Beresņevs: Bija jāizmanto vairākums, un tad nebūtu jārunā par strīdīgām epizodēm

29/05/2021 11:45
Roberts Bukarts

Pasaules čempionāta piektajā spēlē Latvijas izlase pēcspēles metienu sērijā atzina Norvēģijas pārākumu ar 3:4. Šī neveiksme krietni sarežģīja Latvijas valstsvienības stāvokli turnīra tabulā, jo tagad iekļūšanai “play-off” turnīrā, visticamāk, būs nepieciešamas uzvaras pret Somiju un Vāciju. Pēc spēles “sportazinas.com” sazinājās ar pieredzējušo Latvijas treneri Leonīdu Beresņevu, kurš 1997. gadā ieveda Latviju pasaules čempionātu elites divīzijā. Treneris dalījās pārdomās par spēli pret Norvēģiju.

Šī neveiksme ir likumsakarīgs rezultāts?
Nē, man tas ir pārsteigums. Redzot pirmo periodu šķita, ka norvēģiem nav variantu. Latvija bija galvastiesu pārāka, veidoja daudz labu momentu, bet pievīla realizācija. Ja pirmajā trešdaļā iesistu vēl pāris vārtu, tad viss beigtos veiksmīgi. Iespējas bija, piemēram, izgājiens divatā pret vārtsargu. Vēl viena lieta, ko gribētu atzīmēt, ir spēļu sākumi – šogad tā ir problēma. Ne tikai pret norvēģiem, bet arī iepriekšējās spēlēs mēs bieži vien ielaidām vārtus jau spēles sākumā. Tā ir slikta tendence!

Kad Norvēģija guva vārtus mazākumā, tas stipri iedragāja Latvijas pārliecību. Spēle kļuva pavisam cita, jau pretiniekam bija pārsvars. Vēlāk norvēģi sajūta iespēju, sajūta, ka viņi kaut ko var izdarīt un cīnīties ar viņiem bija grūti. Bet atkārtošos – uzvara bija mums rokās, mēs to vienkārši izlaidām. Pat papildlaikā, kad spēlējām četratā pret trīs, tas bija jāizmanto. Bet Latvijas vairākums vispār ir slikts šajā čempionātā. Arī vakar tas bija slikts, lai gan tieši izmantojot vairākumu mēs varējām izdarīt tā, lai spēle noslēdzas mums par labu. Sāpīgs zaudējums, bet ir izcīnīts viens punkts, kas saglabā izredzes uz ceturtdaļfinālu. Tiesa, sasniegt to tagad būs krietni grūtāk.

Pieminējāt problēmas spēļu sākumos. Kāds ir iemesls, ka tik pieredzējušā komanda nespēlē uz visiem 100% no pirmajām minūtēm?
Tas ir treneru darbs – akcentēt uzmanību uz to, cik svarīgs ir spēles sākums. Te var redzēt tendenci, jo mačs pret Norvēģiju nebija vienīgais, kurā mēs ielaidām diezgan ātri. Ar to bija jāstrādā un visu laiku jāatgādina, jāsāk spēli pavisam citā stilā. Zinu, ka, ja komandai ir problēmas ar sākumiem, tad ar to tiek strādāts un izlabots, bet Latvijas izlasē tas nenotiek.

Vai tiesāšana ir tā tēma, par kuru būtu jārunā pēc zaudējuma norvēģiem?
Jāatceras un jāsaprot, ka tiesneši arī ir cilvēki, kuri mēdz kļūdīties. Bet es negribētu skatīties uz tiem strīdīgiem momentiem kā, piemēram, ar Miķeli Rēdlihu. Cik noraidījumu pirms tam bija norvēģiem? Pietiekami daudz, lai tos realizētu, gūtu vārtus un nedomātu par momentiem ar Rēdlihu. Es neesmu tiesnešu darba apspriešanas piekritējs. Viss bija mūsu rokās, bet mēs nepaņēmām to, kas mums pienācās, ja skatāmies spēles gaitu. Atkārtošos, pirmajā periodā Latvija spēlēja ļoti labi, bet tiesāšana noteikti nav lieta, kura ietekmēja maču.

Palikušas spēles pret Vāciju un Somiju. Vai Latvijai ir izredzes?
Ja mēs vakar uzvarētu, nākotnē varētu skatīties krietni optimistiskāk. Bet nedrīkst nolaist rokas. Mēs spēlējām mājās, uz pēdējo spēli varēs atnākt līdzjutēji, kas dos papildus emocijas. Iespējas ir, tās kļuvušas mazākas, jo nav emocionālā pacēluma. Tomēr domāju, ka tas ir mūsu spēkos.

Nevaru nepajautāt – vai 1997. varējāt iedomāties, ka Latvija kādreiz apspēlēs Kanādu pasaules čempionāta mačā?
Man par to nebija nekādu šaubu. Mēs attīstāmies, cik laika ir pagājis kopš 1997. Man tas nav noslēpums, pirms pāris gadiem jau teicu, ka mums ir laba un perspektīva jaunatne. Kad mēs 2015. gadā uzvarējām U20 pasaules čempionātā 1A divīzijā [Beresņevs bija galvenais treneris, sportazinas.com], tur spēlēja Dzierkals, Ābols, Kivlenieks, bieži runāju, ka mums ir talanti un nav aiz kalniem tie laiki, kad varēsim pacelties augstākā līmenī. Jau tad bija redzams, ka šī jaunatne ir spēcīga, un tagad viņi ir vadošajās lomās. Tas pats Ķēniņš, kurš 2010. gadā arī kļuva par 1A divīzijas čempionu U20 izlases sastāvā [arī tad to trenēja Beresņevs]. Domāju, ka attīstāmies pareizajā virzienā.