6,6 miljoni Girgensonam – gudra investīcija vai pārmaksāts ceturtās maiņas uzbrucējs?

09/10/2020 11:26

Nacionālās hokeja līgas (NHL) komanda Bufalo “Sabres” nupat parakstījusi jaunu trīs gadu līgumu ar latviešu uzbrucēju Zemgu Girgensonu, un, uzzinot viņa algas apmērus, rodas jautājums – kādēļ Bufalo nolēma piešķirt 26 gadus vecajam rīdziniekam tik lielu kontraktu?

Proti, Girgensons, saņēmis 6,6 miljonu dolāru līgumu uz nākamajām trīs sezonām (attiecīgi katrā viņš saņems divus, 2,2 un 2,4 miljonus). No Girgensona perspektīvas raugoties tas ir ideāls darījums, jo latvietis saņēmis savu visu laiku lielāko kontraktu karjerā, bet vai tas bija prātīgs lēmums no “Sabres” skatpunkta?

Salīdzinājumam – iepriekšējās trīs sezonās latvietis katrā saņēma pa 1,6 miljoniem, kas bija viņa līdz šim lielākais atalgojums.

Vidēji 2,2 miljonu dolāru alga sezonā ceturtās maiņas uzbrucējam ir liela summa. Piemēram, čempiones Tampabejas “Lightning” ceturtās maiņas uzbrucēji Patriks Marūns, Sedriks Pakets un Kārters Verhīgs katrs pagājušajā sezonā saņēma attiecīgi 900 tūkstošus, 1,65 miljonus un 700 tūkstošus.

Acīgākie “Sabres” fani jau izrēķinājuši, ka komandas ceturtā maiņa nākamsezon potenciāli izmaksās ap deviņiem miljoniem dolāru, kas ir ļoti liela summa. Girgensons saņems divus miljonus, Kails Okposo sešus miljonus, bet ar vēl vienu potenciālo šī virknējuma hokejistu Johanu Larsonu jauns līgums vēl nav parakstīts.

“Vai man vienīgajam šķiet dīvaini, ka Girgensons vēlas palikt Bufalo vēl trīs gadus? Šis puisis vienkārši ienīst uzvarēt?” izbrīnu pauž kāds “Twitter” lietotājs Džoels Džeksons.

Daļēji viņam ir taisnība. Bufalo ir zaudējoša komanda jau veselu mūžību. Tā “play-off” pēdējo reizi spēlēja, kad tagadējam līgas spīdeklim Konoram Makdeividam bija 14 gadi un kad par vietu Otavas “Senators” sastāvā vēl cīnījās Kaspars Daugaviņš…

Loģisks ir jautājums, vai Zemgus negrib uzvarēt un vai viņš negribētu pamainīt vidi, lai varētu reālistiski pacīnīties par Stenlija kausu? Protams, ka viņš to vēlas, taču viss nav tik vienkārši un šo situāciju var ielikt plašākā perspektīvā.

Zemgus nupat ir iegādājies māju Pitsburgā un kopā ar savu sievu Keitiju gaida bērnu. Pitsburga atrodas ASV mērogiem ļoti tuvu no Bufalo un tādēļ palikšana “Sabres” komandā Zemgum ir izdevīga.

Otrs aspekts ir tāds, ka viņam ir piešķirts relatīvi liels līgums, ņemot vērā Girgensona statusu komandā. 6,6 miljoni trīs gados ceturtās maiņas uzbrucējam ir ļoti solīdi. Brīvo aģentu tirgū par Girgensonu bija interese arī no citiem klubiem, taču neviens nebija gatavs maksāt tādu summu kā Bufalo.

Tāpat jāņem vērā, ka NHL hokejista mūžs parasti nav tik garš kā Jaromīram Jāgram. Saprotot, ka šis varētu būt pēdējais šāda apjoma kontrakts, Girgensons labāk izvēlējās finansiālo drošību, kas ir pilnīgi saprotami.

Līdz ar to latvietis nonāca situācijā, kad viņš varēja turpināt atrasties komfortablajā “Sabres” komandā un par to saņemt lielāko iespējamo atalgojumu. Atrašanās tuvāk ģimenei, labāka alga, stabilitāte un lielāks komforts – to neizvēlēties būtu muļķīgi.

Visi šie aspekti šajā gadījumā ir spēcīgāki par iespēju doties uz stiprāku komandu. Iespējams, Zemgus nemaz nesaņēma piedāvājumu no kādas NHL favorītes un nolēma, ka nav jēgas upurēt visu iepriekš nosaukto tikai, lai dotos uz, piemēram, Karolīnas “Hurricanes” kalibra vienību un tikai mazliet uzlabotu iespējas cīnīties par Stenlija kausu.

Tajā pašā laikā NHL nav NBA vai kāda cita daudz maz paredzama sporta līga. NHL iespējams ir viss un nav izslēgts, ka kādā no nākamajām trīs sezonām izšaus tieši “Sabres”. Šajā līgā jebkurš var uzvarēt jebkuru un pārcelšanās uz it kā stiprāku komandu nemaz negarantē “play-off” vietu.

“Sabres” fanu starpā ir uzskats, ka Girgensons ir mazliet pārmaksāts, kas ir taisnība, taču Bufalo, gribot, negribot, bija jāsaglabā ierindā kāds stabils ceturtās maiņas un mazākuma spēlētājs un Girgensons līdz šim ir lieliski iederējies “Sabres” zemākajās maiņās kā uz aizsardzību tendēts uzbrucējs. Bufalo tomēr izvēlējās pārmaksāt par stabilitāti, kas nemaz nav slikti.

Ieguvēji šajā gadījumā ir visi – gan Girgensons, kurš saņēma lielu līgumu, gan “Sabres”, kas saglabāja stabilu spēlētāju. Nelielai pārmaksāšanai nav nekādas vainas, ja tu esi sevi jau vairākus gadus apliecinājis konkrētos komandai svarīgos aspektos. Cita lieta ir tad, ja pārmaksā par spēlētāju, kurš vēl īsti nav sevi apliecinājis, kas nav Girgensona gadījums.

Un ne jau Girgensona alga būs problemātiska. “Sabres” drīzāk vajadzētu padomāt, ko darīt ar Okposo, kurš kā ceturtās maiņas hokejists saņem sešus miljonus vienā sezonā…

Aizvadītajā sezonā Girgensona-Larsona-Okposo maiņa bija otrā stabilākā “Sabres” vienībā. Šādā virknējumā viņi nospēlēja kopumā 404,7 minūtes un, ņemot vērā spēles laiku, tā bija 15. stabilākā maiņa visā NHL.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Bobs Hārtlijs
26/07/2021 17:29

Hārtlijs pamet Latvijas hokeja izlases galvenā trenera amatu, zināms viņa aizvietotājs

Līdzšinējais Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Bobs Hārtlijs aizņemtības dēļ Kontinentālās hokeja līgās (KHL) komandā Omskas “Avangard” vairs nepildīs galvenā trenera funkcijas valstsvienībā, ziņo Latvijas Hokeja federācija (LHF). Viņa vietā…