Burkinafaso un Tunisija iekļūst Āfrikas Nāciju kausa 1/4 finālā

23/01/2022 21:47
Burkinafaso futbolisti

Burkinafaso futbola izlase svētdien kā pirmā nodrošināja vietu Āfrikas Nāciju kausa izcīņas ceturtdaļfinālā. Kamerūnā notiekošā turnīra astotdaļfinālā Burkinafaso ar 2:1 (1:1, 0:0, 7:6 – 11.m.s) uzveica Gabonu. Izšķirošo “pendeli” Burkinafaso izlasei realizēja Izmaila Uedraogo. Burkinafaso vadībā varēja izvirzīties, kad pēc Sidnija Obisas pārkāpuma uz pretinieku vārtiem tika nozīmēts 11 metru soda sitiens. Tiesa, Bertrāna Traores sistā bumba atsitās pret vārtu pārliktni un “pendele” palika nerealizēta.

Traore tomēr savu kļūdu atdarīja un 28.minūtē panāca 1:0, pārspējot izgājienā tālu izgājušo gaboniešu vārtsargu Žanu Noelu Amonomi. Trīs minūtes pirms pirmā puslaika beigām pēc Ārona Bupendzas sitiena bumba pabija otros vārtos, taču aizmugures situācijas dēļ rezultāts palika nemainīgs.

Gabonas izlases izredzes atspēlēties mazināja Obisa, kurš otrā puslaika vidū tika pie otrās dzeltenās kartītes un atstāja savu komandu mazākumā. Tomēr kompensācijas laika pirmajā minūtē pēc stūra sitiena Adama Guira ar galvu iesita bumbu savos vārtos un ļāva Gabonai panākt papildlaiku. 101.minūtē bumba nonāca Gabonas vārtos, taču vēl viena aizmugures situācija liedza Burkinafaso atgūt vadību. Papildlaikā komandas vārtus neguva un pirmā ceturtdaļfināliste tika noskaidrota 11 metru sitienu sērijā.

Pirmos trīs sitienus abas izlases izpildīja nekļūdīgi, bet ceturtajā piegājienā Bupendzas “pendeli” atvairīja Erve Kofī un Saidu Simpore sita pāri pārliktnim. Nākamie trīs katru komandu izpildītie sitieni savu mērķi atkal sasniedza, kamēr astotajā sērijā gabonietis Jannis N’Žakutu sita krietni pāri vārtiem, bet Abdula Tapsobas sisto bumbu atsita Amonome. Turpinājumā Loids Paluns sita garām “cietoksnim”, turpretī Uedraogo sita nekļūdīgi un ieveda savu komandu ceturtdaļfinālā.

Vēl Tunisijas futbola izlase, spītējot Covid-19 uzliesmojumam, svētdien sasniedza ceturtdaļfinālu. Astotdaļfinālā Tunisija ar 1:0 (0:0) pārspēja Nigēriju. Covid-19 gadījumu dēļ tunisiešiem nevarēja palīdzēt vairāki spēlētāji un  komandas galvenais treneris Mondhers Kebaiers. Vienīgie vārti tika gūti 47.minūtē, kad Jusefs Msekni izpildīja tālu un spēcīgu sitienu pa zemi, Nigērijas vārtsargam Madukam skarot bumbu, bet ne pietiekami, lai tā nenonāktu mērķī.

Msekni veicināja arī to, ka Tunisija no 66.minūtes spēlēja ar viena futbolista pārspēku. Alekss Ivobi pēc laukumā pavadītām septiņām minūtēm tika noraidīts, jo izklupienā iespēra pretiniekam pa potīti. Tunisijas pretinieces ceturtdaļfinālā būs Burkinafaso, kas dienas pirmajā mačā pēcspēles sitienu sērijā uzveica Gabonu.

Vēl astotdaļfinālos būs šādi pāri: Senegāla-Kaboverde, Mali-Ekvatoriālā Gvineja, Gvineja-Gambija, Kamerūna-Komoras, Kotdivuāra-Ēģipte, Maroka-Malāvija. Finālturnīrā piedalās 24 izlases, kas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām komandām katrā. Izslēgšanas turnīrā iekļuva katras apakšgrupas divas labākās komandas, kā arī četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Āfrikas Futbola konfederācija (CAF) ir lēmusi, ka Covid-19 izplatības dēļ tiks ierobežots līdzjutēju skaits stadionos. Mājinieces Kamerūnas mačus var apmeklēt līdz 80 procentiem skatītāju no stadiona ietilpības, kamēr pārējos mačus – ne vairāk kā 60 procenti no stadiona ietilpības.

Āfrikas Nāciju kausa izcīņa (Āfrikas čempionāts) notiek Kamerūnā no 9.janvāra līdz 6.februārim. Meistarsacīkstēm bija jānotiek pagājušā gada vasarā, bet tās tika pārceltas uz šo ziemu un saglabājušas savu nosaukumu “2021 Africa Cup of Nations”. 2019.gada Ēģiptē notikušajā finālturnīrā uzvarēja Alžīrija, kas titula mačā ar 1:0 pārspēja Senegālu.