Blūms: Svarīgi ir nokomplektēt profesionālu komandu, lai nav nekādas “savējo būšanas”

Jānis Blūms, Sportazinas.com
foto: LETA

Jau vēstīts, ka bijusī Latvijas sieviešu basketbola izlases līdere Anete Jēkabsone-Žogota šodien preses konferencē pavēstījusi, ka kandidēs uz Latvijas basketbola savienības () prezidentes krēslu nākamajās vēlēšanās.

Viņu atbalstīt bija ieradies arī ilggadējais vīriešu izlases spēlētājs , kā arī “Radio SWH” žurnālists Anatolijs Kreipāns.

“Sportazinas.com” aicināja Blūmu uz nelielu interviju, lai noskaidrotu viņa domas par Jēkabsones-Žogotas pieņemto lēmumu, kā arī uzzinātu, kas, viņaprāt, Latvijas basketbolā šobrīd pietrūkst.

Kā vērtējat Anetes lēmumu kandidēt uz LBS prezidentes amatu?

Manuprāt, tas ir ļoti pozitīvi. Iespējams, Latvijas basketbolu ir jāvada sievietei. Viņa ir WNBA un Eirolīgas čempione un ar “skaļu” vārdu pasaulē. Uzsveru, ka tieši pasaules mērogā. Ja mums ir tāda iespēja, ka basketbola vadību pārņem sieviete ar tik labu reputāciju, kāpēc nē? Viņa nāk ar lielām ambīcijām, iepriekš lieliski sevi apliecinājusi kā profesionāla spēlētāja, ilgus gadus pavadījusi basketbolā. Tāda iespēja ir jāizmanto, ja vēlamies pārmaiņas.

Vai Anetes labā reputācija varētu palīdzēt sameklēt dzirdīgākas ausis FIBA gaiteņos, kad runa ir par, piemēram, kādu turnīru rīkošanu? Visu cieņu iepriekšējai vadība, jo Latvijā regulāri tika rīkoti dažādu vecumu jauniešu čempionāti un arī pieaugušo līmenī, bet vai Anete ar savu personību varētu dot vēl lielāku ieguldījumu?

Čempionātus dabūjām rīkot, olimpisko kvalifikācijas turnīru nē. Domāju, ka Anetes reputācija dos savu pienesumu. Ja pie tevis atbrauc WNBA un Eirolīgas čempione, tad noteikti, ka uz to skatīsies daudz citādāk. Anete jau pirms paziņošanas par kandidēšanu uz LBS prezidentes amatu ir tikusies ar vairākiem ietekmīgiem FIBA cilvēkiem, kas viņu atbalstījuši, tāpēc noteikti, ka tas ir pluss Latvijas basketbolam. Arī spēlētājiem, it īpaši jaunajiem, viņa ir kā piemērs – kurš gan negribētu būt Eirolīgas un čempions? Viņa mums tāda ir vienīgā pagaidām.

Ilgus gadus esiet Latvijas basketbolā. Kādas, jūsuprāt, ir galvenās problēmas?

Noteikti, ka ir nepieciešams pacelt jaunā līmenī jauniešu basketbolu. Laiku pa laikam rezultāti ir, bet redzam, ka notiek arī izkrišanas uz B divīzijām. Tāpat lielāku uzmanību jāpievērš vietējā čempionāta līmeņa celšanai, kurš šobrīd turās praktiski uz pāris entuziastu pleciem – Edgars Jeromanovs Jūrmalā, Artūrs Štālbergs atjaunoja dzīvi Liepājā, par “VEF Rīga” gādā Edgars Jaunups, u.c. Ja nebūtu tādu cilvēku, šobrīd mums līmenis būtu kā Latvijas basketbola līgas otrajā divīzijā, nebūtu pat tāds, kāds tas ir tagad. Redzam, ka jau šobrīd vairums puiši izvēlās labāk iet strādāt, nevis nodarboties ar basketbolu. Praktiski visi kluba cīnās ar finansiālajām grūtībām, algas kavējās pa diviem vai trīs mēnešiem. Tā jau tās algas nav tik lielas, bet ja vēl notiek šādi… Loģiski, ka liela daļa tāpēc izvēlās iet darba tirgū un pelnīt naudu 12 mēnešus gadā, nevis astoņus, kā tas ir spēlējot basketbolu.

Kāds varētu būt LBS pienesums, lai uzlabotu klubu kopējo situāciju?

Noteikti, ka sponsoriem liktos daudz interesantāks tas pasākums, ja pie viņiem ierastos runāt Anete vai vienalga, es ar viņu kopā. Runa nav tikai par līgas ģenerālsponsora piesaisti, bet kopumā mēģināt palīdzēt klubiem tādā veidā. Saprotams, ka viens nav cīnītājs, tāpēc svarīgi ir nokomplektēt profesionālu komandu. Lai nav nekādas “savējo būšanas”, bet reāli spējīgs kopums. Visiem kopā ir jāizcīna uzvaras, nevis kāds tur kaut ko sarunā un tā viss notiek.

Vai nebūtu nepieciešams noteikt LBS vadības pilnvaru termiņus, lai nepieļautu stagnāciju?

Protams. Termiņš varētu būt no septiņiem līdz 10 gadiem maksimums. Pēc tiem 10 gadiem, kā tas ir šobrīd, iestājas zināma rutīna. Viena un tā pati valde, ģenerālsekretārs, prezidents, u.t.t. Varbūt zūd motivācija un degsme tiekties uz attīstību. It kā strādā un ej uz darbu, saņem naudu, bet… Ja šobrīd Latvijas basketbolā būtu vērojama fantastiska izaugsme – augsts vietējā čempionāta līmenis, izlases regulāri izcīnītu medaļas, u.t.t., tad, protams, nebūtu problēmu, taču šobrīd tā līkne iet nedaudz uz leju. Ja viss būtu “super”, tad noteikti šobrīd atrastos VEF treniņā un man nebūtu trenerim jāatprasās, lai varu ierasties šeit, uz preses konferenci, lai varētu atbalstīt Aneti.

Cik gadus vēl Jānis Blūms plāno pavadīt kā profesionāls basketbolists?

Šobrīd jūtos labi. Jānospēlē šo un nākamo un tad jāskatās. Beigt karjeru var jebkurā brīdī, pēc tam ir grūti atgriezties. Man vēl patīk spēlēt un es to izbaudu. Kamēr es vēl varu spēlēt solīdā līmenī, tikmēr to arī darīšu. Neizslēdzu arī iespēju pēc karjeras beigām iesaistīties LBS darbā. Dzīvosim, redzēsim.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par