Baumanis: Ātrajos līkumos mašīna ir lēnāka un lielākas masas dēļ ātrāk jābremzē

Jānis Baumanis, sportazinas.com
Jānis Baumanis | Foto: FIA

Brauciens pasaules čempionātā rallijkrosā ar elektroauto no fiziskās slodzes aspekta ir vieglāks nekā, ja nākas vadīt spēkratu ar benzīna dzinēju, pēc debijas “Projekt E” klasē sarunā ar ziņu aģentūru LETA teica .

Jau ziņots, ka Baumanis sestdien Biķernieku trasē pasaules čempionātā rallijkrosā debitēja “Projekt E” jeb elektroauto klasē. Baumanis pirmajā no četrām kvalifikācijām uzvarēja un ieguva 50 punktus kvalifikācijā, apsteidzot Sirilu Reimonu un Natāliju Baratu.

Sestdien Baumanis kļuva par pirmo latvieti, kurš piedalījies pasaules čempionāta “Projekt E” klasē. Šajās sacīkstēs troksnis tikpat kā nav dzirdams, jo stūrēti tiek elektroauto. Tā gan nav vienīgā atšķirība šajās automašīnās, jo tās aprīkotas ar automātisko ātrumkārbu, kā arī bateriju dēļ, spēkrats ir par vismaz 200 kilogramiem smagāks.

Tas nozīmē, ka braucienu laikā samazināt ātrumu iespējams vien ar bremzes pedāli, nevis izmantojot zemākus pārnesumus. Tāpat krietni lielāks ir bremzēšanas ceļš.

“Mašīna uz priekšu brauc diezgan ātri, un arī paātrinājums ir labs. Arī pagriezienos un tramplīnos var izbaudīt braucienu, bet ātrajos līkumos mašīna ir lēnāka un lielākas masas dēļ ātrāk jābremzē,” atšķirības starp “Projekt E” un iepriekš labi iepazīto “SuperCar” klasi iezīmē Baumanis. “Baudu braukt tas nemazina.”

Tehnikas maiņa gan diži lielāku piepūli neprasa. “Projekt E” startēt pat, iespējams, ir vieglāk. “Šodien kopumā aizvadīju četrus braucienus – divi treniņos un divi kvalifikācijā. Jūtos lieliski. Varbūt pat benzīna dzinējs paņem vairāk enerģijas, jo elektroauto ir jāizmanto tikai divi pedāļi un stūre, bet “SuperCar” mašīnās vēl ir ātrumpārslēgs. Vairāk esmu noguris no garās dienas, nevis sacīkstēm.”

Sacensības šogad sportistiem gan ir nedaudz vieglākas, vismaz no morālā aspekta, jo starp braucieniem Covid-19 pandēmijas dēļ, faniem nav iespēja iegūt autogrāfus, foto vai vienkārši aprunāties kā tas bija iepriekš. Šogad sacensībās jāievēro gan Latvijas republikā noteiktie ierobežojumi Covid-19 sakarā, gan arī Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) izstrādātais protokols.

“Abiem apstākļiem ir savi plusi un savi mīnusi. Protams, vienmēr ir patīkami aprunāties ar faniem un nobildēties, tomēr šādos laikos tagad dzīvojam,” uzsver Baumanis, norādot, ka gan jau drīz viss atkal būs “pareizajās sliedēs”.

Latvijas pilots debijas reizē demonstrēja atzīstamu sniegumu, jo pirmajā kvalifikācijā viņš svinēja uzvaru, bet otrajā piekāpās vien Reimonam, kurš sacīkstēs vadīja iepriekš spriedzi nebaudījušo “Citroen C3 ERX” automašīnu. Tā gan atšķiras no konkurentu spēkratiem, jo auto piekare ir pielāgota asfalta, nevis jauktajam segumam. Baumanis atklāja, ka tam ir gan plusi, gan mīnusi.

“Otrajā kvalifikācijā man bija “pole position”, bet šajā pozīcijā bija ēna, kamēr Reimons blakus stāvēja saulē. Video atkārtojumā varēja redzēt, ka man bija labāks reakcijas laiks, taču, kamēr es braucu pa ēnu, Reimons izvirzījās vadībā. Tas varbūt bija vienīgais mīnuss otrajā braucienā.”

“Bija interesanti pacīkstēties ar Reimonu, kurš brauca ar jaunuzbūvēto “Citreon” mašīnu,” sacīkšu gaitu atminas Baumanis. “Varēja redzēt, ka šis auto ir ātrs uz asfalta sekcijām, bet grants segumā un tramplīnos nedaudz zaudēja.”

Vēl starp Baumaņa konkurentiem bija arī daiļā dzimuma pārstāve Barata no Lielbritānijas. Viņa gan nebija uzskatāma par pastarīti, jo karjeras laikā Barata pasaules čempionātā rallijā aizvadījusi vairāk nekā 40 posmus.

“Iepriekš dāmu konkurenci izjutu arī Eiropas čempionātā. Šajā gadījumā pie stūres ir rallija lietpratēja, kura spēkus izmēģinājusi arī pasaules čempionātā rallijā. Lielbritānijā viņa ir ļoti atpazīstama, kā rezultātā ir iespēja popularizēt šo sportu,” par konkurenti stāsta Baumanis, kuram sestdien bija pirmais sezonas starts.

Sportists arī nenoliedza, ka nākotnē viņš “Projekt E” klasē, iespējams, būs redzams biežāk, tomēr inženieriem vēl priekšā daudz darba, lai “nomestu” vēl pāris sekundes trasē. “Projekt E” spēkrati “SuperCar” automašīnā aplī vidēji zaudē divas sekundes. Šobrīd gan svarīgākais ir sacensību pieredze, lai pilnvērtīgāk izprastu automašīnas spējas, tāpēc svētdien tiks mainīti daži regulējumi.

“Vēl ir lietas, ko vēlamies izmēģināt tieši elektroauto, jo tas ir krietni citādāks nekā spēkrati ar benzīna dzinēju. Jau iepriekš ar komandu vienojāmies, ka pamēģināsim kaut ko jaunu. Šīs mums būtībā ir iepazīšanās sacensības,” saka sportists.

Turpinājums elektroautomašīnu sacensībās būs svētdien, bet “SuperCar” klasē tiks aizvadīts sestais pasaules čempionāta rallijkrosā posms.

Jau ziņots, ka Latvijas pilots Reinis Nitišs rallijkrosa pasaules čempionātā “SuperCar” klasē sestdien Biķernieku trasē pusfinālā ieņēma piekto vietu. Posma kopvērtējumā Nitišs ierindojās 11.pozīcijā, bet uzvaru izcīnīja zviedrs Juhans Kristofešsons.

Tāpat Rīgā norisinās viens FIA Eiropas rallijkrosa čempionāta posms “Supercar” klasē un viens “Projekt E” kausa posms automašīnām ar elektrodzinējiem. Tāpēc Biķernieku trasē šogad nenotiks FIA Eiropas rallijkrosa čempionāta posms priekšpiedziņas “Super1600” automašīnām.

Baumanis līdz šim četros gados bija piedalījies visos Rīgas rallijkrosa pasaules čempionāta posmos, taču šogad sportista atbalstītāji Covid-19 pandēmijas radītajos apstākļos nespēja sniegt nepieciešamo atbalstu. Baumanis šosezon nav piedalījies kādā no rallijkrosa etapiem.

Tāpat pirmo reizi pasaules čempionātā rallijkrosā trasē šogad ir redzams Nitišs, kurš pēc pagājušās sezonas nolēma pievērsties rallija disciplīnai. Sportists šogad Rīgā brauc ar Lietuvas komandas “ESmotorsport” gādātu “Škoda Fabia EVO RX” sacīkšu auto.

Pērn par prieku pašmāju skatītājiem, sacensībās pēc gada pārtraukuma atkal startēja divi latviešu piloti, kuriem bija pamatotas izredzes izcīnīt vietu uz goda pjedestāla. Mainīgos laikapstākļos notikušajās sacensībās, vislabāko sniegumu demonstrēja un uzvaru izcīnīja vēlāk par pasaules čempionu kļuvušais zviedru pilots Timijs Hansens, bet abi latvieši posmu noslēdza ar savstarpēju cīņu pusfinālā, kura finišu ceturtajā un sestajā vietā attiecīgi sasniedza Nitišs un Baumanis.

Pēc Latvijas posmiem sezonas turpinājumā paredzēti etapi Spānijā, Beļģijā un Vācijā. Pirms Beļģijas posma vienām sacensībām bija jānotiek Portugālē, bet Covid-19 radītās pandēmijas dēļ etaps tika atcelts.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par