Hokeja afēra vai noteikumu nepilnība – kādēļ NHL klubi nav apmierināti ar Kučerova atgriešanos?

20/05/2021 13:43

Nacionālās hokeja līgas (NHL) vienība Tampabejas “Lightning” pēc Stenlija kausa izcīnīšanas saskarās ar čempionkomandu tradicionālo problēmu – kā saglabāt sastāvu, kura vērtība ir pieaugusi? Pagarinot līgumus ar svarīgiem hokejistiem, šī vienība ātri pārsniedza algu griestus un īsi pirms sezonas bija jāpieņem lēmums, no kuriem spēlētājiem šķirties. Un tad pēkšņi “Lightning” menedžeri bija brīvi no galvassāpēm, jo ļoti “laicīgi” savainojumu atsvaidzināja komandas līderis Ņikita Kučerovs.

“Diemžēl viņam būs nepieciešama operācija. Tas nozīmē, ka viņš nevarēs spēlēt pamatturnīrā,” 2020. gada 24. decembrī teica “Lightning” ģenerālmenedžeris Žuljens Brisbuā. Savainojumu Kučerovs guva vēl “play-off” sērijas laikā pret Kolumbusas “Blue Jackets”. Ar traumu viņš aizvadīja visu izslēgšanas turnīru un starpsezonā cerēja, ka sadziedēt to izdosies bez ķirurģiskas iejaukšanās. Dažas nedēļas pirms sezonas sākuma tomēr izrādījās, ka operācija būs vajadzīga un Kučerovs izlaidīs visu pamatturnīru.

Tā bija “laba” ziņa Tampabejas organizācijai, jo tādējādi uzreiz tika atrisināta problēma ar algu griestiem. Kučerovs tika iekļauts ilgtermiņa savainoto hokejistu [“Long time injury reserve” – LTIR], kas nozīmēja, ka viņa 9,5 miljonu dolāru vērtais kontrakts netiks skaitīts pie komandas algu budžeta. “Ceram, ka Ņikita atgriezīsies uz “play-off” turnīra sākumu un palīdzēs mums nosargāt titulu. Es zinu, ka viņš cītīgi strādās, lai atgrieztos ierindā pēc iespējas ātrāk,” teica Brisbuā, kurš nebija līdz galam atklāts – ja Kučerovs atgrieztos pamatturnīra laikā, komandai būtu jāatvadās no vairākiem hokejistiem.

Savukārt “play-off” laikā algu griesti vairs nedarbojas un krievu uzbrucējs triumfāli atgriezās hokejā pēc gandrīz pusgada pārtraukuma. Stenlija kausa astotdaļfināla pirmajā mačā pret Floridas “Panthers” viņš guva divus vārtus un atdeva vienu rezultatīvu piespēli. Uzreiz pēc spēles sākās apspriešana un kamēr daži eksperti Tampabejas darbībās neredzēja neko kriminālu, citi nekautrējās Kučerovu, Brisbuā un visu organizāciju saukt par blēžiem.

Pašlaik galvenā cietēja ir “Panthers” – komanda ieņēma otro vietu Centrālajā divīzijā, bet tagad nonākusi iedzinējos ar 0-2 sērijā pret “Lightning”. Otrajā mačā Kučerovs izdarīja piespēli uzvaras vārtu guvumā un bija ļoti aktīvs. Nav šaubu, ka Tampabejas sastāvs ar krievu uzbrucēju ir krietni jaudīgāks. “Es nedomāju, ka “Lightning” pārkāpa algu griestus, viss ir noteikumu robežās. Mūsuprāt, viss ir godīgi. Brisbuā ir gudrs cilvēks, mums pret viņu nav jautājumu,” teica “Panthers” ģenerālmenedžeris Bils Zito.

Tiesa, “The Athletic” raksta, ka nepubliskā vidē viss nav tikpat miermīlīgi, kā medijos. “Teiksim tā, dažu klubu vadītāji, ar kuriem esmu runājis, nav sajūsmā par Kučerova atgriešanos. Neviens no viņiem nepiekrīt sniegt komentāru. Vismaz viens ĢM uzskata, ka šī situācija jāapspriež. Cits vadītājs saka, ka pēc gadījuma ar Patriku Keinu 2015. gadā neviens neko nevar pārmest Tampabejai. Es vienkārši neticu, ka Kučerovs bija gatavs spēlēt pirms mēneša, bet viņu pierunāja kādu laiku nosēdēt rezervē. Viņš ir pārāk liels cīnītājs, bet uzbrucēja atgriešanās saasināja situāciju. Daži no “Lightning” pretiniekiem nav apmierināti,” medijs “The Athletic” citē vienu no Kanādas pazīstamākajiem hokeja apskatniekiem Pjēru Lebrunu.

Pirms sešiem gadiem līdzīgā situācijā nonāca Čikāgas “Blackhawks” līderis Patriks Keins, kurš 2015. gada februārī guva savainojumu un tika iekļauts LTIR sarakstā. Ņemot vērā ilgu atveseļošanas termiņu, komanda pirms “play-off” turnīra pastiprināja sastāvu, bet tad izrādījās, ka uz izslēgšanas maču sākumu Keins jau būs gatavs doties laukumā, tādējādi savu pagaidām pēdējo Stenlija kausu Čikāga izcīnīja tādā sastāvā, kādā tā nevarētu spēlēt pamatturnīrā. Toreiz līgas komisāra vietnieku Bilu Deiliju aicināja mainīt noteikumus un tas tika apsolīts, tomēr, kā izrādījās, nekas nav mainījies.

“Kučerovs ir tāds hokejists, ka, ja Ņikita varētu spēlēt martā, tad viņš to darītu, bet Brisbuā uzdevums būtu izdarīt tā, lai uzbrucējam atrodas vieta zem algu griestiem. Tas ir īsts brīnums, ka viņš atgriezās tik ātri, jo sākotnējā prognoze bija par “play-off” otro kārtu. Teikšu vairāk – man liekas, ka viņš sāka spēlēt ātrāk nekā to vajadzētu darīt,” pārliecināts ir spēlētāja aģents Dens Milšteins.

Cits viedoklis pausts medijā “Couchguysports”, kurā pārstāvji ir pārliecināti – “Lightning” pārkāpa noteikumus par spēlētāja izņemšanu no LTIR. “Uzbrucējs uz ledus atgriezās marta vidū un mēnesi trenējās bezkontakta režīmā, tad vēl mēnesi ar pilnu slodzi, bet laukumā tā arī neparādījās. Viņš bija gatavs spēlēt, bet joprojām atradās LTIR. Komandas ārsti nedeva Kučerovam atļauju spēlēt, kaut arī viņš bija gatavs. Tā ir ierobežojumu pretlikumīga apiešana, tādēļ cilvēki ir dusmīgi.” Savukārt “The Athletic” aptaujātie ārsti pauda viedokli, ka hokejistam jāpavada trīs sešas nedēļas bezkontakta treniņos pirms viņš būs gatavs spēlēm, kā arī norādīja – atjaunošanas procesu paātrināšana var atnest rezultātus īstermiņā, bet var dārgi maksāt ilgtermiņā.

No likuma viedokļa Tambapeja neko nav pārkāpusi, vienkārši izmantojot šo neviennozīmīgu situāciju sev par labu. Sarunā ar “The Atlhetic” kāda kluba ģenerālmenedžeris atklāja, ka līgā par šo jautājumu daudz nerunā, jo katrs klubs var nonākt līdzīgā situācijā. Tajā pašā laikā grūti iedomāties situāciju, kad komandas zvaigzne tiek pierunāta izlaist daļu no spēlēm, lai pastiprinātu sastāvu. Ne visi hokejisti ir tādi, kā Kučerovs – dažiem citiem formas atgūšanai nepieciešamas vairākas spēles, kas “play-off” reālijās ir visai kritiski. Situācijā ar “Lightning” varam runāt par noteikumu nepilnību izmantošanu. Ja Tampabeja arī šosezon izcīnīs Stenlija kausu, tad līga varētu nopietni aizdomāties par LTIR noteikumu pārskatīšanu.

Ņikita Kučerovs

Ņikita Kučerovs | Foto: Tampabejas “Lightning”

Pieslēgties

Dienas fokusā

Artis Ate
17/09/2021 09:48

“VEF Rīga” kapteinis Ate: Iepriekšējā sezonā atmosfēra ģērbtuvē bija fantastiska, arī šogad uz to strādāsim

Latvijas basketbola kluba “VEF Rīga” kapteinis Artis Ate sarunā ar “Sportazinas.com” dalījies ar pirmajiem iespaidiem par gaidāmās sezonas komandas sastāvu, atskatījies uz pārbaudes spēļu rezultātiem, kā arī atklājis sezonas mērķus….