Jaunie (pus)miljonāri jeb ne tikai Porziņģis saņem labu naudu

20/03/2017 09:00
Nokopēts

Kurš gan nav dzirdējis, ka svešu naudu nav labi skaitīt. Tomēr mēs to mēģinājām izdarīt. Šoreiz www.sportazinas.com centās noskaidrot cik pelna Latvijas labākie basketbolisti. Uz nelielām sarunām mēs aicinājām kādu sportistu aģentu, izbijušu LBL komandas menedžeri, kā arī aprunājamies ar „cilvēku kurš bieži manīts apgrozāmies basketbolistu sabiedrībā”, tādējādi mēģinājām salikt kopā bildi, lai saprastu, kuri tad pelna visvairāk.

Acīmredzot „algas jautājums” ir sāpīga tēma, tādēļ mūsu aptaujātie lūdza savus vārdus nepublicēt. Savādi! Bet, iespējams, alga pačukstēta kā noslēpums un attiecības ar zvaigznēm bojāt būtu grēks, jo varbūt basketbolists sievai ir pastāstījis par pavisam citu algas lielumu.

Tad nu sākam. Neapšaubām vislielākais pelnītājs ir NBA uzlecošā zvaigzne no Liepajas – Kristaps Porziņģis. Ņujorkas „Knicks” viņam maksā vairāk kā četrus miljonus sezonā, tomēr jāatzīmē, ka vairāk kā puse no šīs naudas aiziet nodokļos, NBA spēlētāju asociācijas, pensiju fondu maksājumos utt. Lielu naudu Kristapam un viņa pavadošajai svītai nodrošina reklāmas līgumi. Visienesīgākais kontrakts ir ar “adidas” zīmolu, bet precīza summa netiek atklāta.

Varētu domāt, ka otrs vispelnošākais basketbolists būs otrs mūsu NBA špīlers Dāvis Bertāns, tomēr nē. Krietni vairāk saņem viņa vecākais brālis, kurš pārstāv Eirolīgas komandu “Darussufaka”. Ar Ainara Bagatska svētību Dairis Bertāns nonāca vienā no Eiropas naudīgākajām komandām, kas arī maksā attiecīgu algu.

Ne vairāk, ne mazāk kā pusmiljons eiro sezonā. Kopā ar bonusiem sanāk ap 50 000 eiro* mēnesī. Priekš “Darussafaka” šī summa nav nekas īpašs, jo komandā spēlē basketbolisti, kas saņem krietni vairāk par miljons eiro sezonā. Nenoliedzami Dairis ir pierādījis, ka ir Eirolīgas līmeņa spēlētājs un katrs cents ir godīgi nopelnīts. Par viņa pakalpojumiem pirms šīs sezonas interesējušies arī citi Eirolīgas klubi, kas bija gatavi maksāt līdzīgu algu. Tikai apsveicami, ka puisis no Rūjienas ar savu darbu un talantu nopelnījis skaistu konta atlikuma ciparu.

*Raksta tapšanas brīdī sporta medijos parādījas informācija par Daira Bertāna pārstāvētās komandas uzņemtā kursa maiņu – budžeta samazināšanu, dargāko spēlētāju atdošanu un ievērojami pieticīgāku mērķu uzstādīšanu nākamsezon. Dairis pēdējās spēlēs nav bijis “Darussafaka” sastāvā, jo iedzīvojies nelielā savainojumā. Ļoti iespējams, ka nakamsezon Dairi redzēsim citas komandas sastāvā, bet vai minētā alga, ņemot vērā izskanejušās problēmas, nav ievērojami sarukusi, ir neatbildēts jautājums.

„Pirmajā sezonā Jānim Timmam bija jāsasniedz konkrēti statistikas rādītāji, lai šajā sezonā varētu saņemt algas pielikumu. Viņš šos radītājus sasniedzis ar uzviju un „Zenīts” viņam tagad maksā ap 45 000 mēnesī,” šādu informāciju mums sniedza „basketbolistu pazinējs”, bet arī uzrunājot aģentu, kuru sauksim par aģentu X, guvām apstiprinājumu – „Nezinu par līguma nosacījumiem, bet noteikti Jāņa cena ir ap šo summu. Pusmiljons eiro vai dolāri – tur nav tik liela atšķirība, bet ir jāsaprot, ka tas ir Krievijas tirgus. Tur apgrozās citas summas. Tāpat ir ar Bertānu Turcijā. Ja viņi spēlētu Spānijā, tad algas būtu mazliet mazākas.”

„Jānis savu līgumu Sanktpēterburgā atstrādā teicami. Paskatieties, izkrita no ierindas un komanda vairs neko nevar parādīt. Uzskatu, ka ja viņš tā turpinās, viņa cena tikai augs. NBA? Nezinu vai viņam pašam tas ir vajadzīgs. Var labu karjeru veidot Eiropā un nopelnīt vairāk kā Amerikā. Līgums Jānim ar “Zenith” beidzas pēc šīs sezonas un gribētāji pēc viņa stāsies rindiņā.” savu viedokli izteica aģents.

Stabils Eirolīgas līmeņa saspēles vadītājs ir talsinieks Jānis Strēlnieks, kas pārstāv Bambergas vienību. Varētu domāt, ka arī viņam būtu jāsaņem ap pusmiljonu sezonā, tomēr Jānis ir mazliet “apdalītāks” – ap 35 000 eiro mēnesī.

„Varētu būt,” šo summu apliecina aģents X. „Bamberga ar naudu nemētājas. Pie viņiem spēlēja Vanameikers, (amerikāņu basketbolists – aut.) un cik zinu, viņa alga bija 500 tūkstoši dolāri, rupji rēķinot, 40 000 eiro mēnesī. Viņš bija viens no labāk apmaksātajiem, bet “Darussafaka” viņam samaksāja trīs reizes vairāk – 1,4 miljonus,” situāciju ar Bambergas klubu iezīmē mūsu uzrunātais aģents.

Viņš turpina: „Uzskatu, ka viņu var sagaidīt līdzīgs scenārijs, jo Strēlnieks tiešām ir progresējis un galvenais – ir stabils. Kāds Eirolīgas klubs var pārtrumpot Bambergu. Līdzīgi kā Vanameikera gadījumā.”

Tālāk seko Dāvis Bertāns, kurš saņem mazliet virs NBA minimālās algas – 543 000 dolārus sezonā. Teksasas štats, no kura nāk viņa pārstāvētā “Spurs” komanda, pazīstams ar (ja salīdzina ar Ņujorku) normālu nodokļu politiku un no šiem 543 tūkstošiem Dāvis var paturēt mazliet vairāk kā pusi. Rupji rēķinot sanāk ap 25 tūkstošiem dolāru mēnesī.

„Spānijā viņš pelnīja vairāk kā NBA, bet vienmēr jau paspēs atgriezties,” stāsta „basketbola eksperts”. Viņam piekrīt aģents X: „Bez šaubām Spānijā Dāvis saņēma vairāk. Tas nav noslēpums.”

Tālak gan sākas  „putra” un atsevišķas vietas atdalīt būtu nekorekti. Arī mūsu avotu teiktais sāk mazliet atšķirties, tomēr nepārāk būtiski, lai informāciju uzskatītu par ļoti neticamu.

Ir zināms, ka spēka uzbrucējs Kaspars Bērziņš Krievijas klubā Krasnodaras ”Lokomotiv” pelna 15 000 mēnesī. Nav skaidrs kādā vālūtā, jo lielajā kaimiņzemē pieņemts arī maksāt ASV dolāros. Bērziņš allaž bijis pieprasīta prece Eiropas basketbola tirgū, tomēr 15 tūkstoši, priekš viņa kvalitātēm, ir salīdzinoši zema cena.

Kritums atalgojumā skaidrojams ar to, ka Kaspars ir tikko atgriezies pēc savainojuma izārstēšanas. Spēlējot Krievijas komandas Ņižņijnovgorodā un Sanktpēterburgā Kaspara atalgojums esot bijis pat divas reizes lielāks nekā viņam katru mēnesi pārskaita Krasnodarā. Jānovēl Kasparam atgūt agrāko formu un nākamajā sezonā atgriezties arī ar naudīgāku līgumu kabatā!

Basketbola klubam VEF tuvu stāvošs cilvēks, kurš gan arī vēlējās palikt anonīms, mums paziņoja diezgan neticamu vēsti, kurai gan grūti sākotnēji bija noticēt. Latvijas izlases uzbrucējs Mareks Meijeris no Francijas kluba “Elan Chalon”, kam pievienojās aizvadītajā vasarā, meneša algā saņemis summu robežās starp 25 līdz 35 tūkstošiem eiro. Francijas kluba skauti uzskatījuši, ka liepājnieks kļūs par komandas līderi un atlētiskajā basketbolā nesīs komandai lielus panākumus.

„Šāda alga ir pavisam normāla vadošajiem Francijas līgas spēlētājiem,” mums apliecināja arī aģents, kam ir bijusi pieredze, savulaik, iekārtot basketbolistus Francijā. Viņš gan ātri piebilst: „Viņi parasti paņem divus-trīs spēlētājus, kam arī gatavi maksāt ap tām 30 naudiņām, bet atlikušo komandu nokomplektē no otrās šķiras amerikāņiem, lētiem Francijas un Āfrikas basketbolistiem. Šajā gadījumā tie lētie un atlētiskie izkonkurēja Mareku un maksāt par neko neviens nav gatavs.”

Mejeris šobrīd atgriezies Rīgā un aizstāv VEF krāsas, par viņa tagadējo atalgojumu nekādas ziņas mums neizdevās iegūt. Tomēr savu algu VEF rindās īpaši neslēpjot Jānis Blūms. Samaksa par viņa pakalpojumiem sastāda 10 000 eiro mēnesī, bet šo summu var papildināt bonusi.

Snaiperis Blūms ir vislabāk apmaksātais VEF basketbolists, bet LBL par viņu vairāk pelnot tikai Ventspils kluba aizsargs Villijs Dīns, kurš stāsta, ka saņem 15 000 eiro.

Mūsu avoti arī pastāstīja, ka Blūmam bijuši arī naudīgāki piedāvājumi un pēdējais nācis pavisam nesen. Tatarstānā spēlējošs Eirolīgas klubs izteicis velmi savā sastāvā uz sezonas noslēgumu piesaistīt pieredzējušo aizsargu, tomēr Jānis pateicis skaidru un gaišu nē, sakot, ka naudu savā dzīvē ir sapelnijis gana. Rīgā viņu viss apmierina, bet galvenais šajā karjeras posmā ir izbaudīt basketbolu – spēlēt mājās un būt kopā ar ģimeni.

Pirms kāda laiciņa Jānis šajā topā gozētos ap 3.-5. vietu – lielāko līgumu karjerā viņam nodrošināja gads Kazahstānā, kad tika pārstāvēta Astanas komandā. Tāpat bankas kontu labi papildināja gadi Spānijā, bet grieķu “Panathinaikos” variants ne tuvu nav bijis naudīgākais, (izvēle izdarīta starp jau pieminēto Astanu) bet gan sirdij tuvākais.

Līdzīgu algu saņem Blūma labs draugs – Kristaps Janičenoks. Tomēr arī viņš lēnam tuvojas savas karjeras beigām un arī viņa basketbola kvalitātes ir bijušas novērtētas krietni augstāk par 10 000 eiro. Vēl nesen Kristaps, kuru basketbola aprindas sauc arī par „telefonu”, bija VEF vislabāk apmaksātais spēlētājs – virs 20 tūkstošiem eiro par mēnesi (un tā trīs gadus no vietas). Arī pavadītie gadi Itālijā Janičenokam bijuši ienesīgi un alga neatpalikusi no VEF maksātā.

Cilvēks, kuru varētu nosaukt par „labu basketbolistu draugu” www.sportazinas.com pastāstīja, ka viņa paziņa Ojārs Siliņš, kurš aizstāv Vācijas kluba “Telekom” krāsas, saņemot ap 10 000 eiro mēnesī. „Šāda summa varētu būt korekta. Siliņš ir Eirokausa komandas līmeņa spēlētājs. Ar savām kvalitātēm – metiens no distances. Noteikti pēc labas sezonas Ojārs varētu tēmet arī uz lielāku atalgojumu, bet manuprāt, šāda summa, uz doto brīdi, varētu būt korekta,” mūsu iegūto „baumu” apliecina aģents.

Šis pats cilvēks, kurš acīmredzot, ir lietas kursā par basketbolistu atalgojumiem, mums pavēstija, ka cits latviešu uzbrucējs Rolands Freimanis Turcijā pelnot „vien” 12 000 eiro.

Šādu ciparu nevarēja apliecināt mūsu uzrunātais aģents: „Turcijā maksā lielas algas. Protams, TOP klubi ir ārpus konkurences, piemēram Bertāna “Darussafaka”, bet arī lejas galu klubos spēlētājiem maksā virs vidējā. Cits jautājums vai vienmēr šo naudu basketbolsti saņem laikā un nolīgtajā daudzumā. Teiksim, var nesamaksāt par pēdējiem trīs menešiem, un rezultātā, tu esi nopelnījis to pašu ko citur. Freimanim varētu būt līdzīgi.”

Sportazinas.com interesēja cik saņem jaunie spēlētāji Spānijā, jo redzams, ka tā ir labi iestaigāta taciņu. Mūsu nākotnes cerības Anžejs Pašečņiks, Rolands Šmits un Rodions Kurucs ir pametuši Latvijas basketbola āres, lai savu talantu realizētu siltajā Spānijā.

„Jāatzīst, ka Porziņģa piemērs kalpo kā labs kairinātājs šiem jaunajiem spēlētājiem doties uz Spāniju. Tur tomēr tiek pievērsta pilnīgi cita uzmanība jaunajiem – ir nodrošināti citi apstākļi. Pašečņiks VEFā bija pazudis, bet tagad par viņu runā kā stabilu NBA drafta piku (izvēli – aut.). No VEFa viņu neviens neizvēlētos, par to esmu drošs,” savu viedokli pauda basketbola aģents, kurš arī piebilda, ka viņam zināms, ka jaunie censoņi Spānijā nekādas kosmiskās naudas summas nepelna un vairāk tiek domāts par apstākļu un attīstības nodrošināšanu, nevis finansiālo ambīciju apmierināšanu.

„Rodionam Kurucam esot seši vai septiņi tūkstoši, bet tā ir Barselona un tas ir pavisam normāli. Pašečņikam un Šmitam varētu būt kaut kas līdzīgs, bet varbūt arī mazāk. Strautiņam Itālijā bija ap 3 tūkstošiem. Negribu spekulēt, jo līgumus redzējis neesmu,” izteicās kādas LBL komandas izbijušais menedžeris, kurš gan vairāk mācēja pastāstīt par Latvijas līgas algām.

Principā jau LBL spēlētāju algas nav nekāds noslēpums. Visi kas spēlē VEF, Ventspils un tagad arī Valmierā, var teikt, ka kaut ko pel-na. Bet pārējie vien tā – saņem algu ar ko var izdzīvot. Varbūt vasarai pietiek,” realitāti atklāj LBL kādreizējais komandas menedžeris.

„No latviešiem, saprotams, ka izlases veči pelna visvairāk, jo tas tomēr ir ieraksts CV. Par to tu saņem lielāku naudu,” ieskicē mūsu uzrunātais kungs. „Blūms, Janičenoks, Meiers, nu arī Mejeris tagad atgriezies. Tos var saukt par tiem, kas varētu, varbūt, pelnīt ap desmit (tūkstošiem – aut.) un uz leju.”

Ir spēlētāju kategorija – džeki, kas ir bijuši gan VEFā, gan Valmierā, gan Ventspilī. Tādi basketbolisti, kas ir labi LBL līmeņa spēlētāji, kuri vai nu atradīs darbu ārzemēs vai būs šajās trijās komandās, kur maksā. Viegli varam viņus saskaitīt, tie ir – brāļi Šķēles, no Valmieras – Kaufmanis, Bērziņš, Laksa, Ventspilī – Zaķis, Jakovičš, Gulbis. Viņi ceļo pa tiem klubiem. Un tāda tipa spēlētājiem arī maksa no 4 000 – 6 000 eiro mēnesī.”

Uzrunātais „basketbolistu draugs” mums stāsta kaut ko ļoti līdzīgu: „Braļi Šķēles pelna identiski – 5 500 eiro, bet Valmierā Artūrs Bērziņš pelna visvairāk – kaut kur 7 000 eiro. Viņam arī VEFā esot bijis kosmoss, gandrīz kā Janičenokam maksājuši. Gromovam VEFā arī piecīti maksā, bet Valteru (Kristapu – aut.) Valmierā pierunāja uzspēlēt par 5000 eiro.”

Protams, var šķist, ka basketbolsti pelna neadekvāti lielas summas, bet atcerēsimies, ka sportistu karjeras ir ļoti īsas. Parasti savā karjeras zenītā spēlētāji ir vien pāris gadus, bet garantēti ienākumi pēc karjeras noslēgšanas nav. Ne visi var kļūt par treneriem vai veiksmīgiem biznesa cilvēkiem.

P.S Informācija ir iegūta no cilvēkiem, kas apgrozās Latvijas basketbolā, tomēr pilnu atbildību par nosaukto summu patiesību uzņemties nevaram. Katrs pats var izdarīt secinājumus un pieņemt par vēlamu to informāciju, kas šķiet ticama.

 

 

 

 

 

 

Komentāri

  • Takšu jautājums
    13/04/2017 13:47

    Nav jau īsti korekti jeņķijā spēlējošiem uzreiz novilkt nodokļus un iedomāties, ka Eiropā tie vispār nav jāmaksā. Tāpat diezgan nopietns procents arī Eiropā spēlējošiem aiziet nost nodokļos.

Komentāri ir slēgti

TOP notikumi
1
X
2
5.25
3.9
1.66
6
4.33
1.52
3.1
3.1
2.45
1.53
4.75
5.25
1.52
4.5
5.75
3.7
3.7
1.93
1.9
-
1.81
2.95
3.2
2.1
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām