Bertānam četri precīzi tālmetieni, Latvija otro reizi apspēlē Beļģiju un iekļūst 2023. gada PK kvalifikācijas nākamajā kārtā

28/02/2022 21:29
Dairis Bertāns

Latvijas vīriešu basketbola izlase pirmdien 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra mačā Rīgā uzvarēja Beļģiju un nodrošināja dalību nākamajā atlases kārtā. Latvija pieveica Beļģiju ar 68:63 (21:16, 18:17, 12:16, 17:14).

Pēc Retina Obasohana realizēta viena no diviem soda metieniem vadībā ar 5:1 izvirzījās viesi. Pēc tam laukumā ļoti pamanāms bija Dairis Bertāns, taču vadībā Latviju ar divu punktu metienu pēc spēlētām piecām ar pusi minūtēm izvirzīja Andrejs Gražulis – 9:8. Bertāns četru minūšu un 26 sekunžu laikā iemeta četrus trīspunktu metienus, pēc pēdējā Latvijai panākot 15:11. Pirmajā ceturtdaļā viņš realizēja četrus no pieciem tālmetieniem, bet ceturtdaļa beidzās par labu mājiniekiem ar 21:16.

40 sekundes pēc otrās trešdaļas sākuma pēc Kaspara Bērziņa trīspunktu metiena tika panākts lielākais pārsvars – 27:18. Ceturtdaļas turpinājumā latvieši ātri sakrāja piezīmju normu, kas ļāva viesiem bieži stāties uz soda metienu līnijas un samazināt  mājinieku pārsvaru līdz trim punktiem pēc Vensāna Kestelota trīspunktu metiena (29:26). Pēc Klāva Čavara divpunktu metiena, pielabojot Riharda Lomaža metienu, mājinieki atkal panāca deviņu punktu pārsvaru – 39:30. Līdz puslaika beigām beļģi trīs punktus atguva.

Otrā puslaika sākumā pēc Žana Marka Mvemas tālmetiena un četru punktu gājiena veica 7:0 izrāvienu, izvirzoties vadībā ar 43:42. Pēc diviem Mareka Mejera divpunktu metieniem mājinieki panāca vadību ar 49:45, bet ceturtdaļu izdevās nobeigt ar divu punktu pārsvaru – 51:49. Pēc Bertāna realizēta viena no diviem soda metieniem Obasohans pēc ilgāka pārtraukuma divas minūtes un 44 sekundes pirms pamatlaika beigām atkal viesus izvirzīja vadībā – 58:57. Ar vēl vienu tālmetienu Mvema panāca 61:59 pārsvaru, taču beigās meistarīgāki bija mājinieki.

Latvijas komandā 16 punktus guva Lomažs, kuram arī piecas rezultatīvas piespēles. 15 punktus sakrāja Bertāns, kurš trāpīja pusi no astoņiem tālmetieniem un izcīnīja piecas atlēkušās bumbas. Beļģijas valstsvienībā 16 punktus guva Obasohans, 13 punktus un sešas atlēkušās bumbas sakrāja Mvema. A grupā Serbijai un Latvijai pēc četrām spēlēm ir pa trim uzvarām un ceļazīmei uz atlases nākamo kārtu. Beļģijai ir divas uzvaras, kamēr Slovākija piedzīvojusi četrus zaudējumus.

Latvijai šoreiz dažādu iemeslu dēļ nevar palīdzēt Jānis Strēlnieks, Artūrs Kurucs, Rolands Šmits, Aigars Šķēle, Artūrs Žagars, Rinalds Mālmanis un Anžejs Pasečņiks. Savukārt viesiem plaukstas traumas dēļ nevar palīdzēt centra spēlētājs Ismaels Bako.

Latvija pagājušajā nedēļā izcīnīja panākumu pār beļģiem ar 66:65, bet pirmajā spēļu logā ar 100:101 piekāpās serbiem un ar 82:74 pārspēja slovākus. Tikmēr Beļģijas valstsvienība pirms zaudējuma Latvijai pārspēja Slovākiju (83:57)  un Serbijas izlasi (73:69). Pēdējā spēļu logā, kas gaidāms vasarā, Latvijai pa vienai reizei būs jātiekas ar Serbiju un Slovākiju.

Pirmajā kvalifikācijas kārtā 32 Eiropas zonas komandas sadalītas astoņās grupās pa četrām katrā. Ar katru grupas komandu notiks divas spēles – viena mājās, viena viesos. Spēles paredzētas trīs logos: 2021.gada 20.-30.novembris, 2022.gada 21.februāris – 1.marts un 27.jūnijs – 5.jūlijs. Katras grupas trīs spēcīgākās izlases iekļūs kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā, kur aizvadīs vēl sešas spēles. Šajā kārtā spēles notiks 22.-30.augusts, 7.-15.novembris, 20.-28.februāris (2023.gads). Katrā no logiem izlases aizvadīs divas spēles.

Pasaules kausa pamatturnīru sasniegs četru grupu trīs spēcīgākās izlases. Kopumā no Eiropas zonas Pasaules kausam kvalificēsies 12 valstsvienības. Pasaules kausa finālturnīrs 2023.gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās. Banki šajā ciklā palīdz treneri Jānis Gailītis un Artūrs Visockis-Rubenis, kā arī fiziskās sagatavotības treneris Oskars Ernšteins.