Anglija jaudīgi iesāk abus puslaikus un pēc 25 gadu pārtraukuma atkal sasniedz EČ 1/2 finālu

03/07/2021 23:50
Anglijas futbola izlase

Anglijas futbola izlase sestdien, trīs no četriem vārtiem gūstot katra puslaika pirmajās minūtēs, Eiropas čempionāta finālturnīra ceturtdaļfinālā pārliecinoši ar 4:0 (1:0) pārspēja Ukrainas valstvienību. Futbola dzimtene Anglija līdz ar to pēc 25 gadu pārtraukuma atkal iekļuva Eiropas lielāko meistarsacīkšu četru labāko komandu lokā. Divus vārtus Anglijas labā guva izlases līderis Harijs Keins, bet vēl pa vieniem vārtiem Herija Magvaira un Džordana Hendersona kontā.

Spēles gaita

Angļi izvirzījās vadībā jau pašā sākumā. Rahīms Stērlings piespēlēja Keinam soda laukumā, kur Keins ar ātru sitienu vārtu kreisajā stūrī guva vārtus. Ukraiņu vārtsargs Heorhijs Buščans bija bezspēcīgs. 17.minūtē Romāna Jaremčuka sitienu pretuzbrukumā no soda laukuma vārtu kreisajā apakšējā stūrī atvairīja Džordans Pikfords.

33.minūtē Buščans bija pretkustībā, taču spēja atvairīt Deklana Raisa sitienu, taču šajā epizodē traumu guva aizsargs Serhijs Krivcovs, kurš tika nomainīts ar pussargu Viktoru Cigankovu, pārejot no spēles ar pieciem aizsargiem uz četriem.

Pēc salīdzinoši līdzīgā pirmā puslaika kā zibens spēriens no skaidrām debesīm ukraiņiem bija otrā puslaika sākums, kurā piecu minūšu laikā pēc sitieniem ar galvu no vārtsarga laukuma līnijas rezultāts tapa 0:3. 46.minūtē pēc Lūka šova centrējuma Harijs Magvairs apsteidza aizsargu un raidīja bumbu vārtu kreisajā stūrī, bet 50.minūtē Keins pēc vēl vienas Šova piespēles ar sitienu vārtu vidū panāca 3:0. 63.minūtē rezultāts kļuva 4:0. Stūra sitienu izpildīja Meisons Maunts, un Hendersons ar galvu raidīja bumbu vārtu kreisajā stūrī. Ukraiņi ļoti centās gūt tā sauktos goda vārtus, taču arī viņiem tas neizdevās.

Beļģija – Portugāle 1:0 (1:0)

Ukraina apakšgrupu turnīrā piedzīvoja divus zaudējumus – 2:3 pret Nīderlandi un 0:1 pret Austriju, taču pārspēja Ziemeļmaķedoniju (2:1). Vēlāk astotdaļfinālā ukraiņi pamatlaikā spēlēja neizšķirti 1:1 ar Zviedriju, bet papildlaika kompensācijas pirmajā minūtē uzvaras vārtus guva Oleksandrs Zinčenko.

Toties astotdaļfināla papildlaikā Ukraina ceļa savainojuma dēļ palika bez Artjoma Besedina, kuru gaida līdz pat pusgada ilga ārstēšanās. Spēlēt savainojuma dēļ Ukrainai nevarēja spēlēt arī Deniss Popovs, bet Oleksandrs Zubkovs pēc traumas saārstēšanas jau bija komandas pieteikumā.

Tikmēr angļiem palīdzēt nevarēja uzbrucējs Bukajo Saka, kurš savainojumu guva neilgi pirms spēles. Anglija uzvarēja D grupā, kur neielaida nevienus vārtus, ar 1:0 pārspējot Horvātiju un Čehiju un spēlējot 0:0 ar Skotiju. Ceturtdaļfinālā ar 2:0 izdevās uzvarēt spēcīgo Vāciju.

Ukrainai šis ir trešais finālturnīrs pēc kārtas, kaut gan padomju laikā pēdējās divās desmitgadēs tieši Ukrainas futbolisti veidoja PSRS izlases kodolu. Līdz šim no grupas izkļūt nebija izdevies. Anglija desmit reizes piedalījusies finālturnīros, 1968.gadā tiekot līdz bronzai, bet 1996.gadā iekļūstot pusfinālā.

Anglijas valstsvienībā trīs vārtus pirms sestdienas spēles bija guvis Rahīms Stērlings. Zīmīgi, ka visās 13 spēlēs, kurās Stērlings guvis vārtus, Anglijas izlase ir izcīnījusi uzvaru. Savā starpā abas izlases tikušās septiņas reizes, četrās no tām uzvaru svinot Anglijas valstsvienībai. 2012. un 2013.gadā abas izlases Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā divreiz spēlēja neizšķirti, kamēr Eiropas čempionātā komandas pēdējo reizi tikās 2012.gadā. Togad Anglija uzvarēja ar 1:0.

Jau ziņots, ka dienas pirmajā ceturtdaļfinālā Baku olimpiskajā stadionā noskaidrojās Anglijas pretiniece pusfinālā, Dānijai ar 2:1 (2:0) pieveicot Čehiju.Vārtus Dānijai guva Tomass Dileinijs un Kaspers Dolbergs, bet čehiem “gols” Patrika Šika kontā. Piektdien Eiropas čempionāta finālturnīra pusfinālu sasniedza Spānijas un Itālijas izlases. Pusfināla spēles notiks 6. un 7.jūlijā, bet finālcīņa gaidāma 11.jūlijā.

2021.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs līdz 11.jūlijam norisināsies Eiropas 11 pilsētās. Kontinenta spēcīgākā komanda tiks noskaidrota Vemblija stadionā Londonā. Atjaunotais Vemblija stadions izlašu turnīru titula maču uzņems pirmo reizi vēsturē, bet tā priekštecī savulaik tika izspēlēts 1966.gada Pasaules kausa fināls un 1996.gada Eiropas čempionāta fināls.

Pirms pieciem gadiem par Eiropas čempioni tika kronēta Portugāle, kas Parīzē notikušajā finālmačā ar rezultātu 1:0 pagarinājumā pārspēja Franciju. Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas bija sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificējās divas labākās izlases, kā arī tajā iekļuva četras labākās trešo vietu ieguvējas. Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle. Kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Anglijas futbola izlases sastāvs dalībai Eiropas čempionāta finālturnīrā:

vārtsargi: Džordans Pikfords (Liverpūles “Everton”), Dīns Hendersons (Mančestras “United”), Sems Džonstons (Vestbromvičas “Albion”);

aizsargi: Lūks Šovs, Herijs Magvairs (abi – Mančestras “United”), Bens Čilvels, Rīss Džeimss (abi – Londonas “Chelsea”), Džons Stounss, Kails Volkers (abi – Mančestras “City”), Tairons Mingss (Birmingemas “Aston Villa”), Konors Koadijs (Vulverhemptonas “Wanderers”), Kīrans Tripjērs (Madrides “Atletico”, Spānija), Trents Aleksandrs-Arnolds (“Liverpool”), (Braitonas un Havas “Albion”, Anglija);

pussargi: Deklans Raiss (Vesthemas “United”), Džordans Jendersons (“Liverpool”), Kelvins Filipss (Līdsas “United”), Meisons Maunts (Londonas “Chelsea”), Džūds Bellingems (Dortmundes “Borussia”, Vācija);

uzbrucēji: Fils Fodens, Rahīms Sterlings (abi – Mančestras “City”), Džeks Grīlišs (Birmingemas “Aston Villa”), Harijs Keins (Totenhemas “Hotspur”), Markuss Rešfords (Mančestras “United”), Džeidons Sančo ((Dortmundes “Borussia”, Vācija), Dominiks Kalverts-Lūins (Liverpūles “Everton”), Bukajo Saka (Londonas “Arsenal”).

Ukrainas futbola izlases sastāvs Eiropas čempionāta finālturnīram:

vārtsargi: Heorhijs Buščans (Kijevas “Dinamo”), Andrijs Pjatovs, Anatolijs Trubins (abi – Doņeckas “Šahtar”);

aizsargi: Eduards Soboļs (“Brugge”, Beļģija), Ilļa Zabarnijs, Vitālijs Mikoļenko, Oleksandrs Karavajevs, Oleksandrs Timčuks, Deniss Popovs (visi – Kijevas “Dinamo”), Serhijs Krivcovs, Mikola Matvijenko (abi – Doņeckas “Šahtar”);

pussargi: Serhijs Sidorčuks, Mikola Šaparenko, Viktors Cigankovs (visi – Kijevas “Dinamo”), Marloss, Tarass Stepaņenko, Heorhijs Sudakovs (visi – Doņeckas “Šahtar”), Andrijs Jarmoļenko (Vesthemas “United”, Anglija), Ruslans Maļinovskis (Bergāmo “Atalanta”, Itālija), Jevhens Makarenko (Kortreikas KV, Beļģija), Oleksandrs Zinčenko (Mančestras “City”, Anglija), Romāns Bezuss (“Ghent”, Beļģija), Oleksandrs Zubkovs (Budapeštas “Ferencvaros”, Ungārija);

uzbrucēji: Romāns Jaremčuks (“Ghent”, Beļģija), Artjoms Besedins (Kijevas “Dinamo”), Artems Dovbiks (“Dnipro-1”).