Atdzīvinātais nelaiķis Latvijas hokejā – vai turpināsies “Dinamo” agonija?

21/03/2023 16:48
Nokopēts
Rīgas Dinamo

Savā pirmajā sezonas pēc “pazemināšanas klasē” Rīgas “Dinamo” sevi pieteica kā vienu no titula pretendentēm. Komandas mēģinājums tikt pie “Optibet” hokeja līgas (OHL) trofejas izgāzās jau pusfinālā, kad “Zemgale/LLU” ar galvaspilsētu komandu izdarīja to, ko ar “Dinamo” Kontinentālās hokeja līgas (KHL) laikos darīja Helsinku “Jokerit”, Maskavas “Dynamo” un daži citi grandi.

Tā gan nav galvenā problēma, jo, galu galā, par čempioni var kļūt tikai viena komanda. Problēma ir tāda, ka šī kluba eksistences jēgu droši vien nevarētu izskaidrot neviens cilvēks. Sākot ar to, kāpēc savulaik par Krievijas naudu sponsorētais klubs vispār turpina spēlēt Latvijas līgā zem sava iepriekšējā nosaukuma, beidzot ar to, kāpēc sezonas laikā tam cauri izgājuši 45 hokejisti, no kuriem 24 laukuma spēlētāji nav nospēlējuši pat pusi no sezonas.

Kad pagājušā gada februārī Krievija uzbruka Ukrainai, pret “Dinamo” pat vislojālāk noskaņotajiem cilvēkiem kļuva skaidrs, ka šādam klubam no Latvijas hokeja kartes ir jāpazūd. Tomēr kādam tik ļoti negribējās šķirties no šī zīmola, ka aizvadītajā sezonā komandas mačus varējām vērot vietējās arēnas. Jurim Savickim pēc visām izmaiņām Latvijas likumos gan nācās šķirties no sev tik iemīļotā “laba onkuļa” tēla, kurš gandrīz vai savu naudu iegulda Latvijas hokeja attīstībā un par to netiek pienācīgi novērtēts, taču tieši Savickis ir viens no iemesliem, kāpēc “Dinamo” vēl joprojām pastāv.

To neslēpa arī organizācijas valdes priekšsēdētājs Jurijs Kuzņecovs, kurš sarunā ar “Latvijas Televīziju” atklāja, ka Savickis ir galvenais akcionārs, kurš “daudz palīdz un turpina atbalstīt komandu.” Iespējams, sākumā daži hokejisti uzķērās tieši uz brendu, cerot, ka darba organizācija vairāk vai mazāk palikusi pienācīgā līmenī. Te gan jāatzīmē, ka faktiski “Dinamo” pārņēma pagājušās sezonas vicečempioni “Olimp/Venta 2002”.

Komandai tika piesaistīts visai pieredzējušais treneris Leonīds Beresņevs, savukārt par komandas komplektāciju atbildēja brāļi Širokovi, kuriem ir gan liela autoritāte, gan arī plaši sakari. Kā arī KHL laikos, “Dinamo” iekšā savā starpā cīnījās vairākas nometnes, kā rezultātā Aleksejs un Maksims šo kuģi visai atstāja, laikam jau tobrīd apzinoties, ka nekas labs tur nesanāks. Toties blakus bija neviens cits kā Guntars Paste. Viņa loma oficiāli netika definēta, viņš pat sevi sauca par padomnieku, savukārt “play-off” turnīrā savulaik spēkus arī trenera amatā izmēģinājušais funkcionārs parādījās arī uz komandas soliņa.

Paste par Latvijas hokejistu algām KHL, “Dinamo” spēlēšanu OHL un veiksmīgāko darījumu

Sezonas sākums sanāca veiksmīgs – uzvaru pār pagājušās sezonas čempioni “Zemgali/LLU”. Kurš to būtu zinājis, ka sezonas noslēdzošajā daļā šo komandu duelis izskatīsies pēc cīņām starp dažāda līmeņa vienībām. Tomēr jau gandrīz no paša sākuma solījumi nesakrita ar realitāti. Lai kā kluba vadība mēģinātu visu noliegt – kad pret viena funkcionāra teikto ir kaut vai divu vai trīs hokejistu teiktais, tad var būt trīs iemesli – vai nu visi melo, kam grūti piekrist pat par spīti daktera Hausa teiktajam, vai nu melo viens cilvēks, kas izskatās visai ticami, vai arī savstarpējā komunikācija nav bijusi labā līmenī, kas arī ir diezgan ticams iemesls.

“Nemaz negribu par to runāt un gribu aizmirst,” ar šādiem vārdiem savu pieredzi Rīgas klubā apraksta viena no OHL zvaigznēm Edijs Brahmanis. Pieredzējušais uzbrucējs gan turējās līdz pēdējam un komandu atstāja vien janvāra beigās, pievienojoties “Prizmai”. Pirmais, kam neizturēja nervi, bija vārtsargs Jānis Auziņš, viņš “Dinamo” pameta jau oktobrī. Pieredzējušais ripu ķērājs atgriezās no Japānas, aizvadīja divas spēles un ieraudzīja, ka solījumi netiek pildīti. Rezultātā žurnālistu un ekspertu par sezonas labāko ripu ķērāju atzītais Auziņš pārgāja uz “Prizmu”, kļūstot par vienu no iemesliem, kādēļ šai komandai pamatturnīru izdevās noslēgt ceturtajā vietā.

Brahmanis par “Dinamo” pavadīto laiku: Nemaz negribu par to runāt

Baumas par finansiālām problēmām ap komandu virmoja regulāri, taču sezonas otrajā pusē tās kļuva izteiktās. Ik pa laikam rīdziniekiem bija problēmas ar komplektāciju, spēles pieteikumā iekļaujot vien četrus aizsargus, no kuriem viens ir visai dīvains personāžs – 2006. gadā dzimušais Lietuvas pilsonis Neitans Vladsons. Zaudējumi “Rīgai”, Kauņas “City” un pat “Dinaburgai” (!), hroniskā nespēja tikt pie panākuma pret “Mogo/LSPA” vai “Zemgali/LLU”, pēdējām mačam pret Ģirta Ankipāna vadīto vienību noslēdzoties ar 0:13.

Tuvojoties pamatturnīram bija redzams, ka komanda brūk kā kāršu namiņš, vai, atgriežoties pie virsrakstā izmantotās metaforas, nelaiķis mirst otro reizi. “..algas personālam un treneriem, kaut kur džekiem piepalīdzēt, uz to pašu degvielu. It kā nekas tāds, bet gada griezumā ir tā, kā ir. Ir kāds viens vai divi neapmierinātie hokejisti, bet tā ir viņu problēma. Mēs visu izpildām,” marta sākumā izteicās komandas pārstāvis Kuzņecovs, taču ap “Dinamo” notiekošie procesi liecināja par kaut ko pretējo.

“Dinamo” pārstāvis: Visi mūsu hokejisti strādā vai mācās, un čempionāts viņiem nav prioritāte

No četriem ceturtdaļfināliem rezultāta ziņā intriga sanāca tikai vienā pārī – tajā, kurā “Dinamo” spēlēja pret Kauņas “City”. 2-0 sērijas sākumā, lai arī uzvaras nebija graujošās. Tad, kā jokoja daži kolēģi, kārtīga atpūta Kauņā, jo pēc Lietuvas mačiem rezultāts bija jau 2-2. Un izglābšanās no kauna piektā mača bullīšos, kad “Dinamo” pusfinālā ieveda tikai Kirila Tambijeva meistarība.

Pusfinālā gan viss noslēdzās tā, kā tam bija jānoslēdzas – cīņā starp profesionālo komandu un klubu ar apšaubāmo reputāciju, neizmaksātām algām un attīstības filozofijas neesamību uzvaru izcīnīja “Zemgale/LLU”, savukārt “Dinamo” izskatījās tik bezspēcīgi, kāda tā nebija nevienā “play-off” sērijā KHL laikos. Arī pusfinālā komandai bija problēmas ar sastāvu, it īpaši aizsargu līnijā. Rezultāts bija likumsakarīgs – 7:0, 11:1, 9:1 un 10:3. Tiesa, kā teica Latvijas izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš, viņam tas apgrūtināja uzdevumu, jo īsti nevar saprast Jelgavas kluba hokejistu labākās īpašības, kad ir šādi rezultāti.

Diemžēl pabeigt sezonu cienīgi nebija “Dinamo” plānos, jo pēdējā mačā bija ne tikai kārtējā sagrāve, bet arī nepamatoti asumi, kuriem nav nekāda sakara nedz ar sevis sapurināšanu, nedz ar hokeju kā tādu. Grūti iedomāties, ka ko tādu varētu atļauties tie paši jelgavnieki vai “Mogo/LSPA” hokejisti, kuri, protams, var iesaistīties asumos, bet nemēģinās savainot pēc iespējas lielāku pretinieku hokejistu skaitu bez izredzēm zaudētajā spēlē, patiesībā šādi demonstrējot tikai un vienīgi bezspēcību uzvarēt godīgā cīņā.

“Dinamo” sarīko boksu hokeja laukumā un noslēdz OHL sezonu (VIDEO)

“Kas būs ar “Dinamo”? Nezinu. Bet kāds var būt fināls pirmajā gadā, ja spēlē ar čaļiem no “Baltu Vilkiem”? Es ieeju ģērbtuvē, redzu tos spēlētājus un domāju, ka kāds ar savu bērnu atnācis. Domāju, varbūt Žorikam [Georgijam Pujacam] ārlaulību dēls. Vai tas ir finišs? Grūti pateikt. Kurš tagad ko var pateikt?” savā iepriekšējā viesošanās reizē “William Hill” ēterā teica Paste. Un arī šie vārdi lieliski parāda, ka šis klubs nevienam īsti nav vajadzīgs, ja pat ar to saistītie cilvēki publiskā vidē atļaujas šādus komentārus.

Jau pieminētajā intervijā “Latvijas Televīzijai” Kuzņecovs minēja, ka mērķis ir fināls, jo tad varēs runāt arī par kaut kādām nākotnes perspektīvām. Vai šāds noslēgums nozīmē, ka projektam, lai arī vienu gadu vēlāk nekā tam vajadzētu notikt, bet tomēr pienākušas beigas? Nekad nevajadzētu nenovērtēt cilvēku vēlmi pēc revanša, un es nebrīnītos, ja “Dinamo” savu bezjēdzīgo eksistenci turpinātu arī turpmāk. Tomēr nebrīnīšos, ja komanda vairs neeksistēs, jo treknāku punktu ir grūti iedomāties.

Latvijas līgai jau tā ir daudz problēmu, tomēr šādu komandu dalība tajā ir pirmkārt necieņa pret sevi un savu hokeju. Diez vai “Dinamo” vadība atļautos ko šādu, spēlējot KHL. Tad kāpēc skandālu un finansiālo problēmu apvītais klubs ar visai šaubīgo reputāciju un cilvēkiem ap to piedalās vietējā čempionātā, demonstrējot necieņu un valdoties pēc 90. gadu ielu likumiem? Varbūt ir vērts sevi pamēģināt citos turnīros – Rīgas atklātajā čempionātā vai Entuziastu hokeja līgā?

Rīgas Dinamo un Zemgale/LLU

Rīgas “Dinamo” un “Zemgale/LLU” | Foto: OHL

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām