Lauva: Visu laiku talantīgāko izlasi vada vismazāk pieredzējušais treneris – tas nav normāli

Mārtiņš Lauva, sportazinas.com
Mārtiņš Lauva Foto: BA "Turība"

Jau vēstīts, ka Latvijas vīriešu valstsvienība basketbolā pirmdien vēlu vakarā Melnkalnes galvaspilsētā Podgoricā izšķirošajā FIBA Pasaules kausa kvalifikācijas spēlē ar rezultātu 80:74 pārspēja mājiniekus melnkalniešus.

Kaut arī Arņa Vecvagara vadītā izlase atradās vadībā no mača sākuma līdz pat tā beigām un galu galā guva panākumu, nepieciešamais pārsvars ar vismaz deviņiem punktiem, skanot finālsirēnai, tomēr netika iegūts, kas tādējādi liedza pirmo reizi vēsturē kvalificēties planētas meistarsacīkstēm.

Kāpēc tieši šāds gala iznākums, kur meklējami iemesli nesasniegtajam mērķim un kādas ir izlases nākotnes perspektīvas? Uz šiem un citiem jautājumiem “Sportazinas.com” aicināja atbildēt “VEF Skola” valdes priekšsēdētāju un basketbola funkcionāru Mārtiņu Lauvu.

“Tādas spēles nevar nepatikt. Varbūt nebija skaistākais basketbols, taču tas sniedza to, ko mēs no sporta sagaidām visvairāk – maksimāla atdeve no abu komandu spēlētājiem,” pirmajās sajūtās par aizvadīto maču dalījās Lauva. “Protams, no emociju viedokļa raugoties, tā bija lieliska spēle ar bēdīgu rezultātu, taču izlases spēlētāju atdeve laukumā bija vienkārši lieliska.”

Līdzīgi kā pirmajā abu komandu duelī Rīgā, arī atbildes spēlē Podgoricā melnkalniešiem piederēja ievērojams pārsvars cīņā zem groziem – 42 atlēkušās bumbas (18 uzbrukumā) pret 27 (piecas uzbrukumā).

“Var runāt, ka problēma bija neizcīnītajās atlēkušajās bumbās pie sava groza, tomēr arī tā ir daļa no spēles taktikas. Neredzēju epizodes, kur kāds no spēlētājiem apzināti neatbloķēja savu sedzamo, tā vietā jau skrienot uzbrukumā uz otru laukuma galu. Toties redzēju, ka pret Bojanu Dubļeviču un Marko Todoroviču, kuri dominēja pie mūsu groza, spēlējām ar diviem nominālajiem ceturtajiem numuriem (Rolandu Šmitu un Mareku Mejeri – aut.).”

“Neizcīnītās bumbas aizsardzībā – var teikt, ka tā bija kļūdaina trenera taktika. Šajā ziņā man joprojām pilnībā neizprotama šķiet Rolanda Zaķa atstāšana malā, kamēr trīs “mazie” Rihards Lomažs, Jānis Blūms un Aigars Šķēle nenospēlēja nevienu sekundi. Pirmajā puslaikā Zaķa trūkums bija uzskatāmi redzams, jo, Mārtiņam Meieram esot uz soliņa, Melnkalne uzreiz atgriezās spēlē. Plānotais Mārtiņa aizstājējs Šmits neattaisnoja uz sevi liktās cerības, un citas alternatīvas centra pozīcijā vairs nebija.”

“Zaķis savas piecas līdz astoņas minūtes būtu noteikti palīdzējis, kaut vai ar papildus piezīmēm vai cīņu soda laukumā neļaujot Dubļevičam un citiem garajiem izvērsties.”

Mača galotnē pie divām iespējām izpildīt tālmetienu, kas Latvijai varēja nodrošināt biļeti uz Pasaules kausu, tika Dairis Bertāns, tomēr bumba abos gadījumos lidoja grozam secen.

“Būsim godīgi, Dairim vakar laukumā neizdevās pilnīgi nekas, bet tā vietā, lai turpinātu dot minūtes Artim Atem, kurš ar saviem uzdevumiem tika galā lieliski, treneri turpināja sūtīt Bertānu laukumā līdz pat mača izskaņai. Melnkalnes sastāvā Dereks Nīdhems vajadzīgajos brīžos pavilka, savukārt viņa pretspēlētājs Dairis aizmeta garām visu, ko varēja aizmest (metienos no spēles 0/9, tālmetieni 0/8 – aut.).”

Pēc mača galvenais treneris Vecvagars izteicās, ka, ierindā esot vismaz vienam Eirolīgas spēlētājam, komanda šajā atlases ciklā piedzīvoja tikai vienu zaudējumu, tādējādi kā vienu no neveiksmes iemesliem izceļot ieilgušo konfliktu starp FIBA un Eirolīgu.

“Šiem trenera izteikumiem nav nekādas loģikas. Ja mēs meklējam iemeslus, kāpēc mēs neiekļuvām Pasaules kausā, tad varam sākt ar zaudējumu savā laukumā pret Ukrainu. Tā bija pilnīga Vecvagara izgāšanās. Biļete uz Pasaules kausu netika zaudēta vakar. Vēl tālāk atskatoties un meklējot iemeslus, kāpēc neiekļuvām PK – 2017. gada septembrī pieņemtais Valda Voina un Edgara Šnepa lēmums iecelt Vecvagaru par izlases galveno treneri.”

“Visu laiku talantīgāko spēlētāju paaudzi vada vismazāk pieredzējušais treneris, kurš ikdienā strādā Kazahstānas otrā līmeņa klubā. Nu kur bija prāts LBS pieņemt tādu lēmumu?”

“Protams, šī nav “tagad vai nekad” izlase, bet dažiem līderiem, piemēram Strēlniekam un Dairim, tā iespējams, bija pēdējā spēle valstsvienībā. Esmu pilnībā pārliecināts, ka ja mēs neiekļūsim olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, Strēlniekam mačs pret Melnkalni bija pēdējais oficiālais izlases kreklā.”

Vaicāts par mača tiesnešu darbu, kas nereti Balkānu valstīs notiekošajās spēlēs ir diskutabls, Lauva atzina, ka ar to bija jārēķinās, tāpēc pretenziju pret to īsti nebija.

“Bija kādas piecas ļoti svarīgas, 50:50 epizodes, it sevišķi ceturtajā ceturtdaļā. Varēja dot, varēja nedot piezīmes, tam pašam Timmam mača pēdējās minūtēs varēja arī nepiešķirt uzbrukuma piezīmi. Mazās epizodītes savācās, un tas arī veidoja to kopējo bildi. No otras puses – nevajadzētu par to būt pārsteigtiem, ar to bija jārēķinās.”

Pēc neiekļūšanas Pasaules kausā aktualizējies arī izlases galvenā trenera jautājums – vai esošais treneris Vecvagars ir pelnījis turpināt darbu valstsvienībā un ja nē – kādiem būtu jābūt atlases kritērijiem un atlases procesam, izvēloties nākamo izlases “stūrmani”?

“Latvijā netrūkst labu un pieredzējušu treneru. Ir gan treneri ar VTB līgas pieredzi, ar Eirokausu pieredzi, kas pierādījuši, ka var un māk strādāt šajā līmenī. Pirms runājam par konkrētiem kandidātiem, uzskatu, ka mums ir tiesības pieprasīt no LBS kaut kādu atklātu diskusiju/konkursu par nākamo valstsvienības treneri ar pamatojumu par katru pieņemto lēmumu. Nevis kā tas tiek darīts šobrīd – treneru komisijas lēmums ir noteicošais un, atkarībā no tā galējo, lēmumu pieņem valde. Bija gadījumi, kad treneru komisijai bija savs kandidāts, bet LBS amatā apstiprināja cilvēku, ko pat nebija ieteikusi treneru komisija.”

“Mēs visi esam pelnījuši, ka nākamā izlases trenera izvēles process ir atklāts un caurspīdīgs, nevis vienā dienā bez paskaidrojumiem tiek apstiprināts galvenais treneris. Kāpēc? Jo Ainars Bagatskis ieteica. Domāju, ka kandidatūru netrūkst. Atkarībā no tā, kāda būs situācija ar olimpisko kvalifikācijas turnīru, iespējams tur būs nepieciešamas kādas konkrētas trenera kvalitātes, Eiropas čempionāta kvalifikācijā jau citas. Visdrīzāk, būtu vajadzīgi divi dažādi treneri. Viennozīmīgi, olimpiskā kvalifikācija būs pēdējā iespēja un iemesls savākt patiešām jaudīgu sastāvu no šīs spēlētāju paaudzes, tāpēc izlasi ir jāvada trenerim ar vārdu, autoritāti.”

“Nav pieļaujams, ka par valstsvienības treneri tik svarīgos mačos strādā speciālists, kas vēl tikai mācās un apgūst trenera arodu. Manā rīcībā ir arī informācija, ka uz pasaules čempionātu būtu pievienojies arī Kristaps Porziņģis, neatkarīgi ne no kā. Tomēr – vai Kristaps būtu gatavs spēlēt Vecvagara vadībā?”

Nobeigumā Lauva arī aicināja atbildīgos cilvēkus valsts basketbola saimniecībā būt kritiskākiem un tiekties pēc rezultātiem, kas ar šo spēlētāju paaudzi neapšaubāmi bija sasniedzami.

“Kārtējo reizi LBS retorika pēc atlases cikla ir, ka šī bija vislabākā pasaules čempionāta kvalifikācija. Viss ir lieliski. Līdz pēdējam mačam bijām cīņā par biļeti uz turnīru, pie visa ir vainīgs FIBA un Eirolīgas konflikts. Smieklīgi.”

“Ir jāsaprot – ja mēs vēlamies kaut kādus rezultātus, uz tiem ir arī jātiecas. Nevienā basketbola lielvalstī nav tāds klusums pēc tāda zaudējuma. Šobrīd nav nekāds sabiedrības spiediens uz rezultātu. Ko tādu grūti iedomāties, piemēram, Lietuvā vai Serbijā, kur treneris, visticamāk, jau būtu atkāpies. Jābeidz dzīvot ar šo “lūzeru” mentalitāti.”

 

2
Tavs viedoklis

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KristapsTeletubijs Recent comment authors
  Subscribe  
jaunākie vecākie vērtētākais
Paziņot par
Teletubijs
Viesis
Teletubijs

Latviešiem ir talants visu sapist.

Kristaps
Viesis
Kristaps

Neko nepareizu jau Lauva nepateica!