Bez arēnas, spēlētājiem un reputācijas – kas noticis ar “Jokerit” pēc izstāšanas no KHL?

25/09/2022 19:30
Nokopēts
Helsinku Jokerit

Neilgi pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai februāra izskaņā, savu dalību no Kontinentālās hokeja līgas (KHL) atsauca divi ārzemju klubi – Rīgas “Dinamo” un Helsinku “Jokerit”. Un, ja mākslīgi izveidota Latvijas vienība savas gaitas turpina “Optibet” hokeja līgā (OHL), tad 1967. gadā dibināts “Jokerit” joprojām atrodas neziņā par savu nākotni.

Savulaik KHL bosu vēlme līgai piesaistīt “īstu” Eiropas klubu bija tik milzīga, ka tika atrasts visai vienkāršs risinājums – ar “Gazprom” un “Nornikel” palīdzību tika iegādāts “Jokerit”. Tomēr viena lieta, kad līgā spēlē “Medveščak”, “Dinamo” vai Prāgas “Lev”, kurš arī bija mākslīgi izveidots, bet cita, kad starp dalībniekiem parādās slavens Somijas klubs, kas uzreiz attaisno burtu K līgas nosaukumā.

KHL sapnis par “īstu” Eiropas klubu

Somijas mediji nebija sajūsmā par šādu darījumu un “Jokerit” dalība KHL tika nesaudzīgi kritizēta. Brīžiem tā kritika bija pārspīlēta un “pievilkta aiz ausīm”, bet bija grūti atrast tādu žurnālistu, kurš atbalstītu “Jokerit” kļūšanu par KHL dalībnieku. Iemesli bija ne tikai Krievijas finansējums un, kā rezultāts, atkarība no kaimiņvalsts oligarhu naudas (kuriem piederēja arī “Jokerit” mājvieta – “Hartwall” arēna), bet arī tas, ka Somijas čempionāts zaudēja spēcīgu dalībnieku.

Lai kaut nedaudz “iepatiktos” Somijas hokeja sabiedrībai, par “Jokerit” ģenerālmenedžeri pēc kluba iegādes tika nozīmēta vietējā hokeja leģenda Jari Kuri, un tieši ar šī cilvēka palīdzību kluba dalība KHL tika visādi “balināta”. Vienā no pirmajām intervijām Krievijas presei pēc vienības iestāšanas krievu līgā Kuri uzsvēra, ka tagad komanda spēlēs augstākā līmenī. “Pirmā reakcija no līdzjutējiem bija negatīva, jo cilvēki nesaprata, ko sagaidīt, viņi nezināja, kur mēs dodamies. Tagad cilvēki redz ainu, saprot, kāds hokejs šeit tiek spēlēts, cik meistarīgas komandas atbrauc pie mums ciemos. Domāju, daudzi jau mainījuši savu viedokli,” teica Kuri.

Jari Kuri

Jari Kuri | Foto: Helsinku “Jokerit”

No sportiskā viedokļa kluba dalība līgā diez vai vērtējama kā veiksmīga. Pirms katras sezonas nebija šaubu par to, ka komanda sasniegs “play-off” turnīru, bet parasti “Jokerit” viss beidzās pirmajā kārtā, retos gadījumos – otrajā kārtā. Dabūt Somijas klubu pretiniekos izslēgšanas spēlēs skaitījās diezgan viegls variants, kas arī saprotams, jo Somijas komanda cīņai par ne pārāk saprotamu trofeju nebija tikpat motivēta, kā Krievijas klubi.

Somijas leģenda kļūst par vienīgo īpašnieku

Pēc 24. februāra par dalību KHL vairs nebija būt runas. Bija skaidrs, ka klubam jālemj par savu nākotni, bet to bija grūti izdarīt, ņemot vērā “ārzemju” īpašniekus. Spēlētāji sāka lauzt līgumus un pārcelties uz citām komandām, bijušais KHL prezidents Dmitrijs Medvedevs pārliecinoši stāstīja, ka līdz ar šo lēmumu Somijas hokejam tiks izdarīts “neatgriezenisks kaitējums”, savukārt esošais līgas vadītājs Aleksejs Morozovs uzsvēra, ka “līga paliek atvērta Somijas klubam”. Moderna “Hartwall” arēna stāvēja tukša, jo pēc sankciju ieviešanas neviens vairs negribēja to izmantot (kas arī kļuva par iemeslu, kādēļ PČ spēles tika pārceltas uz krietni vecāku Helsinku ledus arēnu.

5. aprīli, kad oficiāli tika paziņots par “Jokerit” izstāšanos no KHL, klubs sagaidīja bez spēlētājiem, trenera, arēnas un skaidras saprašanas par savu nākotni. Optimisma bija maz, jo klubs ar savu dalību KHL bija “aizcirtis” vairākas durvis, pie kurām tagad atkal bija jāklauvē. Lai cik bagāta vēsture bija pieckārtējais Somijas čempionei, reputācija bija tik iedragāta, ka pat komandas atgriešanās Somijas čempionātā nešķita reāla.

Pirmās labas ziņas parādījās 14. aprīlī, kad Kuri izpirka kluba akcijas no “Nornikel” un kļuva par “Jokerit” vienīgo īpašnieku. Kā atklāja Somijas hokeja leģenda, tad komandas turpmākā eksistence bija liels izaicinājums. “Godīgi sakot, pēdējos gados mūsu reputāciju ietekmēja jautājumi, kuri nebija saistīti ar hokeju. Darām visu, lai atgūtu cilvēku uzticību pret “Jokerit”. Mums priekšā ir liels darbs, lai saņemtu tiesības piedalīties Somijas čempionātā, pašlaik es meklēju līdzīpašniekus.”

Savā pirmajā uzrunā jaunajā statusā Kuri arī uzsvēra, ka klubs nebūs gatavs atgriezties 2022./2023. gada sezonā un dalība vietējā līgā tika atlikta uz 2023. gadu. Taču joprojām ir daudz jautājumu, un pats galvenais – kur spēlēs “Jokerit”. Kā uzsvēra cita Somijas leģenda Tēmu Selane, tad tika atrasti potenciāli pircēju uz “Hartwall” arēnu, bet sankciju pret to īpašniekiem dēļ ēku nav iespējams pārdot un tas arī nebūs iespējams līdz brīdim, kamēr netiks noņemtas sankcijas. Iespējams, tiks atrasts kaut kāds kompromiss, kā, piemēram, Romāna Abramoviča un Londonas “Chelsea” gadījumā. Bet ir aizdomas, ka Rotenbergu ģimene būs principiāla un nepiekritīs tādam scenārijam.

“Jokerit” pievienojas vēl viena leģenda

Jūlijā Helsinku kluba līdzjutēji sagaidīja vēl vienu labu ziņu – Selane paziņoja, ka iegādāsies klubu. “Pievienojos klubam kā īpašnieks, lai aktīvi iesaistītos procesos. Sen esmu sajūsmā par “Jokerit”,” teica leģendārais uzbrucējs, kurš šo vienību pārstāvēja no 1986. līdz 1992. gadam. Pēc šī paziņojuma optimisms par vienības atgriešanos Somijā pieauga, ņemot vērā Selane lomu Somijas hokejā. Taču nedrīkst aizmirst, ka komanda joprojām eksistē tikai uz papīra.

Atgriešanās Somijas čempionātā dārgi izmaksās klubam – “Jokerit” līgai samaksās vairāk nekā 3,5 miljonus dolāru. Kā atklāja “Liiga” direktors Heiki Hiltunens, tad summa vēl nav noteikta līdz galam un tā varētu palielināties, taču gala lēmumu pieņems akcionāru padome. Somijas čempionāts ir slēgts turnīrs, kurā pašlaik piedalās 15 komandas. Jebkura turnīra rīkotāji ir ieinteresēti, lai tajā būtu pāra komandu skaits un “Jokerit” noteikti ir labāks, nekā vadošās “Mestis” komandas, jo atšķirības līmenī ir pārāk būtiskas. Tas gan netraucē “Liiga” vadībai izvirzīt daudzus nosacījumus, jo “Jokerit” vienkārši nav, kur likties.

Hartwall arēna

“Hartwall arēna” | Foto: IIHF

Tikmēr interesantu detaļu atklājis Anti Penanens, kuram bija jākļūst par “Jokerit” nākamo galveno treneri pēc Lauri Marjamaki aiziešanas. Augstā beigās viņš sarunā ar “Ilta-Sanomat” teica, ka viņš joprojām skaitās galvenais treneris un pat saņem algu! “Vai es zinu, kurš man maksā? Nē, nezinu. Man liekas, ka mans līgums tika nodots jaunajiem īpašniekiem, bet vairs neko nezinu. Zinu tikai, ka mans kontrakts vēl ir spēkā,” teica Penanens. Interesanti, ka kluba vadība nekādus komentārus par šo situāciju nav sniegusi.

“Jokerit” pret “Zemgale/LLU”?

Vēl vienu interesantu niansi atklāja cits Somijas medijs “Iltalehti” – proti, “Jokerit” vienā brīdī plānoja iesniegt dokumentus dalībai Somijas pēc spēka otrajā līgā – “Mestis”, kurā šosezon debiju piedzīvos “Zemgale/LLU”. Taču vēlāk izrādījās, ka tas bija saistīts ar kaut kādām juridiskām niansēm un šāda procedūra varētu atvieglot vietas saņemšanu “Liiga” turnīrā. Jāatzīmē, ka pat “Mestis” čempiontituls nedod komandai vietu Somijas čempionātā, par ko līga vairākkārt tikusi kritizēta no vietējiem žurnālistiem.

Septembrī situācija joprojām ir neskaidra. “Jokerit” ir īpašnieki, bet tagad komandai jāpiesaista arī sponsori, un ne visi no tiem grib asociēties ar klubu no KHL. Klubs it kā atgriezīsies Somijas čempionātā, bet tajā pašā laikā neviens to skaļi vēl nesaka. Savas arēnas komandai arī nav un nekas neliecina, ka tuvākajā laikā kaut kas varētu mainīties. Diez vai 2014. gadā kāds varēja paredzēts, ka viss beigsies šādi un vienam no Somijas bagātākajiem klubiem būs jāpierunā, lai to uzņemtu Somijas čempionāta dalībnieku pulkā.

    Pagaidām neviens nav komentējis
TOP notikumi
1
X
2
1.27
5.75
11.5
1.47
4.6
5.75
2.8
3.3
2.37
4.4
4.4
1.62
1.5
5
5
1.85
3.5
4
2.35
3
3.4
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām