Ališausks par problēmām ar motivāciju, pārmaiņām “Dinamo” un Lietuvas hokeja talantiem

24/08/2021 12:06
Nokopēts
Nerijus Ališausks

Aizsargs Nerijus Ališauskas ir viens no Lietuvas hokeja spilgtākajiem pārstāvjiem mūsdienās un tikai otrais šīs valsts pārstāvis, kurš spēlējis Kontinentālās hokeja līgas (KHL) līmenī. Hokejists ar ļoti labām latviešu valodas zināšanām Rīgas “Dinamo” pievienojās 2017. gadā, pēc trīs sezonām komandā viņš devās uz Bratislavas “Slovan”, savukārt šī gada maijā Ališausks atgriezās “Dinamo”.

Sarunā ar “sportazinas.com” lietuvietis pastāstīja par izmaiņām “Dinamo” treniņos, problēmām ar motivāciju Slovākijā un atskatījās uz savu karjeru, kura līdz šim attīstījusies diezgan stabili.

Pagājis nedaudz vairāk kā mēnesis kopš treniņnometnes sākuma, vai jau jūti, ka esi atgriezies KHL apritē?
Protams, treniņi, un arī viss pārējais notiek visaugstākajā līmenī. Nevar salīdzināt ar to, kas bija pagājušajā gadā. Slovākijā viss bija profesionāli, bet šeit ir labāki treniņpartneri, lielāki ātrumi. Daudz profesionālāk.

Lielāko daļu no “Dinamo” posma tu spēlēji Ģirta Ankipāna vadībā. Kas mainījies tagad, kad komandu vada Sergejs Zubovs?

Tagad ir savādāk, jā. Nomainījās ne tikai galvenais treneris, bet arī fiziskās sagatavotības treneris. Treniņnometne ir savādāka nekā bija ar Ģirtu. Mainījies spēles zīmējums. Ir diezgan interesanti – forčeki, vairāk iespēju spēlēt ar ripu. Var to pieturēt, pamēģināt kaut ko izveidot. Man patīk tas, ko piedāvā Zubovs.

Vai jūti, ka komandu trenē cilvēks, kuru varētu saukt par NHL leģendu?
Zubovs ir NHL leģenda, tas ir fakts. Komandā viņam ir liela autoritāte, patīkami katru dienu strādāt kopā ar tādu cilvēku.

Ar medijiem Zubovs ir mazrunīgs, kāds viņš ir treniņos?
Treniņos viņš runā ļoti daudz. Skaidrs, ka, runājot ar medijiem, viņš negrib visu atklāt, kā ir un kā būs. Ar spēlētājiem tā nav – viņš dod padomus, kā jāspēlē, kas jādara [konkrētā brīdī].

Pagājušajā sezonā spēlēji Slovākijā, kā tu vērtē šo posmu?
Bija labi, bet īsti nezinu, kā to novērtēt. Bija tāds laiks, kovids. Vēl bija ģimenes aspekts – mums piedzima bērns. Tas ir svarīgi, jo visu laiku gribās pavadīt kopā ar ģimeni, bet īpaši tas attiecas uz pirmo gadu. Slovākijā man bija tāda iespēja un esmu priecīgs, ka sanāca būt kopā tik daudz laika. Ja runājam par hokeju, tad man vienkārši bija jāatrod darbs. Gribēju to izdarīt pēc iespējas ātrāk, tādēļ sanāca, ka vienojos ar “Slovan”. Varbūt Slovākijā līmenis nav tik augsts, bet bija OK. Tomēr klubs agrāk spēlēja KHL un arī tagad tur ir labi apstākļi.

Kā hokejista ikdienu ietekmē, kad parādās mazs bērns?
Bija tā, ka visu laiku pavadīju ar sievu un bērnu, brīvā laika ir mazāk, arī tagad sanāk mazāk laika atpūtai, jo visu laiku spēlējos ar dēlu, dodos pastaigās. Man tas patīk, arī pats vairāk laika pavadu ārā. Kad biju Slovākijā, pirmos mēnešus pat bija nedaudz pazudusi motivācija spēlēt hokeju, jo sākumā ģimene nebija ar mani kopā. Gribējās visu pamest un doties mājās pie viņiem. Kad ģimene atbrauca uz Slovākiju un bijām kopā, motivācija atgriezās.

Ar ko atšķiras Slovākijas līga no KHL?
Slovākija no hokejistiem mazāk prasa kaut kādas shēmas un sistēmas, tādas netiek piedāvātas, tur gandrīz vai vienkārši saka “ej un iemet golu”. Ir kaut kādas pamatlietas, bet nekādi rāmji netiek uzstādīti. Ja nevari izdarīt piespēli konkrētā brīdī, tad tu pieturi ripu un mēģini to iespēju atrast vēlāk. Ātrumi un meistarība atšķiras, mazākas prasības aizsardzības zonā. Krievijā ir baigi liels uzsvars uz aizsardzību, Slovākijā tā uzmanība nav tik liela. Tur ir atklātāks hokejs un uz kļūdām neskatās tik bargi kā KHL.

Nerijus Ališausks

Nerijus Ališausks | Foto: Bratislavas “Slovan”

Vai sekoji KHL un “Dinamo” no Slovākijas?
Iespēju robežās skatījos “Dinamo” mačus, bet nevienu pilnu spēli noskatīties laikam nesanāca, parasti pa vienam-diviem periodiem – nevarēju visu laiku būt pie datora vai telefona.

“Dinamo” piedāvājumam piekriti uzreiz?
Tajā laikā man pat vēl nebija citu piedāvājumu. Varēju palikt Slovākijā, bet, saņemot zvanu no Rīgas, man citu domu nebija, kā tikai piekrist. “Dinamo” spēlē KHL, un man tā varētu būt lielākā iespēja atgriezies šajā līgā. Man kā lietuvietim svarīgi arī tas, ka spēlēju pavisam netālu no mājām.

Kādā stāvoklī ir komanda?
Process notiek, laikam, ja sezona sāktos tagad [saruna notika 18. augustā], tad laikam nevarētu nospēlēt tik labi, cik mēs varam. Laiks vēl ir. Pašlaik neesam pilnā sastāvā, jo daži hokejisti ir kopā izlasi – tas arī varētu ietekmēt. Vienkārši jāsagaida, kad noslēgsies kvalifikācija un būs pieejami visi spēlētāji. Komanda izskatās ļoti draudzīga un ceru, ka arī laukumā mums viss sanāks.

Ar kuru no aizsargiem tev treniņos sanācis spēlēt visbiežāk?
Partneri mainās, treneri dod iespēju uzspēlēt ar pēc iespējas lielāku partneru skaitu. Sezona ir gara, mēdz būt savainojumi un diez vai visu sezonu spēlēšu ar vienu partneri. Sanācis spēlēt ar Kristapu Zīli, Oskaru Cibuļski, Kārli Čuksti. Tagad viņi aizbraukuši uz izlasi, t.k. spēlēšu ar citiem partneriem.

Jūlijā tev palika 30 gadi, varētu teikt, ka puse karjeras jau aiz muguras. Kā pats vērtē savu attīstību?
Man patīk tas, kur pašlaik esmu. Gribētos, lai man iespēja spēlēt “Dinamo” parādītos agrāk – 18 gadu vecumā, varbūt karjera būtu attīstījusies raitāk. Bet tagad jau neko nevar izmainīt. Aizsargam 30 gadi ir zelta vecums, labākie gadi vēl ir priekšā. Uzkrāta pieredze labā līmenī, kājas skrien, vēlme ir, ar motivāciju problēmu nav. Varētu būt, ka labākās sezonas man vēl ir priekšā. Ziemeļamerika? Baigas domas nav bijušas, reālus piedāvājums nebiju saņēmis. It kā bija viens, varēju braukt uz AHL, bet tad sākās kovids un nekur nebraucu.

Tu esi Lietuvas hokeja zvaigzne. Kuriem vēl lietuviešu hokejistiem ir vērts pievērst uzmanību
Ir viens puisis – Emilijus Krakausks, viņš pagājušo sezonu sāka Šveices otrajā līgā, bet vēlāk viņu pacēla uz elites līgu [spēlēja Ticino “Rockets” vienībā]. Šosezon spēlēs “Lausanne” – vienā komandā ar Ķēniņu, bet sezonu sāks otrajā līgā, viņu izīrēja, lai spēlē pēc iespējas vairāk. Protams, Mants Armalis, kurš ir laba līmeņa vārtsargs, spēlēs Zviedrijā [“Djurgardens” vienībā].

Ir tāds Martinas Grinius, kurš jau kādus piecus gadus spēlē Somijā junioros. Ļoti tehnisks un ātrs, labi lasa spēli. Viņš ir centrs – kā zināms, visā pasaulē pietrūkst hokeja centru, Lietuva nav izņēmums. Nesen debitēja lielajā izlasē pārbaudes turnīrā Polijā, domāju, ar laiku viņš kļūs par labu papildinājumu izlasei.

Nerijus Ališausks

Nerijus Ališausks (nr. 4) | Foto: Rīgas “Dinamo”

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām