Skandāls Eiropas futbolā – vairāki grandi gatavi pievienoties Superlīgai, UEFA piedraud ar skarbām sankcijām

18/04/2021 21:13
Nokopēts
Lionels Mesi

Vairāki Eiropas futbola grandi ir gatavi pievienoties jaunam projektam – futbola Superlīgai, kurā bagātākie klubi no Eiropas valstīm plāno aizvadīt atsevišķu turnīru. Jauno līgu atbalsta tādas komandas kā Mančestras “United”, “Liverpool”, Mančestras “City”, Londonas “Arsenal”, Londonas “Chelsea”, Totenhemas “Hotspur”, “Barcelona”, Madrides “Real”, Madrides “Atletico”, Milānas “Inter”, “Milan” un Turīnas “Juventus”.

Taču UEFA kopā ar Anglijas, Itālijas un Spānijas futbola federācijām piedraudējuši, ka visas komandas, kas pievienosies šādai līgai, tiks diskvalificētas no iepriekš pārstāvētajiem savu valstu čempionātiem un UEFA turnīriem – Čempionu līgas un Eiropas līgas. Tāpat UEFA un FIFA varētu aizliegt šo klubu spēlētājiem pārstāvēt savas izlases Pasaules kausos un Eiropas čempionātos.

Superlīgas projekts ir atbilde jaunajam Čempionu līgas formātam, kuru plānots izziņot nākamnedēļ. Tā sākums plānots 2024. gadā, kura ietvaros Čempionu līga kļūtu par 36 komandu līgu. Šobrīd ČL finālturnīrā 32 komandas tiek sadalītas astoņās grupās un 16 labākās pēc tam iekļūst “play-off”, kur noskaidro turnīra uzvarētāju. Jaunais formāts katrai komandai paredzētu par četrām spēlēm vairāk, kas palielinātu ierasto 125 spēļu kalendāru līdz 225 mačiem.

Jaunais ČL formāts ar tā saukto “Šveices sistēmas” izspēli paredzētu labāko astoņu komandu automātisku iekļūšanu 16 vienību “play-off”, bet devītās līdz 24. vietas ieguvējas papildus mačos noskaidrotu atlikušos astoņus klubus, kas turpinātu cīņu izslēgšanas spēlēs. Ņemot vērā, ka jaunais formāts paredz vairāk ČL spēļu, tādējādi tiktu apgrūtināta dažādu valstu kausa izcīņu, kā piemēram, Anglijas Līgas kausa, kalendāru sastādīšana.

Lai piedalītos Superlīgas turnīrā, komandām būtu jāiemaksā 310 miljonu mārciņu dalības maksa, iepriekš vēstīja medijs “The Times”. Savukārt portāls “BT” raksta, ka Superlīgas izveide būtu “nāve” Čempionu līgai, tādēļ ir saprotama pašreizējā UEFA nostāja un draudi, kas vērsti klubu un spēlētāju virzienā.

Medijs “The Athletic” 18. aprīlī citējis UEFA jaunāko ziņojumu, kurā teikts, ka Superlīgas projekts pēc UEFA domām ir “cinisks” un zem tā stāv “atsevišķu klubu privātas intereses”. “Kā iepriekš paziņoja FIFA un sešas iesaistītās federācijas, klubi, kuri piedalīsies Superlīgā, netiks pielaisti citiem turnīriem, bet spēlētāji tādējādi varēs zaudēt iespēju spēlēt nacionālajās izlasēs,” teikts UEFA ziņojumā. “Vēlamies pateikties Francijas un Vācijas komandām, kas atteikušās piedalīties šajā projektā.”

Superlīgas ideju aizstāvējis “Juventus” prezidents un Eiropas klubu asociācijas (ECA) vadītājs Andrea Anjelli. Tādi Eiropas futbola grandi kā Parīzes “Saint-Germain” un Minhenes “Bayern” nav atbalstījuši Superlīgas projektu. “Vēlamies turēties pie UEFA tradīcijām,” iepriekš paziņoja PSG, kas tostarp ir pārliecināti, ka Eiropas spēcīgākajā turnīrā iespēja būtu jādod jebkurai komandai, nevis tikai bagātākajiem Eiropas klubiem.

Superlīgas ietvaros turnīrā būtu paredzēta vieta 20 klubiem. 15 komandas tajā būtu regulāras un nemainīgas dalībnieces, bet vēl piecas sezonu no sezonas vietu izcīnītu ar kvalifikācijas turnīra palīdzību. 20 vienības tiktu sadalītas divās grupās, bet četras labākās no katras pēc tam izspēlētu izslēgšanas spēļu fāzi, lai noskaidrotu čempionu. Superlīgas ideja ir veidota kā Čempionu līgas alternatīva, taču šāds turnīrs būtu paredzēts bagātākajiem Eiropas klubiem, limitējot “uz papīra” vājāku komandu iespējas cīnīties par it kā prestižu klubu trofeju. Klubiem paralēli būtu zaļā gaisma spēlēt vietējos čempionātos, taču UEFA, Spānijas, Anglijas un Itālijas futbola saimniecības plāno diskvalificēt visus Superlīgas dalībniekus no vietējiem valstu čempionātiem un kausa izcīņām.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām