Japānas galvaspilsētā Tokijā vien nedaudz vairāk nekā divas nedēļas pēc olimpisko spēļu noslēguma ceremonijas tiks atklātas paraolimpiskās spēles. Atklāšanas ceremonija Tokijas olimpiskajā stadionā sāksies plkst.14 pēc Latvijas laika. Tiešraidē svinīgo ceremoniju translēs Latvijas Televīzijas 7.kanāls (LTV 7). Latvijas karognesēji būs vieglatlēts Aigars Apinis un loka šāvēja Ieva Melle.
Tāpat kā Tokijas olimpiskās spēles, arī paraolimpiskās spēles tika pārceltas par gadu un notiks 12 mēnešus vēlāk, nekā sākotnēji plānots. Tieši 12 dienas pirms paraolimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas Japānā notika pirmā lāpas iedegšanas ceremonija. Šogad organizatori lēma, ka nedēļas laikā lāpas iedegšanas ceremonija notiks dažādās pilsētās bez ierastās lāpas stafetes. Plānots, ka atklāšanas ceremonijā visas lāpas tiks apvienotas.
Tāpat kā Tokijas olimpiskās spēles, arī paraolimpiskās spēles norisināsies bez skatītāju klātbūtnes, taču ar vienu izņēmumu. Paraolimpiskās spēles klātienē varēs vērot nelielas skolēnu grupas, kas saņēmušas atļauju no konkrētās mācību iestādes un arī no saviem vecākiem. Tokijā ārkārtas stāvoklis būs spēkā vismaz līdz 12.septembrim. Tokija būs vienīgā pilseta pasaulē, kas uzņēmusi divas paraolimpiskās spēles. 1964.gadā Tokijas paraolimpiskajās spēlēs piedalījās 375 sportisti no 21 valsts, bet šogad paraolimpiskajās spēlēs būs pārstāvētas 162 nācijas 22 dažādos sporta veidos. Par 539 medaļu komplektiem cīnīsies aptuveni 4400 sportistu.
Butānas, Grenādas, Maldīvu, Paragvajas un Sentvinsentas un Grenadīnu sportisti paraolimpiskajās spēlēs startēs pirmo reizi. Paraolimpiskajās spēlēs dažādu iemeslu dēļ nepiedalīsies 21 valsts pārstāvji. To vidū ir arī Afganistāna, kurā teju visu valsts teritoriju sagrābuši talibi. Šī iemesla dēļ no lidostas galvaspilsētā Kabulā tiek veikti tiaki evakuācijaqs reisi. Starptautiskās Paraolimpiskās komitejas (IPC) prezidents Endrū Parsons pirmdien norādīja, ka, lai arī situācija Afganistānā ļoti apbēdina, Tokijas paraolimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā būs redzams arī Afganistānas karogs. To stadionā ienesīs Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) komisārs bēgļu jautājumos. Šoreiz paraolimpiskajā programmā nebūs iekļauta burāšana un futbols ar septiņiem laukuma spēlētājiem, bet to vietā klāt nākušas badmintona un taekvondo sacensības.
Salīdzinot ar Riodežaneiro paraolimpiskajām spēlēm, kanoe, šaušanas, galda tenisa un ratiņpaukošanas sportos šovasar būs vairāk izcīnāmo medaļu komplektu. Savukārt mazāk disciplīnu paredzēts vieglatlētikas un peldēšanas sacensībās. Zīmīgi, ka vieglatlētikā iekļauta jauna disciplīna – jauktā stafete. Tās pirmo posmu veiks sportisti ar redzes traucējumiem, stafetes kociņu pārņems sportisti ar amputētām ķermeņa daļām, tālāk sekos vieglatlēti ar cerebrālo trieku vai koordinācijas problēmām, bet stafeti noslēgs ratiņkrēslā sēdošie. Peldēšanā S14 grupas pārstāvjiem būs iespēja piedalīties 4×100 metru stafetē.
Latvijas komandu diska mešanā sesto reizi pārstāvēs Aigars Apinis, kā arī Diāna Dadzīte, kura otro reizi paraolimpiskajās spēlēs metīs arī šķēpu. Lodes grūšanā ceturto reizi startēs Edgars Bergs, bet pirmo reizi paraolimpiskajās spēlēs piedalīsies Baiba Rorbaha, kura startēs vālītes mešanas disciplīnā. Iejādē trešo reizi piedalīsies Rihards Snikus, bet viņa zirgam tās būs otrās paraolimpiskās spēles. Savukārt peldēšanā Latviju pārstāvēs Jurijs Semjonovs, kurš paraolimpiskajās spēlēs piedalīsies pirmo reizi, bet loka šaušanā pieteikta Ieva Melle.
Latvijas sportistus atbalstīs treneri un asistenti Aldis Šūpulnieks, Gunta Ozoliņa, Ināra Aperāne, Maija Ukstiņa, Darja Tihomirova un Agnese Roziņa un Haralds Lučkovskis. Sporta ārste būs Sandra Rozenštoka un fizioterapeite Signe Rinkule. Latvijas delegācijas vadītāja ir Zane Skujiņa. Šīs būs astotās vasaras paraolimpiskās spēles pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kurās piedalīsies pašmāju sportisti.
Kopumā Tokijā šogad paraolimpisko spēļu programmā iekļauti 22 sporta veidi – loka šaušana, badmintons, boča, kanoe airēšana, riteņbraukšana, paralimpiskā iejāde, futbols, golbols, galda teniss, taekvando, džudo, pauerliftings, airēšana, šaušana, sēdvolejbols, peldēšana, triatlons, ratiņbasketbols, ratiņpaukošana, ratiņregbijs, kā arī ratiņteniss. Saistībā ar Tokijas olimpisko spēļu norisi kopumā tikuši konstatēti 546 Covid-19 gadījumi. Paraolimpiskās spēles Tokijās norisināsies no 24.augusta līdz 5.septembrim.
Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām
Mīļākais sporta veids
Aktuālās tēmas
Interesanti un saprotami par sportu