Dairis prāto – NBA sapnis vai Eirolīgas komforts?

Dairis Bertāns, sportazinas.com

Latvijas basketbols kļūst par arvien pieprasītāku preci Nacionālajā basketbola asociācijā () – par to varējām pārliecināties ceturtdienas rītā pēc mūsu laika, kad starptautiska līmeņa “bombu” tviterī nometa šīs nodarbes karognesējs, ESPN apskatnieks Adrians Vodžnarovskis – Ņūorleānas “Pelicans” nopietni apsver savam sastāvam piesaistīt latviešu snaiperi Dairi Bertānu! Jau ceturtais latvietis šosezon NBA skan visnotaļ iespaidīgi un prestiži, tomēr – kam un pats svarīgākais, vai pašam Dairim tas šobrīd ir nepieciešams?

29 gadus vecais rūjienietis šosezon Eirolīgā nav izcēlies ar iespaidīgu punktu ražu, vidēji katrā mačā gūstot 6,4 punktus, taču ar savu galveno uzdevumu – tālmetienu realizāciju – Dairis ticis galā spīdoši, jo grozā krituši 53,6% no viņa izpildītajiem trejačiem, kas ir labākais rādītājs visā Eirolīgā.

Latvijas līdzjutējiem, iespējams, vērojot valstsvienības spēles par vecāko no brāļiem Bertāniem ir radies citādāks priekšstats, jo izlases sastāvā aizsargs apstākļu spiests ar bumbu spēlē daudz biežāk, pašam veidojot metienu iespējas pēc dribla, kā arī nereti vadot komandas saspēli.

Milānas “AX Armani Exchange Olimpia” klubā Bertāna loma ir specifiskāka, jo latvietis teju “ekskluzīvi” pilda speciālista pienākumus – izpilda tikai metienus pēc aizsegiem un kombinācijām, neuzņemoties galvenā uzbrukumu bīdītāja pienākumus. To dara citi, kā, piemēram, rezultatīvais Maiks Džeimss un arī citi NBA gaisu apostījuši – Nemanja Nedovičs, Mindaugs Kuzminsks un nesen piesaistītais snaiperis Džeimss Nanalijs.

Rodas jautājums – kāpēc “Pelicans” būtu nepieciešami Bertāna pakalpojumi? Šajā sakarā jāizceļ, ka Ņūorlēanas klubam šī sezona jau ir pilnībā norakstīta. “Pelikāni” reāli vairs necīnās par vietu “play-off” (raksta tapšanās brīdī bilance 27-36, 13. vieta rietumos), bet kluba lielākā zvaigzne Entonijs Deiviss jau labu laiku iepriekš informējis par savu vēlmi spēlēt citā vienībā, sezonas atlikušo daļu vienkārši “atsēžot”, bez degsmes epizodiski arī uzspēlējot kādu maču un gaidot vasaru, kad atkal varēs atsākties sarunas par viņa aizmainīšanu.

Bertāna piesaiste būtu pirmais paveiktais darbiņš jaunajam “Pelicans” (pagaidu) ģenerālmenedžerim Denijam Ferijam, kurš šajā amatā aizstāja desmit sezonas nostrādājušo un Deivisa sāgas krustugunīs nokļuvušo Delu Dempsu. Paspekulējot, pieļaujams, ka Daira “atrašanā” noteikti par labu nākusi brāļa Dāvja arvien pieaugošā atpazīstamība NBA laukumos, joprojām spēcīgā Kristapa Porziņģa ietekme uz visu latvisko šajā līgā, kā arī Luka Dončičs – tieši slovēņu brīnumbērns šosezon aizvēris mutes visiem Eirolīgas skeptiķiem, pierādot, ka arī Eiropas prestižākajā klubu turnīrā ir savi dārgakmeņi, kas var izrādīties noderīgi NBA.

Pafantazējot tālāk, skaidrs, ka Daira loma, visticamāk, neatšķirtos no tās, ko viņš šobrīd pilda Milānā, jo arī Ņūorleānā aizsargu pozīcijās netrūkst augsta līmeņa meistaru – Drū Holidejs, Ītvons Mūrs, tāpat arī Elfrids Pejtons, kurš gan šobrīd ir savainots. Tomēr pēc šiem vīriem cīņa par minūtēm laukumā ir visai atklāta, un Daira kvalitātes pašreizējā NBA ir ļoti noderīgas, tāpēc var itin droši apgalvot, ka Bertāns arī pasaules spēcīgākajā līgā nepazustu.

Cits jautājums ir, ko “Pelicans” var mūsu letiņam piedāvāt? Nedz Dairis, nedz viņu pārstāvošais aģents Artūrs Kalnītis šajā biznesā nav pirmo dienu un diez vai piekristu, tā teikt, tikai “ponta” pēc noslēgt līgumu ar NBA klubu uz atlikušajām ~20 pamatturnīra spēlēm bez nekādām garantijām par iespējām pārstāvēt šo (vai citu) komandu arī pēc šīs sezonas.

Jāņem vērā, ka, tuvojoties sezonas izskaņai, “play-off” kandidātes uz galvenajām cīņām pastiprinās ar brīvajiem aģentiem, kamēr “autsaideres” piesaista jaunus spēlētājus būtībā tikai, lai “izvilktu” turnīru līdz galam. Bez Eiropā spēlējošajiem NBA klubu rindas bieži vien papildina arī Ķīnā sezonas noslēgušie, kuri tādējādi tiek pie kārtējās iespējas sevi apliecināt NBA līmenī.

Tā ir normāla un ierasta prakse, un šajā sakarā netrūkst gadījumu, kad komandas sastāva aprises, sākoties nākamajai sezonai, krasi atšķiras no tām, kādas tās bija iepriekšējās sezonas izskaņā. Dairim esot latvietim, mēs, protams, šo procesu tagad uztversim daudz emocionālāk.

Citiem vārdiem sakot, šiem spēlētājiem jāapzinās riski, parakstot līgumus ar NBA klubiem. Daudziem varbūt pietiek ar maģiskās abreviatūras ierakstīšanu CV, bet noteikti ne Dairim, jo Eiropas pamešana varētu arī upurēt iespēju atgriezties atpakaļ tik augstā līmenī gadījumā, ja karjera Ziemeļamerikā neizdodas.

Tāpat ar šosezon atlikušajām spēlēm, kas “Pelicans” vienībai būtībā neko vairs nenozīmē, noteikti nebūs pietiekami, lai Dairis pagūtu iejusties sev svešajā NBA vidē ne tikai laukumā, bet arī ārpus tā, kas arī, visticamāk, ietekmētu viņa iespējas demonstrēt savas labākās kvalitātes. Ne mazāk svarīgs arī finansiālais apstāklis – kaut oficiālas informācijas par to nav, no drošiem avotiem zināms, ka Dairis Milānā sezonā saņem atalgojumu, kas krietni pārsniedz pusmiljona eiro robežu. Vai NBA var piedāvāt kaut ko tikpat vilinošu (pēc nodokļiem)? Iespējams, taču ne krietni vairāk, kā arī var droši apgalvot, ka dāsnās atlaides “Armani” produkcijai ASV noteikti nebūs pieejamas.

Arī gadi nestāv uz vietas, un Dairis septembrī atzīmēs savu 30. dzimšanas dienu. Tomēr, spriežot pēc gadu gaitā pārstāvētajiem klubiem un kopējās spēles kvalitātes, Bertāns šķietami vēl tikai ir ceļā uz savas karjeras “pīķi”. Vai tas tiks sasniegts tieši NBA? Vēlētos uz to cerēt, taču tikai pareizajos apstākļos un ar apziņu un pilnīgu pārliecību, ka ir pieņemts pareizais lēmums.

Atcerēsimies, ka vēl pērnā gada decembra sākumā medijos parādījās informācija, ka cits Latvijas izlases līderis Jānis Strēlnieks esot noraidījis Sanantonio “Spurs” līguma piedāvājumu. Kādus apstākļus piedāvāja slavenais Teksasas klubs un vai tie tiešām bija tik nepieņemami, lai atteiktos no iespējas uzspēlēt kopā ar Dāvi Bertānu? To, visticamāk, zina tikai situācijai ļoti tuvu stāvoši cilvēki, bet šis gadījums tikai apstiprina vienu lietu – arī Eirolīga spēj nodrošināt visaugstākās prasības un vēlmes, tāpēc Jānim nebija iemesla pa galvu pa kaklu gāzties uz Ameriku un cīnīties par minūtēm laukumā.

Iespējams, par labu Daira debijai NBA šosezon spēlē apstāklis, ka basketbola sabiedrībā arī pavīdējušas runas par aizsarga problēmām ar gūžu. Tās nav tik nopietnas, lai liegtu spēlēt, taču to ir nepieciešams savest kārtībā, lai pēc tam nerastos nopietnākas problēmas. Un došanās uz NBA dotu papildus laiku – ja Eiropā viņš būtu aizņemts līdz maija vidum noteikti, iespējams, arī jūnijam, ja Milāna sasniegtu finālu, tad “pelikānos” sezona noslēgtos jau aprīļa sākumā.

Latviešu pašapziņas ceļsanai – ar vismaz četriem NBA spēlētājiem, neskaitot ASV, protams, šobrīd var lepoties tikai Kanāda (11 spēlētāji), Francija (deviņi), Austrālija (astoņi), Spānija (septiņi), Vācija (seši), Horvātija, Serbija un Turcija (pa pieciem).

NBA jaunumi.Dairis uz NBA?

Gepostet von 11TV am Donnerstag, 28. Februar 2019

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par