“Skonto Akadēmijas” direktors: “Mēs ejam to grūtāko ceļu. Tikai tā mēs varam attīstīties”

06/01/2015 13:18

Piedāvājam interviju ar futbola akadēmijas “Skonto Akadēmija” direktoru Raimondu Laizānu par akadēmijas mērķiem, nākotnes plāniem, problēmām, kā arī par akadēmijas nozīmi visā Latvijas futbola attīstībā.

Skonto Akadēmijā uzsākts jauns futbola projekts. Tā galvenais mērķis ir sagatavot topošās Latvijas futbola zvaigznes, lai pēc 10-14 gadiem Latvijas izlase spētu konkurēt cīņā par Eiropas čempionu titulu. Šī ir U-17 komanda, kura pērn, 2014. gadā, U-16 Latvijas čempionātā kļuva par uzvarētājiem.Pavisam nesen jaunā projekta galvenais treneris Andrejs Kaļiņins saņēma U-16 treneru grupā pirmo vietu.

Projektā iesaistījušies speciālisti ar zināmu pieredzi un panākumiem – Guntis Indriksons, Raimonds Laizāns, Andrejs Kaļiņins, Aleksandrs Starkovs, Staņislavs Oljārs u.c.

Aizvadīto nedēļu komanda pavadīja nometnē 26. decembrī, notika draudzības spēle starp FC “Skonto” un Skonto Akadēmijas U-17 komandu, kas beidzās ar rezultātu 3:3.

Par spēli komandas spēlētājs Roberts Uldriķis izteicās: “Tā bija iespēja salīdzināt mūs ar mūsu pirmās komandas spēlētājiem un censties būt labākiem par viņiem, vai vismaz līdzināties.” Drīzumā vēl viena iespēja būs prestižajā futbola turnīrā “Riga Cup”.

Kāpēc tieši tagad Jūs nolēmāt uzsākt šo projektu?

Šobrīd ir uzlabojušies apstākļi. Es personīgi sapratu, ka mēs nevaram trenēt mūsu spēlētājus Eiropas līmenim, spēlējot tikai Latvijā, ar Latvijas līmeņa konkurentiem. Šis projekts ir ar uzlabotu apmācības sistēmu mūsu audzēkņiem. Treniņu process, inventārs, treneru kolektīvs – viss jaunā līmenī.

Kā Jums šķiet, vai Latvijā Skonto Akadēmijai nav konkurences?

Tā var teikt. Piemēram, vācieši un itāļi var atļauties spēlēt iekšējos turnīros. Tur katra spēle norit ar sīvu cīņu. Mums čempionātā ir labi ja dažas puslīdz sīvas cīņas. Nevar apmācīt spēlētājus, ja liek spēlēt ar komandām, kuras nav nopietni konkurenti. Tāpēc mēs gatavojamies spēlēm ar ārzemju komandām.

Mēs, protams, varētu spēlēt tikai Latvijā, uzvarēt visus ar 7:0 un augstāk, bet tas nebūtu ne interesanti, ne noderīgi. Mēs ejam to grūtāko ceļu. Tikai tā mēs varam attīstīties. Pat tad, ja tas nozīmē vairākus zaudējumus pa ceļam, spēlējot pret krietni spēcīgākām komandām. Mums ir nepieciešamas sīvas cīņas, plaša pieredze, arī zaudējumi, lai motivētu spēlētājus augt. Tikai tā mēs sasniegsim to momentu, kuru tik ļoti vēlamies – cīņu par Eiropas čempionu titulu.

Īslande pierādīja, ka viss ir iespējams. Maza valsts, nav daudz cilvēku, bet redzat, kāds rezultāts. Viss ir iespējams.

Esam dzirdējuši, daudzi saka un tic, ka viens no šī projekta mērķiem – piedalīties Eiropas čempionāta finālā – tiks piepildīts. Vai esat dzirdējis pretēju viedokli?

Protams, ir tādi, kas netic, bet tas ir labi, ka netic. Visas šīs provokācijas un izaicinājumi tikai motivē cīnīties un pierādīt savu spēku. Mēs vienmēr esam gribējuši, lai būtu godīga spēle, to pašu sagaidām arī no konkurentiem. Ja mums kaut kas neizdodas, tad zinām, ka mums vēl vajag profesionāli augt, un, ja izdodas – ka esam pelnījuši uzvaru.

Kad Jūs uzsākāt plānot šo projektu?

Projekts sāka veidoties tad, kad mums bija īpaši grūti, tieši finansiālajos jautājumos bija visgrūtāk. Es redzēju, ka šodien mums ir konkurētspējīgi spēlētāji. Lai viņi būtu konkurētspējīgi arī nākotnē, vajadzēja tādu lēmumu pieņemt. Mums pašlaik apstākļi ir mainījušies, un tagad mēs savu sapni esam sākuši realizēt.

Kurš tieši ir projekta iniciators?

Šobrīd es un Guntis Indriksons. Es sāku ar mazajām lietām un detaļām, bet Guntis, kā jau parasti, domā globāli un plāno šo projektu gadiem uz priekšu.

Kāpēc spēlētājiem ir interesanti pievienoties Skonto Akadēmijai?

Futbola klubs dibināts 1991. gadā, akadēmija – 1996. gadā. Futbolam tas jau ir vecums. Ņemot vērā šos gadus un līdzšinējos panākumus, mēs esam līderi Latvijas futbolā. Daudzi klubi mūs cenšas nomelnot. Ir spēle ar noteikumiem un ir spēle beznoteikumiem. Viņi spēlē futbola aizkulisēs, izplata visādas runas.

Skonto ir ļoti zināms klubs Eiropā. Kāpēc? Mēs braucam uz “top” turnīriem, kuros mēs, protams, pašlaik nevaram uzvarēt. Spēlējam labi, esam tur iederīgi,un mūs aicina uz šiem turnīriem. Esam ieguvuši autoritāti Eiropā, un futbola nozares cilvēki zina, ka šodien Skonto ir pirmajā vietā. Bet cilvēki, kas ir apkārt futbola nozarei vai gar to mīņājas, uzskata, ka Skonto laiks jau ir pagājis. Bijām čempioni vecākajās grupās, un arī tagad esam. Jaunākās vecuma grupās mēs nespiežam uz uzvaru, jo gribam, lai audzēkņi iemīl futbolu, lai tas būtu viņiem interesants. Futbolisti vēlas nākt pie mums, jo īstiem sportistiem ir izpratne, ka mīlestība pret savu klubu ļauj kļūt par izcilu futbolistu. Un Skonto šīs mīlestības netrūkst. Es vēlos, lai treneri būtu godīgi pret saviem spēlētājiem, un lai viņi par šo projektu teiktu: “Latvijā ir projekts, kur tevi vēlas redzēt Skonto treneri.Sēdies autobusā un brauc uz Rīgu, pavadi divus gadus šajā projektā. Ja pierādīsi sevi, tevi gaida slava. Es tev vēlu veiksmi”

Treneriem, protams, ir grūti atvadīties no labākajiem spēlētājiem, bet šādi projekti tiek veidoti ar mērķi attīstīt Latvijas futbolistu spēles līmeni, tāpēc gan spēlētājiem, gan treneriem pret šādiem projektiem būtu jābūt ļoti atvērtiem. Kā piemēru es vēlos minēt treneri no Rēzeknes, kuram nebija tik grūti atvadīties no viena jauna futbolista. Treneris ieteica viņam turpināt savu futbolsta karjeru Skonto Akadēmijā.

Esam dzirdējuši komentārus, ka viena no Latvijas futbola problēmām ir autoritātes trūkums, ka jaunie speciālisti tiecas mācīt pieredzējušos speciālistus. Kāds ir Jūsu viedoklis?

Es paskaidrošu. Federācijā pazudusi vesela paaudze, tāpēc netiek nodota informācija tik kvalitatīvi, cik tas būtu nepieciešams. Ir tie, kuriem ir 55-65 gadi, arī 30-40 gadīgi.Iztrūkst 40-55 gadu vecumā esošie speciālisti. Un šie jaunie speciālisti tiecas mācīt tos, kuriem ir krietni lielāka pieredze sferā. Piemēram, kāds pavisam zaļs var pieiet klāt Starkovam un teikt: “Ko tu dari? Jādara citādāk”, sākt mācīt futbola stratēģiju. Tur arī ir problēma, un daļēji tāpēc, ka esam zaudējuši veselu paaudzi LFF. Katrā Eiropas valstī futbola zvaigznes ir ne tikai futbolisti, bet arī treneri un vadītāji, viņi nodod savu pieredzi no paaudzes paaudzei. Pie mums taču balsošanas ceļā sabiedrisko organizāciju vadītāji aizsūtīja pensijā treneri – Latvijas futbola leģendu – Jāni Skreideli, tā pat arī atbrīvojās no Aleksandra Starkova, viņa vietā liekot slavenu, vienu no labākajiem Latvijas futbolistiem, bet pagaidām trenera amatā maz pieredzējušo Marianu Paharu.

Šodien LFF saņem finansējumu no UEFA, uz kura rēķina veido dažādas programmas, seminārus, treniņnometnes utt. LFF šīm programmām “materiālu” (futbolistus un trenerus) ņem, protams, no klubiem. Dažreiz, šķiet, nesaprot vai negrib saprast, ka klubiem ir izstrādātas savas programmas, kuras ar LFF darbību tiek traucētas. Šādas rīcības rezultātā klubiem zūd interese vadīt programmas jauno futbolistu profesionālai apmācībai.

Spēcīgi attīstītās Eiropas federācijās darbs pakārtots tā, lai stimulētu futbola klubus un akadēmijas. Mūsu federācijā šodien es redzu tikai darbu mārketingā un reklāmā – pēc principa, ka tam, kurš skaļāk un biežāk kliedz, ir taisnība.

Ir ienākuši cilvēki, kas nodarbojas ar mārketingu un citām lietām, un palicis maz, kas domātu tieši par futbolu, kam vajadzētu būt prioriātei.

Latvijā ir speciālisti, bet tie ir treneri, kuri neplātās un nevārās. Visi šie PR un mārketinga speciālisti nomāc viņu balsis un viedokli. Kad bērna vecāks izvēlas klubu, pamatojoties uz skaistiizveidota flaijera, tad to varam saukt par reklāmas upuri. Skaista fasāde vien.

Kā ar futbola kluba “Skonto” plāniem par panākumiem Latvijas līmenī?

Ja mūsu prezidents Guntis Indriksons izvirzītu mērķi vēlreiz kļūt par čempioniem, mēs to viennozīmīgi piepildītu. Bet šodien mūsu mērķis ir izveidot atbilstošu Skonto strukūru, lai varam izaudzināt konkurētspējīgus spēlētājus nākotnei – Eiropas līmenim. Mērķis ir ne tikai vienu reizi būt čempioniem, bet atkārtoti un atkārtoti.

Vai pats ticat, ka pēc 10 gadiem komanda varēs cīnīties par Eiropas Čempionu titulu?

Es domāju, ka mums būs spējīgi futbolisti, kuri uz laukuma varēs konkurēt ar augstākāsEiropas līgas futbolistiem. Nokomplektēt gana profesionālu sastāvu, es domāju, mēs varam pēc 6 gadiem.

Kādas ir tuvākās plānotās spēles U-17 komandai?

Janvārī mēs spēlēsim ar Werder Bremen (Bundeslīga), HJK (Somijas čempions), Honka (Somijas otrā komanda), un Lomel United (Beļģija, 1. līga).

 

Attēls: JFCSkono

Avots: JFCSkonto

Dienas fokusā

Jānis Jaks
15/10/2021 19:24

Jakam desmitais punkts, Bukarta vārti neglābj “Admiral” no zaudējuma

Šovakar latviešu aizsarga Jāņa Jaka pārstāvētā Kontinentālās hokeja līgas (KHL) vienība “Sochi” ar 2:4 zaudēja Čeļabinskas “Traktor”. Lai arī Soču komanda jau sestajā minūtē nonāca iedzinējos pēc Tomaša Hikas vārtu…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…