Nauda sportā novembrī
Basketbols
Novembra izskaņā notikušajam “Rīgas Zeļļu” mačā pret Tallinas “Kalev/Cramo” bija liela nozīme ne tikai no turnīra tabulas viedokļa, jo rīdziniekiem izdevās pieveikt Igaunijas čempioni, bet arī no citas puses. Proti, tā bija labdarības spēle. Daļa no biļešu ienākumiem kā arī mača laikā saziedotie līdzekļi un atbalstītāju piesaistītie līdzekļi tika nodoti fondam “Eņģeļi par Latviju”. Kopā tika saziedoti 13 035,50 eiro. Visai iespaidīgi un visu cieņu.
“Rīgas Zeļļu” sakarā ir vērts pieminēt arī kluba ģenerālmenedžera Artūra Šēnhofa interviju, kurā viņš teica sekojošus vārdus – ja ar mazāku naudu gribam apspēlēt bagātākas komandas, mēs nevaram darīt to pašu, ko dara viņi, jo tad uzvarēs tas, kam vairāk naudas.” Universāla atziņa, kura iederas ne tikai sportā, bet arī dzīvē kopumā.
“VEF Rīga” leģionāram Isufam Sanonam ir iespēja ievērojami palielināt savus ienākumus, jo, kā tiek vēstīts, viņu noskatījusi Eirolīgas vienība Belgradas “Partizan”. Ja darījums tiešām notiks, tad Ukrainas basketbolista alga ievērojami palielināsies, jo algu līmenis “VEF Rīga” un Eirolīgas klubā, pat ne tajā bagātākajā, tomēr ir diezgan atšķirīgs.
Latviešu treneris Jānis Gailītis kopš šīs sezonas strādā Vācijas bundeslīgas komandā MBC un allaž tiek uzsvērts, ka šī ir viena no līgas nabadzīgākajām komandām. Pateicoties Vācijas līgas atklātībai, noskaidrojies, ka šie vārdi atbilst patiesībai – MBC budžets ir nepilni četri miljoni eiro un latviešu trenera vadītā komanda ir tikai viena no divām Vācijas bundeslīgā, kuras budžets nesasniedz piecus miljonus eiro. Tas gan netraucēja komandai Gailīša vadībā uzstādīt kluba rekordu, izcīnot piecas uzvaras pēc kārtas bundeslīgā.
Zināms Gailīša vadītā Vācijas kluba budžets
100 tūkstoši dolāru, tas ir daudz vai maz? Tas ir atkarīgs no mērogiem. NBA līmenī 100 tūkstoši nav nekāda liela summa un nav šaubu, ka samaksāt šādu sešciparu sodu nebūs problēmu nedz Atlantas “Hawks” par Treja Janga nedošanos laukumā vienā no spēlēm novembrī, lai gan viņš bija vesels, nedz “Hornets” zvaigznei Lamelo Bolam, kurš pēc viena no mačiem nievājoši izteicās par spēles tiesnešiem.
Tikmēr NBA paziņojusi, ka šosezon par dažādiem sasniegumiem līgas kausā komandas, kuras sasniegs izslēgšanas spēles un tiks līdz svarīgākajiem mačiem, saņems lielāku naudu nekā iepriekš. Starpība ar pagājušo sezonu ir maza, bet tāpat patīkami saņemt vairāk par to pašu, vai nē?
NBA kausa labāko komandu spēlētāji saņems lielākas naudas balvas
Sporta organizācijām ne vienmēr klājas viegli, ar ko saskaries arī latviešu basketbolists Artis Ate. Sarunā ar “Sportazinas.com” viņš pastāstīja tādai situācijai, kad pēkšņi pārstāj eksistēt klubs, kurā tu vēl nesen spēlēji. Šajā gadījumā runa ir par Lietuvas vienību Pasvales “Pieno Žvaigždes”.
“Nebiju pārsteigts, jo uz to jau viss gāja iepriekšējā sezonā, lai arī klubs to baigi tā nepublicēja. Cik saprotu, tad pēdējais piliens bija tas, ka Lietuvas līgā pamainīja noteikumus, ka komandas minimālajam budžetam ir jābūt 800 tūkstošiem eiro, lai vispār varētu startēt. Klubs pateica, ka to nevar izdarīt un iesniedza bankrotu.”
Ate par atgriešanos izlasē, iepriekšējā kluba bankrotu un lielisko VALMIERA GLASS VIA sezonu
Futbols
Eiropas līgas pamatturnīra kārtējā spēlē RFS savā laukumā ar 0:2 zaudēja Saloņiku PAOK. Slikta ziņa no visām pusēm. Pirmkārt, zaudējums ir zaudējums, kas krietni apgrūtina iespējas tikt TOP24, lai turpinātu cīņu. Otrkārt, uz spēli netika pārdotas visas biļetes – spēles dienā bija palikušas vairāk nekā 2000 ieejas kartes, kas nozīmē, ka RFS neguva ienākumus, kas mērojami ar vairākiem desmitiem tūkstošiem eiro. Un, ja būtu kaut neizšķirts, kluba budžetā ieripotu vēl 150 tūkstoši eiro. Diemžēl, šajā ziņā novembris RFS nebija veiksmīgs.
Aizvadītajā Futbola virslīgas sezonā “Auda” finišēja trešajā vietā, to gan paveicot tikai “pateicoties” tam, ka “Valmierai” tika atņemti parādi par nenokārtotām saistībām. “Auda” rīkojās visai skaisti un medaļas ar kausu atdeva “Valmierai”. Savukārt organizācijas izpilddirektors atklāja, ka kluba budžets šogad bija ap 2,5 miljoniem eiro, paredzot, ka nākamgad skaitlis varētu būt līdzīgs.
Zināms “Auda” aizvadītās un nākamās sezonas budžets
“Liepāja” sezonas laikā piedzīvoja atdzimšanu, jo vienā brīdī komanda atradās izkrišanas zonā. Kā atklāja Tamazs Pertija, tad tas kļuva iespējams pateicoties īpašnieka atvērtajam maciņam. Jo sākotnēji bija plāns spēlēt ar jaunajiem spēlētājiem, tomēr, kad rezultātu nebija, nācās piesaistīt pieredzējušākus futbolistus.
Hokejs
Par diezgan lielu pārsteigumu kļuva Kārļa Čukstes oktobrī paziņotais lēmums par karjeras beigām. Pērn ar izlasi bronzu pasaules čempionātā izcīnījušais aizsargs punktu savām hokejista gaitām lika 27 gadu vecumā. Kā atklāja hokejists, tad iemesli slēpjas finansiālajā faktorā.
“Tas īsais variants ir tāds, ka vasarā sakrita vairāki faktori par labu tam, lai ar ģimeni paliekam ASV. Eiropā hokeja tirgus šobrīd ir tāds, kāds ir, man bija piedāvājumi, taču to naudu, ko piedāvāja, es varu nopelnīt arī šeit. Taču tagad atkrīt lielā ceļošana apkārt ar mazu bērnu, suni un visu pārējo, arī sievai ir daudz lielākas darba iespējas,” teica Čukste.
Čukste: Man bija piedāvājumi, taču to naudu varu nopelnīt arī šeit
Latvijas aizsarga Maksima Ponomarenko uzvārds varbūt nav zināms publikai, kura hokejam seko izlases līmenī, tomēr šis hokejists kļuvis par stabilu pamatvērtību Norvēģijā. Izskatās gan, ka tuvākajā laikā viņam varētu nākties mainīt klubu, jo Sarpsborgas “Sparta” līdz novembra izlašu pauzei ir iztērējusi jau 70% no sava sezonas budžeta.
Klubs arī atklāja, ka novembrī tika atlaista lielākā daļa no administrācijas, un, ja arī tas nepalīdzēs būtiski uzlabot situāciju, tad nākamais solis būtu līgumu laušana ar hokejistiem.
13 pasaules čempionātu un trīs olimpisko spēļu dalībnieks Miķelis Rēdlihs dalījās atmiņās par savu pirmo algu, ko viņš nopelnīja, būdams “Rīga 2000” spēlētājs. “Ar pirmajiem gadiem “Rīga 2000” sākās mana profesionāļa karjera, un man bija iespēja spēlēt kopā ar augsta līmeņa hokejistiem. Tieši šajā klubā es nopelnīju savu pirmo algu, un vēl tagad atceros, ka tie bija 400 lati. Es līzingā iegādājos savu pirmo auto, un man mēnesī nācās šķirties no 140 latiem. Tobrīd dzīvoju pie vecākiem, tādēļ varēju par automašīnu samaksāt. Tā bija diezgan laba alga, mana pirmā nopelnīta nauda,” atceras Rēdlihs.
Citi sporta veidi
Vietējie bobsleja un skeletona fani var līksmot – šo sporta veidu Pasaules kausa posms Siguldā tomēr notiks. Iepriekš attiecīgo sporta veidu federācija atklāja, jo tā turpina gaidīt finansējumu no Izglītības un zinātnes ministrijas, un beigās tas tika sagaidīts, līdz ar ko 14. un 15. decembrī Siguldā pulcēsies simtiem līdzjutēju, lai atbalstītu pašmāju braucējus.
Finansiālie jautājumi ir atrisināti – Siguldā notiks PK bobslejā un skeletonā
Latvijas boksa federācijai (LBF) situācija ir krietni sliktāka. Proti, tai apturēta valsts finansēšana, turklāt organizācijai jāatmaksā jau pārskaitītais finansējums par šī gada pēdējo ceturksni. LBF šogad no valsts budžeta piešķirti 10 727 eiro. Līdz atzītas federācijas statusa zaudēšanai tā iztērējusi 5363 eiro, konstatējusi IZM. Neiztērētos 5364 eiro LBF jāatmaksā līdz 1.decembrim.
Šis lēmums ir turpinājums LBF problēmām, oktobrī organizācijai tika atņemts sporta federācijas statuss.
Par karjeras beigām paziņoja viena no mūsdienu tenisa leģendām Rafaels Nadals. “Tituli, cipari…jā, cilvēki droši vien tos zina, bet es vēlētos, lai mani atceras kā labu cilvēku no maza ciemata Maljorkā,” pēc sava pēdējā mača sacīja 38 gadus vecais Nadals. “Kā mazu zēnu, kas tikai sekoja savam sapnim, smagi strādāja…Man ļoti laimējās,” teica spānis. Par karjeras pēdējo gadu Nadals ar tenisa spēlēšanu nopelnīja “nieka” 301 tūkstoši, kas viņa mēroga tenisistam tiešām ir pavisam neliela summa. Karjeras ienākumi gan ir iespaidīgi – 134,9 miljoni dolāru.
Liela nauda apgrozās arī Pirmajā formulā (F-1). Tā kļuva zināms, ka “Red Bull” vadītājs Kristiāns Horners saņem vairāk nekā lielākā daļa no pilotiem, kuri piedalās sacensībās. Tiek vēstīts, ka pagājušajā sezonā Horners nopelnīja 10,7 miljonus eiro, kas ir par 11% vairāk nekā viņš ieguva 2022. gadā. Salīdzinājumam, “Red Bull” pilota un pagājušās sezonas čempiona Maksa Verstapena alga pēc mediju aprēķiniem bija 55 miljoni dolāru, savukārt pēdējais, kurš nopelnīja vairāk par Horneru, ir “Ferrari” pārstāvis Karloss Sainss – 12 miljoni dolāru. Pārējo 15 pilotu algas bija mazākas.
Biatlonā skaitļi ir pieticīgāki. 2024./2025. gada sezonā IBU sportistiem samaksās gandrīz 9,3 miljonus eiro, kas ir par nepilniem 200 tūkstošiem eiro vairāk nekā aizvadītajā sezonā. Taču ir vērts pieminēt, ka lielāko daļu no šīs summas saņems Pasaules kausa un pasaules čempionāta dalībnieki.
Uzvara katrā no PK posmiem sportistam atnesīs 15 tūkstošus eiro, otrās vietas ieguvēji saņems 12 tūkstošus eiro, bet trešās vietas ieguvēji – desmit tūkstošus. 22. vietas ieguvēji būs pēdējie, kuriem tiks samaksāts četru ciparu skaitlis – viens tūkstotis eiro, savukārt par 30. pozīciju sportists tiks prēmēts ar simboliskiem 200 eiro.
Biatlona sezonas prēmiju skaitļi: Labākajiem – tūkstoši, lejasgalam simboliskas summas