Kādreizējais “Mavs” direktors Vulgariss slavē Porziņģa darba ētiku un uzskata, ka ap latvieti nevar būvēt komandu

30/11/2021 20:47
Nokopēts
Haralabs Vulgariss

Kādreizējais Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Dalasas “Mavericks” Kvantitatīvās izpētes un attīstības direktors Haralabs “Bobs” Vulgariss, kurš pirms šīs sezonas pārtrauca darbību NBA organizācijā, sarunā ar medija “The Ringer” dibinātāju Bilu Simonsu slavējis Kristapa Porziņģa darba ētiku, sakot, ka viņš nav dīva, taču tajā pašā laikā ir pārliecināts, ka sastāvu ap latvieti būvēt nevar.

“Protams, mums komandā vajadzēja aizsardzības speciālistu,” Seta Karija aizmainīšanu pret Džošu Ričardsonu 2020. gadā raksturoja Vulgariss, kurš piebilda, ka šobrīd visi var gudri runāt, ka tas bija slikts lēmums, taču tajā brīdī tas “uz papīra” bija loģisks darījums. “Porziņģis savukārt vēsturiski nekad nav bijis slikts aizsardzības spēlētājs. Tā nav taisnība. Viņam vienkārši bija mobilitātes problēmas, kas radās no traumām un kas lika viņam būt kā mērķim pretinieku komandām. Oponenti nebaidījās pret Dalasu spēlēt ar īso sastāvu, ko vairākkārt izmantoja Bostonas “Celtics”. Ja Kristaps uzlabos savu mobilitāti un spēlēs labāk, ko šosezon viņš jau ir apliecinājis, tad lietas varētu sagriezties citādāk. Taču, protams, pēdējie divi gadi bija izaicinoši.”

Podkāsta vadītājs Simonss salīdzināja Porziņģi ar laba līmeņa spēlētājiem, kuri vidēji mačā var gūt 20 punktus, taču nespēj vest komandas pretim augstākajiem mērķiem. “Ja Kristapa alga būtu 15 miljoni dolāru sezonā, citas komandas viņu būtu izskatījušas kā maiņas variantu, vai ne?” vaicāja Simonss, kuram atbildēja Vulgariss. “Jā, viņš ir solīds spēlētājs. Ja mēs skatāmies, kā NBA ir strukturēta algu sistēma, ir grūti salīdzināt Porziņģi ar citiem spēlētājiem, kuriem ir maksimālie līgumi. Lebronam Džeimsam un Porziņģim ir maksimālie līgumi, bet viņi ir dažādu kalibru basketbolisti. Ir grūti, jo NBA nav spraugas starp maksimālo līgumu un “mid-level” kontraktu. Porziņģis nekad nepretendēja uz vidēju līgumu, jo gan “Mavs”, gan citi klubi bija gatavi viņam maksāt maksimālo summu.”

Porziņģis aizvadītajā sezonā piedzīvoja zināmu pagrimumu, jo bija pasliktinājies viņa sniegums aizsardzībā, kā arī sadarbība ar Luku Dončiču nestrādāja. Tāpat liepājniekam tā brīža galvenais treneris Riks Kārlails bieži vien lika gluži vienkārši stāvēt laukuma stūrī un gaidīt piespēles, lai izpildītu trīspunktu metienus, neizmantojot visas Porziņģa spējas. Pēc samocītās sezonas šobrīd uzlabojusies gan Porziņģa un Dončiča sadarbība, gan latvietis individuāli rāda daudz labāku sniegumu. To veicinājis arī tas, ka jaunais stūrmanis Džeisons Kids dod Kristapam daudz lielāku brīvību laukumā un cenšas maksimizēt viņa spēli.

“Domāju, ja Porziņģis tavā komandā ir vienīgais spēlētājs ar maksimālo līgumu, tu ap viņu būvē sastāvu un es nezinu vai tā ir laba situācija, jo, manuprāt, vadošajam spēlētājam ir jābūt tam, kurš kontrolē bumbu, veido saspēli un dominē pret citām vienībām, piemēram, kā Žoels Embīds,” prātoja Vulgariss, kurš uzskata, ka mūsdienu NBA sastāvus pārsvarā nevar veidot ap zvaigžņotiem centriem. “Mēs varam paskatīties, cik daudz komandas savus sastāvus ir uzbūvējušas ap garajiem spēlētājiem… Šajos laikos līderi ir bumbu kontrolējoši aizsargi. Porziņģa gadījumā vairāk runa ir par to, kāda ir viņa pozīcija un kā tiek spēlēts basketbols mūsdienu NBA. Protams, var teikt, ka Jūtas “Jazz” ir dominējošs garais spēlētājs Rūdijs Gobērs un viņš tāds ir, taču mēs neskaitāmas reizes redzam, ka šie spēlētāji tiek ātri apturēti “play-off” mačos.”

“Nikola Jokičs ir vienīgais izņēmums, taču viņš ir saspēles vadītājs centra spēlētāja ķermenī. Karls-Entonijs Taunss ir lielisks spēlētājs, bet vai ap viņu var uzbūvēt uzvarošu komandu? Mums jāsaprot, ka jau daudzus gadus NBA labāko komandu spožākie spēlētāji ir aizsargi vai vingi, kuri daudz pietur bumbu. Pirms dažiem gadiem vienā no mačiem pret “Pelicans” pretinieki pret Porziņģi sūtīja Drū Holideju un domājām, ka Kristapam būs viegls darbs mača izskaņā, taču tas nenotika. Viņš strādā smagi, grib uzlabot savu spēli un vēlas kļūt labāks. Porziņģis dara jebko, ko tu no viņa prasi un viņš nav dīva! Varbūt Kristaps “play-off” bija mazliet neapmierināts, bet to īsti neizrādīja,” Porziņģa attieksmi slavēja Vulgariss.

Vulgariss kopš pievienošanās klubam 2018. gadā ir bijis otrais cilvēks aiz Kjūbana, kurš apstiprinājis ikvienu spēlētāju darījumu un dažkārt pat ieteicis, kādus sastāvus laukumā laist bijušajam trenerim Kārlailam. “Balstoties uz iegūto dzīves pieredzi, man ir pārliecība, ka es būtu spējīgs uzbūvēt labāku sastāvu nekā jebkurš ģenerālmenedžeris NBA,” 2013. gadā medijam ESPN atklāja Vulgariss, kurš skaidri un gaiši norādīja, ka labprāt ieņemtu augstu amatu NBA klubā.

Vulgariss, kurš savulaik ir bijis ļoti veiksmīgs sporta likmju veicējs un pokera spēlētājs, karjeras laikā nopelnot vairākus miljonus dolāru ar šīm nodarbēm, nepalika nepamanīts, viņu Kjūbanam noalgojot pirms trīs gadiem un ieceļot augstā amatā organizācijā. Vulgariss ir spēcīgs analītiķis, kurš gluži kā Filadelfijas “76ers” basketbola operāciju prezidents Derlijs Morijs daudz pēta un stingri uzticas dažādiem statistikas rādītājiem un skaitļiem, tādējādi nosakot, kurš spēlētājs klubam varētu būt visnoderīgākais.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām