Zemgus Girgensons | Foto: AP Photo/Jeffrey T. Barnes
Šonedēļ latviešu uzbrucējs Zemgus Girgensons, kurš ir mūsu valsts ilgdzīvotājs Nacionālajā hokeja līgā (NHL), oficiāli paveica to, par ko bija aizdomas uzreiz pēc sezonas – nomainīja Bufalo “Sabres” pret Tampabejas “Lightning”. Latvietim ir 30 gadi, karjeras “ekvators”, visticamāk, jau ir pārvarēts, un vēlme piekāpties finansiāli, lai beidzot varētu pacīnīties par Stenlija kausu, ir visai saprotama. Bet vai “Lightning” tiešām ir tā vieta, kurā izredzes tikt pie trofejas ir lielas?
“Sabres” rindās Girgensons nospēlēja 11 sezonas, pirms tam vēl viena sezona tika pavadīta šīs komandas fārmklubā Amerikas hokeja līgā (AHL) – Ročesteras “Americans”. Bufalo organizācija 2012. gada draftā riskēja un latvieti izvēlējās ar 14. numuru. Liekas, ka šis sasniegums vēl ilgi netiks pārspēts, tomēr, runājot no “Sabres” perspektīvām, diez vai vidēji spēlē 0,27 guvušo uzbrucēju var saukt par veiksmīgu izvēli.
Tā paša gada draftā ar 17. numuru tika izvēlēta čehu zvaigzne Tomašs Hertls, ar 18. numuru tika izvēlēts Karolīnas “Hurricanes” spīdeklis Teuvo Teravainens, bet ar 19 – vārtsargs Andrejs Vasiļevskis. Tie ir trīs hokejisti, kuru uzvārdi un statuss NHL komentārus neprasa.
Girgensona mantojums Bufalo
Tomēr būtu nepareizi un nepamatoti teikt, ka latvietis apčakarēja Bufalo. Viņš godīgi atstrādāja katru savu līgumu ar komandu, un viņam tādi ir bijuši seši, latvietim izaugot no 832,2 tūkstošiem par sezonu līdz 2,5 miljoniem dolāru, kas gan šāda tipa un līmeņa spēlētājam ir nedaudz par daudz. Tajā pašā laikā “Sabres” ĢM un treneri allaž novērtējuši latvieti par viņa pašatdevi, sniegumu aizsardzībā un mazākumā. Zinu, ka Latvijā daži mēdz iesmiet par Girgensona lomu, bet nedrīkst aizmirst, ka pie vienādiem nosacījumiem NHL klubu treneri vienmēr izvēlēsies amerikāni vai kanādieti, tāpēc 11 sezonas NHL, lai arī čekera lomā, noteikti nevajadzētu nenovērtēt.
Apskatnieks pauž viedokli, ka Girgensons sasniedzis savus algu griestus
Gan Girgensonam, gan “Sabres” šajās 11 sezonās gājis dažādi. Latvietim bija brīži, kad viņš skaitījās TOP6 uzbrucējs, bet divciparu skaitļi gūto vārtu un rezultatīvo piespēļu radītājos nebija nekas neparasts. Bet bija arī tādas sezonas, kurās pat 20 gūtie punkti izskatījās pēc fantastikas. “Sabres”, savukārt, svārstījās no uzvaru sērijām līdz zaudējumu sērijām, no situācijām, kad tikšanas “play-off” turnīrā bija vienas uzvaras jautājums, līdz situācijām, kad no izslēgšanas spēļu ceļazīmes komandu šķira 41 (!) punkts.
Sapnis par kaut ko lielāku
Lai kā spēlētu komanda un uzbrucējs, viens allaž palika nemainīgs – “Sabres” nebija atrodama starp tām 16 (vai 24 kovida sezonā) komandām, kuras pēc 82 pamatturnīra spēlēm turpina cīņu par trofeju. Bufalo vienība “play-off” turnīrā nav parādījusies jau 13 sezonas pēc kārtas, kas ir NHL rekords. Šī komanda jau kļuva par apsmieklu gan Ziemeļamerikā, gan Latvijā. Jo, lai cik cerīga būtu sezona, iznākums vienmēr bija viens un tas pats – palikšana ārpus izslēgšanas spēļu zonas.
Jau iepriekš bija indikācijas, ka Girgensons ir nobriedis kaut ko mainīt. Tomēr tieši pēc šīs sezonas tās bija vislielākās – par latvieša plāniem izmēģināt spēkus brīvo aģentu tirgū tika runāts arvien vairāk, un, par spīti “Sabres” ĢM izteikumiem par vēlmi sastāvā noturēt Zemgu, šķita, pats uzbrucējs jau kādu laiku sev bija atbildējis uz jautājumu, vai viņš vēlas karjeru turpināt Bufalo.
Iespējams, kāds Girgensonam bija parādījis statistiku ar tiem NHL spēlētājiem, kuri, aizvadot milzīgu spēļu skaitu NHL, tā arī nav paguvuši nospēlēt kaut vienu maču Stenlija kausā. Trijniekā ir divi “Sabres” spēlētāji un Girgensons tajā atrodas trešajā pozīcijā ar 688 mačiem, kamēr “līderis” ir Džefs Skiners ar 1006 mačiem. Bet pat neredzot šos skaitļus latvietis noteikti saprata, ka nevar visu laiku iet vienā virzienā un katru reizi atnākt citā vietā.
Domājams, ka lēmuma pieņemšanu paātrināja (jo “Sabres” noteikti piedāvāja lielāku naudu nekā “Lightning”) arī citu latviešu piemēri. Teodors Bļugers pērn par Stenlija kausu kļuva savā piektajā sezonā līgā un pirmajā – Vegasas “Golden Knights” rindās, bet Uvja Balinska piemērs vispār ir unikāls, pie trofejas tiekot jau pirmajā sezonā Floridas “Panthers”. Strīdus par aizsarga statusu atstāsim citiem, jo čempionu parādē Balinskis piedalījās un iespēju pavadīt laiku ar Stenlija kausu arī ieguva.
Holivudas stāsts latviešu gaumē – kā Balinskis sezonas laikā tika pie Stenlija kausa
Ir arī piemēri ar “Sabres” bijušo spēlētāju dalību. Bijušais kapteinis Džeks Aikels, kurš pēc sešām pavadītajām sezonām pievienojās “Golden Knights” un jau otrajā sezonā ar šo vienību tika pie karotās trofejas. Raiens O’Railijs Bufalo spēlēja no 2015. līdz 2018. gadam. Tad sekoja aizmainīšana uz Sentluisas “Blues” un kauss jau 2018./2019. gada sezonā. Un tie ir divi piemēri, kurus atcerējos no savas atmiņas bez “Wikipedia” palīdzības, droši vien ir vēl daži hokejisti, kuri īsi pēc “Sabres” posma kļuva par Stenlija kausa ieguvējiem.
Trīs gadi “pārbūvē” esošajā komandā
Par piedāvājumu esamību latvietim varam spriest tika pēc Ziemeļamerikas žurnālistu piegādātas informācijas. Tā tika rakstīts, ka “Sabres” sezonas laikā ar dažām komandām runāja par Girgensona iespējamo aizmainīšanu, bet pie reāliem darbiem tās nenoveda. Tika minētas arī konkrētās kandidātes – Bostonas “Bruins” un Karolīnas “Hurricanes”, tomēr abi klubi atrada citus spēlētājus, ar kuriem pastiprināt sastāvu pirms “play-off” cīņām.
Medijs: Par Girgensonu interesi izrāda divas komandas
Uz papīra Girgensona nonākšana “Lightning” izskatās skaisti. Tampabejas vienība iepriekšējās desmit sezonās četras reizes spēlējusi Stenlija kausa finālā, to izcīnot 2020. un 2021. gada sezonā. Tomēr pēdējo divu gadu rezultāti un nestabils sniegums liecina, ka tā sauktais “čempionu logs”, visticamāk, nu ir ciet un komanda pašlaik atrodas pārbūves procesā. Ne tas labākais brīdis, lai piepildītu savu sapni par Stenlija kausu.
Šovasar “Lightning” atstāja kluba leģenda un kapteinis Stīvens Stemkoss. Jā, izdevies pagarināt līgumu ar aizsargu Viktoru Hedmanu un piesaistīt uzbrucēju Džeiku Gencelu, kurš arī ir zvaigzne. Bet viņš nebūt nav Stemkosa tipa spēlētājs un pagaidām Tampabejas galvenajam trenerim Džonam Kūperam neizdodas salikt čempionu puzli no tiem spēlētājiem, kādi viņam ir pieejami. Savukārt 2023./2024. gada sezonā kādā brīdī vispār bija šaubas par “Lightning” perspektīvām spēlēt “play-off”. Izslēgšanas spēlēm komanda tomēr kvalificējās, bet jau pirmajā kārtā ar 1-4 zaudēja nākamajai čempionei “Panthers”.
Gribētos cerēt, ka nākamsezon “Lightning” iekļūs “play-off”. Pirmkārt jau tādēļ, ka beidzot gribētu redzēt Girgensonu NHL izslēgšanas spēlēs. Otrkārt, ja uz komandu atnāk spēlētājs, kura iepriekšējā komanda 11 sezonas pēc kārtas nespēlēja Stenlija kausa, un tad viņa esošā komanda neiekļūst izslēgšanas mačos, tad ej nu sazini, kādas domas var rasties ĢM galvā.
Vai Girgensons “Lightning” rindās beidzot piepildīs sapni par spēlēšanu Stenlija kausā? Jā. Bet vai viņš šajos trīs gados tiešām tiks pie kausa? Par to gan ir lielas šaubas.
Zemgus Girgensona skaitļi “Sabres” rindās
Sezonas: 11
Spēles: 688
Vārti: 89
Piespēles: 99
Soda minūtes: 192
Lietderība: -66