Kādreizējais ČL uzvarētājs un Anglijas premjerlīgas zvaigzne Sahā: Latvijas futbolam ir liels potenciāls

22/08/2021 17:17

Kādreizējais UEFA Čempionu līgas un Anglijas premjerlīgas uzvarētājs Luī Sahā sarunā ar portālu “Sportazinas.com” atzina, ka pēc viņa domām Latvijas futbolam ir liels potenciāls.

Sahā vakar bija pasaules leģendu komandas dalībnieks mačā “Skonto” stadionā, kur viņš kopā ar tādiem slaveniem spēlētājiem kā Luišu Figu, Florānu Maludā, Kevinu Kuranji un citiem guva virsroku pār Latvijas leģendām ar rezultātu 6:1. Spēle risinājās Latvijas futbola federācijas (LFF) 100. jubilejas ietvaros.

“Mans ķermenis pēc spēles nav priecīgs, bet es pats esmu ļoti priecīgs, jo leģendas atbrauca šeit uz Rīgu un tas bija svarīgi Latvijas futbola federācijai,” atzina Sahā. “Šis bija lielisks pasākums, kuru izbaudīju. Iepriekš dažus gadus spēlēju kopā ar Andreju Štolceru un viņu atceros ļoti labi. Bet visi latviešu puiši padarīja labu darbu un šī bija laba spēle, kuru es patiešām izbaudīju.”

Luī Sahā

Luī Sahā | Foto: LFF

43 gadus vecais Sahā savulaik spēlējis tādos labi zināmos klubos kā Ņūkāslas “United”, “Fulham”, Mančestras “United”, Liverpūles “Everton”, Totenhemas “Hotspur”, “Sunderland” un Romas “Lazio”. 2007. un 2008. gadā kopā ar Mančestru viņš triumfēja Anglijas premjerlīgā, bet 2008. gadā virs galvas cēla arī Čempionu līgas trofeju. 2003./04. gada premjerlīgas sezonu Sahā noslēdza kā turnīra trešais labākais vārtu guvējs. Francijas izlasē Sahā laukumā izgāja 20 mačos, gūstot četrus vārtus.

“Manuprāt, dažkārt ir svarīgi, ka mēs spējam dot kaut ko atpakaļ futbolam,” turpināja Sahā. “Domāju, ka Latvijas futbolam ir liels potenciāls un bija prieks redzēt fanus tribīnēs it īpaši Covid-19 laikā, jo iepriekš cilvēkiem bija jācieš un mači jāskās televīzijā. Šādi pasākumi vienmēr ir patīkami. Man nesanāca laiks apskatīt Rīgu, bet katrā pilsētā svarīgākie ir cilvēki, kuri šeit ir jauki.”

Sahā spēlēja leģendu komandā, pateicoties Andrejam Štolceram, kurš savu kādreizējo komandas biedru uzaicināja uz šo maču. Viņi savulaik plecu pie pleca cīnījās “Fulham” rindās.

“Viennozīmīgi brīnišķīgi, ka tika sarīkots šāds pasākums, kādu mēs varam redzēt vienreiz 100 gados,” sarunā ar “Sportazinas.com” sacīja Štolcers. “Kaut gan karjeras laikā mēs spēlējām pret viņiem, šis pasākums bija svarīgs Latvijas mērogā – mūsu valstij. Man liekas izdevās, neskatoties uz to, ka nebija pilnas tribīnes, kā gribētos. Futbolam šis bija svarīgi un arī es no savas puses darīju, ko varēju – palīdzēju aicināt spēlētājus, piemēram, Sahā. Mēs visi [leģendu spēles dalībnieki un LFF] strādājām kā komanda. Uzaicināt atbraukt uz Latviju tāda līmeņa futbolistus nav vienkārši. Skaidrs, ka citi var samaksāt par dalību šādā pasākumā, bet domāju, ka mēs izdarījām visu, ko varējām. Es personīgi mēģināju aicināt vairākus diezgan lielus cilvēkus no Anglijas premjerlīgas.”

Andrejs Štolcers

Andrejs Štolcers | Foto: LFF

“Ja runājam tieši par futbolu un atmosfēru, ko izdarījām kopumā šodien, tas bija tiešām patīkami,” atzina Štolcers. “Liels prieks un gandarījums par mums un arī LFF, kas ļoti cienījami noorganizēja šo maču un es domāju, ka tas paliks vēl ilgi futbola federācijas vēsturē. Motivācija bija liela, jo mēs domājam par jauno futbolistu nākotni, lai mēs vēl tālāk attīstītos. Šī spēle palīdzēja popularizēt [futbolu Latvijā]. Skaidrs, ka mēs šobrīd neesam futbola valsts, bet svarīgi, lai cilvēki nepamet domu, ka mēs tādi varam būt un ka mēs cīnāmies gan futbola laukumā, gan aiz tā.”

Latvijas leģendu komandas spēlētājs Viktors Dobrecovs atzina, ka, viņaprāt, Štolcers un Oļegs Blagonadeždins bijuši fiziski vislabāk gatavie futbolisti mājinieku rindās. Štolcers atklāja, ka mačam gatavojās nopietni, cik vien laiks atļāvis.

“Es zināju, kur es braucu un zināju, ka nopietni cilvēki būs uz laukuma,” sacīja kādreizējais “Fulham” futbolists. “Gatavojos pirms tam. Nebija iespējas trenēties katru dienu, bet fiziskā sagatavotība man vienmēr ir pirmajā vietā. Ar bumbu mēģinājām spēlēt, bet bija grūti, jo viņi ir augstāka līmeņa spēlētāji. Bija mums arī neslikti momentiņi, bet viņu klase un līmenis ir augsts. Zināju, ka tā būs, tādēļ pirms tam paskrēju krosiņus un aizgāju uz trenažieru zāli.”

Viktors Dobrecovs

Viktors Dobrecovs un Florāns Maludā | Foto: LFF

Dobrecovs žurnālistiem atklāja, ka spēle neesot bijusi viegla. “Kopumā grūti, kad ilgi neesi neko darījis. Kājiņas ātri piedzenas un tu izpumpējies kā gaisa balons,” sacīja Dobrecovs, kurš atzina, ka komandas treneris Aleksandrs Starkovs spēli uztvēris nopietni, nevis kā šovu. “Ja nopietni, spēlei Starkovs piegāja nopietni, nevis tur izejam “hihi”, “haha”, bet viņš sagatavoja taktikas un uzdevums bija spēlēt droši aizsardzībā un vienam otram palīdzēt, lai nesalūstam kā kāršu namiņš.”

Latvijas spēlētāji iepriekš nebija izdomājuši īpašas vārtu gūšanas svinības. “Nebija mums tik daudz laika. Savācāmies tikai šodien. Protams, var redzēt [ka daži pasaules zvaigžņu komandā vēl nesen beiguši karjeras] ātrumos, kā viņi pārvietojas un kā mēs. Tas arī iespaido, ka viņi nesen spēlējuši – asās, ātrās kustības, svaiga domāšana. Mēs bijām mazliet ierūsējuši. Pretinieku komandā, domāju, protams, Figu, Maluda, Kargunis, viņu ātrums, sieniņas izspēles, mēs nepaspējam līdzi. Šie uzvārdi spēlēja lielu lomu. Domāju, ka mums [fiziskās formas ziņā] Štolcers izcēlās. Arī Blagonadeždins – viņus abus varētu izcelt.”

Pieslēgties

Dienas fokusā

Andrejs Makarovs
18/09/2021 17:15

Kādreizējais “Dinamo” vārtsargs Makarovs joprojām skatās komandas spēlēs un sarakstās ar Meiju 

28 gadus vecais Andrejs Makarovs savulaik tika uzskatīts par vienu no Krievijas talantīgākajiem vārtsargiem. Tomēr viņa karjera Nacionālajā hokeja līgā (NHL) sanāca visai īsa, arī posms Kontinentālajā hokeja līgā (KHL)…