāds 300 miljonu līgums vairs neliksies nekas īpašs.

Vienīgais daļēji negatīvais aspekts ir tas, ka gadījumā, ja “Celtics” tuvāko sezonu laikā stagnēs un kļūs skaidrs, ka ar esošo zvaigžņu sastāvu nav iespējams izcīnīt titulu, var kļūt grūti basketbolistu aizmainīt, taču, redzot, ka iepriekš bez problēmām tikuši aizmainīti tādi “supermax” līgumu īpašnieki kā Vols, Rasels Vestbruks un Bredlijs Bīls, ir apliecinājusies tendence, ka neaizmaināmu līgumu NBA nav.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām