Tampabejas “Lightning” – komanda-dinastija vai blēžu organizācija?

10/07/2021 19:26
Nokopēts
Tampabejas Lightning

Nacionālās hokeja līgas (NHL) Stenlija kausa izcīņa noslēdzās bez pārsteigumiem. Jau pirms sezonas Tampabejas “Lightning” tika uzskatīta par vienu no galvenajām favorītēm. Prognoze piepildījās – finālā pret Monreālas “Canadiens” Džona Kupera vadītā vienība triumfēja ar 4-1, izcīnīja otro Stenlija kausu pēc kārtas un nopietni pieteicās dinastijas statusam. Tomēr netrūkst viedokļu, ka šogad triumfs tika sasniegts ar krāpnieciskām metodēm, līdz ar ko nav pamata uzskatīt “Lightning” par dinastijas komandu.

21. gadsimtā šis nav pirmais gadījums, kad Stenlija kausa finālā divas sezonas pēc kārtas triumfē viena un tā pati vienība, jo 2016. un 2017. gadā to paveica Pitsburgas “Penguins”. Ir vērts pieminēt arī Losandželosas “Kings” (2012. un 2014.), kā arī Čikāgas “Blackhawks” (2010., 2013., 2015.). “Lightning” gadījums gan ir īpašs ar to, ceļš līdz dominancei sākās uz uzticēšanos trenerim bez pieredzes NHL līmenī.

“Es vienkārši stāvēju uz soliņa un košļāju gumiju”

Džona Kupera stāsts izskatās pēc pasakas. Mičiganas privātās juridiskās skolas absolvents 11 gadus nostrādāja par valsts nozīmēto advokātu, un, lai arī koledžas gados viņš spēlēja hokeju, tomēr savu karjeru vairāk saistīja ar jurisprudenci, nevis ar kādu no sporta veidiem. Trenēšanā viņš iekļuva nejauši – sākumā Kupers palīdzēja bērnu komandai, un tad pēkšņi saprata, ka arī šis darbs viņam ir interesants. Pēc vairāk nekā desmit gadiem zemākajās līgās, Kupers kļuva par Amerikas hokeja līgas (AHL) komandas Norfolkas “Admirals” stūrmani, otrajā darbības gadā aizvedot to līdz triumfam.

Par liktenīgu – gan viņam pašam, gan Tampabejas organizācijai kļuva 2012./2013. gada sezona. To Kupers uzsāka kā “Lightning” fārmkluba Sirakjūzas “Crunch” galvenais treneris, bet sezonas laikā Tampabeja atlaida Giju Bušē, viņa vietā nozīmējot nevienu citu kā Kuperu. Šāds gājiens šķita visai riskants, jo Kuperam nebija pieredzes. Bet sliktāk vairs nevarēja būt, jo iepriekšējo piecu sezonu laikā “Lightning” četras reizes palika ārpus “play-off”, bet 2004. gadā izcīnītais Stenlija kauss sāka kļūt par atmiņām no tālās pagātnes.

Kupers pārņēma komandu sliktā situācijā, un ievest to izslēgšanas turnīrā bija neiespējams uzdevums, it īpaši ņemot vērā to, ka lokauta dēļ sezonā bija paredzētas vien 48 spēles. Klubs turpināja uzticēties jaunajam speciālistam, kuram bija skaidra vīzija par to, kādu hokeju jāspēlē „Lightning”. Rezultāti nelika ilgi gaidīt – jau Kupera trešajā darbības gadā Tampabeja spēlēja finālā, bet nākamajā gadā apstājās solī no tā. 2016./2017. gada sezonā “Lightning” negaidīti palika ārpus “play-off” zonas, bet iepriekš iegūtais uzticības kredīts ļāva Kuperam izvairīties no atlaišanas.

Džons Kupers

Džons Kupers | Foto: NHL

Ceļā līdz diviem Stenlija kausiem nācās piedzīvot arī pazemojumu, kad pamatturnīra uzvarētāja “Lightning” izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā zaudēja Kolumbusas “Blue Jackets”. Arī no šīs situācijas tika izdarīti attiecīgie secinājumi, kā rezultātā “Lightning” ir jau trīskārtēja trofejas ieguvēja. Kupers ir zināms arī ar to, ka viņš vienmēr gatavs skaidrot vissīkākās nianses par spēli – gan savas komandas hokejistiem, gan žurnālistiem. Viņam arī piemīt lieliska humora izjūta, jo, pēc otrā Stenlija kausa stāstot par savu darbu, Kupers teica sekojošos vārdus – “Es vienkārši stāvēju uz soliņa un košļāju gumiju”. Nav šaubu, ka pašlaik viņš ir līgas labākais treneris, kurš pelnīti būs Kanādas izlases galvenais treneris 2022. gada Ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā. Protams, ja tajās varēs piedalīties NHL hokejisti.

“Lightning” rezultāti Džona Kupera vadībā

Pasaules labākais vārtsargs un uzbrucējs vienā komandā

Lai cik labs un progresīvs treneris būtu Kupers, ideju īstenošanai dzīvē nepieciešami labi spēlētāji. Un šeit jāpiemin vēl viens cilvēks, kura loma šajos gados bija visai svarīga, bet kurš organizācijā vairs nestrādā. Tas ir “Lightning” bijušais ģenerālmenedžeris Stīvs Aizermans. Lielā mērā Tampabejas esošais sastāvs ir viņa nopelns, lai arī pats kanādietis šo amatu atstāja 2018. gada septembrī.

Tieši pateicoties Aizermanam “Lightning” 2011. gada drafta otrajā kārtā ar 58. numuru izvēlējās Ziemeļamerikā nevienam īpaši nezināmu krievu uzbrucēju Ņikitu Kučerovu, kā arī apmaksāja viņam operāciju, ko atteicās darīt Maskavas CSKA. Jau Kučerova pirmajā pilnvērtīgā sezonā NHL kļuva skaidrs, ka Tampabejas ĢM izdevies “trāpīt” – uzbrucējs katru gadu progresē, viņš ir acīmredzams “Lightning” līderis un viena no NHL lielākajām zvaigznēm. Dažus mēnešus pirms aiziešanas no kluba Aizermans pārliecināja Kučerovu ar šo komandu saistīt savu nākotni – pirms 2018./2019. gada sezonas uzbrucējs parakstīja jaunu astoņu gadu līgumu par 76 miljoniem dolāru, un noteikti var teikt, ka krievu hokejists atstrādā katru dolāru. Jau otro “play-off” pēc kārtas viņš ir komandas rezultatīvākais hokejists, kurš ne tikai regulāri krāj punktus, bet arī dara to visai skaisti.

Vēl viens svarīgs lēmums tika pieņemts 2012. gadā, kad drafta pirmajā kārtā ar 19. numuru tika izvēlēts vārtsargs Andrejs Vasiļevskis. Draftā, kurā Edmontonas “Oilers” aizšāva garām ar Naila Jakupova izvēli ar pirmo numuru, bet Bufalo “Sabres” ar 14. numuru ieguva trešās-ceturtās maiņas uzbrucēju Zemgu Girgensonu, “Lightning” tika pie vārtsarga, kurš pēc vairākiem gadiem uzstādīs jaunus rekordus un spēlēs tik pārliecinoši, ka pretiniekiem nolaidīsies rokas. Piecas “sausās” spēles šī gada Stenlija kausā 93,7% atvairījumu un absolūti neticami rādītāji – pēc xG statistikas viņa sargātajos vārtos bija jāielido par 26 (!) ripām vairāk nekā vārtsargs ielaida.

Salīdzinājumam, iepriekšējā sezonā labākais rādītājs arī bija Vasiļevskim – 20,8 ripas, bet 2018./2019. gada sezonā Tuka Rasks ielaida par 13,4 ripām mazāk nekā to paredzēja spēles situācija. Absolūti pelnītā Kona Smaita balva “play-off” vērtīgākajam spēlētājam (MVP) un tikpat nepelnīta atstāšana bez Vezinas balvas līgas labākajam vārtsargam. Jaunu līgumu ar Vasiļevski pirms 2019./2020. gada sezonas parakstīja jau ne Aizermans, skaitļi gan ir identiski ar Kučerovu – astoņi gadi un 76 miljoni dolāru.

Viena no dinastijas kluba pazīmēm ir ilgtermiņa līgumi ar līderiem, kuri atrodas savos labākajos gados. Šajā ziņā kontrakti ar Kučerovu un Vasiļevski tiešām ļauj “Lightning” cerēt uz to, ka arī turpmākajos gados šī vienība cīnīsies par augstākajiem mērķiem. Līdz 2025. gadam komandā spēlēs arī tās vadošais aizsargs Viktors Hedmans. Negaidīti par vienu no svarīgākajiem atslēgas spēlētājiem kļuvis Breidens Points – 2014. gada drafta 79. izvēle. Arī viņa progress ir visai straujš, taču par šo hokejistu visa cīņa vēl ir priekšā, jo viņa līgums noslēgsies pēc nākamās sezonas. Viens gads palicis arī Ondržejam Palatam, divi gadi – Entonijam Sirelli un Aleksam Kilornam, kontrakts noslēdzies Bleikam Koulmenam, katrs no viņiem gandrīz ideāli tika ar savu lomu.

Lai arī “Lightning” galvenajām zvaigznēm ir ilgtermiņa līgumi, vairāki otrā plāna hokejisti tuvākajos gados varētu atstāt komandu, jo citur viņiem tiks piedāvāta lielāka nauda, bet Tampabejai jau tā ir problēmas ar algu griestiem. Panākumā ir svarīga katra detaļa, līdz ar ko čempionu menedžmentam priekšā ir grūts darbs – atrast pilnvērtīgus aizvietotājus. Ja tas izdosies, tad “Lightning” arī nākamajās sezonās cīnīsies par augstākajiem mērķiem. Iepriekš kļūdu komplektēšanā nebija daudz, un ir interesanti pavērot, vai Tampabeja spēs arī turpmāk ievērot šo kursu.

“Neviens no šiem tituliem neskaitās”

Pats par sevi saprotams, ka 2019./2020. gada sezonā izcīnītais Stenlija kauss neskaitās, jo sezona bija saraustīta, ar lielu pauzi un ar noslēgumu “burbulī” – apmērām šāds viedoklis bija vērojams komentāros pēc “Lightning” triumfa kovidsezonā. Kāpēc šādos apstākļos iegūtais tituls neapmierina līdzjutējus – grūti pateikt, argumentus neviens īpaši nemeklēja. Sezona tiešām bija neparasta, bet arī “burbuļos” visiem bija vienādi apstākļi, un arī “Lightning” hokejisti saskarās ar psiholoģiskā rakstura problēmām, kad vairākus mēnešus bija jādzīvo slēgtā vidē bez ģimenes un iespējām pārslēgties uz ko citu.

Vispār jau daudzviet līdzjutēju mīļākais darbs ir meklēt iemeslus, kāpēc konkrētās komandas tituls nav īsts. Ziemeļamerika šajā sakarā nav izņēmums, bet jāatzīst, ka aizvadītajā sezonā “Lightning” organizācija devusi apkārtējiem plašas iespējas, lai apspriestu tās otrā titula leģitimitāti. “Ja jūs esiet dusmīgs uz to, ka Kučerovs brīnumainā kārtā izveseļojās pirms “play-off” turnīra, tad jūs varat iet un kliegt uz NHL bosiem, kuri izmeklēja šo lietu un parakstījās zem tās. Līdzjutēji, jūs neesiet dusmīgi uz to, ka jūs apmānīja. Jūs esiet dusmīgi uz savu komandu bosiem, ka viņi nebija tik gudri, lai pielāgotos sistēmai,” uzreiz pēc sezonas beigām uzrakstīja ESPN žurnālists Gregs Višinskis.

Par “Lightning” situāciju rakstījām šī gada maijā. Īsumā – Tampabeja neiekļāvās zem algu griestiem, un tā sanāca, ka īsi pirms sezonas Kučerovs guva savainojumu. Viņš tika iekļauts ilgtermiņa savainoto hokejistu sarakstā (LTIL), līdz ar ko pamatturnīra laikā viņa alga netika skaitītā pie komandas algu budžetu. LTIL atradās arī uzbrucējs Mariāns Gaboriks, kurš faktiski noslēdza karjeru 2018. gadā, taču viņa līgums bija spēkā līdz šīs sezonas beigām, kā arī vārtsargs Anderss Nilsons. Abi šie spēlētāji tika iegūti maiņas darījumā, kura mērķis bija atslogot komandas algu izmaksas.

“Play-off” turnīrā algu griesti vairs nedarbojas, līdz ar ko Kučerovs mierīgi varēja atgriezties laukumā un ar svaigiem spēkiem dominēt Stenlija kausa mačos. Līdz galam grūti noticēt, ka komandas vadība varētu pārliecināt uzbrucēju izlaist pamatturnīru, kā arī nav šaubu, ka savainojums viņam tiešam bija. Bet no malas situācija izskatās netīri, kas dažu līdzjutēju un ekspertu acīs padara “Lightning” 2021. gada titulu par falsificēto.

Formāli “Lightning” neko nepārkāpa, tomēr šis ir tas gadījums, kad jautājums ir nevis par noteikumiem, bet par ētisko pusi. Tampabeja nav pirmā – 2015. gadā līdzīgi izdarīja Čikāgas “Blackhawks”, kuras līderis Patriks Keins nespēlēja pamatturnīrā. Interesanti, ka pirms sešiem gadiem “Lightning” bija vienīgā komanda, kura cēla paniku par šo caurumu noteikumos. Šoreiz cietušo lomā ir citas vienības, bet Tampabejas hokejisti dzer šampanieti (un alu) no Stenlija kausa.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by mgaborik12 (@mgaborik12)

Tā sanācis, ka katrs no diviem “Lightning” kausiem ticis izcīnīts neparastos apstākļos, kas nekādā gadījumā neatceļ faktu par to leģitimitāti, vēl jo vairāk – pēc 30-40 gadiem neviens par to vairs neatcerēsies. Taču, lai tagad tiktu vaļā no blēžu birkas, Tampabejai ļoti noderētu trešais Stenlija kauss tuvākajos gados, kas tiktu iegūts normālā sezonā un bez trikiem ar algu griestiem. Komandai ir viss, lai to izdarītu – līderi joprojām nav sasnieguši savu augstāko punktu, kamēr otrā plāna hokejistiem, kuri rūpīgi tika piesaistīti sastāvam, vēl ir spēkā esošie līgumi. Paredzams, ka arī nākamajā sezonā “Lightning” būs viena no favorītēm, kuru ar lielu varbūtību redzēsim vismaz konferences finālā.

TOP notikumi
1
X
2
5.5
-
1.15
1.4
5.25
5.75
6.5
4.6
1.41
1.55
4.6
4.75
1.23
-
3.55
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām