Bertāns izvirzās miljonāru saraksta virsotnē, Porziņģis gaida lielo līgumu – kādas summas pelna latvieši NBA?

15/12/2018 16:58
Nokopēts
Dāvis Bertāns, www.sportazinas.com

Nokļūšana Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) ir katra basketbolista sapnis. Pasaulē labākie spēlētāji, sīvākā konkurence par vietu sastāvā, pilnas arēnas, atpazīstamība un slava visā pasaulē, kā arī tam visam līdzās nākošie līgumi par iespaidīgām naudas summām. Pateicoties ienesīgajam televīzijas translāciju tiesību līgumam starp NBA un kanālu ESPN, par nepilniem 24 miljardiem ASV dolāru uz deviņiem gadiem, pēdējos gados ievērojami pieauguši arī pašu spēlētāju ienākumi.

Līdz ar nonākšana basketbola Mekā finansiālu “grūdienu” saņēmuši arī latviešu pārstāvji Dāvis Bertāns, Kristaps Porziņģis un Rodions Kurucus, kuru pašreizējie sezonas atalgojumi rakstāmi septiņiem cipariem, bet nākotnē nevajadzētu brīnīties, ja tie pieaugs līdz astoņiem. Nākamajā rindās par faktiskajām summām, kas nonāk latviešu NBA spēlētāju kontos, kā arī to vērtību visas līgas kontekstā.

Dāvis Bertāns

Latviešu tālmetienu speciālists pēc divām samērā sekmīgām sezonām Sanantonio “Spurs” vienībā šovasar ar Teksasas klubu vienojās par jaunu līgumu uz nākamajām divām sezonām. Vienošanās paredz rūjienietim šajā laikā nopelnīt 14 miljonus dolāru (12,4 miljoni eiro) jeb vidēji septiņus miljonus (6,2 milj. eiro) sezonā. Par Dāvi “Spurs” vienībā lielākus algas čekas saņem tikai pieci spēlētāji – galvenās zvaigznes Lamarkuss Oldridžs un Demārs Derouzans, spāņu basketbola ikona Pau Gazols, kā arī līgā sev jau vairāku gadu garumā pierādījušie Rūdijs Gejs un Patriks Milzs.

Dāvis Bertāns, www.sportazinas.com

Dāvis Bertāns
Foto: NBA.com/Spurs

Savukārt Latvijas kontekstā raugoties, jaunākais no brāļiem Bertāniem šobrīd ir ne tikai vislabāk apmaksātais letiņš NBA, bet arī kopumā, vērtējot visus latviešu sportistus pasaulē. Šis fakts, iespējams, cilvēkiem šovasar neapzināti “paslīdēja garām”, jo Dāvis tomēr nav sasniedzis tik pēkšņu un strauju zvaigznes statusu kā Porziņģis, taču NBA labi speciālisti (Bērtāna gadījumā – tālmetienu) ir pieprasīta un nereti arī dārga prece. Protams, ASV valdošā nodokļu politika sportistiem nav pati izdevīgākā, un no septiņus miljonus lielās algas 26 gadus vecais uzbrucējs “uz rokas” saņem aptuveni 3,6 miljonus dolāru (3,2 miljoni eiro). Patiesais atalgojums būtu vēl mazāks, ja Dāvis nespēlētu Sanantonio, kas ir viena no sešām NBA pilsētām, kur algām netiek piemērots štata ienākuma nodoklis (detalizētāk par NBA spēlētāju atalgojumu sistēmu iespējams lasīt ŠEIT.)

Ar šosezon realizēto 45,1% tālmetienu Bertāns ir devītais precīzākais “trīnīšu” izpildītājs. Salīdzinot ar citiem šī spēles elementa speciālistiem, karjeras labāko sezonu aizvadošais Sakramento “Kings” serbu uzbrucējs Nemanja Bjelica (47,9% precizitāte) gadā “uz papīra” saņems 6,5 miljonus dolāru (5,8 miljoni eiro), bet pieredzes bagātais Kails Korvers (45,3%) no Jūtas “Jazz” iekasēs 7,56 miljonus (6,7 miljoni eiro).

Jāatzīmē arī visas līgas finansiālās rocības pieaugums pēdējo desmit gadu laikā, jo vienas jomas speciālista Bertāna sezonas atalgojums tālu neatpaliek no rekordista pelnošāko Latvijas sportistu vidū Andra Biedriņa, kurš, savulaik būdams viens no talantīgākajiem jaunajiem centriem NBA, sešus gadus pēc kārtas (2008.-2014.) savā kontā ieskaitīja deviņus miljonus dolāru (nepilni astoņi miljoni eiro).

Kristaps Porziņģis

Ņujorkas “Knicks” uzlecošā zvaigzne turpina atgūties pēc februāra sākumā gūtā kreisā ceļgala krustenisko saišu plīsuma. Savainojums visnotaļ nopietns, tāpēc arī saprotama gan “Knicks” vadības, gan paša Porziņģa un viņa pārstāvju nostāja nesasteigt ar latvieša atgriešanos laukumā, vēl jo vairāk tāpēc, ka Ņujorkas vienība šosezon tik un tā nepretendē uz “play-off”, nemaz nerunājot par augstākiem sasniegumiem. Kristapam šī ir pēdējā sezona 2015. gada vasarā noslēgtā līguma ietvaros, kas paredz 5,69 miljonus dolāru lielu atalgojumu, jeb “uz rokas” tā būtu aptuveni puse no šīs summas – 2,82 miljoni (2,5 miljoni eiro).

Kristaps Porziņģis, Sportazinas.com

Kristaps Porziņģis
foto: USA TODAY Sports

“Knicks” šovasar neizmantoja iespēju priekšlaicīgi ar Porziņģi noslēgt jaunu ilgtermiņa līgumu, kas patiesībā ir apsveicams gājiens no ilgus gadus neadekvātus līgumus (Žoakims Noā, Amarijs Stademairs, Karmelo Entonijs) izsniegušā kluba. Arī komandas vadības sniegtie komentāri gan šovasar, gan sezonas ievadā likuši noprast, ka “Knicks” nākotnes galvenā prioritāte joprojām ir vesels un pilnībā atlabis Porziņģis, ar kuru arī tiek plānots būvēt apkārt visu pārējo komandu. Var spriest un diskutēt par to, vai jaunā līguma vārdā Kristapam (pat nedaudz “ierūsējušam”) šosezon būtu ieteicams iziet laukumā kaut dažās spēlēs, lai atkal apliecinātu savu vērtību un neliktu “Knicks” vadībai šaubīties, ka Kristapam jādod tik daudz naudas, cik nepieciešams, lai nākamvasar viņu “nenoceltu” kāds cits klubs.

Ar kādām līguma summām Porziņģis varētu rēķināties? Piemēri nav tālu jāmeklē, jo šo sezonu ar jauniem kontraktiem kabatās uzsāka citi 2015. gada NBA drafta spīdekļi un Kristapa vienaudži – Minesotas “Timberwolves” centrs Kārls-Entonijs Taunss (163,5 miljoni eiro uz pieciem gadiem) un Fīniksas “Suns” cerību stars Devins Bukers (136 miljoni/pieci gadi). Tikmēr Denveras “Nuggets” jauno serbu centru Nikolu Jokiču atalgoja ar 127,5 miljoniem eiro nākamajos piecos gados. Visnotaļ dāsni līgumi, taču ne pārspīlēti, jo tā šobrīd ir NBA realitāte. Nebūt nevajadzētu arī brīnīties, ja līdzīgus skaitļus ieraudzīsim arī Porziņģa jaunajā kontraktā, jo liepājnieka (ar nosacījumu, ka atveseļojies) talants un zvaigznes statuss nešaubīgi liekams vienā  plauktiņā ar minētajiem vīriem.

Pat ar savu “pieticīgo” debitanta atalgojumu Kristaps gan tik un tā “Knicks” sastāvā ir sestais vislabāk apmaksātais spēlētājs, atpaliekot no Enesa Kantera, Tima Hārdaveja juniora, Kortnija Lī, Lensa Tomasa un horvāta Mario Hezonjas, kurš arī tikai izvēlēts 2015. gada draftā un šovasar ar ņujorkiešiem noslēdza līgumu uz vienu sezonu par 6,5 miljoniem dolāru (5,8 miljoni eiro).

Kristapa gadījumā atliek cerēt, ka ar veselību viss būs kārtībā, jo 23 gadus vecā uzbrucēja talants NBA gaiteņos joprojām kotējas ļoti augstu. Līdz ar to nākamvasar, ļoti iespējams, mums būs jauns rekordists visu laiku vislabāk apmaksāto latviešu sportistu sarakstos.

Rodions Kurucs

Teju ar katru nākamo NBA maču līdzjutējus Latvijā priecējošais (un kritiķus apklusinošais) Bruklinas “Nets” uzbrucējs pēc draftēšanas otrajā kārtā ar kopējo 40. izvēli ar Ņujorkas vienību šovasar parakstīja līgumu uz nākamajiem četriem gadiem (pēc sistēmas 3+1). Kopējo līguma summu sastādīja septiņi miljoni dolāru (6,2 miljoni), bet šosezon Kurucs atalgojumā saņems 1,62 miljonus dolāru jeb “uz rokas” šī summa patiesībā būtu “tikai” 670 tūkstoši dolāru (590 tūkstoši eiro). Tomēr svarīgāk par skaitļiem līgumā ir “Nets” kluba paustā uzticība jaunā latvieša potenciālam, jo lai iegūtu Rodionu savā sastāvā, Bruklinas vienība uzbrucēja bijušajam darba devējam “Barcelona” bija gatava samaksāt aptuveni 750 tūkstošus dolāru (663 tūkstoši eiro) lielo līguma izpirkuma summu.

Rodions Kurucs, NBA, www.sportazinas.com

Rodions Kurucs
Foto: NBA.com/Nets

Tāpat par negaidīti ienesīgu uzskatāma Kuruca noslēgtā vienošanās ar “Nets”, jo Rodiona sezonas atalgojums ir lielāks nekā astoņiem šī gada drafta pirmajā kārtā (līdz 30. numuram) izvēlētajiem spēlētājiem. Jāatzīmē arī kontrakta termiņš – trīs gadi garantēti + pēdējais, ceturtais ir kluba opcija. NBA drafta otrajā kārtā izraudzīto spēlētāju vidū šāds pirmais līgums nav ikdiena. Kurucs savā debijas sezonā arī spējis attaisnot uz sevi liktās cerības, pēdējos divos mačos labojot savu rezultativitātes rekordu, kā arī aizvadītajā naktī uzvarā pār Vašingtonas “Wizards” pirmo reizi NBA karjerā laukumā izejot starta pieciniekā.

Šādā garā turpinot, nevajadzētu brīnīties, ja Kurucs tiks uzaicināts piedalīties nākamā gada februārī Šarlotē “All-Star Weekend” ietvaros paredzētajā līgas uzlecošo zvaigžņu spēlē. Protams, nesteigsimies notikumiem pa priekšu, taču no Rodiona līdz šim redzētais liek domāt, ka “Nets” šovasar draftā atraduši īstu (angļu mēlē runājot) “steal” jeb negaidīti vērtīgu atradumu ar salīdzinoši zemu drafta izvēli.

Ģenerālis pret Bukmeikeru: Kā vērtēt latviešu sniegumu NBA? Kad atgriezīsies Porziņģis?

Iespējams, pati interesantākā rubrikas daļa par latviešu zvaigžņu sniegumu NBA. Tā kā abi kungi ir vienisprātis, ka vairāk pārsteidza Rodions Kurucs, izvēršas diskusija arī par to, vai viņš varētu piedalīties Visu Zvaigžņu debitantu spēlē. Vai Dāvis Bertāns būtu liederīgāks citā klubā? Vai Kristaps Porziņģis šosezon vēl uzspēlēs?

 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām