Kurš kuru? Latvija vs Serbija / pozīcijas šķērsgriezumā

01/09/2017 08:44
Nokopēts
Latvijas basketbola izlase, Sportazinas.com

Jau šodien pirmo spēli “Eurobasket 2017” ietvaros aizvadīs Latvijas izlase, kurai pretī stāsies vairāk nekā nopietns pretinieks – Serbija. Lai arī tā nav optimālakajā sastāvā, komanda liekus komentārus neprasa.

Piedāvājam subjektīvu spēlētāju salīdzinājumu uz “papīra”.

Reklāma
Saturs turpinās

Saspēles vadītāji 9/8,2

Jānis Strēlnieks & co vs Vasilje Micičs & co

Jānis Strēlnieks šovasar noslēdza līgumu ar Pireju “Olympiacos”, kas Eiropas basketbolā ir brends. Pēdējās sezonas regulāri spēlējis Eirolīgā un bijis svarīgs zobrats “Brose Basket” mehānismā. Arī pārbaudes spēlēs Jānis pierādīja visiem zināmo patiesību – viņš patiešām ir labs. Aiz Strēlnieka nav stabila otrā saspēles vadītāja, bet šos pienākumus epizodiski var uzņemties Dairis Bertāns, Aigars Šķēle un arī Žanis Peiners.

Arī serbi uz finālturnīru devušies ar vienu klasisko saspēles vadītāju Vasiljes Miciča izskatā, kurš aizvadīto sezonu pavadīja Turcijā, bet šovasar noslēdza līgumu kaimiņos ar Kauņas “Žalgiris”. Ja ņemam šos abus spēlētājus 1 vs 1, priekšroka jāatdod Jānim.

Otrie numuri 8,5/9,8

Bogands Bogdanovičs, www.sportazinas.com

Bogdans Bogdanovičs

Šajā pozīcijā neapšaubāma pirmā izvēle ir Dairis Bertāns. Eirolīgā spēlēja šogad un spēlēs arī nākošgad. Bertānu no soliņa piesegs pieredzējušais snaiperis Jānis Blūms, kuram nepavisam nav sveša Eirolīgas atmosfēra un 35 gados izmantos iespēju uzspēlēt vēl Eiropas spēcīgākajā nacionālajā čempionātā Spānijā.

Taču šajā pozīcijā priekšroka viennozīmīgi ir serbiem, jo ierindā ir Eirolīgas Final 4 vērtīgākais spēlētājs Bogdans Bogdanovičs, kurš visu sezonu bija “Fenerbahce Ulker” līderis. Uzskatīts par vienu no labākajiem spēlētājiem Eiropā. Šovasar pārcēlās uz NBA, kur parakstīja trīs gadu līgumu ar Sakramento “Kings”. Piesedz viņu Dragans Milosavļevičs, kurš pēdējos pāris gadus ir Berlīnas “Alba” līderis. Viņam palīdz Stefans Jovičs, kurš aizvadītās trīs sezonas naudu pelnījis Eirolīgas klubā “Crvena Zvezda” un epizodiski pamaina arī Miciču pirmā numura pozīcijā.

Trešie numuri 8/8,5

Jānis Timma vs rest

Timma sevi pierādījis kā daudzpusīgu spēlētāju. Ja neiet metiens, atdos piespēli vai izcīnīs kādu mirušo bumbu. Eirolīgas vecis. Aiz viņa muguras pēc Siliņa traumas palicis vien Janičenoks un noteikti arī Peiners, kurš spēlē no 1 līdz 3.

Ko pretī liek Serbija? Branko Laziču, kurš ir lomas spēlētājs jau pieminētajā “Crvena Zvezda” un Marko Guduričs, kurš līdzīgas funkcijas pilda “Fenerbahce” rindās. Arī Bogdanovičs nereti redzams spēlējam šajā pozīcijā. Ja pieņemam, ka pēdējais pārsvarā spēlēs uzbrūkošā aizsarga postenī, tad aina ir aptuveni līdzīga. Priekšroka atdodu serbiem, jo viņiem šajā pozīcijā ir vairākas vienlīdzīgas opcijas, kamēr mums jācer uz Jāni.

Spēka uzbrucēji 8,5/8,5

Dāvis Bertāns

Dāvis Bertāns sagatavošanās cikla beigās ar demonstrēto sniegumu parādīja, kāpēc Sanantonio “Spurs” pēc traumām (divi ceļgalu krustenisko saišu plīsumi) tik ļoti par viņu rūpējās – stabils metiens, un spēlējot NBA, pielicis aizsardzībā. Tāpat ļoti aktīvs bijis ULEB Eirokausa uzlecošā zvaigzne Ronalds Šmits, kurš ar katru spēli izskatās aizvien labāk un šķiet, ka ir gatavs šim izaicinājumam. Epizodiski arī Gražulis var ieķerties kādam pieredzējušākam oponentam “kaklā” un veiksmīgi atstrādāt sev atvēlētās minūtes.

Serbija pretī liek komandas kapteini Milanu Mavčanu, kurš spēlēja Daira Bertāna jaunajā klubā “Emporio Armani”, bet vasarā pārcēlies uz “Bayern”, Stefanu Birceviču (Turcijas līga) un Vladimiru Lučiču, kurš spēlēja Vācijā. Neviens no nosauktajiem spēlētājiem vidēji spēlē negūst vairāk par desmit punktiem. Protams, arī Bertāns un Šmits nav scoreri (kaut gan Dāvis vēl ierakstās šajā kategorijā), taču šajā pozīcijā ir zināms līdzsvars. Serbi atlētisma trūkumu šajā pozīcijā kompensē ar pieredzi, kas mūsu zēniem vēl nav tik liela.

Centri 9/9

Bobans Marjanovičs

Porziņģis vs Serbu torņi

Porziņģis ar Meieru paliek pret Ogņenu Kuzmiču, kurš savulaik bijis Goldensteitas “Warriors” spēlētājs, bet šovasar noslēdzis līgumu ar Madrides “Real”. Un Bobans Marjanovičs. NBA spēlētājs, kurš, tiesa gan, nav pirmo vijoļu spēlētājs, bet viņa iespaidīgie auguma parametri (221cm, līdzīgi kā KP) un spēles stils var sagādāt Latvijas izlasei nopietnas problēmas. Marjanovičs ir klasisks centrs – liels, smags un dara savu darbiņu. Porziņģis viņu noteikti viens pret viens no āras apspēlēs, bet diez vai Serbijas treneru štābs riskētu izlikt Marjanoviču pret jauno un sparīgo Porzē, kurš serbu milzi apdriblēs viens un divi. Serbiem vēl azotē ir arī Latvijā uzspēlējušais Vladimirs Stimačs, taču viņa loma komandas rezultāta veidošanā būs maza.

Treneri 8,5/9

Saša Džordževičs

Bagatskis vada izlasi jau kopš 2010. gada. Viņa kontā divu mazbudžeta klubu aizvešana uz Eirolīgu, asistēšana smagsvaram Deividam Blatam, “Maccabi” rūdījums.

Savukārt serbu diriģents ir savulaik slavenais spēlētājs Aleksandrs Džordževičs. Par treneri strādā kopš 2006. gada, kad vadīja tagadējo “Emporio Armani”. Pēdējos gados izlases rezultāti runā paši par sevi – Pasaules kausa un Olimpisko spēļu sudrabs. Tieši šo panākumu dēļ priekšroka atdodu serbam, jo Bagatskis, ja būsim atklāti, no “būt vai nebūt” spēlēm uzvarējis ir vien pusi. EČ Latvijā pret Igauniju, bet tas nav mūsu kalibra pretinieks un iepriekšējā čempionāta 1/8 fināla mačs ar Slovēniju.

Tajā turnīrā zaudējām uzvarētu spēli ar Grieķiju, kas mums uzreiz nodrošinātu vietu Olimpiskajā kvalifikācijā, bet otrajā piegājienā, kāju pielika priekšā čehi, kas mūs sagrāva… mājās… Tāpat arī pašā kvalifikācijas turnīrā, kur vietu ieguvām pateicoties tam, ka augstāk stāvošas komandas (no turnīra tabulas viedokļa) pieteicās rīkot šo pasākumu, mēs nesasniedzām mērķi, kas bija spēle ar Serbiju par iespēju spēlēt Rio. Līdz tai netikām, jo mūs apspēlēja Puertoriko. Tāpēc aizvien ar piesardzību skatos uz Bagatska spējām uzvilkt komandu izšķirošajos brīžos, savukārt Džordževičs sevi kritiskās situācijās pierādījis ne vienu reizi vien.

Bonusi

Papildus 0,5 reitinga punktus pievienoju Serbijai par tās atlētismu – īsākais vīrs komandā ir 195 centrimentrus slaids. Protams, ne jau visu izšķir “izmērs”, bet… jau pārbaudes spēlēs Latvijai bija problēmas ar atlecošo bumbu izcīnīšanu, tādējādi šis fakts pievieno papildus priekšrocības Serbijai.

Kopā 51,5/53

Piedāvajam arī atskatīties uz izlases sagatavošanās cikla laikā piedzīvoto.

Porziņģis & co: ar kādu pūru dodamies uz “Eurobasket 2017”

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām