2015. gada NBA (re)drafts – Porziņģim stabila pozīcija, divas TOP 5 izvēles ārpus “loterijas”

15/08/2021 19:20

Jauno spēlētāju drafti jebkurā sporta līgā ir viens no gada gaidītākajiem notikumiem dažādu līgu līdzjutējiem. Lai arī vārds “drafts” ideoloģiski radās 18. gadsimta beigās Franču revolūcijas laikā, kad Francijas armijā tika iesaukti 18 līdz 25 gadus veci vīrieši, spēcīgākās drafta tradīcijas šobrīd mājo Ziemeļamerikā, kur visā pasaulē līdzjutēji ik gadu seko līdzi Nacionālās hokeja līgas (NHL), Nacionālās futbola līgas (NFL), Augstākās beisbola līgas (MLB) un Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) draftiem.

Katru gadu sporta komandu skautinga departamenti analizē jaunos talantus, pēta statistisku, viņu personības, potenciālu un daudz ko citu. Ņemot vērā, to, cik liels darbs tiek ieguldīts, būtu loģiski, ka komandas spētu “trāpīt” un atrast talantīgu spēlētāju, kurš ir spējīgs kļūt par labu papildinājumu vienībai, taču realitātē mēs katru gadu mēs redzam augsti izvēlētus spēlētājus, kuri sporta līgās vairs nevienam nav vajadzīgi, kā arī zemu draftētus spēlētājus, kuri ir piedzīvojuši negaidītu progresu un ir vieni no spožākajiem spēlētājiem sporta veidā.

2015. gada NBA drafts bija vēsturisks Latvijai, jo ar augsto ceturto numuru tika izvēlēts Kristaps Porziņģis. Tik augstu vēl nekad latviešu spēlētāji nebija izvēlēti un, visticamāk, vēl ļoti ilgi arī nebūs. Ko nozīmē tikt draftētam ar ceturto numuru? Tas galvenokārt ir prestižs. Pirmkārt, spēlētājs kļūst par to saucamo “loterijas” [TOP 14] izvēli, otrkārt, NBA klubi sportistu novērtē kā vienu no tā gada talantīgākajiem jaunajiem spēlētājiem pasaulē. Ne velti lieli un spēcīgi puiši drafta naktīs nereti uz skatuves sarokoties ar Adamu Silveru dodas ar saviļnojuma asarām acīs. Porziņģi paņēma ar ceturto piku un viņa karjera līdz šim bijusi raiba un gana interesanta.

PPG – vidēji gūtie punkti
APG – vidēji rezultatīvās piespēles
RPG – vidēji atlēkušās bumbas
BPG – vidēji bloķētie metieni
FG% – metienu precizitāte no spēles

TOP 10

1. Devins Bukers

Devīns Bukers

Devins Bukers | Foto: NBA

 • Draftēts – 13
 • Karjeras statistiska – 23 PPG, 4,6 APG, 3,7 RPG, 45,5% FG

Lielākā daļa NBA komandu 2015. gadā neuzskatīja, ka Bukers var kļūt par NBA zvaigzni, tādēļ viņš knapi iekļāvās “loterijā”. Bukera stiprā puse ir lojalitāte, jo piecas sezonas zaudējošā komandā bez maiņas pieprasīšanas mūsdienās ir ievērības cienīgs rādītājs. Divas reizes Bukers ticis iebalsots Zvaigžņu spēlē un jau vairākas sezonas viņš ir Fīniksas “Suns” zvaigzne. Pēc četrām smagām sezonām, kurās “Suns” bija NBA pastarīte, pirmās pozitīvās iezīmes bija vērojamas Orlando “burbulī”, kur “Suns” kļuva par vienīgo komandu, kura uzvarēja visas astoņas atlikušās regulārā čempionāta spēles. Jau nākamajā sezonā Fīniksa iekļuva NBA finālā, kas nebūtu iespējams bez Bukera. Par spīti kritikai viņš pierādīja, ka spēj būt līderis uzvarošā komandā.

2. Karls-Entonijs Taunss

Karls Entonijs Taunss, www.sportazinas.com

Karls Entonijs Taunss | Foto: Streeter Lecka/Getty Images/AFP

 • Draftēts – 1
 • Karjeras statistiska – 22,9 PPG, 3 APG, 11,6 RPG, 1,4 BPG, 52,7% FG

Taunss “play-off” spēlējis minimāli, bet sešās sezonās NBA viņš divreiz piedalīijes Zvaigžņu spēlē, vienreizi ticis iekļauts sezonas simboliskajā izlasē un arī saņēmis labākā debitanta atzinību savā pirmajā sezonā. Viņa un Bukera cīņa par pirmo pozīciju ir tuva, taču Taunss zaudē tādēļ, ka viņš, neskatoties uz lielisko statistisku, nav spējis padarīt Minesotas “Timberwolves” par “play-off” vienību, turklāt nevarētu arī teikt, ka viņam ir bijuši slikti komandas biedri. Taunss nav apliecinājis, ka viņš ir uzvarošs spēlētājs, jo “Timberwolves” ar viņu sastāvā nekad nav bijis nopietns spēks, kas varētu cīnīties “play-off”. Pirms drafta Taunss tika uzskatīts par lielisku aizsardzības spēlētāju, kuram jāuzlabo uzbrukums. Tagad viņa stiprā puse ir tieši jaudīgais sniegums uzbrukumā, kamēr aizsardzība šajā karjeras posmā nav viņa spēcīgākais ierocis. Taunss ir labs metējs, turklāt ne tikai kā garais spēlētājs, bet arī vispārīgi uz visu NBA spēlētāju fona.

3. Kristaps Porziņģis

Kristaps Porziņģis

Kristaps Porziņģis | Foto: Kevin Jairaj-USA TODAY Sports

 • Draftēts – 4
 • Karjeras statistiska – 18,7 PPG, 1,5 APG, 7,8 RPG, 1,9 BPG, 44,1% FG

Ja aizmirstam to, kas notika nesenajā “play-off” izcīņā, Porziņģa karjera NBA bijusi pietiekami laba, lai viņu sauktu par līgas zvaigzni. Visu laiku 26. garākais NBA spēlētājs vienreiz ticis iebalsots Zvaigžņu spēlē, kā arī viņš ir parakstījis maksimālo līgumu 158 miljonu dolāru vērtībā. Nesenā lomas maiņa Dalasas “Mavericks” sastāvā noslāpēja Porziņģi, taču ir cerība, ka kopš galvenā trenera nomaiņas viņš atkal demonstrēs sniegumu, kādu no liepājnieka visi gaida. Lai arī varētu domāt, ka Kristaps NBA spēlē jau veselu mūžību, viņam šomēnes palika tikai 26 gadi un sena patiesība vēsta, ka NBA zvaigznes savu “pīķi” parasti sasniedz pēc 27 gadiem. Porziņģis šajā drafta apskatā ir apsteidzis divus spēlētājus, kuri par viņu tika izvēlēti augstāk – D’Andželo Raselu un Džahlilu Okaforu.

4. D’Andželo Rasels

D'Andželo Rasels, www.sportazinas.com

D’Andželo Rasels | Foto: NBA.com

 • Draftēts – 2
 • Karjeras statistiska – 17,6 PPG, 5,3 APG, 3,6 RPG, 42,1% FG

Lielākai daļai NBA fanu D’Andželo Rasels asociējas ar 2018./19. gada sezonu, kurā viņš bija perspektīvās Bruklinas “Nets” līderis. 2019. gadā viņš palīdzēja “Nets” iekļūt “play-off” turnīrā, kā arī pats tika iebalsots Zvaigžņu spēlē. Rasels tika atalgots ar 117 miljonus dolāru vērtu četru gadu līgumu. Viņa statistika kopumā ir ļoti solīda, taču līdzšinējā karjerā amerikānis tā arī nav spējis atrast savu īsto komandu. Tāda varēja būt “Nets”, taču klubs aizmainīja teju visu iepriekšējo sastāvu, jo mainīja savu virzību. Nedz “Lakers”, nedz “Warriors”, nedz “Timberwolves” viņš nav bijis tik lielisks kā Bruklinā. Par labu arī nespēlē fakts, ka sešus gadus ilgajā karjerā Rasels ir ticis aizmainīts trīs reizes, kas liecina, ka klubi ar viņu īsti nav rēķinājušies. Nonākot pareizajā situācijā, Rasels var atkal kļūt par “All-Star” kalibra spēlētāju.

5. Mailss Tērners

Mailss Tērners, www.sportazinas.com

Mailss Tērners | Foto: NBA

Tērners ir bieži pieminēts kā basketbolists, kurš “varētu būt labs papildinājums tam, tam un tam”. Kurš “varētu atrisināt problēmas groza apakšā”, kurš “nav līdz galam novērtēts”, utt. Divās sezonās viņš bijis NBA bloķēto metienu līderis, bet debijas sezonā tika iekļauts rūkiju simboliskajā izlasē. Viņš ir apveltīts ar labu spēles izjūtu. Basketbolists, kurš nepieņem daudz sliktus lēmumus un ir kvalitatīvs spēlētājs aizsardzībā. Pret tādiem “monstriem” kā Žoelu Embīdu vai Entoniju Deivisu viņam nav klājies viegli, jo fiziski viņi amerikāni vienkārši nospiež, taču kopumā Tērners ir vērtīgs centrs, kurš rūpējas par drošību groza tuvumā. 2019. gadā viņš spēlēja ASV izlasē Pasaules kausā, bet visu NBA karjeru pavadījis tikai Indiānas “Pacers”, kur viņš bijis stabils spēlētājs.

 • Draftēts – 11
 • Karjeras statistiska – 12,7 PPG, 1,2 APG, 6,6 RPG, 48,7% FG

6. Montrezls Herels

Montrezls Herels

Montrezls Herels | Foto: NBA

 • Draftēts – 32
 • Karjeras statistiska – 12,8 PPG, 1,3 APG, 5,2 RPG, 61,6 FG%

Pirmās divas sezonas Hjūstonas “Rockets” Herelam nebija pārāk spožas, taču kopš nonākšanas Losandželosas “Clippers” viņš kļuva par vienu no komandas līderiem. 2019. gadā Herels finišēja TOP 3 labākā “sestā” spēlētāja balsojumā, bet gadu vēlāk viņš šo balvu ieguva. Nākot uz maiņu, viņš ievērojami pastiprināja “Clippers”, bet savā labākajā sezonā 2019./20. gadā basketbolists vidēji guva 18,6 punktus, kā arī pievienoja 7,1 atlēkušo bumbu. Herels gan nereti ir “pazudis” izslēgšanas turnīra mačos. Pēc viņa labākās karjeras regulārās sezonas izskanēja spekulācijas, ka Herels varētu pretendēt uz maksimālo līgumu, taču “play-off” sniegums nebija pārliecinošs, kas šīs spekulācijas ātri vien izkliedēja.

7. Džošs Ričardsons

Džošs Ričardsons

Džošs Ričardsons | Foto: Jerome Miron/USA TODAY Sports

 • Draftēts – 40
 • Karjeras statistiska – 12,3 PPG, 2,8 APG, 3,2 RPG, 42,7 FG%

Aizmirstot aizvadīto sezonu, Ričardsons kopumā bijis kvalitatīvs spēlētājs visu savu karjeru. Pēdējā sezonā Maiami “Heat” rindās viņš bija komandas līderis un rezultatīvākais spēlētājs. Tad basketbolists devās uz Filadelfijas “76ers”, kur bija pamatsastāva spēlētājs nomināli spēcīgā sastāvā, bet tad tika aizmainīts uz Dalasas “Mavericks”. NBA apskatnieki viņa un Seta Karija apmainīšanu īsi pēc darījuma nosauca par “lielisku” un “ļoti loģisku”, bet beigu beigās “Mavs” viņš neiederējās un cilvēki pat izteicās, ka Filadelfija “apzaga” Dalasu. Tagad Ričardsons nonācis Bostonas “Celtics” paspārnē un lūkos atgriezties tajā līmenī, kādā bija “Heat” laikos.

8. Terijs Roziers

Terijs Roziers

Terijs Roziers | Foto: NBA

 • Draftēts – 16
 • Karjeras statistiska – 11,5 PPG, 2,9 APG, 3,8 RPG, 41 FG%

“Scary Terry” jeb “Baisais Terijs” nupat kļuvis par NBA zvaigzni. “Ja man jāizvēlas spēlētājs pēdējo sekunžu metienam, es justos dīvaini-komfortabli, ja bumba atrastos Roziera rokās,” vienā no saviem podkāstiem atzina slavenais basketbola apskatnieks un vairāku sporta grāmatu autors Bils Simonss. Roziers aizvadītajā sezonā “spridzināja”, vidēji gūstot 20,4 punktus un sakrājot 4,4 atlēkušās bumbas un 4,2 rezultatīvas piespēles. Roziers bija komandas līderis un veica nopietnu pieteikumu algas palielinājumam 2022. gadā, kad beigsies viņa līgums. Kādēļ Roziers ir nosacīti tik zemu? Jo viņa pirmās četras sezonas Bostonā nebija pārāk izteiksmīgas un tikai pēc nonākšanas Šarlotā basketbolists piedzīvoja ievērības cienīgu progresu. Ja šāds sniegums no viņa būtu bijis vērojams jau kopš karjeras sākuma, iespējams, par Rozieru mēs runātu kā TOP 3 konkrētā drafta prospektu.

9. Kristians Vuds

Kristians Vuds

Kristians Vuds | Foto: Thomas Shea/Pool Photo via AP

 • Nedraftēts
 • Karjeras statistiska – 12,6 PPG, 0,9 APG, 6,1 RPG, 53,1 FG%

Būt vienam no drafta labākajiem spēlētājiem, bet netikt tajā izvēlētam ir liels sasniegums un šādi spēlētāji ir pelnījuši visu pasaules respektu. Karjeras sākums NBA Vudam bija smagnējs, proti, neregulārs spēles laiks, regulāras aizmainīšanas un viss pārējais, kas traucē attīstībai. 2019./20. gada sezonā notika “klikšķis” un Vuds pieteicās NBA progresējušākā spēlētāja balvai, kļūstot par vienu no Detroitas “Pistons” līderiem. Tolaik par Vudu dažs labs NBA fans pat nebija dzirdējis, bet pirms aizvadītās sezonas viņš parakstīja 41 miljona dolāru līgumu trīs gados un tika aizmainīts uz Hjūstonas “Rockets”. 41 mačā viņš 41 reizi gāja pamatsastāvā, vidēji guva 21 punktu un savāca 9,6 atlēkušās bumbas. Vuds arī nākamsezon mērķē uz “Rockets” līdera statusu un spēcīga snieguma gadījumā nav izslēgts, ka nedraftētais Vuds var tikt arī pie naudīgāka līguma.

10. Kellijs Ūbre

Kellijs Ūbre

Kellijs Ūbre | Foto: NBA

 • Draftēts – 15
 • Karjeras statistiska – 11,5 PPG, 1 APG, 4,4 RPG, 43,3 FG%

Ūbre pēc divām pirmajām sezonām ieskrējās un kļuva par visai stabilu vidēji 15 punktu un četru atlēkušo bumbu spēlētāju četras sezonas pēc kārtas. Karjeru uzsākot Vašingtonas “Wizards” un turpinot Fīniksas “Suns”, viņš nonāca Goldensteitas “Warriors”, kur pēc smagnēja sezonas sākuma Ūbre atrada savu spēli un demonstrēja atzīstamu sniegumu. Šovasar Ūbre nonāca daudzsološajā “Hornets”, kas kļuvis par viņa ceturto klubu salīdzinoši īsajā karjerā.

Vēlās loterijas izvēles

11. Normans Pauels

Normans Pauels

Normans Pauels | Foto: NBA

 • Draftēts – 46
 • Karjeras statistiska – 10,4 PPG, 1,4 APG, 2,5 RPG, 46,3 FG%

12. Rišauns Holmss

Rišauns Holmss

Rišauns Holmss | Foto: PAUL KITAGAKI JR

 • Draftēts – 27
 • Karjeras statistiska – 9,5 PPG, 1,1 APG, 5,6 RPG, 59,7 FG%

13. Bobijs Portiss

Bobijs Portiss

Bobijs Portiss | Foto: Stacy Revere/Getty Images/AFP

 • Draftēts – 22
 • Karjeras statistiska – 10,4 PPG, 1,2 APG, 6,1 RPG, 46,8 FG%

14. Lerijs Nenss

Lerijs Nenss un Entonijs Edvardss

Lerijs Nenss un Entonijs Edvardss | Foto: NBA

 • Draftēts – 27
 • Karjeras statistiska – 8,3 PPG, 1,9 APG, 6,7 RPG, 52,9 FG%

Cerēja, ka būs zvaigznes, bet…

Mario Hezonja un Džahlils Okafors

Knicks news: Mario Hezonja explains how he prevented becoming Jahlil Okafor with the Magic

Mario Hezonja un Džahlils Okafors | Foto: “ClutchPoints” ilustrācija

2015. gads vēl bija laiks, kad NBA komandas ar augstiem numuriem draftēja centrus. Okafors tobrīd likās droša izvēle, tādēļ prestižās Djūkas universitātes audzēknis un NCAA čempions tika paņemts ar trešo numuru. Reti nākas pieredzēt situāciju, kad basketbolista debijas sezona ir bijusi labākā viņa karjerā. Okafors 20 gados debitēja ar 17,5 punktiem, 7,0 atlēkušajām bumbām un 1,2 blokiem vidēji mačā “76ers” rindās, bet tad viņa sniegums būtiski pasliktinājās. Divas sezonas vēlāk viņš sezonas laikā vidēji spēja sakrāt 6,3 punktus un trīs bumbas zem groziem, aptuveni šādu statistisku saglabājot līdz pat šai dienai. Par 25 gadus veco spēlētāju vairs neviens nerunā kā par potenciālo NBA zvaigzni, turklāt viņš ir pabijis jau četros klubos. Objektīvi 2015. gada draftā viņa vietai bija jābūt pirmās kārtas otrajā pusē.

Tikmēr Hezonja tika izvēlēts ar piekto numuru uzreiz aiz Porziņģa. Dažus gadus pirms drafta par Hezonju runāja kā spēlētāju, kuram ir “elites līmeņa basketbola prasmes” un “lieliska spēles izpratne”. Horvāts no “Barcelona” devās uz NBA, taču jau pirmajā sezonā bija skaidrs, ka “Magic” ir pieļāvuši kļūdu, jo Hezonja demonstrēja viduvēju sniegumu, caurmērā mačā gūstot 6,1 punktu un savācot 2,2 atlēkušās bumbas. Pēc trīs sezonām Orlando viņš pievienojās Ņujorkas “Knicks”, tad sekoja ceļojums uz Portlendas “Trail Blazers”, bet tad viņš atgriezās Eiropā, pievienojoties Atēnu “Panathinaikos”. Šobrīd Hezonja pārstāv Kazaņas “UNICS”, kas startē VTB Vienotajā līgā un Eirokausā. Jau iepriekš pieminētais reportieris Simonss vienā no saviem podkāstiem, lai arī cik skarbi tas nebūtu, Hezonju viņa pēdējā NBA sezonā Portlendas sastāvā nosauca par sliktāko spēlētāju NBA.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Renē Fāzels
28/09/2021 16:32

Zobārsta 27 gadi IIHF prezidenta amatā – ar ko hokeja sabiedrības atmiņā paliks Fāzels

Aizvadītajā sestdienā Sanktpēterburgā norisinājās starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) kongress, kurā tika ievēlēts jauns organizācijas prezidents. Tam bija jānotiek vēl pagājušajā gadā, taču, paša Renē Fāzela vārdiem runājot, viņš nevarēja atstāt…