Maiks Bebkoks – leģendārais Kanādas treneris, kuru “nogremdēja” reputācijas skandāli

10/03/2023 09:50
Nokopēts
Maiks Bebkoks

Ja pirms pāris gadiem jūs kādam hokeja entuziastam pajautātu, kurš ir Kanādas labākais hokeja treneris, tad atbilde, visticamāk, būtu visai viennozīmīgi – Maiks Bebkoks. Speciālists ar milzīgu autoritāti, vienīgais treneris “triple gold” kluba dalībnieks, kurš līdz saviem panākumiem izsitās no pašas lejas.

Tomēr jau vairākus gadus ziņas par populāro kanādieti ir visai skopas, un viens reputācijas skandāls var maksāt karjeru pat tādam cilvēkam, kurš iepriekš šķita nenogremdējams. Savukārt “Wikipedia” raksts par viņu sakas ar vārdiem “bijušais Kanādas hokeja treneris”.

Pīles var lidot augsti

Savu trenera karjeru Bebkoks uzsāka tālajā 1988. gadā, par viņa pirmo komandu kļuva Albertas provinces koledžu līgas vienība “Red Deer Colleger”. Viņa ceļa turpinājumā bija arī “U Sports” jeb Kanādas NCAA analogs, Rietumu hokeja līga (WHL) un Amerikas hokeja līga (AHL). Paralēli Bebkoks izmēģināja spēkus arī ar Kanādas U20 izlasi 1997. gada pasaules čempionātā to aizvedot līdz zelta medaļām, finālā apspēlējot vienu no principiālākajām sāncensēm – ASV izlasi.

2000. gadā kanādietis pievienojās Anahaimas “Mighty Ducks” organizācijai – sākotnēji kā fārmkluba Sinsinati “Mighty Ducks” galvenais treneris, bet divus gadus vēlāk viņš arī piedzīvoja debiju NHL. Ceļš līdz pasaules hokeja virsotnei viņam prasīja 14 gadus, bet gaidīšana bija tā vērta – jau pirmajā sezonā pasaules spēcīgākajā līgā Bebkons “Mighty Ducks” ieveda Stenlija kausa finālā, kurā ar 3-4 tika atzīts Ņūdžersijas “Devils” pārākums.

Vēsture zina daudzus piemērus, kad treneris vai treneris sevi spilgti piesaka publikai debijas sezonā, parādot neticami labu rezultātu, savukārt otrajā izgāžas. Sporta psiholoģijā par ir termiņš “otrās sezonas sindroms” – kad pirmajā ir uzlekts augstāk par galvu un visi grib turpinājumu, bet tam nav nedz iespējas, nedz arī noskaņojuma. Otrajā sezonā “Mighty Ducks” pat neiekļuva izslēgšanas cīņās, kas ļāva Bebkokam kļūt par Kanādas izlases galveno treneri un aizvest to līdz Pasaules čempionāta zeltam. Pēc tam speciālists no Anahaimas pārcēlās uz Detroitu. Tiesa, viņam, gluži kā daudziem citiem spēlētājiem un treneriem, gads bija jāpavada piespiedu pauzē, jo 2004./2005. gada NHL sezona nenotika lokauta dēļ.

Maiks Bebkoks, www.sportazinas.com

Maiks Bebkoks

Dārgākais treneris hokeja vēsturē

Ar ko jums asociējas “Red Wings” komanda? Noteikti ar kaut ko tādu, kas ir sinonīms vārdam neveiksme, izgāšanās, Arizonas bēdu brāļi un tā tālāk. Tieši tādēļ grūti noticēt, ka vēl ne pārāk sen Detroitas vienība tika uzskatīta par vienu no grandiem. Laika posmā no 1996. līdz 2002. gadam izcīnīti trīs Stenlija kausi, Skotija Boumena vadībā. Un, lai arī nākamajās divās sezonās viņa aizvietotāja Deiva Ljuisa vadībā tikt pie nopietna rezultāta neizdevās, uz “Red Wings” Bebkoks nāca kā uz titula pretendenti, un klubam bija visas iespējas, lai tiešām pacīnītos par trofeju.

Arī ar Detroitu kanādietis ātri sasniedza rezultātu. Pirmajā sezonā viņa vadībā komanda vēl tika iešūpojās, izstājoties jau pirmajā “play-off” kārtā. 2006./2007. gada sezonā “Red Wings” jau spēlēja konferences fināla, savukārt Bebkoka trešajā gadā pie šī kluba stūres “sarkanie spārni” izcīnīja kausu, pārspējot Pitsburgas “Penguins”. Nākamajā sezonā fināls atkārtojās un pingvīni revanšējās. Nākamās sešas sezonas vairs nebija tik veiksmīgs, jo tikt tālāk par “play-off” otro kārtu neizdevās. Toties Bebkoks ar Kanādas “dream team” pārliecinoši triumfēja Vankūveras olimpiskajās spēlēs.

2015. gadā viņi beidzot satikās – Kanādas ambiciozākais klubs Toronto “Maple Leafs” un Kanādas labākais treneris Bebkoks, kurš pieradis strādāt milzīgā spiediena apstākļos un sasniegt rezultātu. Ar viņu parakstīja NHL mērogā kosmisko līgumu – astoņu gadu kontrakts paredzēja, ka Bebkoks nopelnīs 50 miljonus dolāru jeb 6,25 miljonus sezonā. Tas bija (un paliek) pārliecinoši lielākais honorārs hokeja trenerim, kas gandrīz divās reizes pārspēja iepriekšējo rekordu. Kā jau vienmēr, ar treneri tika saistītās lielās cerības, Toronto kluba līdzjutējiem un vadībai šķita, ka nu beidzot izdosies lauzt šo briesmīgu sēriju bez Stenlija kausa, kura ilga (un joprojām ilgst) kopš 1967. gada.

Šķita, ka viss sakrīt – ambiciozs un harizmātisks treneris, jaudīga un ļoti talantīga komanda, bet.. vai nu Toronto tiešām ir nolādēta vieta, vai arī pats Bebkoks ar visam savam zināšanām nespēja atrast vajadzīgus vārdus un īsto taktiku. Tomēr skaitļi izsaka visu – četrās pilnās sezonās vienu reizi “Maple Leafs” palika ārpus “play-off”, bet vēl trīs gadījumos Toronto klubs izstājās pirmajā kārtā. Pamatturnīrā kopā 351 spēlē izcīnītas 173 uzvaras jeb 49,3% – kas noteikt nav elites līmeņa rādītājs. 2019. gada novembrī kluba vadītāju pacietība bija beigusies un “Maple Leafs” atlaida treneri.

Maiks Bebkoks | Foto: Winslow Townson-USA TODAY Sports

“Sliktākais cilvēks, kādu jebkad esmu saticis”

Kā parādīja turpmākie notikumi, šķiršanās no trenera notika ne tikai sportisko, bet arī morālo apsvērumu dēļ, jo arī Toronto gaisotne nebija tā labākā. Kad Bebkoks kļuva par bezdarbnieku, sāka parādīties arvien vairāk faktu, kuri raksturoja treneri kā ne pārāk labu cilvēku. Viens no pirmajiem, kurš sāka runāt, bija zviedru uzbrucējs Johans Franzens, kurš sarunā ar “Expressen” nekautrējās izteikumos.

“Tie bija verbālie aizvainojumi, viņš teica briesmīgas lietas. Viņš ir labi sagatavots speciālists, bet briesmīgs cilvēks, sliktākais no visiem, kādus jebkad esmu saticis. Viņš ir huligāns, kurš uzbruka cilvēkiem. 2011. gadā viņš man uzbruka pirmo reizi. Tikai pagājušajā gadā [komentārs paņemts 2019. gadā] es pirmo reizi varēju normāli aizmigt,” emocionāls bija Franzens.

Zviedrs gan nebija pirmais – dienu pirms tam podkāstā “Spittin Chicklets” ierādās Kriss Čelioss, kuram arī bija, ko pastāstīt. “Runa nav par to, kāds viņš ir treneris, bet par to, kā viņš komunicē ar cilvēkiem. Nezinu, ko viņš teica Franzenam aiz slēgtām durvīm, bet Bebkoks aizvainoja viņu arī uz soliņa spēles laikā, pat nesaprata, ka Johans mokas ar satricinājumiem un depresijām. Puiši to apsprieda savā starpā, bet neviens neteica viņam neko pretī. Bebkokam ir milzīgs ego. Taču viņam ir panākumi, un esmu pārliecināts, ka viņu iekļaus slavas zālē.”

Toksiskā gaisotne un jubilejas “nozagšana”

Nepatīkamā situācijā bija nonācis arī viens no komandas talantiem Mičels Mārners. Debijas sezonā Bebkoks izsauca kanādieti pie sevis un palūdza viņu sarindot komandas biedrus pēc tā, cik viņi ir čakli un darbspējīgi. Mārners to izdarīja, nemaz nenojaušot, ka treneris vēlāk šo sarakstu parādīs visas komandas priekšā, novedot jauno uzbrucēju līdz asarām. Lai arī treneris pāris dienas vēlāk atzina savu kļūdu un atvainojās, šī ir vēl viena epizode, kura lieliski parāda ne pārāk patīkamu gaisotni komandā.

Par vēl vienu “upuri” vēl Detroitas laikā kļuva amerikānis Maiks Modano. Leģendārajam amerikānim pamatturnīrā aizvadīto spēļu skaita ailē ir ne pārāk skaists skaitlis – 1499. Tā nav sakritība, jo treneris, pat zinot par tuvojošos jubileju, aprīlī atstāja viņu rezervē spēlē pret Minesotas “Wild”. Tas nozīmēja, ka sasniegt 1500 spēļu atzīmi neizdosies, jo Modano bija 1496 mači, kad līdz pamatturnīra beigām palika vien trīs cīņas. “Mēs aicinājām Modano nevis tādēļ, lai viņš aizvadītu 1500. spēli, bet lai izcīnītu Stenlija kausu,” savu lēmumu īsi komentēja Bebkoks. It kā sīkums, bet ko komandai mainītu viens mačs, kurā piedalītos Modano? Neko, un tas kārtējo reizi parāda to, ka starp treneri un spēlētājiem bija pārāk liela distance.

Komentējot darbu ar Bebkoku, bijušie spēlētāji anonīmi, bet daži arī publiski trenerim velta visai neglaimojošus epitetus. “Vājina cilvēkus bez iemesla”, “provocē cilvēkus līdz histērijai, briesmīgs cilvēks ar uzpūsto ego”. Mūsdienās, kad cilvēka sasniegumi tiek nodalīti no viņa reputācijas, ar to pietika, lai Bebkoks vairs nestrādātu NHL. Un gandrīz nevienam nav šaubu, ka šādu epizožu bijis krietni vairāk.

Maiks Modano

Maiks Modano | Foto: Detroitas “Red Wings”

Bebkoks kā Hārtlija aizvietotājs Omskā

2020./2021. gada sezonā Bebkoks kļuva par NCAA komandas “University of Vermont” vecāko padomnieku, savukārt pagājušajā sezonā treneris strādāja savas dzimtās pilsētas vienībā “University of Saskatchewan”, kura spēlē Kanādas koledžu līgā. Skaidrs, ka šis nav līmenis, pie kura pieradis speciālists, bet pašreizējā situācijā jāsamierinās ar to, kas ir.

Ik pa laikam Bebkoka vārds tomēr parādījās NHL klubu ģenerālmenedžeru blociņos. Katru reizi gan atradās kāds cits, kurš ieguva šo darbu. Interese par viņu bija arī Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) – titulēto treneri kā Boba Hārtlija aizvietotāju vēlējās piesaistīt Omskas “Avangard”, atklāja kluba direktoru padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Krilovs.

“Protams, gribējās palikt Hārlija līmenī. Un es neslēpšu, ka mums bija pārrunas ar TOP speciālistiem. Piemēram, Džoels Kenevils un Maiks Bebkoks. Ar pēdējo mums bija vairāki video zvani, konkrēti apspriedām kluba stratēģiju. Bet pēc tam notika visiem zināmi notikumi [Krievija uzsāka karu pret Ukrainu]. Un tad kļuva skaidrs, ka šāda līmeņa speciālistu mēs uzaicināt nevaram,” teica “Avangard” pārstāvis.

Iļja Kovaļčuks un Bobs Hārtlijs

Iļja Kovaļčuks un Bobs Hārtlijs | Foto: Omskas “Avangard”

“Viss nav tā, kā citi to mēģina parādīt”

Ko par to visu saka pats Bebkoks? Neizskatās, ka viņš būtu nožēlojis par kaut ko – vēl jo vairāk – speciālists sarunās ar Ziemeļamerikas medijiem uzstāj, ka situācijas ir sagrozītas. “Realitāte ir tāda, ka tagad var teikt visu, ko vien vēlas, it īpaši sociālo tīklu pasaulē. Tā nav mana darīšana iet un teikt “nē, tā nebija”. Ar Mārneru viss nebija tā, kā to parādīja. Tas ir farss. Vai es mēģināju nostādīt Miču neizdevīgā situācijā? Marners lieliski spēlēja par Maiku Bebkoku,” uzskata treneris.

“Man žēl, ja Franzenam palikušas tādas atmiņas par mani. Ja esmu izdarījis kaut ko sliktu, tas ir jāpieņem. Bet man viss ir labi – gan dzīvē, gan ģimenē, ar morāliem principiem. Bet kaut kā tas viss nesaiet kopā. Esmu lepns ar to, kādu ietekmi esmu atstājis uz treneru asociāciju. Visi speciālisti, kuri strādājuši ar mani, kļuvuši par galvenajiem NHL līmenī. Esmu palīdzējis daudziem treneriem un spēlētājiem. Cilvēki var teikt, ko vien vēlas, bet faktus neapstrīdēsi,” pārliecināts Bebkoks.

“Pamēģiniet paši atbildēt uz jautājumu – ja kaut kas saka, ka jūs kaut ko izdarījāt, bet jūs to nedarījāt – jūs to darījāt vai nē?” – trenera intervijā izskan arī šāda frāze, ar kuru treneris it kā saka – tas nebiju es, tas bijāt jūs. Ar šādu raksturu viņš lieliski iederētos Krievijas hokejā. Taču ir aizdomas, ka pat Boba Hārtlija skolu izgājušiem spēlētājiem tas būtu visai izaicinošs pārbaudījums.

Titulētais kanādiešu speciālists Bebkoks drīzumā plāno noslēgt trenera karjeru

TOP notikumi
1
X
2
4.36
4.02
1.74
1.23
6.75
10.99
1.19
7.46
12.43
10.96
7.22
1.22
5.51
3.61
1.68
5.53
3.82
1.64
1.61
4.11
5.26
1.46
4.62
6.52
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām