Ankipāns par “Mogo/LSPA” dominanci, Latvijas izredzēm Pekinā un “Dinamo” nedienām

04/01/2022 16:07
Nokopēts
Ģirts Ankipāns

“Mogo/LSPA” ir “Optibet” hokeja līgas (OHL) līdere. 21 spēlē izcīnīti 40 punkti, 19 mači ir uzvarēti, savukārt abi zaudējumi piedzīvoti ārpus pamatlaika. Komandai ir visvairāk gūto vārtu un vismazāk zaudēto, kā arī sešas no desmit vietām rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ieņem tieši šīs vienības pārstāvji.

Sarunā ar “sportazinas.com” rīdzinieku galvenais treneris Ģirts Ankipāns atskatījās uz komandas sniegumu sezonas pirmajā pusē, kā arī pauda viedokli par Nacionālās hokeja līgas (NHL) hokejistu nepiedalīšanos Pekinas olimpiskajās spēlēs un Rīgas “Dinamo” sniegumu šosezon.

Droši vien, ja komanda ir pirmajā vietā, tad pretenziju nav daudz?
Vienmēr jau var labāk, paši cenšamies būt labāki. Skaidrs un saprotams, ka ne vienmēr šo līmeni ir iespējams noturēt. Pret mums visi gatavojas kā pret līderiem un vieglu spēļu nav. Visi mēģina mums iekost. Pašiem jātur koncentrācija un līmenis. Komanda diezgan labi uztvērusi prasības, un varētu teikt, ka mēs strādājam kā viens vesels mehānisms.

2020. gada pēdējā spēlē vienu no pastarītēm “Dinaburgu” pieveicāt ar 3:2. Tas arī ir koncentrācijas jautājums?
Neteikšu, ka tajā mačā “Dinaburgai” bija reālas iespējas paņemt punktus. Situācija bija tāda, ka tuvojās svētki, pretinieks atradās pacilātā noskaņojumā, savukārt “Mogo/LSPA” puikas nenospēlēja pilnā spēkā. “Dinaburga” pēc divām uzvarām bija pacēlumā, mēs pilnīgi noteikti mača laikā varējām samest vairāk vārtu un tā spēle būtu notikusi pēc cita scenārija ar daudz lielāku rezultātu.

Kā es sāku, mēs spēlējāmies, nevis spēlējām. Bijām drošā vadībā un viss bija mierīgi. Ir tāda sajūta, ka komanda briest un gatavojas izšķirošajām spēlēm – tas ir pats galvenais.

Kad pārņēmāt komandu pagājušajā sezonā, tā finišēja ceturtajā vietā. Ko izdevās mainīt, ka rezultāti tā uzlabojušies?
Varu vēl vienu reizi atzīmēt, ka puiši uztvēruši prasības. Esam ļoti monolīti, mums ir tāda viengabalaina komanda, sastāvs ir uzlabojies, ir laba ķīmija starp vecajiem un jaunajiem hokejistiem – tas ir viens no galvenajiem iemesliem. Ja apkopojam, tad divas lietas – sastāvs un komandas spēle. Protams, nevaram to demonstrēt katrā mačā, bet tas tā ir jebkurā līmenī. Ja paskatāmies NHL, tad tur Floridas “Panthers” var zaudēt Otavas “Senators”, vai arī uz Rīgu atbrauc Sanktpēterburgas SKA un piekāpjas “Dinamo”. Gadās, ka sanāk smagākas spēles, es to pieņēmu. Man ir iekšējās sajūtas, ka komanda briest labam “play-off” turnīram.

Vai kovids ietekmējis jūsu komandu?
Mums viss ir likuma robežās, visi hokejisti ir vakcinēti, arī lokdauna laikā mums ar likumu bija atļauts trenēties, ko mēs arī darījām. Nevienas saslimšanas pie mums nav bijis.

No kolēģiem esmu dzirdējis, ka “Mogo/LSPA” ir spēcīgākais sastāvs līgā
Tas viss mainās. Pirms sezonas pats dzirdēju, ka tas tā nav, tagad [cilvēki saka], ka tas tā ir. Mums spilgti progresējuši jaunie hokejisti, domāju, tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc rezultāti ir tik labi. Sastāvs ir labs un sabalansēts. Ja paņemam to pašu “Liepāju” vai Jelgavu, tās ir jaunākas komandas, varbūt pat fiziski izturīgākas, ātrākas. Turklāt, tie ir profesionālie klubi tajā nozīmē, ka viņiem ir treniņu apstākļi kā profesionāļiem. Mums lielākā daļa arī strādā, tas jāņem vērā.

Šosezon sanāca piedalīties arī Baltijas līgā. Vai šāds turnīrs kaut ko var dot Latvijas komandām?
Tīri emocionāli es jūtu, ka fināls pret “Liepāju” puišiem bija īpašs, varēja just “play-off” spriedzi. Katrs gribēja paņemt to kausu. Iegājām vēsturē kā pirmie Baltijas kausa īpašnieki, tajā dienā komandā jūtu pacēlumu. Ja runājam par turnīru kopā, tad tas, protams, ir izdevīgāks lietuviešiem un igauņiem. Taču, ja tam visam varam atrast laiku [kalendārā], tad kāpēc nē? Katra starptautiskā sacensība paver kaut ko jaunu. Skatos pozitīvi uz šāda veida turnīriem. Protams, ja mūsu čempionātā iekļautos Lietuvas un Igaunijas klubi, tas būtu labāk, bet tam būtu jābūt labām komandām, kuras varētu konkurēt ar OHL TOP4 vienībām, nevis atrasties kaut kur apakšā. Pašlaik kaimiņvalstu vienības tomēr ieņemtu pozīcijas turnīra tabulas lejasdaļā.

Runājot par igauņiem, var nepārsteidz, ka “Kurbads” spēlē Igaunijas čempionātā? Parasti jau igauņi spēlēja pie mums…
Man nav nekādas informācijas kāpēc un kādu apsvērumu dēļ tas tā notiek. Jebkura dalība ir laba un ir apsveicama, ja kāds to spēj finansēt. Vai šodienas “Kurbads” būtu konkurētspējīgs Latvijas čempionātā? Laikam nē. Cik es saprotu, tur ir vairāk jauniešu. Iespējams, šajā situācijā tas ir labs variants, jo hokejisti iegūst lielāku spēļu praksi, viņi ir vairāk ar ripu, jo OHL viņi droši vien spēlētu bez tās. Spēlētāji iegūs pārliecību.

Teicāt, ka “Mogo/LSPA” gatavojas “play-off”. Vai ir gaidāmi arī sastāva pastiprinājumi?
Negribu to apgalvot. Skatāmies, ja būs kaut kas interesants, kas tiešām varēs pastiprināt mūsu komandu, tad to mēs apsvērsim. Apzināti nevienu nemeklējam, kā to dara dažas citas komandas. Mēs orientējamies uz vietējo tirgu, mums nav neviena ārzemnieka un gribētu, lai tā arī paliek.

Ir kāds hokejists, kurš jūs patīkami pārsteidzis?
Pilnīgi noteikti. Te mēs varētu izcelt Rūdolfu Polcu. Teikšu godīgi, iepriekš viņš nedaudz noplaka, bet viņam ir liels potenciāls, lai kļūtu par labu spēlētāju. Ja ņemam vēl, tad vēl daži jaunie hokejisti, tas pats Kārlis Bucenieks, Ričards Grinbergs, viņi strādā diezgan pieklājīgi un pie atbilstošās attieksmes varētu tikt augstākā līmenī. Tāpat izcelšu Rihardu Simanoviču, kurš iekļuva U20 izlases sastāvā. Viņš vēl nesen bija uzbrucējs, bet šī viņam ir pirmā pilnvērtīga sezona kā aizsargam. Var redzēt, ka viņš jau pamatīgi nobriedis un tieši treniņā ar kolēģiem runājām, ka viņš vairs nav juniors – kļuvis nobriedis, vīrišķīgs un fiziski spēcīgs.

Protams, varu teikt to labāko arī par vārtsargu Linardu Lipski. Protams, viņš vēl ir jauns, bet vārtsargi nobriest nedaudz vēlāk. Viņš demonstrējis labu sniegumu atbildīgajos brīžos, tas ir tieši tas, kas mums ir vajadzīgs. Ceru, progress turpināsies.

Ģirts Ankipāns

Ģirts Ankipāns | Foto: “Mogo/LSPA”

Pievērsīsimies Latvijas izlasei. Tas, ka olimpiskajās spēlēs nepiedalīsies NHL hokejisti, ir laba vai slikta ziņa mūsu komandai?
Šeit varam pieiet aukstasinīgi un matemātiski – mēs nevaram nokomplektēt komandu tikai un vienīgi no NHL spēlētājiem. Tātad, mēs viennozīmīgi esam ieguvēji. Pagājušās olimpiskās spēles parādīja, cik tās ir neprognozējamas. Mēs visi ņemam vāciešu piemēru, cik viņiem pietrūka, lai tiktu pie zelta? Un kāpēc lai šogad tie nebūtu mēs?

Ja paskatās no otrās puses, tad mūsu izlases mugurkauls jau vairākus gadus ir Elvis Merzļikins. Viņa stabila spēle darījusi lielās lietas, tāpat Rūdolfs Balcers un Teodors Bļugers ir divi svarīgi uzbrucēji, kuri formē pirmo vairākumu. Sanāk, mums nav vārtsarga un pirmā vairākuma, tas vairs neizklausās tik labi. Koks ar diviem galiem, nevar apgalvot, ka ir 100% labi vai slikti, tas arī nebūtu pareizi. Man iekšējā sajūta ir tāda, ka spēles būs neprognozējamas, lielākā daļa būs no KHL, mūsu treneru kolektīvam ir liela pieredze šajā līgā un viņi zina katru spēlētāju. Tā varētu būt mūsu stiprā puse. Ja būtu NHL hokejisti, tad šis moments būtu ne tik spilgts.

Un tas, ka nav NHL spēlētāju, varētu pavērt iespēju kādam citam
Protams, jebkurā gadījumā olimpiskā medaļa ir un būs, uz tās nav rakstīts, ka nebija NHL spēlētāju. Ja ņemam futbolu, tad tur arī nebrauc labākie, bet olimpiskie čempioni futbolā ir un tu to nevienam neatņemsi. Pats piedalījos divās olimpiādes un tie ir izcili svētki.

Nesen atskanēja viedoklis, ka, ja NHL nelaiž savus spēlētājus, tad arī Eiropas klubiem vajadzētu par to aizdomāties
Te katram jāuzņemas risks. Vai nu tu baidies no Covid-19, vai arī brauc uz olimpiskajām spēlēm un mēģina izvilkt sev laimīgo lozi. Nedaudz aizskāra tas runas, ka NHL spēlētāji nevar uz tik ilgu laiku pamest savas ģimenes, jo ne tikai viņiem ir ģimene. Tomēr domāju, tas vairāk ir naudas, nevis kovida jautājums. Jādodas un jāmēģina tikt pie medaļas, jo tas ir pilnīgi reāli.

Pieminējāt KHL kā līgu, no kuras būs daudz spēlētāju. Vai izdodas pasekot, kas tur notiek šosezon?
Sekoju, bet nesanāk tik bieži skatīties spēles, jo pašam bieži vien ir mači šajā laikā. Paralēli nodarbojos ar savu puiku, ir treniņi vakaros. Sezonas laikā esmu redzējis kādus desmit mačus. Saprotu to, ka ir aizbraucis liels skaits spēlētāju, un tagad līgā nav tik individuāli spilgti hokejisti, kā tas bija agrāk.

Tā pati Magņitogorska spēlē spilgti, “Traktor” izskatās atzīstami. Tagad vairs nevar nosaukt tik viennozīmīgu favorīti, kā bija agrāk. Algu griesti izjaukuši un izlīdzinājuši spēku samēru, līga kļuvusi vienmērīga. Tagad nav tik spilgtu komandu, kas, varbūt, arī ir labi. Rezultāti brīžiem ir tik neprognozējami, un tas ir interesanti skatītājiem. Ja šodien kādam jautātu, kurš izcīnīs Gagarina kausu, neviens nevarētu to droši apgalvot. “Play-off” būs ļoti interesants.

Turnīra tabulas lejasgalā jau tradicionāli redzam Rīgas “Dinamo”. Kārtējo reizi rodas jautājums – vai šāda komanda mums ir vajadzīga?
Nezinu, kas tur tagad notiek. Atceros savu posmu, kad mums bija bilance starp vietējiem un ārzemniekiem. Bieži komunicēju ar Aigaru Kalvīti un Viesturu Koziolu, vismaz viens vārtsargs mums vienmēr bija izlases interesēs. Priekšpēdējā gadā pasaules čempionātā no “Dinamo” piedalījās 11 hokejisti, mēs valstsvienībai piegādājām daudz spēlētāju.

Mums ir brīvais tirgus, vienmēr ir vēlme samaksāt ārzemniekam nedaudz mazāk nekā maksā latvietis. Kā Latvijas pilsonis es gribētu redzēt, lai komanda gatavo hokejistus izlases vajadzībām, lai ir vairāk latviešu, no otrās puses, menedžeriem jāņem stiprākie, lai būtu rezultāts. Negribētu krist vienā vai otrā galējībā. Balansam noteikti jābūt 50 uz 50 un tas ir izdarāms.

“Dinamo” labākais vārtu guvējs ir Nikolajs Jeļisejevs, kurš iepriekš pusotru sezonu nospēlēja OHL. Vai tagad līgā ir spēlētāji, kuru potenciāls varbūt ir nenovērtēts līdz galam?
Negribu teikt, ka nenovērtēti, bet ir spēlētāji, kuri varētu ielekt šajā līmenī, galvenais ir atrasties pareizajā laikā un vietā. Gan uz vadošām lomām, gan uz otrā plāna lomām. Ja runājam par uzbrūkošiem spēlētajiem, tad Polcs savā labākajā formā varētu papildināt “Dinamo”. No citām komandām tas varētu būt Klāvs Planics, tāds diezgan interesants hokejists. No mūsu puikām varētu būt vēl Grīnbergs, viņš ir izturīgs un ar labu slidojumu. “Zemgale/LLU” ir daudzi labi spēlētāji, kuri tagad varbūt vēl ir par jaunu, bet nākotnē varētu izšaut.

TOP notikumi
1
X
2
1.94
4.24
3.71
2.33
4.13
2.86
2.3
3.5
2.95
2.4
3.3
2.9
2.45
3.2
2.9
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām