Aļona Ostapenko – jaunā tenisa princese ar karalienes kroni

11/06/2017 14:41
Nokopēts
Aļona Ostapenko, www.sportazinas.com

Nule kā Aļona Ostapenko aizvadījusi “French Open” finālu, kurā uzveica Simonu Halepu. Lieki  piebilst, ka uzvara šajā turnīrā ir vēl nebijis panākums Latvijas tenisā. Daži pat steidz teikt – augstākais sasniegums Latvijas sportā! Par mūsu talantīgo tenisisti runā ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Pateicoties šim triumfam, Ostapenko ar 12. vietu debitēs ranga Top 20, kļūstot par šobrīd jaunāko spēlētāju Top 20. Pārspēti daudz un dažādi rekordi. Bet kāds tad ir Aļonas stāsts?

Protams, ka viss sākās tālajā 1997. gada 8. jūnijā, taču Aļonas bērnības dienās ilgi nekavēsimies. Vien jāpiebilst, ka sākums bija grūts – neatbilstošas treniņu vietas un ekipējums, finanšu trūkums… Pat vēl pirms pāris gadiem talantīgo tenisisti vajāja šādas problēmas. Klasiskais stāsts. Bet mamma ļoti ticēja mazajai Aļonai un redzēja viņas acīs spīdam dimantu. Dimantu, kas tagad ir iespīdējies tā pa īstam. Interesanti arī, ka vienā no intervijām viņas tēvs izteicās, ka šis panākums ir nācis pat nedaudz novēloti…

Dotajā brīdī mūsu varone ir viena no kolorītākajām spēlētājām WTA (Sieviešu Tenisa asociācijas) pasaules tūrē. Viņa spēlē uzbrūkošu un dominējošu tenisu. Kad ir Aļonas diena, tad var uzvarēt jebkuru – līdzīgi kā bija Gulbim viņa zieda laikos. Kaut vai ceturtdaļfināla spēlē ar bijušo ranga līderi Karolīnu Vozņackī mūsu tīne uzvarēja 38 tīrajās izspēlēs un finālā pret Halepu 54 (!). Un tas viss pret pārīti no labākajām aizsardzības spēlētājām tūrē. Tāpat Aļonai bija visvairāk uzvarēto tīro izspēļu šajā turnīrā, ieskaitot arī vīru turnīru. Un neaizmirsīsim, ka vīrieši spēlē līdz trīs setu uzvarai. Līdz ar šādu stilu, Ostapenko nereti mačus zaudē pati nevis viņu pieveic pretinieces. Šajā turnīrā gan viņa neļāva nevienai sevi uzveikt.

Simona Halep, www.sportazinas.com

Simona Halepa noplāta rokas pēc Ostapenko kārtējā uzbrukuma, foto: AP

Kas tad ir Aļonas sasniegumu pamatā? Tas ir vairāku kvalitāšu kopums. Pati tenisiste tic, ka arī viņas mīlestība uz saviesīgām dejām palīdz viņai sasniegt aizvien jaunas virsotnes. Nevienam nav noslēpums, ka jaunā tenisiste daudz laika trenējoties pavada mājās, kur apmeklē arī deju nodarbības. Tas viņai palīdz uzlabot kāju darbību, uzlabojot arī pārvietošanos tenisa kortos. Bet jāvērš uzmanība uz Aļonas fizisko sagatavotību. Viņas sistās bumbiņas lido vidēji ātrāk nekā pasaules vīriešu ranga pirmās raketes Endija Mareja sistās… Par labu fizisko sagatavotību runā arī cits fakts – piecās no septiņām aizvadītajām spēlēm Ostapenko spēlēja trīs setus un ne reizi nenolūza. Sieviešu tenisā tas ir ievērības cienīgs fakts.

Tas, ka tenisiste ir apveltīta ar milzu talantu, nevienam nav noslēpums. Par Vimbldonas junioru čempioni nekļūst tāpat vien. Tāpat viņa ir jaunākā pēdējos desmit gados un pirmā neizsētā “French Open” uzvarētāja kopš 1933.gada. Tāpat šis viņai bija tikai astotais Grand Slam turnīrs. Tas ir ātrākais ceļš uz titulu kopš 2004. gada Vimbldonas, kad savā septītajā šāda līmeņa turnīrā uzvarēja Marija Šarapova. Šis bija viņas ceturtais WTA līmeņa fināls un iepriekšējos trijos viņa nebija uzvarējusi. Pirmā titula izcīnīšana Grand Slam turnīrā ir reti sastopama.

Ostapenko, Vimbldonas junioru čempione (Photo by Jan Kruger/Getty Images)

Tomēr talants bez ieguldītā darba nav nekā vērts. Un arī bez psiholoģiskās noturības. Eksperti uzskata, ka tieši mentālais progress ir panākumu atslēga Ostapenko uzvarās. Jaunās tenisistes kontā ir vairāki mači, kad tiek piedzīvots zaudējums spēlē, kurā viņa nosaka toni. Nereti Aļonas demonstrētajam sniegumam tenisa laukumā tiek vilktas paralēles ar simpātiskās latvietes raksturu. Intraverta, atklāta, neprognozējama savos izteicienos. Pati tenisiste to nenoliedz: “Neviens mani nav tā apmācījis. Tas vienkārši ir stils, kurā spēlēju. Ātrs un agresīvs. Tāpat domāju, ka tāds ir mans raksturs.” Un kā teica Emuliņš – paraugbērni nekad nav čempioni!

Periodiski viņa demonstrē vienkārši lielisku tenisu, bet neizceļas ar stabilitāti. Vismaz līdz šim. Arī intervijās izteikusies skaļi. Kā piemēram, kādu laiku atpakaļ vienā no intervijām viņa publiski izteicās, ka nevienam nepatīk tāds teniss, ko demonstrē Vozņackī. Tas esot garlaicīgs un skatītājiem nepatīk. Tāpat konflikts ar britu tenisisti Broudiju, kad Aļona spēles epizodē aizmeta raketi un trāpīja bumbu padevējam.

Tāpat Ostapenko bijušais vairākas citas neglaimojošas epizodes. Piemēram, pagājušā gada turnīrā Īstbornā, kad tika aizvadīts mačs pret citu tīni Darju Kasatkinu, vienā no epizodēm tenisiste izteicās: “Ja arī es zaudēšu, es tāpat esmu labāka!” Pēc tam arī izskanēja verdikts: “Man šis turnīrs nepatīk. Šeit viss ir slikti. Slikta vieta, vējš… Es šeit negribu spēlēt. Man ir pilnīgi vienalga par šo turnīru!” Interesanti, ka nākošo turnīru “Roland Garros” čempione aizvadīs… Īstbornā.

Tas, ka atsevišķās spēlēs viņai vispār nav bijusi vēlmi spēlēt, arī ir bijis motīvs atsevišķiem zaudētiem mačiem. Un pat mammas vārdi šādos brīžos nepalīdzēja. Tiesa gan, kopš Štutgartes turnīra Aļonai ir jauna trenere Medina Garigesa, kura strādā ar jauno talantu arī šajā jomā. Bet mamma nekur nav pazudusi. Pati tenisiste vairākkārt uzsvērusi mātes lomu viņas panākumos.

Protams, par viņu nerunā tikai kā uzpūtīgu tīni. Timea Bačinskī, tenisiste ar kuru Aļona tikās pusfinālā, izteikusies: “Mēs esam labas draudzenes. Pērn kopā turnīrā Ķīnā spēlējām dubultspēles, tāpēc es viņu pazīstu. Viņa ir lielisks cilvēks.” Un Aļonai ir arī daudz citu draugu. Tāpēc apgalvojums, ka Aļona ir nīsta tūrē, būtu aplams.

Šī turnīra ietvaros jaunizceptā čempione ir mainījusi cilvēku uztveri par sevi. Šajās divās nedēļās viņu iemīlējuši ir daudzi. Finālā, kad visas tribīnes skandēja “Jeļena, Jeļena”, to tikai apstiprina. Neatlaidīgā latviete paņēma neitrālo līdzjutēju sirdis. Tas tāpēc, ka viņa ir kļuvusi nosvērtāka un vairs neatgādina (kā reizēm) cimperlīgu tīni. Par viņas fiziskajām dotībām un tenisa tehniku varēja jūsmot jau tad, kad viņa uzsāka savas profesionāļa gaitas tenisā. Taču šiem komponentiem ir nākusi klāt arī psiholoģiskā noturība. Kā gan citādāk fināla otrajā setā Ostapenko spēja atspēlēt 0:3 un trīs breikbumbu deficītu? Zaudējot šo geimu, Aļonas izredzes izcīnīt uzvaru būtu ļoti sarukušas… Pirms kāda laika šāda situācija nozīmētu vienu – tenisiste salūztu un mačs būtu galā. Bet ne jaunā Aļona! Viņa varonīgi atspēlējās un spēja novest maču līdz uzvarai. Protams, neiztika arī bez veiksmes palīdzības, kad noslēdzošajā setā pie 3:3 un vairāk Aļonai, bumbiņa aizskāra tīklu un knapi pārkrita tam pāri, piezemējoties Halepas laukuma pusē, kas nozīmēja breiku. Bet veicas, kā mēs zinām, stiprākajiem. Kā pati vēlāk atzina, uzvaras pamatā bija turēšanās pie sava spēles plāna. Neskatoties uz to, ka daudz kļūdījās (54 nepiespiestās kļūdas), viņa turpināja pacietīgi uzspiest savu spēli. Pacietība atmaksājās. Un pie tam kādā vēl brīdī – Grand Slam finālā.

Aļona Ostapenko, www.sportazinas.com

Mirklis, kad sasniedz sapni / AFP PHOTO / CHRISTOPHE SIMON

Aļonai ir savs raksturs. Viņa saka, ko domā. Arī ģērbtuvēs pirms mačiem. Un daudzām sāncensēm šāds piegājiens nepatīk. Bet pati Ostapenko reiz teikusi, ka nespēlē tenisu, lai iegūtu draugus. Vienlaikus norādot, ka speciāli kašķus nemeklē. Viņa ir atvērts, emocionāls cilvēks un tur neko nevar padarīt. Tāda viņa mums ir. Un daudzi par to mūsu jauno tenisa zvaigzni ciena, bet daudzi skatās uz viņu ar neizpratni. Te gan arī jāpiemin fakts, ka ne jau Aļona ir vienīgā sieviešu kārtas tenisa spēlētāja, kuras sakarā ik pa laikam pavīd kāds konflikts tenisa aprindās. Ļoti daudzas tenisistes ir apvainojušās viena uz otru (no malas skatoties) pat sīkumu dēļ. Bet tā jau ierasta lieta sieviešu kolektīvos. Un WTA tūres dalībnieces, grozi kā gribi, savā ziņā tāds ir.

Pēdējā laikā konfliktepizožu mūsu tenisistei nav. Tomēr atsevišķos konkurenšu un tenisa sekotāju prātos tas vēl sēž. Bet jāatceras, ka mūsu tenisistei ir vien 20 gadi. Un viņa aug. Viņas psiholoģiskā noturība iet roku rokā ar kortā demonstrēto sniegumu un tam ir augšupejoša progresija. Un tad, kad šie abi komponeti apvienosies augstākajā kopīgajā punktā (jau šobrīd redzam augļus – Grand Slam tituls, es atvainojos!), tā būs vienkārši iznīcinoša kombinācija. Aļonai ir visas kvalitātes un iespējas kļūt par ranga līderi. Viņas harizma, spēles stils, fiziskās dotības… Viņas DNS jau ir ieprogrammēts – uzvarēt! Jauns, agresīvs un perspektīvs teniss. Tā mēs varam raksturot Ostapenko spēli. Pēc uzvaras finālā viņas acīs varēja nolasīt, ka šis ir tikai Aļonas ceļa sākums. Mūsu acu priekšā aug izcila sportiste un personība. Jaunā tenisa princese ar jau karalienes (Grand Slam) kroni.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām