17 gadus vecie Popovici un Pilāto kļūst par pasaules čempioniem

20/06/2022 19:52
Dāvids Popovici

Vien 17 gadus vecie Rumānijas peldētājs Dāvids Popovici un itāliete Benedeta Pilāto pirmdien Budapeštā tika kronēti par pasaules čempioniem peldēšanā, kamēr lietuviete Rūta Meilutīte izcīnīja bronzas medaļu 100 metru brasā Finālā 200 metros brīvajā stilā Popovici šo distanci peldēja vienā minūtē un 43,21 sekundē, kas ir jauns pasaules junioru rekords.

Popovici zelta medaļu nodrošināja pēdējos 50 metros. Otrās vietas ieguvējs Sunu Hvans no Dienvidkorejas viņam zaudēja 1,26 sekundes, bet trešais bija olimpiskais čempions, Toms Dīns no Lielbritānijas, kurš bija 1,77 sekundes lēnāks. Popovici ir trešais Rumānijas peldētājs, kurš kļuvis par pasaules čempionu. 1986.gadā zeltu 50 metros brīvajā stilā izcīnīja Tamara Kostače, bet 2001.gadā uzvaru 200 metru peldējumā uz muguras izcīnīja Diana Mokanu.

Tikmēr 100 metros brasā Meilutīte finišēja vienā minūtē un 6,02 sekundēs, izcīnot bronzu. Čempione Pilāto viņa zaudēja deviņas sekundes simtdaļas, bet vēl četras sekundes simtdaļas ātrāka bija vāciete Anna Elendta. Vēl 2019.gadā 22 gadu vecumā Meilutīte paziņoja par karjeras beigām. Tā paša gada vasarā viņa saņēma divu gadu diskvalifikāciju par to, ka gada laikā nebija trīs reizes nebija norādītajā vietā brīžos, kad viņu vēlējušies apmeklēt dopinga pārbaužu veicēji. Tiesa, 2021.gada beigās viņa atgriezās sacensību apritē.

Meilutīte 2012.gadā 15 gadu vecumā triumfēja Londonas olimpisko spēļu sacensībās 100 metros brasā.  Savukārt 21 gadu vecais itālis Tomass Čekons 100 metru peldējumā uz muguras finišu sasniedza 51,60 sekundēs, kas ir jauns pasaules rekords – pirmais šajā čempionātā. Viņam 0,37 sekundes zaudēja amerikānis Raiens Mērfijs, kuram kopš 2016.gada piederēja iepriekšējais rekords (51,85 sekundes). Vēl sekundes simtdaļu lēnāks bija cits ASV peldētājs Hanters Ārmstrongs. Sievietēm šajā pašā distancē uzvarēja 20 gadus vecā ASV sportiste Regana Smita ar finiša laiku 58,22 sekundes. Kanādiete Kailija Masse bija 0,18 sekundes lēnāka, bet uzvarētājas tautiete Klēra Kērzena atpalika 0,45 sekundes.

Tikmēr 1500 metros brīvajā stilā turpināja dominēt amerikāniete Ketija Ledeki, kura izcīnīja savu ceturto pasaules čempiones titulu šajā distancē. Budapeštā viņa finišu sasniedza 15 minūtēs un 30,15 sekundēs, 14,74 sekundes vēlāk finišēja cita amerikāniete Ketija Graimsa, bet 18,81 sekundi atpalika austrāliete Lani Pallistera. Pasaules čempionāts ūdenssporta veidos norisināsies līdz 3.jūlijam.