Bagatski atlaiž no Bambergas – izrādās, tas brieda jau kādu laiku

17/01/2019 16:27
Nokopēts
Ainars Bagatskis, www.sportazinas.com

Vācijas basketbola flagmaņa Bambergas “Brose Basket” kluba vadība 13. janvārī paziņoja par Ainara Bagatska atbrīvošanu no galvenā trenera amata. Daudziem šis lēmums nāca negaidīti, citiem – ne pārāk. Bagatskis iepriekš bija noslēdzis divu gadu līgumu, bet Bambergā pavadīja vien nepilnu pusgadu (ieskaitot vasaras posma sagatavošanos). Kas latviešu speciālistam neizdevās, vadot Vācijā tik mīlētu klubu, kāds ir “Brose”?

Rezultāti nav kritiski, bet tā aizsardzība…

Pēdējo četru spēļu laikā Bagija vadībā komanda uzvarējusi vien reizi, taču pēdējais piliens bija zaudējums mājās “Vechta” vienībai ar 67:85. “Kluba valde un menedžments nebija apmierināti ar komandas sniegumu pēdējo nedēļu laikā. Zaudējums savās mājās “Vechta” vienībai tikai apliecināja to, ka ir nepieciešams meklēt kādus risinājumus. Papildus labam uzbrukumam mums ir nepieciešams vienlīdz labi spēlēt arī aizsardzībā, un lai būtu skaidra aizsardzības sistēma,” tā Bagatska atlaišanas iemeslus skaidroja “Brose” sporta direktors Arne Dikss.

Ja skatāmos skaitļos, Bagatska vadībā “Brose” Bundeslīgā vidēji spēlē ielaida 83,9 punktus, savukārt FIBA Čempionu līgā apaļus 80. Turpretim uzbrukums bijis vairāk nekā solīds – Vācijā ik maču 86,3, bet Čempionu līgā 83,6 punkti. Pirmā spēle bez Bagatska jau arī aizvadīta, starptautiskā turnīra ietvaros izbraukumā piekāpjoties Paņevēžu “Lietkabelis” vienībai. Aizsardzībā “izpildīta” norma, proti, ielaisti 84 punkti, taču uzbrukums bija tālu no ierastās efektivitātes – gūti pieticīgie 67 punkti.

Bagatska kopējā bilance nebija ārkārtēja, taču to varēja vēlēties labāku. It īpaši vietējā čempionātā, kur 15 mačos izcīnītas 10 uzvaras, kas kopvērtējumā deva vien piekto vietu. Acīmredzot pēc “Brose” standartiem nedaudz par zemu. Savukārt FIBA Čempionu līgā 10 spēlēs septiņas uzvaras, kas savā apakšgrupā ļauj atrasties trešajā vietā (šobrīd jau piedzīvots ceturtais zaudējums). Jāmin, ka “Brose” arī pāris mačos piedzīvoja zaudējumus ar pēdējo sekunžu metieniem. Tātad – kaut kur pietrūka arī veiksme, un aina būtu jau pavisam citāda.

Jau laicīgi meklēts aizstājējs ar “skaļu” vārdu

Jāizceļ “Brose” sporta direktora oficiālajā ziņojumā sacītais, ka “spēle mājās ar “Vechta” tikai apliecināja to, ka ir nepieciešams meklēt kādus risinājumus.” Taču klubs jau ar to ir kādu laiku nodarbojies. Šo rindu autors sazinājās ar vairākiem basketbola insaideriem Vācijā, uzzinot, ka kuluāros jau kādu laiciņu klīdušas runas par Bagatska aiziešanu. Minēti tika arī potenciālie vietā nācēji. Kluba vadība vēlējusies piesaistīt trenerus ar “skaļākiem” vārdiem.

Viens no uzrunātajiem bijis Čavi Paskāls, ilggadējs “Barcelona” galvenais treneris (2008. – 2016.), triumfējot visos iespējamos turnīros. Pēdējos divus gadus spānis, kurš 2010. gadā tika atzīts par Eiropas labāko treneri, vadījis citu Eirolīgas grandu Atēnu “Panathinaikos”.

Tāpat vēlmju sarakstā bijis arī serbs Saša Obradovičs – iepriekš strādājis Ukrainas (tā laika) “biezajos” klubos “Kyiv” un “Donetsk”, un arī Vācijā (tostarp vadījis Berlīnes “Alba”), bet pēdējā pieturvieta bija Krasnodaras “Lokomotiv Kuban”, ko kurienes viņš tika atlaists vien pērnā gada novembrī. Nepalīdzēja arī tas, ka Obradovičs iepriekšējā sezonā tika atzīts par ULEB Eirokausa labāko treneri.

Gan Paskāls, gan Obradovičs Eiropas trešajā klubu turnīrā spēlējošajai Bambergas kluba vadībai atteikuši. Visdrīzāk, abi lūkojas Eirolīgas klubu virzienā, kamēr komandas stūre uzticēta vienam no līdzšinējiem Bagatska asistentiem Federiko Peredžo, kurš vienībā bija jau pirms latvieša ierašanās, asistējot arī iepriekšējam Bambergas stratēģim itālim Andrea Trinkjēri.

Var teikt, ka uz Eiropas basketbola kartes “Brose” mazliet zaudējusi savu spozmi. Komanda spēlē vien trešajā spēcīgākajā Eiropas klubu turnīrā, kas gan bija viņu paša izvēle. “Brose” bija iespējas startēt arī ULEB Eirokausā, taču tā vietā izvēlēts FIBA kurss, ar ko noslēgts piecu gadu licences līgums par startēšanu Čempionu līgā. “Skaļi” vārdi, vismaz treneru kontekstā, vairs neraujas uz komandu. Protams, šogad sastāvā ir tādi Eiropas basketbolā zināmi vārdi kā Tairīss Raiss un Nikolass Zizis, taču viņu labākie gadi ir jau aiz muguras.

“Brose” atlaidusi jau trešo treneri pēdējo desmit mēnešu laikā, kas arī neliecina ne par ko labu. Atcerēsimies kaut vai Trinkjēri “ēru” Bambergā no 2014. līdz 2018. gadam, ko paspēja piedzīvot arī Jānis Strēlnieks. Itālim tika dots vērā ņemams uzticības kredīts – četras sezonas, kamēr Bagiju “uzmeta”…

Skatītāju atbalsts arī šosezon ir gana solīds, tomēr pēdējā laikā komandai tas nesekmējās ar tik vērā ņemamiem panākumiem.

Ja Bagatskim kāds pārmet par rezultātu vietējā līgā, tad viņam par labu runā fakts, ka līdervienībai Minhenes “Bayern” (15-0) budžeta rocība pēc neoficiālas informācijas mērāma ap 15 miljoniem eiro (eksperti vēl strīdas), kas ir aptuveni trīsreiz apjomīgāka nekā “Brose”. Piedevām pēc oficiālajiem datiem, “Brose” budžets, kad komanda startēja Eirolīgā, bija 8,5 miljoni eiro, kas aizvien būtu teju divreiz mazāka summā nekā investīcijas Minhenes klubā šosezon. Savukārt Berlīnas “Alba”, kas ir trešā, budžets šogad ir vismaz divreiz lielāks. Un neskatoties uz to, Bamberga savus pretiniekus nekur tālu vēl nav aizlaidusi.

Lai arī aizsardzības kontekstā viņa komanda “grēkoja”, bet vai klubam klāsies labāk pēc Bagatska aiziešanas? Tomēr atstātais 83,6 (FIBA ČL) un 86,3 (Bundeslīgā) vidēji spēlē gūto punktu mantojums būs grūti noturams jebkuram trenerim.

Ko tālāk?

Pats galvenais jautājums – kā Bagatskis rīkosies tālāk? Kuluāros jau pavīdējušas spekulācijas par iespējamo atgriešanos valstsvienības darbā. Izšķirošās spēles ir februāra otrajā pusē. Teorētiski – pateicīgs laiks, lai uz mirkli pievērstos izlasei, bet vasarā jau meklētu variantus uz nākamo sezonu. Skaidrs, ka savu bijušo cīņu briedu Arni Vecvagaru malā negrūdīs, bet kā konsultants Bagijs, iespējams, komandai varētu palīdzēt.

Pieredze rāda – Bagijs jūtās kā zivs ūdenī vietās, kur no attiecīga budžeta jāizspiež maksimums. Un kur viņām pilnībā uzticās. Tā bija gan Kijevā pie “Budivelnik” stūres, kā arī vēlāk Nižņijnovgorodā, savukārt Deivida Blata nodotais stafetes kociņš vienā no leģendārākajiem klubiem Eiropā Telavivas “Maccabi” un pieredze Bambergā skaidri norāda – austrumos viņam veicies labāk. Tas ir pozitīvi tādā kontekstā, jo Bagatska akcijas VTB Vienotajā līgā aizvien varētu būt ja ne augstas, tad gana solīdas. Un kā zinām, treneriem ar tādu CV kāds ir Bagatskim atradīsies, kas piedāvā darbu un samaksā.

Bagatskis vasarā vienā no intervijām SZ sacīja: “Interese (par treneriem – red.) ir vienmēr, jo komandās regulāri notiek pārmaiņas – vai mainās finansiālā situācija, neapmierina rezultāti, u.t.t., tāpēc tirgus ir aktīvs teju visu gadu. Par konkrētu interesi vienmēr tiek darīts zināms.” Tāpat konkrētajā sarunā treneris arī atklāja, ka bijuši varianti par algas čeku pāri okeānam, taču nav sakritušas tā brīža intereses. Varbūt tas būs pienācis šobrīd?

Pēc “Barcelona” stūrma Pesiča izteikuma, ka īsto basketbolu spēlē Eirolīgā, nevis NBA, sociālie tīkli “uzsprāga”. Diskusija turpinās.. Un savs viedoklis šajā jautājumā arī Valdim Valteram, kurš salīdzina abus turnīrus un nāk klajā ar ieteikumiem. Kā vērtēt latviešu zvaigžņu sniegumu? Vai “Oly” un “Fenerbahce” uzvarēs?

Komentāri

  • knaible
    17/01/2019 18:03

    Aizsardzība nekad nav bijusi Aināra stiprā puse. Arī izlase ar to grēkoja.

Komentāri ir slēgti

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām