Basketbola izlase izlaiž 15 punktu pārsvaru un neveiksmīgo kvalifikāciju noslēdz ar zaudējumu

22/02/2021 21:44
Latvijas basketbola izlase

Latvijas vīriešu basketbola izlase pirmdien ar zaudējumu pret Grieķiju noslēdza 2022.gada Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijas ciklu, paliekot pēdējā vietā savā grupā. Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklu Latvija noslēdza ar zaudējumu pagarinājumā – 94:97 (23:25, 28:17, 18:17, 13:23, 12:15).

Pirmajā ceturtdaļā vadību uzņēmās Grieķija, pēc pieciem Evangela Margariša un diviem Dimitrija Kaciveļa punktiem otrās minūtes beigās panākot 7:0. Atspēlēšanos ar četriem punktiem sāka Kristers Zoriks, septītajā minūtē pēc Aigara Šķēles metiena panākot neizšķirtu 15:15. Ceturtdaļu ar diviem soda metieniem par labu Grieķijai pabeidza Krists Salustrs – 25:23.

Otrajā ceturtdaļā par galveno Latvijas panākumu kaldinātāju kļuva Rolands Freimanis, kurš pirmajā ceturtdaļā bija iemetis piecus punktus, bet otrajā tiem pievienoja vēl 11, no spēles metot gandrīz nekļūdīgi – seši trāpījumi no septiņiem divpunktu metieniem, kā arī iemests vienīgais trīspunktnieks un soda metiens. Mārtiņš Meiers pēc 24 spēlētām sekundēm ceturtdaļā izlīdzināja rezultātu – 25:25, bet lielāko pārsvaru latvieši sasniedza pēc Freimaņa divpunktu metiena divas minūtes un 56 sekundes pirms puslaika beigām – 47:32. Līdz puslaika beigām grieķiem izdevās samazināt deficītu līdz 42:51.

Trešajā ceturtdaļā rezultāta starpība svārstījās desmit punktu robežās, bet pēdējā ceturtdaļā spēles grožus savās rokās pārņēma grieķi. Pēc Ojāra Siliņa precīza trīspunktu metiena ceturtdaļas 19.sekundē grieķi atbildēja ar zonas aizsardzību un 16:3 izrāvienu, vienīgo grozu gūstot Šķēlem un vienu no diviem soda metieniem realizējot Marekam Mejerim. Tas pēc Konstantina Papadaka trīspunktu metiena nepilnas četras minūtes pirms pamatlaika beigām lika visu sākt no jauna – 75:75. Trīs minūtes un četras sekundes pirms pamatlaika beigām Mārtiņš Meiers izvirzīja vadībā Latviju – 77:75, uz ko minūti un sešas sekundes pirms ceturtdaļas beigām ar trešo realizēto trīspunktnieku trijos mēģinājumos atbildēja Konstantins Papadakis, panākot vadību Grieķijai – 78:77.

51 sekundi pirms pamatlaika beigām divus soda metienus realizēja Šķēle, bet četras sekundes vēlāk piekto personisko piezīmi saņēma Mejeris, Margaritim gan realizējot tikai vienu soda metienu. 26 sekundes pirms pamatlaika beigām Kristers Zoriks realizēja tālmetienu, uz ko tāpat atbildēja Lins Krisikopuls desmit sekundes pirms ceturtdaļas beigām. Viņš četras sekundes pirms puslaika beigām atbruņoja Šķēli, bet Kaciveļa trīspunktu metiens nebija precīzs – 82:82, un jāspēlē papildlaiks.

Pagarinājumu ar diviem precīziem soda metieniem uzsāka Krisikopuls, uz ko ar trīspunktu metienu atbildēja Zoriks. Pēc brīža uz Krisikopula tālmetienu ar to pašu atbildēja Zoriks – 88:87. Uz četriem grieķu punktiem ar trīspunktu gājienu bija iespēja atbildēt Meieram, taču soda metiens lidoja grozam secen. Spēles galotne piederēja grieķiem, pēc nesekmīga Freimaņa mēģinājuma Rihardam Lomažam nopelnot nesportisku piezīmi. Pēc dviem precīziem Salustra metieniem, 97:94 grieķu labā un Latvijas izlases pārtraukuma 1,3 sekundes pirms mača beigām atspēlēties neizdevās.

Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 21 gūto punktu bija Zoriks, kuram arī septiņas rezultatīvas piespēles. 16 punkti un septiņas atlēkušās bumbas Freimanim, pa 13 punktiem guva Šķēle un Meiers, bet deviņi punkti Mārtiņam Laksam. Grieķiem 19 punkti, deviņas rezultatīvas piespēles un piecas zem groziem izcīnītas bumbas Kaciveļa kontā. Pa 17 punktiem sakrāja Krisikopuls un Salustrs, kuram arī deviņas atlēkušās bumbas. 14 punkti Margaritim, 11 – Papadakim.

H grupā Bosnija un Hercegovina finišēja ar piecām uzvarām, četras uzvaras ieguva Grieķija, Bulgārijai ir divas uzvaras, bet Latvijai – viena. Jau ziņots, ka sestdien Latvija ar 65:66 piekāpās Bulgārijai un zaudēja izredzes iekļūt finālturnīrā, kur nespēlēs pirmo reizi kopš 1999.gada. Tikmēr Grieķija ar rezultātu 69:84 atzina Bosnijas un Hercegovinas izlases pārākumu. Izlases galvenais treneris Roberts Štelmahers pēc spēles paziņoja, ka apsvērs iespēju atkāpties no amata.

Tā kā Latvijas izlases liktenis jau ir zināms, Jānis Timma un Dairis Bertāns atgriezušies kluba rīcībā, bet viņu vietā pieteikumā bija Artis Ate un Māris Gulbis. Tāpat pieteikumā bija Rolands Freimanis, Mareks Mejeris, Kristers Zoriks, Aigars Šķēle, Rihards Lomažs, Mārtiņš Laksa, Mārtiņš Meiers, Ojārs Siliņš, Kaspars Bērziņš un Artūrs Žagars. No 16 basketbolistiem, kas bija Latvijas izlases galvenā trenera rīcībā, šajā logā nespēlēja Jānis Bērziņš un Mārcis Vītols. Uz sabraukumu Rīgā tika uzaicināti 14 spēlētāji no tiem, kuri 12 novembrī piedalījās spēlēs ar Grieķijas un Bosnijas un Hercegovinas komandām. Klāt nāca saspēles vadītājs Artūrs Žagars un uzbrucējs Ojārs Siliņš, kuri nomainīja Artūru Ausēju, Ingu Jakoviču un Klāvu Čavaru. Talkā nāca arī ULEB Eirolīgas komandas Maskavas apgabala “Himki” spēlētāji Timma un Bertāns. Novembrī vīriešu izlase spēlēja “burbulī” Sarajevā.

Eiropas čempionāta finālturnīrs no šī gada tika pārcelts uz 2022.gadu. Finālturnīrs nākamgad notiks no 1. līdz 18.septembrim četrās valstīs – Čehijā (Prāgā), Gruzijā (Tbilisi), Itālijā (Milānā) un Vācijā (grupas turnīrs Ķelnē, izslēgšanas spēles Berlīnē). Tajā piedalīsies 24 komandas.

Latvijas vīriešu basketbola izlases sastāvs 2022.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlei ar Grieķiju:

Rolands Freimanis (Zelonas Guras “Stelmet Enea”, Polija), Mareks Mejeris (Permas “Parma”, Krievija), Artis Ate, Kristers Zoriks, Aigars Šķēle (visi -“VEF Rīga”), Rihards Lomažs (“Gottingen”, Vācija), Mārtiņš Laksa (Ļubļinas “Start”, Polija), Mārtiņš Meiers (Šalonas pie Sonas “Elan”, Francija), Ojārs Siliņš (“Astana”, Kazahstāna), Māris Gulbis (“Ventspils”), Kaspars Bērziņš (“Šiauliai”, Lietuva), Artūrs Žagars (Tallinas “Kalev”/”Cramo”).