“US Open” čempione, kura biļetes mājup bija iegādājusies jau pēc kvalifikācijas – Emmas Radukanu stāsts

15/09/2021 17:34
Nokopēts
Emma Radukanu

Pārsteigums, šoks, sensācija, eiforija. Tas viss precīzi atbilst Emmas Radukanu veikumam šī gada ASV atklātajā čempionātā jeb “US Open”. Nepietiek ar to, ka šī jaunā meitene spēja triumfēt “Grand Slam” turnīrā, kas tenisa pasaulē tiek uzskatīts pat par ievērojamāku sasniegumu nekā zelta medaļas izcīnīšana olimpiskajās spēlēs, bet veids kā viņa to paveica ir vēl iespaidīgāks un licis Radukanu vārdu ierakstīt vēstures grāmatās.

Daudzi ne tikai tenisa līdzjutēji, bet arī eksperti jau paguvuši šo vien 18 gadus veco Lielbritānijas tenisisti nodēvēt par perfekto čempioni, uzsverot, ka Emmai ir pilns komplekts kādu varētu vēlēties jebkurš sportists.

Viņa uzvarēja “Grand Slam” 18 gadu vecumā, par ko daudzi jaunieši vien varētu sapņot, kā arī paveica to, vien otro reizi piedaloties “Grand Slam” sacensībās. Radukanu aizvadīja perfektu turnīru – nezaudējot ne setu visos desmit mačos un kļūstot par pirmo sportisti vēsturē gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē, kura triumfējusi “Grand Slam” turnīrā, sākot to no kvalifikācijas.

Šis sasniegums ir bijusi kā raķete, kas ļāvusi Emmai pacelties vēl nebijušos augstumos – no 150. vietas sieviešu vienspēļu reitingā Emma ir tikusi līdz 23. vietai. Ja līdz šim karjerā tenisiste bija nopelnījusi 303 000 ASV dolāru, tad uzvara Radukanu kontā atnesa iespaidīgu summu – 2,5 miljonus ASV dolāru. Lidojums noticis arī sociālajos tīklos – vēl pirms jūlijā notikušā Vimbldonas “Grand Slam”, kurā arī Emma demonstrēja lielisku sniegumu, tiekot līdz “Final 16”, viņa bija 2000 sekotāju īpašniece platformā “Instagram”. Jau pēc šī turnīra sekoja tik straujš sekotāju pieagums kā rezultātā viņas konts ticis bloķēts.

Image

“Īsti nezinu. Tas ir smieklīgi, jo, patiesību sakot, “Instagram” mani nobloķēja. Viņi laikam domāja, ka esmu robots vai kas tamlīdzīgs, tāpēc centamies to atrisināt”, uz jautājumu par sekotāju skaitu atbildēja Emma. Tieši uzvara Ņujorkā ir papildinājusi Emmas “Instagram” sekotāju skaitu par vairāk nekā miljonu, šobrīd sasniedzot 1,8 miljonus.

Neskaitot savu lielisko tenisa talantu, kas atnesa šo sasniegumu, britu tenisiste var lepoties ar lielisku, tik tiešām, čempiones personību – viņa izturas ārkārtīgi profesionāli un pieklājīgi neraksturīgi savam vecumam, ne tikai izrādot cieņu savai pretiniecei un faniem, bet arī visiem apkārt esošajiem. Visā lērumā interviju, ko viņai nākas aizvadīt, kuras noteikti ir gana nogurdinošas, viņa spēj būt nesamāksloti pozitīva un atklāta.

Papildus tam Toronto dzimušajai Radukanu piemīt mūsdienās ļoti reta, bet ārkārtīgi simpātiska īpašība. Viņa attiecībā uz sevi ir tik piezemēta, ka pat bija nopirkusi biļetes mājupceļam jau uzreiz pēc kvalifikācijas turnīra. 18 gadus vecā tenisiste sava vecuma kolēģu vidū izceļas arī ar savu izglītotību – Emma zina ne vien angļu, bet arī rumāņu un mandarīnu valodas. Kā arī viņai piemīt labas zināšanas ekonomikā un matemātikā.

Ar šo daudzpusību Emma paguvusi iemantot jau daudzu fanu simpātijas visapkārt pasaulei, īpašu atzinību izpelnoties arī mandarīnu valodā runājošajās valstīs – Ķīnā, Taivānā, Singapūrā un citās, kad šajā valodā pēc sava triumfa nodeva video sveicienu un pateicību par atbalstu.

Emmas sensacionālā uzvara noteikti ir iedvesmojusi daudzus jaunos tenisistus un viņu vecākus visā pasaulē censties sasniegt ko līdzīgu, līdz ar to rodot arī jautājumu – kāda ir šī “pilnā komplekta” un perfektās čempiones recepte? Atbilde noteikti meklējama jau sākot no brīža, kad Emma uzsāka savu ceļu pretī zvaigznēm – 2002. gada 13. novembrī Kanādas pilsētā Toronto, kad viņa piedzima rumāņa Iana un ķīnietes Renē ģimenē.

Pēc diviem gadiem ģimene pārvācās uz Lielbritāniju, kur, sasniedzot piecu gadu vecumu, Emma sāka nodarboties ar tenisu. Abi vecāki strādāja labi atalgotā finanšu sektorā, kas ļāva nodrošināt meitei tenisa treniņus. “Bija skaidri redzams jau tad, cik talantīga viņa ir. Viņa demonstrēja atlētismu, koncentrēšanos, labu tehniku un labu spēles izpratni taktiskajā ziņā. Viņa bija ievērojama jau no agra vecuma”, atzīst treneris Saimons Dādi, kurš strādāja ar Emmu no astoņu līdz 11 gadu vecumam.

Varētu šķist, ka Radukanu aizraušanās ar tenisu ir likumsakarīga, ņemot vērā, ka teniss ir radies Anglijā un Emma dzīvoja vien stundas brauciena attālumā no slavenās Vimbldonas. Tomēr tā nebūt nebija. Sportiste bērnībā nodarbojusies ar dažnedažādiem sporta veidiem – futbolu, basketbolu, golfu, slēpošanu, jāšanu, dejošanu, baletu, pat kartingu un pat motokrosu. Teniss bijusi tikai neliela daļa no tā visa.

Daudzu ekspertu un arī Emmas pašreizējā trenera Meta Džeimsa skatījumā tieši šeit slēpjas viens no veiksmes stāsta stūrakmeņiem – vispusīga fiziskā attīstība, kas palīdz tenisa tehniskajos elementos, spēles uztverē un kustībās pa laukumu. Turpretī pārāk agra specializācija konkrētā sportaveidā var novest pie traumām, izdegšanas un kopumā mazināt vēlmi sportot.

“No manas perspektīvas viena no labākajām lietām attiecībā uz Emmu ir tā, ka viņa agrā vecumā praktizēja vairākus sporta veidus un nenodevās specifiski tenisam”, atzīst viņas treneris. “Es to redzu laukumā. Kad viņa apgūst jaunas prasmes vai mēģina kaut ko savādāku, viņai ir spējas un koordinācija visu uztvert daudz ātrāk, pat ja tā ir liela izmaiņa tehniskā ziņā.” Šajā ziņā tiek vilktas paralēles ar leģendāro Rodžeru Federeru, kura sasniegumi liekus komentārus neprasa. Arī viņš vispusīgas attīstības nolūkos papildus tenisam bērnībā nodarbojies ar vairākiem sporta veidiem.

Lai gan Emma profesionālo karjeru uzsāka jau 2018. gadā, spēlējot gan junioru, gan pieagušo turnīros, viņa nebūt nav tik pieredzes bagāta, jo 2020. gadā daudzi turnīri tika atcelti Covid-19 pandēmijas dēļ. Tas iespaidoja arī Emmas plānus. Togad viņa piedalījās pāris paraugmačos un mazākos turnīros Lielbritānijā. Jāizceļ arī Radukanu darba ētika, inteliģence un attieksme, ko atspoguļo tas, ka viņa šo brīvo laiku apzinīgi veltīja mācībām, sagatavojoties un nokārtojot akadēmiskā līmeņa eksāmenus ar teicamām sekmēm Orpingtonas ģimnāzijā.

Emma joprojām kopā ar vecākiem dzīvo pavisam parastā privātmājā Anglijas pilsētā Bromlijā, kur vietējie iedzīvotāji īpaši atbalstīja Emmu. “Mēs visi skatījāmies maču un visapkārt varēja dzirdēt kaimiņu fanošanu. Emma ir apbrīnojama. Pandēmijas laikā viņa trenējās tepat pie garāžām”, atzina Bromlijas iedzīvotājs Hovards Derhams. Vēl kāds Emmas kaimiņš piebilda: “Mēs redzējām viņu uzaugam. Mēs neticētu saviem trakākajiem sapņiem, ka mums kaimiņos būs “Grand Slam” čempione.”

Vien 2021. gada jūnijā Emma debitēja pieagušo tūrē, jūnija beigās piedzīvojot pirmos mačus “Grand Slam” ietvaros, kad piedalījās Vimbldonas čempionātā. Tur tenisiste spēja aizspēlēties līdz ceturtajai kārtai, kur labi spēlējošo Emmu apturēja veselības problēmas. Varētu šķist, ka tas varēja atstāt negatīvu iespaidu psiholoģiskā ziņā it īpaši, ņemot vērā, ka bija atlikušas vien dažas nedēļas līdz “US Open” turnīram. Neviens lielas cerības neloloja, taču šī jaunā un talantīgā tenisiste atrādīja pasaulei savu cīņas sparu, motivāciju un nesagraujamo raksturu.

Par to noteikti jāpateicas viņas vecākiem. Kā atzīst pati Emma, viņi vienmēr ne tikai motivējuši meiteni domāt pozitīvi un mācījuši pareizu attieksmi pret darbu un cilvēkiem, bet bijuši arī viņas lielākie kritiķi: “Viņi ir bijuši mani bargākie kritiķi, kurus ir ļoti grūti iepriecināt. Tomēr šoreiz man tas izdevās. Viņi nevarēja pretoties. Es domāju, ka jau kopš agra vecuma es tiku mācīta, lai būtu psiholoģiski spēcīga. Mani vecāki spēlēja lielu lomu manā audzināšanā un bija diezgan stingri, kad biju maza, bet rezultātā tas padarīja mani tādu kāda es esmu šobrīd. Uzskatu, ka tagad man tas palīdz, it īpaši uz lielās skatuves, kad tas ir vajadzīgs. Arī “Arthur Ashe” stadionā, kas principā bija pilns – tas bija ļoti forši,” viņa piebilda.

Lai gan sieviešu tenisā negaidīti rezultāti ir gana pierasta lieta, šis gadījums ir kas īpašs. No Emmas neviens to negaidīja, pat ne viņa pati. Tas tikai paspilgtina šo sasniegumu un kā atzina kādreizējā britu tenisiste, kura spējusi triumfēt “US Open” tālajā 1968. gadā – Virdzīnija Veida: “Tik īpaša spēlētāja kā Emma Radukanu parādās vien reizi desmitgadē.”

Jāatzīmē, ka šī nav ne pirmā un noteikti ne pēdējā reize, kad gados jauna tenisiste uzvar “Grand Slam” turnīrā. Atcerēsimies, ka līdzīgi pārsteidzoši mūsu pašu Aļona Ostapenko savu pirmo titulu 20 gadu vecumā izcīnīja 2017. gada “French Open” turnīrā. Taču Emmas Radukanu veikums Ņujorkā ir izraisījis tenisa pasaulē vēl nebijušu sajūsmu.

 

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
5.5
-
1.15
1.4
5.25
5.75
1.23
-
3.55
2.45
-
1.49
1.55
4.6
4.75
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām