“VEF Rīga” jaunpienācējs Kaizers par soli no NBA, skarbo pieredzi Grieķijā un nākotnes mērķiem

09/09/2020 11:37

Latvijas čempionvienība basketbolā “VEF Rīga” gatavojas jaunai sezonai Latvijas – Igaunijas basketbola līgā un FIBA Čempionu līgā. Rīdziniekiem sastāvs ir ievērojami mainījies, piesaistot gan zināmus latviešu spēlētājus, gan vairākus leģionārus.

Viens no viņiem ir Maikls Kaizers, kurš sarunā ar “Sportazinas.com” atskatās uz savu karjeru, pastāsta par iejušanos komandā, kā arī atklāj, ko līdzjutēji var sagaidīt no viņa laukumā šajā sezonā.

Nesen aizvadījāt pārbaudes spēli pret Kauņas “Žalgiris”, kā vērtē savu un komandas sniegumu šajā mačā?
Tā bija laba spēle pret vienu no labākajām Eirolīgas komandām. Tas bija lielisks pārbaudījums spēlēt pret viņiem īpaši tāpēc, ka tā bija mūsu pirmā spēle kopā. Bija grūts mačs, bet mēs daudz iemācījāmies. Vienmēr pēc zaudētām spēlēm nākamajā treniņā visi ir gatavi būt agresīvāki un labot kļūdas.

Kā jūties Rīgā?
Man patīk Rīga. Divas nedēļas atrados karantīnā, bet pēc tam uzreiz apskatīju pilsētu. Cilvēki šeit ir lieliski. Esmu patīkami satraukts un gatavs strādāt. Šī ir viena no vietām, kur var maksimāli koncentrēties darbam.

Ko tu zināji par Latviju pirms ieradies šeit?
Protams, zināju, ka Kristaps Porziņģis ir no Latvijas. Daudz zināju par Rīgu un klubu, jo viens no maniem koledžas komandas biedriem Spīdijs Smits [2015./2016.gada sezonā] bija šeit pirms dažām sezonām. Viņš man iedeva daudz informācijas par “VEF Rīga”, kāda šeit ir situācija, ko man sagaidīt. Centīšos būt, cik labs vien spēju. Arī pats iepazinos ar klubu. Tas ir labākais Latvijā, kā arī varam sasniegt daudz arī FIBA Čempionu līgā. Šī ir lieliska vieta un pilsēta.

Tu mācījies un spēlēji Luiziānas universitātē [Luiziānas “Tech” komandā]. To pārstāvējis arī leģendārais NBA spēlētajs Karls Melouns. Tu vēlējies būt kā viņš, vai tev ir citi elki?
Malons ir lielisks vīrs, tas ir viens no iemesliem, kāpēc izvēlējos tieši to skolu. Kad pievienojos Luiziānai, man bija iespēja viņu satikt. Viņš man deva vērtīgus padomus. Viņš ir liels vārds universitātei. Karls skatījās arī mūsu spēles un mums bija motivācija cīnīties tāpat, kā savulaik to darīja viņš. Ja godīgi, tad mans elks ir Kevins Gārnets. Viņš vienmēr laukumā bija agresīvs un atdeva sevi visu. Viņš bija līderis arī ģērbtuvē. Vēl viens mans elks, kad augu bija Kobe Braients. Mans tēvs ir no Kalifornijas un uzaugu skatoties uz viņu. Šie abi puiši mani iedvesmoja bērnībā.

NBA draftā tevi neizvēlējās. Vai bija sarunas ar komandām pirms drafta?
Netiku draftēts galvenokārt tāpēc, jo bija neskaidri jautājumi saistībā ar aģentu. Man bija iespēja aizvadīt treniņu ar Toronto “Raptors” divas nedēļas pirms drafta, kur sevi diezgan labi parādīju. Gandrīz tiku draftēts, bet laikam tam nevajadzēja notikt tieši tad. Vienmēr saku, ka nekas nenotiek bez iemesla. Iespējams bija vajadzīgs vēl viens treniņš, lai “Raptors” dotu man iespēju. Pēc tam devos uz NBA G-līgu un vēlāk sāku karjeru pāri okeānam. Aizvadīto sezonu nospēlēju Leiklendas “Magic”, tā bija viena no manām labākajām sezonām, jo varēju sevi pierādīt. Vienmēr nākamajā sezonā cenšos nokļūt nākamajā līmenī, bet šobrīd koncentrējos tikai uz to, kas notiek šeit, Latvijā.

Pēc tam nonāci Jūtas “Jazz” G-līgas komandā. Kādas bija organizāciju atšķirības?
“Jazz” fārmklubā spēle bija daudz lēnāka. Biju jau gandrīz aizbraucis spēlēt uz Libānu, bet bija paredzēts piedzimt manai vecākajai meitai, tāpēc izvēlējos doties uz Soltleiksitijas “Stars”. Mums bija laba komanda, bet man nebija liels spēles laiks, taču no tās situācijas daudz paņēmu. Tas man lika pārdomāt, kā varu kļūt labāks.

Maiks Kaizers

Maiks Kaizers | Foto: Kauņas “Žalgiris”

Tad pieņēmi lēmumu karjeru turpināt pāri okeānam. Kāpēc šāda izvēle?
Aģents izdomāja, ka man vajadzētu pamēģināt turpināt karjeru Eiropā. Viņš atrada iespēju doties uz Kipru atrādīties. Tā nebija augstākā līmeņa līga, bet tur bija liela konkurence ar daudziem amerikāņu basketbolistiem. Man tika dota milzīga iespēja spēlēt. Kļuvu par vienu no labākajiem spēlētājiem līgā un vēlējos doties citur. Tad sezonas laikā pievienojos Grieķijas klubam “Kymis”. Arī tur izdevās veiksmīgi sevi apliecināt, jo iekļuvu simboliskajā aizsardzības pieciniekā. Mēs no gandrīz pēdējās vietas aizcīnījāmies līdz izslēgšanas spēlēm.

Vēlāk parakstīji līgumu ar labi zināmo Grieķijas klubu “Aris”. Var teikt, ka tas bija jauns līmenis tavā karjerā?
Viennozīmīgi varu teikt, ka “Aris” bija jauns līmenis un izaicinājums manā karjerā. Treneris pacēla manu spēli un mentālās īpašības citā līmenī. Viņš veidoja spēlētājus par labiem cilvēkiem. Viņš lika spēlētājiem strādāt un atrast sevi. Sākumā viss bija labi. Vēlu visu to labāko “Aris” komandai, bet vēlāk bija sarežģīti, jo viņi sāka kavēt algu maksājumus. Negribu teikt neko sliktu, bet tā bija skarba pieredze manā karjerā. Pēc tam es atgriezos spēlēt ASV, jo bija grūta situācija. Nebiju vienīgais spēlētājs, kuram netika samaksāta nauda. Iespējams, ka atgriešanās mājās bija solis atpakaļ, bet tajā situācijā tas bija labākais risinājums.

Joprojām neesi sagaidījis algu?
Nē, joprojām neesmu saņēmis naudu no “Aris”. Netaisos tagad teikt visu slikto par klubu, jo viņi man deva iespēju. Nauda nebija pati svarīgākā lieta. Par to neuztraucos, jo esmu priecīgs, ka kopā ar ģimeni izdevās to laiku pārdzīvot. Tagad domāju tikai par nākotni un tāpēc esmu pievienojies lieliskai organizācijai.

Kādas bija sajūtas spēlēt grieķu fanu priekšā?
Godīgi sakot, bija forši. Protams, kad zaudējām vairākas spēles, tad savā virzienā saņēmām dažādus saukļus, kurus nevēlos atkārtot. Tāpat fani nāca pie mums uz autobusu un gribēja izrādīt neapmierinātību. Taču, kopumā varu tikai pateikties par atbalstu.

Maiks Kaizers

Maiks Kaizers | Foto: FIBA

Kā mainījusies tava spēle kopš ieradies Eiropā? Kādas basketbola atšķirības ir novērojamas starp G-līgu un Eiropu?
Esmu jau adaptējies. Man ir vieglāk, jo te varu darīt to pašu, ko G-līgā. Bloķēt metienus, triekt bumbu grozā no augšas, tomēr ar visu to Eiropā ir vajadzīgs vairāk domāt uz laukuma, kā arī būt ar lielāku basketbola IQ. Kad no Eiropas devos atpakaļ uz G-līgu izmantoju dažādas gudrības, lai būtu labāks, jo var teikt, ka tur spēlē tikai viens pret viens. Eiropā vairāk dominē aizsardzība, kas mani padarīja spēcīgāku. Esmu apmierināts būt atpakaļ.

Vai tev karjerā ir bijusi iespēja debitēt NBA?
Jā, man bija viena iespēja, kad nonācu pavisam tuvu, lai iekļūtu sastāvā. Tā bija pirmssezonas spēle ar “Raptors” pret Losandželosas “Clippers”, kur spēlēja Bleiks Grifins un Ostins Riverss. Man izdevās nobloķēt metienus un savākt vairākas atlēkušās bumbas. Ceru, ka drīzumā vēlreiz varēšu iegūt šādu iespēju, bet līdz tam jāiet soli pa solim.

Kāda ir sadarbība starp G-līgas un NBA komandām?
Tas ir atkarīgs no organizācijas. Tā ir līdzīga kā šeit – ir augstākā līmeņa komandas, ar kurām ir saistīta vēl otrā un jauniešu komanda. No tām var izsaukt basketbolistus uz spēcīgāko komandu. Tāpat tas notiek arī ar NBA un G-līgas vienībām. G-līga ir tuvākā platforma NBA. Katrā klubā ir citādāk, piemēram, “Magic” vienībā katru spēli skatījās vairāki cilvēki no galvenās komandas, jo viņiem bija nepieciešami spēlētāji un jebkurā brīdī varēji tikt NBA sastāvā.

Kā izvēlējies šo sezonu aizvadīt “VEF Rīga”?
Redzot to, kas šobrīd notiek pasaulē, vēlējos vienkārši nodrošināt savu ģimeni. Šis ir liels solis, jo mana ģimene palika ASV. Gribu attīstīt savu karjeru un nokļūt pēc iespējas augstākā līmenī. Zināju, ka man ir jāveic šis solis, jo neviens nezina, kas var notikt tālāk. Gribēju būt drošs par sevi un ģimeni. Aģents teica, ka “VEF Rīga” ir ļoti ieinteresēta, aprunājos ar [Spīdiju] Smitu un treneri, un sapratu, ka šis klubs var palīdzēt man spert nākamo karjeras soli. Nebija lielu jautājumu par līguma parakstīšanu.

Kādi ir tavi iespaidi par komandas biedriem un treneri?
Visi dzen viens otru uz priekšu. Mums ir lielisks treneris, kuram arī ir visas iespējas būt labākajam. Viņš man, kā arī pārējiem jaunpienācējiem Aizejam Pinjeiro un Kailam Almenem laukumā neļauj atslābt, tas mums palīdz pieņemt pareizos lēmumus un kļūt labākiem. Mūs ļoti labi sagaidīja. Treneri liek mums darīt to, ko vislabāk mākam. Viņiem teicu, ka esmu cilvēks, kurš spēj pieņemt kritiku, jo vēlos būt labākais. Latvijas-Igaunijas un Čempionu līga ir mans mērķis šobrīd. Šajos čempionātos mēs varam būt vieni no labākajiem, jo mums ir lieliska komanda. Vēlos būt tas, kurš palīdz saturēt komandu kopā. Mums ir snaiperi, teicami aizsargi un laba līmeņa garie spēlētāji. Mums tas viss ir jāsaliek kopā.

Kāds ir tavs spēles stils un stiprās puses?
Esmu orientēts uz aizsardzību. Man patīk spēlēt ar lielu enerģiju un censties izdarīt visu, kas nepieciešams komandai. Ļoti daudz izpildu “slam-dunk”, bet varu arī trāpīt metienus. Aizsardzībā varu būt jebkurā pozīcijā. Vēlos būt līderis šajā komandā arī ģērbtuvē. Mēģināšu būt viens no galvenajiem, kas palīdzēs “VEF Rīga” būt augstāk, nekā iepriekšējā sezonā. Darīšu visu pēc labākās sirdsapziņas.

Kādi ir tavi mērķi nākamajai sezonai?
Vēlos iegūt savu pirmo čempiontitulu, kā arī būt Čempionu līgas augšgalā. Galvenais ir būt noderīgs komandai un dot vērā ņemamu ieguldījumu rezultātā, lai pēc tam jau varētu gaidīt piedāvājumus no Eirokausa vai Eirolīgas klubiem, vai arī iegūt iespēju uzspēlēt NBA. Tie ir mērķi, kurus gribu sasniegt individuāli, bet vairāk uztraucos par komandas panākumiem. Ja visi būs veiksmīgi, tad arī kopējie sasniegumi neizpaliks. Visiem jābūt vienotiem.

Ko tu vēlies sasniegt savā karjerā? NBA sapnis joprojām ir dzīvs?
Ja tas būs iespējams, tad tas noteikti joprojām ir mans sapnis. Šobrīd man ir ģimene un “VEF Rīga” komanda, šīs divas lietas šobrīd ir pašas svarīgākās. Lai arī kur es spēlētu, vienmēr iešu un cīnīšos. Esmu pateicīgs par jebkuru doto iespēju.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Artis Ate
17/09/2021 09:48

“VEF Rīga” kapteinis Ate: Iepriekšējā sezonā atmosfēra ģērbtuvē bija fantastiska, arī šogad uz to strādāsim

Latvijas basketbola kluba “VEF Rīga” kapteinis Artis Ate sarunā ar “Sportazinas.com” dalījies ar pirmajiem iespaidiem par gaidāmās sezonas komandas sastāvu, atskatījies uz pārbaudes spēļu rezultātiem, kā arī atklājis sezonas mērķus….