Latvijas basketbolistu tops – kuri ir desmit labākie?

10/02/2020 10:05
Nokopēts
Jānis Timma, www.sportazinas.com

Jau drīzumā Latvijas nacionālā vīriešu basketbola izlase aizvadīs pirmās cīņas 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā un izlases galvenais treneris Roberts Štelmahers ir nosaucis paplašināto 24 kandidātu sarakstu.

Saistībā ar šo notikumu “Sportazinas.com” izveidoja savu Latvijas labāko 30 spēlētāju topu. Neapšaubot izlases vadības izvēli, bet lai salīdzinātu un vispār atgādinātu par latviešu leģionu arī ārpus mūsu robežām, kas negozējas Eirolīgas un stārmešu gaismās.

Tops ir subjektīvs! To veidojot, tiek ņemta vairāku apstākļu mijiedarbība – līga, individuālais sniegums, atrašanās izlases trenera redzeslokā un, protams, arī tirgus vērtība un reputācija. Par atskaites punktu tiek ņemta šī un iepriekšējā sezona.

Topa 11. līdz 20. vietu varat skatīt ŠEIT.

Topa 21. līdz 30. vietu varat skatīt ŠEIT.

Raksta turpinājumā aplūkosim labākos 10 Latvijas basketbolistus.

10. Žanis Peiners, Belgradas “Partizan” (Adrijas līga, ULEB Eirokauss)

Žanis Peiners, www.sportazinas.com

Žanis Peiners | Foto: Belgradas “Partizan”

Pagājušajā sezonā pirmo reizi izjuta Eirolīgas basketbola garšu Stambulas “Darussafaka” sastāvā un kā pats izteicies – sazin vai vēl kādreiz tāda iespēja būs. Bija pamanāms (vidēji mačā nepilnas 18 minūtes un 6,6 punkti), taču pirmās vijoles nespēlēja. Tas gan ļāva tikt pie līguma ar vienu no Eiropas tradīcijām bagātākajiem klubiem “Partizan”, kuras galvenais treneris itālis Andrea Trinkjēri bija viens no kandidātiem Latvijas nacionālās izlases vadīšanai. Lai arī pagaidām nav izdevies nostiprināties stabilā “smago mīnušu” rotācijā (Eirokausā vidēji 10,7, bet Adrijas līgā 14,7 minūtes), savus pienākumus uz laukuma piešķirtā laika robežās cenšās izmantot. Tiesa, savainojuma dēļ šobrīd nav spēlējis vairāk nekā mēnesi, bet paredzams, ka jau drīzumā Žanis būs atpakaļ ierindā un varēs arī palīdzēt, kā jau katru reizi kad ir tāda iespēja, izlasei EČ pirmajā logā februāra vidū/beigās.

9. Rihards Lomažs, Vilerbānas “ASVEL” (Francija, Eirolīga)

Rihards Lomažs, www.sportazinas.com

Rihards Lomažs | Foto: Alexia Leduc

Lomažs pērn aizvadīja spilgtu sezonu ar “Ventspili”, vienlaikus būdams viens no galvenajiem “vilcējiem” PK kval. ciklā līderu prombūtnē, kas noveda pie līguma parakstīšanas ar NBA leģendai Tonijam Pārkeram piederošo klubu un debiju Eiropas spēcīgākajā klubu turnīrā. Ja pirmajos mačos Lomažs vēl tikai aprada ar jauno līmeni, tad turpinājumā viņš savas akcijas ir cēlis, jau pēdējās divās Eirolīgas cīņās dodoties starta pieciniekā. Lai arī vidējais spēles laiks un statistika var nešķist tik pievilcīga (13,1 un 14,8 minūtes un 5,3 un 3,6 punkti attiecīgi Eirolīgā un vietējā čempionātā), Lomažs savu lomu trenera rotācijā ir atradis. Ja tiks palaists uz izlases spēlēm, noteikti būs viens no svarīgākajiem spēlētājiem esošajā modelī.

8. Rolands Šmits, “Barcelona” (Spānijas ACB līga, Eirolīga)

Rolands Šmits, www.sportazinas.com

Rolands Šmits | Foto: Barcelona

Pēc respektablā portāla “eurohoops.net” aplēsēm, Eiropas bagātākā kluba pārstāvis. Šmitam neiet viegli, jo viņa pozīcijā spēlē kontinenta dārgākais spēlētājs Nikola Mirotičs, bet vēl rindā stāv virkne pieredzējušu (arī PK uzvarējušu) vīru. Ik pa laikam spēles noskatās no malas, tā arī laukumā netiekot sūtīts. No pērnā gada 8. novembra līdz pat 27. decembrim 10 Eirolīgas mačos spēli uzsāka pamatsastāvā, taču kopš tā laika no astoņiem piecas reizes palicis uz rezervistu soliņa. ACB aina ir līdzīga – no komandas 20 spēlēm laukumā izgājis 12 un abos turnīros vidējais spēles laiks ir aptuveni 10 minūtes un 3,2 punkti. Neskatoties uz to, Šmita akcijas Latvijas pārstāvju kontekstā ir ļoti augstas. Spēlēt tik iespaidīgā klubā izdodas ne kuram katram.

7. Dairis Bertāns, Maskavas apgabala “Khimki” (VTB Vienotā līga, Eirolīga)

Dairis Bertāns, www.sportazinas.com

Dairis Bertāns | Foto: Maskavas apgabala “Khimki”

Bertāns pērnās sezonas izskaņā piepildīja katra basketbolista sapni, aizvadot 12 spēles NBA kluba Ņūorleānas “Pelicans” rindās. Dairim gan neizdevās pietiekami sevi apliecināt, lai atstātu iespaidu uz komandas vadību un izpelnītos līguma pagarinājumu. Pāri okeānam devās kā Eirolīgas labākais tālmetienu izpildītājs (realizēto procenta ziņā), taču uz NBA parketa bisei pulvera pietrūka. Neskatoties uz to, saņēma piedāvājumu no Eiropas ceturtā turīgākā kluba (budžets esot 33,3 miljoni eiro). Varētu šķist, ka Dairis aizvada vāju sezonu, taču Eirolīgā vidēji laukumā pavadītas 18 minūtes un 4,5 punkti, tikmēr VTB līgā 20 minūtēs 9,1 punkts un trejači realizētaivairāk nekā ar 50%! Saprotams, ka Latvijas līdzjutēji vēlētos lielāku Daira pienesumu komandai, taču jāatceras – konkurence ir milzīga un katra latvieša atrašanās tādas komandas sastāvā ir jānovērtē.

6. Anžejs Pasečņiks, Vašingtonas “Wizards” (NBA un G-līga jeb Attīstības līga)

Anžejs Pasečņiks, www.sportazinas.com

Anžejs Pasečņiks | Foto: Fernando Medina/NBAE via Getty Images

Pagājušajā sezonā iegūstot Eirolīgas rūdījumu, Pasečņika lēmums vasarā pievienoties “Wizards” nometnei pēc kā tika nosūtīts uz fārmklubu sākotnēji varēja šķist kā laika izšķiešana. Sak, caur G-līgu garajiem spēlētājiem nokļūt NBA ir nereāli. Tomēr Anžejs pacietīgi gaidīja savu iespēju, ko saņēma, jo “Wizards” skāra savainojumu epidēmija. Pēc vairākiem veiksmīgiem mačiem izpelnījās arī pilnvērtīgu līgumu. Tiesa, nākamajā sezonā atalgojumā viņam ir garantēti “vien” 250 tūkstoši (kopā var iegūt nedaudz pāri miljonam). Janvāra beigās jau atkal tika aizsūtīts uz fārmklubu, tagad gan atkal saņemot izsaukumu uz “augšu”. Par savu statistiku pasaules basketbola mekā slaidajam latvietim nav ko kautrēties – 19,4 minūtes, 7,3 punkti un 4,9 bumbas zem groziem. Jāturpina strādāt, jo iespējas izcīnīt vismaz otrā centra pozīciju būs!

… un TOP 5!

5. Jānis Strēlnieks, Maskavas CSKA (VTB Vienotā līga, Eirolīga)

Jānis Strēlnieks, www.sportazinas.com

Jānis Strēlnieks | Foto: VTB līga

Pēc bēdīgi izšķirošās spēles Melnkalnē, kur Latvija nespēja izcīnīt ceļazīmi uz PK Ķīnā, Strēlnieks tika iecelts nacionālā varoņa statusā – 25 punkti un 10 rezultatīvas piespēles, kā arī… smaga trauma, kuras dēļ viņš laukumā vairs neatgriezās. Vasarā nedaudz negaidīti pievienojās CSKA rindām, kur arī vēl nav izdevies līdz galam nostiprināties. Tam ir vairāki iemesli – sezonas pirmajā pusē mikrotraumas, bet pirms vairāk nekā mēneša – savainota tā pati kāja, kas pērn PK kvalifikācijas noslēdzošajā cīņā. Bijuši gan kāpumi, kuros Jānis pilnībā nodemonstrējis savas kvalitātes Eiropas labākajam līmenim, gan kritumi, bet kopējā statistika – 18 minūtes un 8,5 punkti Eirolīgā un 20 minūtes ar 8,1 punktu VTB – ir solīda. Jāskatās vai līdz sezonas beigām (Jānis savainojumu jau izdziedējis) talsinieks spēs atgūt savas pozīcijas, taču atrašanās Eiropas grandā komentārus neprasa.

4. Jānis Timma, Maskavas apgabala “Khimki” (VTB Vienotā līga, Eirolīga)

Jānis Timma, www.sportazinas.com

Jānis Timma | Foto: BC “Khimki”

Timma beidzot atradis savu treneri Rima Kurtinaiša personā. Lai arī pērn līdz pievienojās “Khimki” Pireju “Oympiacos” rindās sniegums bija svārstīgs, Krievijā uzplauka un turpina demonstrēt lielisku spēli, aizvadot karjeras rezultatīvāko sezonu Eirolīgā – vidēji 13,1 punkts. Arī VTB līgā, kur “Khimki” ir līderu godā, apsteidzot pat CSKA, rezultativitāte ir līdzīga. Nedaudz izlaidis arī savainojuma dēļ, Timma ir atguvies un ir viens no bīstamākajiem komandas ieročiem. Tas lieti noderēs turpinājumā, jo “Khimki” šobrīd cīnās par iekļūšanu Eirolīgas “play-off”, kas, šķiet, klubam ar ceturto lielāko budžetu tomēr ir pārāk zema latiņa.

3. Rodions Kurucs, Bruklinas “Nets” (NBA)

Rodions Kurucs, www.sportazinas.com

Rodions Kurucs | Foto: Nicole Sweet-USA TODAY Sports

Pēc iespaidīgas rūkija sezonas, kur izpelnījās arī uzaicinājumu uz Uzlecošo zvaigžņu spēli, šobrīd savas pozīcijas ir ievērojami zaudējis. Iemesli tam var būt dažādi – ārpus laukuma notikušās lietas, kā arī vienībai pievienojies Kairijs Ērvings, kurš visu “Nets” 2018./19. gada modeļa mehānismu ir ievērojami mainījis. Arī konkurenti komandā nesnauž, taču vairākos mačos Rodions aizvien apliecina savu piederību pasaules labākajai līgai. Garantēts līgums ir arī uz nākamo sezonu, tāpēc vien jāturpina pilnveidoties un iespējas tikt pie lielākām minūtēm (šobrīd 13,3) laukumā noteikti vēl būs.

2. Dāvis Bertāns, Vašingtonas “Wizards” (NBA)

Dāvis Bertāns, www.sportazinas.com

Dāvis Bertāns | Foto: AP Photo/Nick Wass

Vasarā negaidīti aizmanīts no Sanantonio “Spurs” uz ASV galvaspilsētas klubu, pierādījis sevi no citas puses. Proti, ne tikai kā labu rotācijas spēlētāju, kas bija “Spurs” rindās, bet arī kā ļoti draudīgu ieroci uzbrukumā. Dāvis beidzot izpelnījies izsaukumu uz NBA Zvaigžņu spēles trīspunktu metienu konkursu, kas tikai vēlreiz apliecina, ka viņš ir viens no pasaules labākajiem metējiem. Vidēji mačā gūst 15,1 punkti, iemetot 3,6 tālmetienus ar 43,2% precizitāti, kam tiek pievienotas 4,7 atlēkušās bumbas un 87% no soda metienu līnijas. Gaidāmajā vasarā būs neierobežoti brīvais aģents, taču Ziemeļamerikas mediji lēš, ka, visticamāk, Bertāns paliks Vašingtonā, bet varētu saņemt ievērojamu algas pielikumu līdz pat 15 miljoniem par sezonu (šobrīd ir septiņi).

1. Kristaps Porziņģis, Dalasas “Mavericks” (NBA)

Kristaps Porzingis, www.sportazinas.com

Kristaps Porziņģis | Foto: AP Photo/Tony Gutierre)

Lai arī savainojuma dēļ izlaida visu iepriekšējo sezonu, tas viņam netraucēja šovasar noslēgt maksimālo līgumu 158 miljonu ASV dolāru (144,3 miljoni eiro) vērtībā. Protams, ka uzreiz gaidīt vidēji 22 punktus, kas tika iespēti 2017./18. gada sezonā ar Ņujorkas “Knicks”, iespējams, būtu neprāts, taču Porziņģis ir pierādījis, ka neprāts tas nav. Protams, var spekulēt, ka spēlēs bez Lukas Dončiča Kristaps spēj gūt 25+ punktus (nesen 3x 30+ punktu mači ar iekrātu “double-double”), bet ar viņu kopā nereti “pazūd”. Taču kopējā statistika šosezon KP ir tāpat solīda – 18 punkti un 9,1 atlēkusī bumba, pievienojot 1,9 blokus. Piedevām “Mavs” spēcīgajā Rietumu konferencē sezonas ievadā regulāri atradās top5 (šobrīd nedaudz noslīdējusi). Skaidrs, ka viens no galvenajiem panākumu iemesliem ir 221 cm garais latvietis, kurš neapšaubāmi šobrīd ir labākais Latvijas spēlētājs!

Komentārs: Par spēlētāju izvietojumu topā līdzjutēju rindās noteikti domas skaļi (un klusi) var dalīties, tomēr bieži vien korekcijas ievieš kā traumas, tā vienkārši neveiksmīgāki nogriežņi. Latvijai ir četri spēlētāji ar NBA pierakstu, pieci ar Eirolīgas un vēl trīs ar Eirokausa. Saskaitot kopā, iznāk ideāls 12nieks, lai jebkurā izlašu turnīrā cīnītos par augstākajām vietām. Tomēr nedrīkstam aizmirst par tiem, kas nāk nākamie un to, ka spēlēšana kaut vai 10 līdz 15 minūšu robežās, piemēram, Eiropas top5 līgā un kādā laba līmeņa eirokausā tomēr nostāda uz kopējā fona augstāk, kas nereti redzams arī izlašu mačos.

Komentāri

  • Fans
    10/02/2020 23:03

    Saraksts tāds pats.. viss pa smuko.. KP ļoti labi spēlē abās pusēs .. nav brīnums ka vaira nav 22 ppg.. savukārt komanda daudz sasniedz… un ir arī citi labi metēji.. KP parādās kad viņu visvairāk vajag, bet vienmēr un jebkurā laukuma pusē viņa redzams tapec nozimigi NR1

  • Aigars
    17/02/2020 19:08

    Strēlnieku liktu 3. vietā.

Komentāri ir slēgti

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām