OS sestā diena: Dresels triumfē 100 metros brīvajā stilā; ķīniešu finālā Čeņa uzvar galda tenisa turnīrā

29/07/2021 17:44
Nokopēts
Keilebs Dresels

Peldēšana

ASV peldēšanas zvaigzne Keilebs Dresels ceturtdien triumfēja Tokijas olimpisko spēļu 100 metru brīvā stila peldējumā. Amerikānis finišu sasniedza 47,02 sekundēs, par sešām simtdaļām pārspējot iepriekšējo spēļu čempionu Kailu Čelmersu no Austrālijas. Dresels peldējumu sāka ātrā tempā, bet vēlāk tika panākts. Uzvarētājs uzstādīja arī olimpisko spēļu rekordu, par trīs sekundes simtdaļām labojot 2008.gadā austrālieša Īmona Salivana iespēto. Bronzas godalgu izcīnīja Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) peldētājs Kliments Koļesņikovs, kurš čempionam zaudēja 0,42 sekundes.

Dresels Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs palika bez godalgām, bet pēdējos divos pasaules čempionātos viņš kopā izcīnījis 13 titulus, tajā skaitā 100 metru brīvā stila peldējumā.  Viņš šajās olimpiskajās spēlēs uzvarēja arī 4×100 metru brīvā stila stafetē un sacentīsies arī 50 metros brīvajā stilā un 100 metros tauriņstilā, kā arī vēl divās stafetēs. Tikmēr par vēsturē pirmo olimpisko čempionu 800 metros brīvajā stilā kļuva Dresela tautietis Roberts Finks, kurš finālā finiša atzīmi sasniedza septiņās minūtēs un 41,87 sekundēs. Līdz pat pēdējiem metriem vadībā bija par favorītu uzskatītais itālis Gregorio Paltrinjēri, taču pēdējos 50 metrus Finks viņu apsteidza, konkurentu pārspējot par 0,24 sekundēm. Ukrainis Mihailo Romančuks bija trešais ar 0,46 sekunžu deficītu pret uzvarētāju. 800 metru brīvais stils vīriešiem oficiāli debitē olimpisko spēļu programmā 117 gadus pēc tam, kad vācietis Emīls Raušs 1904.gada Olimpiādē uzvarēja 880 jardu (804) metru distancē ar rezultātu 13 minūtes un 11,4 sekundes.

Tikmēr 200 metros brasā ar jaunu olimpisko rekordu – divām minūtēm un 6,38 sekundēm – uzvarēja austrālietis Īzaks Stabletijs-Kuks. Nīderlandietis Arno Kamminga zaudēja 0,63 sekundes, bet soms Mati Matsons atpalika 0,75 sekundes. Pasaules rekordists un divkārtējais planētas čempions Antons Čupkovs no OKR samierinājās ar ceturto vietu, kamēr pirms pieciem gadiem uzvarējušais Kazahstānas peldētājs Dmitrijs Balandins pat neiekļuva finālā. Tāpat arī sievietēm 200 metros tauriņstilā tika labots olimpiskais rekords, zeltu izcīnot ķīnietei Juivei Džanai, kura finišēja divās minūtēs un 3,86 sekundēs. Aiz viņas palika divas amerikānietes Regana Smita un Hali Flikingere, kuras zaudēja attiecīgi 1,44 un 1,79 sekundes. Džanas ceturtdien sasniegtais rezultāts ir trešais visu laiku labākais. Jau gandrīz 12 gadus pasaules rekords pieder viņas tautietei Dzigei Liu, kura ir bijusi 2,05 sekundes ātrāka.

Rīta sesija noslēdzās ar ļoti ātru peldējumu 4×200 metru stafetē brīvajā stilā sievietēm, kur zelta godalgas izcīnīja ķīnietes – Dzjuņsjuaņa Jana, Muhaņa Tana, jau pirms tam uzvarējusī Džana un Bindzje Li. Ķīnas peldētājām jauns pasaules rekords – septiņas minūtes un 40,33 sekundes. ASV kvartets atpalika 0,40 sekundes un laboja Amerikas zonas rekordu (7:40.73), bet austrālietes zaudēja 0,96 sekundes un uzrādīja jaunu Okeānijas rekordu (7:41.29).

Galda teniss

Ķīnas pārstāve Mena Čeņa ceturtdien Tokijas olimpisko spēļu finālā galda tenisā uzvarēja tautieti Jinšu Suņu, turpinot Ķīnas sportistu dominanci šajā sporta veidā. Cīņā starp divām ar pirmajiem numuriem spēlēs izliktajām tenisistēm beidzās ar Čeņas uzvaru ar 4-2 (9:11, 11:6, 11:4, 5:11, 11:4, 11:9), izcīnot savu pirmo olimpisko zeltu.

Čeņa un Suņa beigās apskāvās un pēc tam izritināja lielu Ķīnas karogu. Sieviešu konkurencē kopš pirmajām olimpiskajām spēlēm 1988.gadā Seulā, kurās bija pārstāvēts galda teniss, uzvarējušas ir vien Ķīnas pārstāves. Turklāt tikai vienreiz finālā nav tikušās divas Ķīnas sportistes. Ķīna, kura olimpisko spēļu vēsturē ir ieguvusi 29 no 34 galda tenisa zelta, piektdien pievienos vēl vienu – vīriešu finālā ir vēl viena ar diviem pirmajiem numuriem izsēto ķīniešu tikšanās.

Pirmdien jaukto dubultspēļu finālā mājinieki pārsteidza, uzvaru svinot Junam Mizutani un Mimai Ito, kas Japānai bija pirmā olimpiskā zelta medaļa galda tenisā. Savukārt Ķīna, kura iepriekšējās trijās olimpiskajās spēlēs savāca visas zelta medaļas šajā sporta veidā, ceturtdien atbildēja ar zeltu sieviešu vienspēlēs.

Ito, kura tika uzskatīta par draudu ķīnietēm, pusfinālā ar 0-4 (3:11, 9:11, 6:11, 4:11) piekāpās Suņai. 20 gadus vecajai Ito nācās samierināties ar bronzu, ar 4-1 (6:11, 11:8, 11:7, 11:7, 11:6) pārspējot Singapūras galda tenisisti Menju Ju. Ju, kura bija izsēta tikai ar 26.numuru, ir bijušas ilgstošas muguras problēmas. Sacensības galda tenisā Tokijā beidzas 6.augustā.

Airēšana

Horvātijas airētāji brāļi Martins un Valents Sinkoviči ceturtdien izcīnīja zelta medaļas akadēmiskās airēšanas vīriešu bezstūrmaņa divnieku sacensībās. Horvātijas duets bija vadībā no fināla sākumam līdz finišam, 2000 metru distancē finišējot pēc sešām minūtēm un 15,29 sekundēm. Sudrabu izcīnījušais Rumānijas duets bija 1,29 sekundes lēnāks, bet trešo vietu ieņēmušie dāņi atpalika 4,59 sekundes.

Pirms pieciem gadiem brāļi Sinkoviči izcīnīja olimpisko zeltu pārairu divnieku sacensībās, bet pēc tam mainīja klasi. Sievietēm šajās sacensībās pirmās bija jaunzēlandietes Greisa Prendergasta un Kerri Goulere, finišēdamas sešās minūtēs un 50,19 sekundēs. Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) airētājas atpalika 1,26 sekundes, bet kanādietes bija 1,91 sekundi lēnākas. Jaunzēlandes duets priekšsacīkstēs uzlaboja pasaulē labāko rezultātu, kas tagad ir sešas minūtes un 47,41 sekunde.

Tikmēr vīriešiem vieglsvaru pārairu divnieku sacensībās par čempioniem kļuva īri Pols O’Donavans un Fintans Makārtijs, kuri finišēja sešās minūtēs un 6,43 sekundēs. Vācijas duets atpalika tikai 0,86 sekundes, bet Itālijas airētāji bija 7,87 sekundes lēnāki. Pols O’Donavans pirms pieciem gadiem kopā ar brāļi Geriju izcīnīja sudraba medaļas. Sievietēm šajā pašā klasē uzvaras laurus plūca itālietes Valentīna Rodīni un Federika Sezarīni, finišējot sešās minūtēs un 47,54 sekundēs. Fotofināšā nieka 0,14 sekundes atpalika francūzietes Loru Tarantolu un Klēru Bovē, bet 0,49 sekundes zaudēja nīderlandietes. Sekundes simtdaļu aiz goda pjedestāla palika Lielbritānijas duets. Akadēmiskās airēšanas sacensības Tokijā noslēgsies piektdien.

Īriju pārstāvošā latviešu airētāja Sanita Pušpure ceturtdien neiekļuva Tokijas olimpisko spēļu A finālā, tādējādi cīnīsies B finālā jeb par septīto vietu. Pirmajā pusfinālā 2000 metrus Pušpure airēja septiņās minūtēs un 34,40 sekundes, finišēdama piektajā vietā starp sešām airētājām. Pusfināla airējumā uzvarēja Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) sportiste Hanna Prakacena, kura bija 10,79 sekundes ātrāka par Pušpuri.  Īrijas airētāja visu distanci bija piektajā vietā. Pēc pirmā starpfiniša pirmais trijnieks, kas dotu vietu A finālā, bija pusotras sekundes attālumā, nākamajos divos divu sekunžu attālumā, bet finišā pietrūka 7,1 sekunde.

Jau ziņots, ka priekšsacīkstēs latviete uzrādīja sesto ātrāko laiku no 32 sacensību dalībniecēm, bet ceturtdaļfinālā viņai bija piektais labākais rezultāts. 39 gadus vecā Pušpure ir divkārtēja pasaules un divkārtēja Eiropas čempione, visus četrus titulus izcīnot pēdējos trīs gados. 2003.gadā zem Latvijas karoga viņa izcīnīja bronzu pasaules U-23 čempionātā. Iepriekšējās divās olimpiskajās spēlēs Pušpure regati noslēdza C finālos, izcīnot uzvaras, kas deva divas 13.vietas.

Austrāliete Džesika Foksa ceturtdien airēšanas slalomā ar kanoe laivu veica nevainojumu braucienu un izcīnīja Tokijas olimpisko spēļu zelta medaļu. 27 gadus vecā Foksa ir vairākkārtējā pasaules čempione un otrdien bija favorīte arī olimpisko spēļu airēšanas slaloma sacensībās ar smailītēm, tomēr par vārtu aizskaršanu saņēma četras soda sekundes, kas viņai atņēma čempiones titulu un bija jāsamierinās ar bronzas medaļu. Tomēr ceturtdien slalomā ar kanoe laivu viņas airējums vienā minūtē un 45,04 sekundēs bija nevainojums. Par 3,64 sekundēm no čempiones atpalika britu sportiste Mellorija Frenklina, bet par 6,09 sekundēm no līderes atpalika vāciete Andrea Hercoga. Foksa, kuras abi vecāki savulaik piedalījušies olimpiskajās kanoe sacensībās, ceturtdien desmit sportistu konkurencē startēja pēdējā. Tikai Foksa un ceturtās vietas ieguvēja Māržorija Delasusa no Francijas distanci veica bez soda sekundēm. Airēšanas slaloms ar kanoe laivu olimpisko spēļu programmā iekļauts pirmo reizi. Kanoe slaloma sacensības Tokijas olimpiskajās spēlēs beigsies piektdien.

Šaušana

Alesandra Perilli šaušanā tranšejas stendā Tokijas olimpiskajās spēlēs ceturtdien ieguva bronzas medaļu, kas ir pirmā olimpiskā godalga Sanmarīno vēsturē. Zelta medaļu izcīnīja Zuzana Rehāka-Štefečekova no Slovākijas, bet amerikāniete Keila Brauninga ieguva sudraba medaļu. 2008.un 2012.gada olimpiskā vicečempione Rehāka-Štefečekova kvalifikācijā sašāva visus 125 mērķus, kas ir olimpiskais un pasaules rekords kvalifikācijas cīņās, bet finālā precīzi šāva pa 43 mērķiem, kas ir olimpiskais rekords.

Brauninga finālā sašāva 42 mērķus, bet Perilli – 29. Pasaules ranga līdere Fatima Galvesa no Spānijas un 2012.gada olimpiskā čempione Džesika Rosi no Itālijas nepārvarēja kvalifikācijas kārtu. Vīriešiem šaušanā tranšejas stendā triumfēja čehs Jiri Liptāks, apsteidzot savu tautieti Davidu Kosteļecki. Finālā abi sašāva 43 mērķus, kas ir jauns olimpiskais rekords finālā, bet pāršaudē Liptāks sašāva septiņus mērķus, kamēr Kosteļeckis precīzs bija sešas reizes. Abi komandas biedri apskāvās, smējās un kopā apsēdās, kad Kosteļeckis netrāpīja savu pēdējo mērķi. Metjū Kovards-Hollijs no Lielbritānijas ar 33 sašautiem mērķiem ieguva bronzas medaļu. Riodežaneiro olimpisko spēļu čempions Josips Glasnovičs nepārvarēja kvalifikācijas kārtu. Šaušanas sacensības Tokijas olimpiskajās spēlēs turpināsies līdz 2.augustam.

Džudo

Tokijas olimpisko spēļu džudo sacensībās turpina dominēt Japānas sportisti, un ceturtdien sievietēm svara kategorijā līdz 78 kilogramiem triumfēja Sori Hamada, bet vīriešiem svara kategorijā līdz 100 kilogramiem uzvarēja Ārons Volfs. Japānis fināla cīņā ar “ippon” pieveica Guhamu Čo no Dienvidkorejas. Bronzas medaļas šajā disciplīnā ieguva portugālis Žorže Fonsēka, kurš ar “vaza-arī” pārspēja Šeidiju Elnahasu no Kanādas, un Krievijas Olimpiskās komitejas pārstāvis Nīazs Iljasovs, kurš ar “vaza-arī” bija pārāks par Varlamu Liparteliani no Gruzijas.

Volfs uzvarēja svara kategorijā, kurā gatavojās piedalīties arī Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko, bet neilgi pirms došanās uz Tokiju viņš inficējies ar Covid-19 un šī iemesla dēļ nepiedalījās olimpiskajās spēlēs. Sievietēm svara kategorijā līdz 78 kilogramiem finālcīņā Hamada ar “ippon” pārspēja Madlēnu Malongu no Francijas. Bronzas cīņās āciete Anna Marija Vagnere ar “vaza-arī” pieveica Kaljemu Antomarči no Kubas un brazīliete Majra Agiara ar “ippon” pārspēja Hjundži Jūnu no Dienvidkorejas.

Džudo sacensībās Japāna Tokijas olimpiskajās spēlēs līdz šim izcīnījusi desmit medaļas – astoņas zelta un pa vienai sudraba un bronzas medaļai. Kosovai ir divas zelta medaļas, bet Francijai ir viena zelta, trīs sudraba un viena bronzas medaļa. Savukārt Gruzijai džudo ir viena zelta un divas sudraba medaļas. Kopumā džudo sacensībās Tokijas olimpiskajās spēlēs vismaz vienu medaļu izcīnījušas 22 delegācijas. Džudo sacensības Tokijas olimpiskajās spēlēs turpināsies līdz 31.jūlijam.

Paukošana

Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) sieviešu komanda ceturtdien Tokijas olimpiskajās spēlēs uzvarēja paukošanā ar floreti. Finālā Larisa Korobejņikova, Inna Deriglazova, Marta Martjanova un Adelīna Zagiduļina ar 45:34 pārspēja Izioru Tibusu, Anitu Blazē, Polīni Ranvjēru un Astrīdu Gijāru no Francijas.  Bronzu izcīnīja Itālija, kas ar 45:23 pieveica ASV paukotājas. 2016.gada olimpiskajās spēlēs paukošanās ar floreti komandu sacensības sievietēm nenotika.

OKR komandai šī ir otrā zelta medaļa Tokijas olimpisko spēļu paukošanās sacensībās. Iepriekš paukošanā ar zobenu uzvarēja OKR pārstāve Sofija Pozdņakova. Pārējās septiņās līdz šim notikušajās paukošanas sacensībās  uzvaru svinējuši septiņu dažādu valstu pārstāvji. Tai skaitā ir Igaunijas paukotājas, kuras otrdien uzvarēja komandu sacensībās ar špagu. Individuālajās sacensībās pirms tam igauniete Katrīna Lehisa nopelnīja bronzas medaļu. Piektdien paukošanā tiks sadalītas medaļas komandu sacensībās ar špagu vīriešiem.

Vingrošana

ASV komandas pārstāve Sunisa Lī ceturtdien Tokijā izcīnīja uzvaru olimpisko spēļu vingrošanas sacensībās daudzcīņā. 18 gadus vecā Lī izcīnīja uzvaru, sakrājot 57,433 punktus. Viņa par 0,135 punktiem apsteidza brazīlieti Rebeku Andradi, bet bronzas medaļa tika Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) komandas pārstāvei Angelinai Meļņikovai.

Tas Tokijā vingrošanā bija ceturtais fināls četru dienu laikā, kuru Lī pabeidza ar noslīpētu vingrojumu brīvajās kustībās, par to nopelnot 13,7 punktus. Andrade bija spiesta piekāpties. Lī no Mineapolisas otrdien ASV sieviešu komandas sastāvā izcīnītajam sudrabam pievienoja zeltu, bet trešajā vietā 0,234 punktus aiz Lī finišējusī Meļņikova bronzu pievienoja uzvarai komandu sacensībās.

Jau ziņots, ka savu čempiones titulu nevarēja aizstāvēt cita ASV vingrotāja Simona Bailsa, kura atteicās no dalības daudzcīņas finālā bažu par savu psihisko veselību dēļ. Bailsa, kura komandu sacensību fināla laikā izstājās no sacensībām, atradās tribīnēs, lai uzmundrinātu savu tautieti. Vingrošanas sacensības, kurās atlicis noskaidrot desmit uzvarētājus individuālajās disciplīnās, beigsies 3.augustā.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām