Bez Lomaža un Strēlnieka – kā spēlēsim Pasaules kausā?

20/03/2023 10:12
Nokopēts
Rihards Lomažs un Jānis Strēlnieks

Šobrīd kļuvis zināms, ka šī gada Pasaules kausā basketbolā Latvijas izlasei savainojumu dēļ nevarēs palīdzēt aizsargi Rihards Lomažs un Jānis Strēlnieks

Jāatgādina, ka Lomažs janvāra otrajā pusē guva ceļgala krusteniskās saites plīsumu, bet Strēlnieks aizvadītajā nedēļā iedzīvojās Ahileja cīpslas plīsumā. “Sportazinas.com” kopā ar 3×3 basketbola olimpiskā zelta komandas treneri un Ainara Bagatska palīgu Ukrainas izlasē aizvadītajā Pasaules kausa kvalifikācijā Raimondu Feldmani, kā arī šī brīža “TTT Rīga” galveno treneri un basketbola komentētāju Mārtiņu Gulbi aplūkoja iespējas, kā šos valstsvienībai svarīgos basketbolistus varētu aizvietot Pasaules kausa izcīņā.

Abi šie basketbolisti neapšaubāmi ir ļoti svarīgi Latvijas izlases ārējā līnijā. Strēlnieks jau vairākus gadus bija stabila valstsvienības pamatvērtība saspēles vadītāja pozīcijā, bet Lomažs lieliski aizvadīja šī PK kvalifikācijas ciklu, grūtos brīžos uzņemoties līdera lomu. Latvijas komanda ceļu uz PK finālturnīru uzsāka no priekškvalifikācijas, izcīnot vietu kvalifikācijā. Tajā Latvija izcīnīja desmit uzvaras pēc kārtas, vienīgo neveiksmi piedzīvojot kvalifikācijas pirmajā mačā, kas norisinājās 2021. gada novembrī Serbijā. Finālturnīrs šī gada augusta beigās un septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.

Kvalifikācijā 26 gadus vecais Lomažs laukumā gāja 10 spēlēs, vidēji izceļoties ar 15,6 punktiem, četrām rezultatīvām piespēlēm, kā arī viņš tālmetienus grozā raidīja ar 43,1% precizitāti. Tikmēr 33 gadus vecais Strēlnieks palīdzēja četros kvalifikācijas mačos, caurmērā atzīmējoties ar 9,3 punktiem, četrām rezultatīvam piespēlēm, kā arī realizējot astoņus no 11 trīspunktu metieniem jeb 72,7%.

Rihards Lomažs

Rihards Lomažs | Foto: FIBA

Lomaža nozīmīgumu izlases panākumos akcentē treneris Gulbis. “Lomaža izkrišana ir milzīgs zaudējums, jo viņš bija galvenais vīrs, kurš izcili saprata savu lomu un kļuva par neatsveramu impulsu komandas sniegumā gan kvalifikācijas pašā sākumā, gan pirmajā spēlē pret Serbiju ar 33 gūtajiem punktiem. Šķiet, ka viņš arī iedeva pārliecību visai izlasei, ka šī komanda kaut ko var. Spēlēs pret Beļģiju tieši viņš svarīgos brīžos bija ar bumbu, kur gan pats guva punktus, gan izprovocēja uz noteikumu pārkāpumiem. Tāpat arī Strēlnieks. Viņš šajā sezonā atguvās un sāka rādīt to basketbolu, kuru, šķiet, rādīja pēdējo reizi Pireju “Olympiacos” komandā. Tas ir ļoti sāpīgi, kaut kādā brīdī negodīgi, bet tāds ir profesionālais sports.

Tikmēr treneris Feldmanis norāda, ka tieši Lomažs un Strēlnieks bija vieni no tiem, kuri galvenokārt kaldināja izlases kvalificēšanos Pasaules kausam. “Sāpīgākais, ka gan Jānis, gan Rihards ir izdarījuši lielu darbu, lai mēs tiktu uz Pasaules kausu,” izteicās Feldmanis. “Viņi ir vieni no komandas līderiem. Katrs spēlētājs ir ar savām īpašībām un, protams, ka nokopēt viņu īpašības nevar un pamanīsies spēle. Trenerim ir sava filozofija un būs labs mājasdarbs, lai rastu risinājumu.”

Lomažs: Sirds sāp no domas, ka nevarēšu spēlēt Pasaules kausā

Iepriekš viens no izlases spēlētājiem Rodions Kurucs bija atzinis, ka viņam ir liels prieks par Dairi Bertānu un Jāni Strēlnieku, kuri ieguvuši iespēju piedalīties Pasaules kausā. “Man ir liels prieks par Jāni [Strēlnieku] un Dairi [Bertānu], jo viņi ir vecāki un tagad viņiem vēl būs iespēja spēlēt Pasaules kausā. Ceru, ka mēs iesim uz augstākajiem mērķiem, jo es gribu uzvarēt un izdarīt pašu labāko. Vienalga, kas nāks pretī. Mēs to jau parādījām kvalifikācijā, ka varam cīnīties ar visiem,” pēc pēdējā mača PK kvalifikācijā teica Kurucs. Tagad diemžēl kļuvis skaidrs, ka Strēlnieks uz PK finālturnīru gūtās traumas dēļ nedosies.

Kurucs: Liels prieks par Strēlnieku un Dairi, jo tagad viņiem būs iespēja spēlēt Pasaules kausā

Kur meklēt aizstājējus? Kā tagad spēlēsim? Tieši šie jautājumi pēdējās dienās ir gan līdzjutējiem, gan žurnālistiem, gan visai Latvijas basketbola sabiedrībai. Šķiet, ka izlases galvenajam trenerim Lukam Banki šobrīd ir visai liela izvēle starp uzbrucēju un centra pozīcijas spēlētājiem, tad saspēles vadītāja un uzbrūkošā aizsarga vietās basketbolistu skaits varētu būt diezgan ierobežots. “Man šķiet, ka Kristers Zoriks ir sevi labi parādījis un uz Pasaules kausu viņš labi sagatavosies. Arī Artūram Žagaram ir laba sezona, Leimanis sevi labi pierādījis izlases spēlēs. Idejiski brīžiem var spēlēt arī ar combo aizsargiem. Protams, ka šīs traumas ir nepatīkams trieciens komandai, bet kaut kādā ziņā savi resursi mums ir. Tāpat Artūrs Kurucs ir spēlējis par saspēles vadītāju,” atgādina Feldmanis. 

Tikmēr savu minējumu par izlases sastāvu bez Lomaža un Strēlnieka izteica Gulbis. “Šajā kvalifikācijas ciklā iespēja ir bijusi daudziem spēlētājiem. Allaž ir atradies kāds, kurš šo lomu ir lieliski aizpildījis un izmantojis iespēju. Piemēram, Toms Leimanis. Redzēsim, kā viss virzīsies tālāk, bet domāju, ka varētu būt vairākas variācijas iespējas un laukumā vienlaicīgi varētu būt ļoti interesants piecinieks. Es tikai izsaku minējumus, bet, manuprāt, Dairis Bertāns, Rodions Kurucs, Dāvis Bertāns, Rolands Šmits un Kristaps Porziņģis varētu būt vienlaicīgi laukumā. Šāds ļoti garš un nestandarta sastāvs varētu būt viens no risinājumiem trenerim Banki un viņa asistentiem, kā tikt galā ar šo situāciju. Protams, ka tas nevarētu būt ilgtermiņā.”

Tāpat Latvijas basketbola sabiedrībā vēl pirms šiem savainojumiem pavīdēja runas par iespējamo spēlētāja naturalizāciju. Eiropas basketbola izlasēs šī ir diezgan ierasta prakse, ka valstis piešķir pilsonību spēlētājam, kurš padarītu komandu spēcīgāku vai aizpildītu sastāva nepilnības. Arī 2022. gada Eiropas čempioni Spānija neilgi pirms turnīra sākuma naturalizēja amerikāņu saspēles vadītāju Lorenzo Braunu. Par šādu soli spāņi izšķīrās, jo viņus piemeklēja līdzīga situācija, kā šobrīd ir Latvijai. Proti, vairāki potenciālie līderi saspēles vadītāja pozīcijā guva savainojumus. Arī Spānijā nebija ierasts piešķirt pilsonību iepriekš ar šo valsti nesaistītam basketbolistam, taču to nācās izdarīt, neskatoties uz to, ka vairākums šāds solis tika vērtēts neviennozīmīgi.

Jānis Strēlnieks

Jānis Strēlnieks | Foto: Edijs Pālens/LETA

Arī eksperti pauda savu viedokli par basketbolista naturalizāciju Latvijas izlases sakarā. “Idejiski vienkārši vajag saprast, kādu ceļu mēs ejam. No vienas puses, manuprāt, ir jāsaglabā savu identitāti, bet ar naturalizētu spēlētāju to ir viegli pazaudēt. No otras puses tā ir garāka tēma, kurā noteikti vajadzētu apspriest, kādu spēlētāju komanda arī pati grib. Tāpat jāizvērtē, vai viņš varētu palīdzēt ilgtermiņā. Manuprāt, arī viņam kaut kādam stāstam vajadzētu būt. Stāstam tieši saistībā ar Latviju, vai viņš šeit ir spēlējis, vai ir radinieki. Galvenais jāatbild uz jautājumu – vai mēs gribam pazaudēt savu identitāti? Tas ir labs stāsts, bet viegli var pazaudēt identitāti,” uzskata Feldmanis.

“Par naturalizāciju esmu kategoriski pret, jo tomēr ar latviešiem mēs izcīnījām iespēju tikt uz Pasaules kausu. Būtu detalizēti jāizskata tā pozīcija, kurā to varētu darīt, bet noteikti, ka tā būtu saspēles vadītājs vai uzbrūkošais aizsargs. Šobrīd Eiropā skatoties, ļoti gudrs un Latvijas basketbolam piemērots spēlētājs uzreiz nenāk prātā. Noteikti šādā jautājumā nevis mums būtu jālemj, bet kopīgi tas jāizdara LBS vadībai, izlases galvenajam trenerim un galvenajiem spēlētājiem, kā piemēram, Dairim Bertānam, nosakot, vai tas vispār ir nepieciešams,” atzina Gulbis.

TOP notikumi
1
X
2
4.6
4.2
1.66
4.33
4.2
1.7
3.1
3.7
2.15
5.25
3.75
1.66
3.7
3.3
2.05
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām