“Ventspils” līderu spožās spēles, pārliecinošais vefiņš un skatītāji maskās

26/10/2020 16:18

Latvijas – Igaunijas basketbola līgā aizvadīts pirmais Latvijas aplis. Proti, visas apvienotās līgas Latvijas komandas aizvadījušas cīņas savā starpā. Pirmās spēles jau iezīmējušas komandas spēku samērus, kā arī stiprās un vājās vietas. Jaunajā gadā plānots, ka Latvijas un Igaunijas klubi sāks aizvadīt mačus arī ārpus savas valsts robežām.

Jau pirmajās sezonas dienās līga saskārās ar dažādām problēmām Covid-19 ierobežojumu ievērošanas sakarā. LBS valde konstatēja, ka vairākās vietās spēļu rīkošanā pieļautas rupjas kļūdas, kas rada draudus sabiedrības veselībai un var apdraudēt turpmāko sacensību norisi. Pēc šiem mačiem turpmāk skatītāji tribīnēs tika ielaisti tikai ar sejas maskām. Pēc tam viss noritējis veiksmīgi un klubi rūpīgi ievēro noteiktos drošības pasākumus.

"VEF Rīga"

“VEF Rīga” | Foto: Renārs Koris

“VEF Rīga” – piecas uzvaras

Čempioni sezonu iesākuši bez zaudējumiem. Ja pēc pirmajiem diviem mačiem izskatījās, ka rīdziniekiem šosezon konkurentu nebūs, tad nākamās spēles gan komandai, gan līdzjutējiem lika nolaisties uz zemes. Pēc pārliecinošā snieguma pret Ogri un Liepāju sezonas ievadā, šķita, ka vefiņš ir galvas tiesu pārāks par pretiniekiem. Turpinājumā jau kļuva nedaudz grūtāk, sākot ar spēli pret valmieriešiem. Lai gan spēles gaitā tika iekrāts solīds pārsvars, bet trauksmes zvans Jāņa Gailīša vadītajai komandai bija 90 ielaistie punkti pret “studentu” komandu.

17. oktobrī norisinājās Latvijas lielais derbijs. Ciemos uz Rīgu brauca “Ventspils”. Spēle izrādījās ļoti saspringta un emocijām bagāta arī pēc cīņas. “VEF Rīga” izdevās uzvarēt tikai ar trīs punktu pārsvaru. Savukārt pēc dueļa galvenais treneris Gailītis bija neapmierināts, sakot, ka tik slikta spēle aizsardzībā diez vai viņa komandām ir redzēta. Lai FIBA Čempionu līgā izskatītos pieklājīgi, noteikti jāmaina attieksme un jāsaprot pamata spēlētāji, kā arī rotācija.

Leģionāri visi kā viens – nestabili. Ja vēl nosacīti centra spēlētājs Maikls Kaizers savu darbu padara, izcīnot atlēkušās bumbas, bloķējot metienus un neko lieku neizdomājot, tad Kailam Almanam un Aizeja Pinjeiro ir jāpieliek sniegumā. Almans pārliecinoši uzvarētajās spēlēs sakrājis punktus, nodrošinājis sev pieklājīgu statistiku – vidēji 15 punkti. Taču bija arī nepārliecinošais sniegums pret “Ventspili”, kurā varēja novērot, ka Almanam vēl daudz jāmācās izprast Eiropas basketbolu un trenera prasības. Fiziski ļoti spēcīgs un atlētisks spēlētājs, bet lai iekļautos basketbolā šai pus okeānam laukumā jāspēj arī domāt. Pinjeiro – Puertoriko izlases basketbolists, spēlējis pasaules kausā, bet pirmajā spēlē pret Ogri nespēj iemest punktus. Turpinājumā sniegums nedaudz uzlabojies. Par mērauklu ņemot maču pret Ventspili, nepamet sajūta, ka no viņa tiek gaidīts vairāk un nepieciešams vairāk uzņemties iniciatīvu.

Par latviešiem, domājams, ka lielu pretenziju “VEF Rīga” treneru korpusam nav. Aigars Šķēle šobrīd lieliski apliecina līdera statusu un visas spēles aizvadījis stabili savā līmenī. Tāpat cīņā pret “Ventspili” savu pieredzi šajā līgā nodemonstrēja Mārcis Vītols, kurš principiālajā duelī pret savu bijušo komandu, iesaistoties no rezervistu soliņa deva tik ļoti vajadzīgo pienesumu. Kristers Zoriks pēc smagām traumām un atgriešanās izskatās solīdi. Protams, spēles laikā novērojami kāpumi un kritumi, bet, visticamāk, sezonas laikā Zoriks kļūst tikai stabilāks. Arī Artis Ate savu darbiņu padara, proti, spēlē aizsardzībā pret pretinieku bīstamākajiem ārējās līnijas basketbolistiem. Atem būs īpaši liela loma spēlē pret spēcīgajām FIBA ČL komandām.

BK "Ventspils"

BK “Ventspils” | Foto: Ģirts Gersons

BK “Ventspils” – viens zaudējums

Viens piedzīvotais zaudējums pret “VEF Rīga” nemaina sajūtu, ka ventspilnieki ir labi sagatavojušies šai sezonai. Ar mazāku kopējo budžetu, taču bez ceļošanas un citiem izdevumiem ir izdevies piesaistīt spējīgus basketbolistus šim līmenim. Arī pret Eirokausu komandu spēlētāji bija gatavi un lielu atšķirību meistarībā nevarēja just, protams, ka rezervistu soliņš ir īss, bet Edgara Lasenberga pievienošanās šo situāciju uzlabo.

Sezonas pirmajā duelī pēdējās sekundēs tika izrauta uzvara pret “Liepāju”, bet pēc tam tikpat sīvā cīņā “Ventspils” tika galā arī Latvijas Universitāti. Ar spēli pret “Ogri” kurzemnieki parādīja, ka arī šajā sezonā Latvijas – Igaunijas basketbola līgā ar viņiem būs nopietni jārēķinās.

Māris Gulbis – spēlētājs, kurš rāda ļoti augstvērtīgu sniegumu un bez viņa komandas veiksmīgais sākums nebūtu iespējams. Šajā brīdī Gulbis ir līgas rezultatīvākais spēlētājs ar vidēji 29,4 punktiem. Vienības kapteinis rāda piemēru un 35 gadu vecumā burtiski dominē katrā spēlē. Noteikti, ka šāds sniegums jāsaglabā visas sezonas garumā, lai “Ventspils” varētu cīnīties par visaugstākajām vietām.

Leģionāru izvēle gan, visticamāk, ir cieši saistīta ar finansiālajiem apstākļiem. Kristofers Kofijs izceļas ar lielu cīņu un maksimālu atdevi laukumā, taču talanta ziņā noteikti atpaliek no iepriekš redzētajiem “Ventspils” ārzemniekiem, tomēr šim modelim viņš ir visai noderīgs basketbolists. Saspēles vadītājs Kamerons Randls statistiski ir atzīmējies piekājīgi (vidēji 18,0 punkti), bet kā spēles veidotājs viņš nepārliecina, Lasenberga piesaiste varētu Randlam piešķirt citu lomu, kurā viņš varētu iederēties labāk. Randla zvaigžņu stunda bija spēlē pret “Valmiera Glass/VIA”, kad viņš uzstādīja Latvijas – Igaunijas basketbola līgas rekordu, gūstot 40 punktus.

Liels palīgs Gulbim ir vēl viens latvietis – Artūrs Ausējs. Pēc leģionāru gaitām atgriezies Latvijā un rāda stabilu sniegumu un spēj aukstasinīgi nospēlēt izšķirošajās mača epizodēs. Jāatzīst, ka šāda spēle no Ausēja arī jāgaida, jo pēdējos gados bieži bijis tuvu Latvijas izlases sastāvam. Andrejs Šeļakovs pēdējos gados ne tuvu vairs nav dominējošs groza apakšā, tomēr atsevišķos brīžos arī viņš galvenajam trenerim Gintam Fogelam var nodērēt. Tāpat arī Kristaps Mediss ar savu enerģiju pastiprina spēli no rezervistu soliņa. Maz tiek izmantoti jaunie spēlētāji. Visvairāk uzticība tiek dota Kristapam Ķilpam, kuram ne vienmēr to izdodas veiksmīgi izmantot. Pie teikšanas īsti netiek arī Dāvids Vīksne un Kristiāns Šulcs, bet Ralfa Lāča galvenais uzdevums ir dot atpūtu Šeļakovam.

BK "Ogre"

BK “Ogre” | Foto: Jānis Martels

“Ogre” – trīs uzvaras un divi zaudējumi

Pagājušās sezonas Latvijas basketbola līgas sudraba medaļnieki sezonas pirmajā mačā pārliecinoši piekāpās “VEF Rīgai”. Turpinājumā veiksmīga spēle pret “Valmiera Glass/VIA”, bet tad sekoja zaudējums mājās pret ventspilniekiem un salīdzinoši droši panākumi pret “Latvijas Universitāti” un “Liepāju”.

Komandas sastāvs mazliet pamainījies, tomēr kodols ir saglabājies. Prom devies amerikānis Džeimss Beitemons, Kārlis Apsītis un Nikolajs Zotovs. Savukārt klāt nākuši Uģis Pinete, Rodrigo Būmeistars, Niks Jansons, kā arī leģionāri Andrē Vokers un Džordans Laionss.

Mačā pret “Ventspili” ogrēnieši palika bez Jāņa Antropa, kurš neveiksmīgā epizodē guva galvas traumu. Mazliet haotiska liekas trenera Nikolaja Mazura rotācija, taču, skatoties statistikā, ir skaidri redzams, ka šobrīd vismaz 10 spēlētājiem tiek dots līdzīgs spēles laiks.

Līdz ar sadalīto spēles laiku arī līderi īsti neiezīmējas. Var atzīmēt pieredzes bagāto Kasparu Bērziņu, kurš joprojām rāda savas kvalitātes. Arī iepriekšējo gadu “Jūrmalas” vienības stabilā vērtība Pinete iespēlejas un arī pēdējo gadu sīvākās konkurentes sastāvā spēj parādīt sevi no labākās puses. Tāpat arī abi leģionāri lēnām iespēlējas, bet vai viņi spēs sasniegt Beitmona līmeni, to varēsim spriest vēlāk. “Ogrei” jāturpina uzlabot savs sniegums un, iespējams, jāmēģina samazināt rotāciju, bet tas jau ir galvenā trenera kompetencē.

BK "Liepāja"

BK “Liepāja” | Foto: Ģirts Ģersons

“Liepāja” – divas uzvaras un trīs zaudējumi

Pēc ļoti nesaprotamās un pārmaiņu pilnās iepriekšējās sezonas liepājnieki cenšas nostabilizēties un atkal veidot jaunu vienības tēlu. Pašlaik izdevies izcīnīt divas uzvaras sīvās cīņās pret “Valmiera Glass/VIA” un “Latvijas Universitāti”.

Šajā sezonā galvenā trenera Artūra Visocka-Rubeņa sastāvu raksturo jaunība. Pieredzējušākie spēlētāji ir Iļja Gromovs, Roberts Krastiņš un Guntis Sīpoliņš, kuriem šobrīd ir 26 gadi. Komanda, visticamāk, paliks tikai un vienīgi bīstamāka, un spēs radīt grūtības arī augšgala komandām.

Jau pārbaudes spēlēs atzīstamu un līdz šim nebijušu sniegumu rādīja Gromovs, kurš vasarā ļoti nopietni piestrādājis pie fiziskās sagatavotības. Šobrīd viņam videji 14,8 punkti un 8,0 atlēkušās bumbas, kā arī spēles maniere ir būtiski mainījusies. 210 cm garais centrs pēc “pick-and-roll” sadarbībām šobrīd nospēlē daudz atlētiskāk un katru bumbu cenšas triekt bumbu grozā no augšas. Lieta, kas joprojām ir Gromova mīnuss ir soda metieni. Pēc piecām spēlēm no 26 mēģinājumiem veiksmīgi bijuši tikai astoņi jeb 30,8%.

Kopumā vēju pilsētas vienībā izteikts līderis šobrīd nav izkristalizējies. Visai līdzīga statistika gan pieminētajam Gromovam, gan Krastiņam un Sīpoliņam, tāpat arī Dāvim Gekam. Liels uzticības kredīts un iespējas nodemonstrēt savas individuālās prasmes tiek dotas 19 gadus vecajam Robertam Bērziņam, kurš pietiekami labi šīs Visocka-Rubeņa cerības arī attaisno, izņemot pēdējo spēli pret “Ogri”, kur viņam ļoti bēdīga metienu precizitāte – 18%.

Vēl bez minētajiem basketbolistiem pirmā saspēles vadītāja loma jāuzņemas Renāram Birkānam, kuram šobrīd veiksmīgi nogriežņi mijas ar nepārliecinošam darbībām, bet arī viņam kā saspēles vadītājam noteikti jāsaspēlējas ar gados jauno komandu. Tāpat pārliecinošāks sniegums tiek gaidīts no Roberta Blumberga, kurš savu līmeni jau pagājušajā sezonā demonstrēja Valmierā. Viņš gan komandā ir uz atvērtā līguma nosacījumiem un līdz šim pēdējā spēlē nepiedalījās, kā arī nebija uz komandas soliņa (jau devies prom?!). “Liepājas” klubā šajā sezonā nevienu spēli nav aizvadījis arī galvenajam trenerim labi zināmais 20 gadīgais Adrians Šnipke, kurš iedzīvojies kājas savainojumā. Šobrīd kurzemniekiem pietrūkst soliņa garums ar spējīgiem spēletājiem, taču Marta Ozolinkeviča piesaistīšana un Šnipkes atgriešanās šo situāciju var mainīt.

“Valmiera Glass/VIA”

“Valmiera Glass/VIA” | Foto: Jānis Larmanis

“Valmiera Glass/VIA” – viena uzvara un četri zaudējumi

Valmierieši noteikti bija cerējuši uz veiksmīgāku sezonas sākumu. Uzvara gūta tikai pirmajā mačā pret otru studentu komandu “Latvijas Universitāti”. Zaudējums spēles beigās pret “Liepāju”, bet pārējās spēlēs vidzemniekiem īsti variantu nav bijis.

Komandas sastāvu arī šogad veido trīs pieredzējušie spēlētāji un studenti, kuru vidū arī šajā līmenī sevi pierādījušie Valters Vēveris, Klāvs Dubults un Jānis Engers.

Tas arī atspoguļojās statistikā un spēlēs ritējumā. “Valmiera Glass/VIA” vēl izteiktāk kā “Liepājai” trūkst papildspēki no soliņa. Septiņi spēlētāji spēlē vairāk nekā 18 minūtes vidēji mačā, bet pieci no viņiem laukumā pavada virs 23 minūtēm. Pēdējā cīņā pret “Ventspili” trenerim Robertam Zeilem nevarēja palīdzēt Klāvs Dubults, tāpēc rotācija bija ļoti ierobežota un tā principā bija jāveic starp sešiem basketbolistiem, gandrīz 10 minūtes nospēlējot arī Nikam Saleniekam, kurš deva atpūtas brīžus līderim Edmundam Elksnim saspēles vadītāja pozīcijā.

Tieši pieminētais Elksnis turpina vilkt komandas vezumu un šobrīd ar 21,0 punktiem un 9,0 rezultatīvām piespēlēm vidēji mačā ir labākais komandas spēlētājs. Vēverim, Dubultam, Ervīnam Jonātam un Mārim Ziediņam ir visai līdzīga statistika, ņemot vērā arī spēles laiku. Visticamāk, ka papildinājumus sagaidīt nevarēsim, tāpēc sezonas turpinājumā valmieriešiem sniegums būs jāuzlabo, ja viņi vēlas pacīnīties par apvienotās līgas “play-off. Ierobežotajā rotācijā galvenajam trenerim būs jāatrod vēl kāds palīgs Elksnim.

Latvijas Universitāte

“Latvijas Universitāte” | Foto: LU basketbols

“Latvijas Universitāte” – pieci zaudējumi

Studentu vienība sezonu iesākuši ar piecām neveiksmēm. Gan pret “Ventspili”, gan “Liepāju” pie nedaudz lielākas veiksmes noteikti varēja izcīnīt arī panākumu. Turpinājumā LU jācer, ka izdosies izcīnīt uzvaras pret Latvijas klubiem, ja nē, tad visas cerības jāliek pret Igaunijas komandām.

Komandas sastāvu pametuši vairāki svarīgi spēlētāji, kuri veidoja kodolu pagājušajā sezonā, bet studentu klubiem tas ir raksturīgi un ar to jārēķinās. Šosezon “Latvijas Universitātei” jāiztiek bez Renāra Birkāna, Rendija Feiknera, Adriana Šnipkes, Aivja Lēmaņa un vēl dažiem. Arī šeit galvenajam trenerim Guntim Endzelam jāmeklē jauni līderi un komanda jāveido no jauna.

Liels progress un viennozīmīgi pamanāmākais basketbolists šajā studentu vienībā ir Kārlis Žunda, kurš šobrīd vidēji atzīmējas ar 10,8 punktiem, 6,6 atlēkušajām bumbām un 4,8 rezultatīvām piespēlēm, kas parāda spēlētāja daudzpusību. Sezonas sākumā iepriekšējo sezonu Birkāna lomu saspēles vadītāja postenī uzņēmās Nikolajs Zotovs, kurš gan tagad iedzīvojies ceļgala savainojumā, kas viņam liegs kādu laiku palīdzēt.

“Latvijas Universitātei” jāmēģina atrast palīgus Žundam, kas ļoti svarīgi būs laikā, kad Zotovs ārstēs traumu. Stabilāku sniegumu sācis rādīt arī komandas centrs Edvards Mežulis, kā arī abi pārējie garie spēlētāji Reinis Avotiņš un Anrijs Miška ar saviem uzdevumiem tiek galā pietiekami labi. Sezonas laikā jāprogresē citiem basketbolistiem, lai varētu demonstrēt vienlīdz labu sniegumu visas spēles garumā.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Andrejs Makarovs
18/09/2021 17:15

Kādreizējais “Dinamo” vārtsargs Makarovs joprojām skatās komandas spēlēs un sarakstās ar Meiju 

28 gadus vecais Andrejs Makarovs savulaik tika uzskatīts par vienu no Krievijas talantīgākajiem vārtsargiem. Tomēr viņa karjera Nacionālajā hokeja līgā (NHL) sanāca visai īsa, arī posms Kontinentālajā hokeja līgā (KHL)…