Dāvis Bertāns Vašingtonā – iespēja tikt pie lielajiem miljoniem

Dāvis Bertāns, sportazinas.com
Foto: NBA.com

Vēl nesen daudzus basketbola fanus pārsteidza ziņa, ka Nacionālās basketbola asociācijas () klubs Sanantonio “Spurs” aizmainījis 26 gadus veco latviešu uzbrucēju Dāvi Bertānu uz Vašingtonas “Wizards”.

Šāds solis sperts, lai “Spurs” varētu atbrīvot vietu algu griestos un parakstīt līgumu ar spēka uzbrucēju Markusu Morisu un Rodiona Kuruca pērnās sezonas komandas biedru Bruklinas “Nets” rindās Demāru Kerolu. Apskatnieki šādu “Spurs” soli sākotnēji vērtēja kā gudru apiešanos ar naudas līdzekļiem, papildinot sastāvu ar pieredzes bagātiem basketbolistiem, tomēr Moriss, jau pēc Bertāna nonākšanas Vašingtonā, pēkšņi no došanās uz Teksasu atteicās, parakstot līgumu ar Ņujorkas “Knicks”.

Vai “Spurs” aizmainītu Bertānu, ja zinātu, ka kārotais Moriss viņus “uzmetīs”? Skaidru atbildi uz šo jautājumu no “Spurs” vadības nedzirdēsim, bet latviešu snaipera nonākšana citā komandā nebūtu iespējama, ja Sanantonio tik ļoti nevēlētos Morisu.

Dāvim ir spēkā līgums uz vienu sezonu par septiņiem miljoniem ASV dolāru (6,2 miljoni eiro), kas nozīmē, ka nākamajā vasarā viņš kļūs par neierobežoti brīvo aģentu un varēs pats izvēlēties, kurp doties.

Lai arī “Wizards” pēdējos gados bieži apgrozījusies “play-off”, nākamās sezonas kontekstā tā netiek pieskaitīta pie potenciālajām izslēgšanas spēļu dalībniecēm pat “vājajā” Austrumu konferencē. Ko sagaidīt no komandas, kāda būs Bertāna loma 2019./20. gada sezonas “burvju” sastāvā, un vai spēlēšana Vašingtonā patiesībā var būt izdevīga?

“Wizards” kā stabila Austrumu konferences vērtība

“Wizards” nosaukums klubu rotā kopš 1997. gada. Iepriekš komandu sauca par “Bullets”, zem kura vārda arī izcīnīts vienīgais tituls frančīzes vēsturē (1978.). Vašingtonas komanda ir īpaša ar to, ka tur savus pavisam pēdējos divus gadus NBA nospēlēja Maikls Džordans. Tiesa, ne tuvu savā pīķa formā – viņš bija atgriezies 2001. gadā, 38 gadu vecumā un pēc trīs gadu pauzes. Toties iespaidu atstāja – abās sezonās vidēji guva 20+ punktus. Tas tika darīts ar mērķi, lai paceltu komandas, kura daļēji Džordanam piederēja, vērtību un palīdzētu uzlabot sportiskos rezultātus. Mērķi gan neizdevās izpildīt, jo abās sezonās “play-off” turnīrs gāja secen.

Pēc Džordana aiziešanas komanda gadu pavadīja kā viena no vājākajām līgā, taču uzreiz pēc tam četras sezonas pēc kārtas iekļuva izslēgšanas spēlēs, kur trīs reizes pēc kārtas izstājās pirmajā kārtā, pretīm esot Lebronam Džeimsam un Klīvlendas “Cavaliers”.

Pagāja piecas sezonas, līdz “burvji” atgriezās “play-off” un pēdējos gados par komandu varēja teikt tā – stabila Austrumu konferences vērtība, bet vienmēr kaut kas pietrūkst, lai varētu cīnīties par augstākajiem mērķiem. Par to liecina arī rezultāti – pēdējo sešu sezonu laikā astotniekā iekļūts četrreiz, bet otrajā kārtā spēlēts tikai reizi.

Pulss klubā

Džons Vols, Sportazinas.com
foto: The Washington Post via Getty Images

Pēdējo gadu sasniegtie rezultāti gan var radīt maldīgu iespaidu par komandas patieso stāvokli šobrīd. Proti, viens no tās līderiem 29 gadus vecais Džons Vols, kuram ir spēkā iespaidīgs supermaksimālais līgums uz četrām sezonām par 170 miljoniem dolāru (152 miljoni eiro), nākamajā sezonā, visticamāk, laukumā nemaz nedosies.

Vola “stāsts”, šķiet, varētu būt galvenais attīstības klupšanas akmens. Jaunais kontrakts stājās spēkā šajā sezonā, kur viņš paspēja aizvadīt vien 32 spēles. Janvāra beigās viņam tika veikta pēdas kaula operācija, pēc kuras viņam bez basketbola nāktos iztikt vismaz pusgadu, taču tas vēl nebija ļaunākais. Viņš guva jaunu savainojumu, kad pēc kritiena savās mājās pārrāva kreisās kājas Ahilleja cīpslu…

Tas nozīmēja, ka bez basketbola būs jāiztiek nevis pusgadu, bet gadu vai pat ilgāk. Arī gadu iepriekš labi atalgotajam saspēles vadītājam sezona noslēdzās priekšlaicīgi, bet kopumā aizvadīta tikai 41 spēle. Tāpat rodas jautājums – kādā līmenī viņš atgriezīsies pēc tik nopietnas traumas kāda ir pārrauta Ahileja cīpsla.

Nav šaubu – pie labākās veselības Vols ir lielisks, potenciālais 20 punktu +10 piespēļu drauds ik vakaru un īpaši duetā ar Bredliju Bīlu, kurš aizvadītajā sezonā bija labākais punktu guvējs komandā ar vidēji gūtiem 25,6. Tomēr reālā situācija ir tāda, kāda tā ir – ar ierobežotām iespējām parakstīt augstas klases brīvos aģentus, kā arī aizmainīt Volu. Sākot no pagājušās sezonas, kad viņš algas čekā saņēma 38,2 miljonus dolāru (34,1 miljons eiro), summa katru gadu par aptuveni trīs miljoniem pieaug, virsotni sasniedzot 2022./23. g. sezonā. Piedevām viņa līgumā ir 15% “trade kicker” jeb aizmainīšanas gadījumā komandai, kas viņu iegūst, ir jāizmaksā bonuss 15% apmērā no sezonas algas.

Iepriekš līdzīgas problēmas sagādāja Oto Portera līgums, kas tika noslēgts 2017. gada vasarā uz četrām sezonām par kopējo summu 106,5 miljoniem dolāru. Tiesa, ar to gan “Wizards” tobrīd vēl pagaidu ģenerālmenedžeris Tomijs Šepards veiksmīgi ticis galā, kad uzbrucēju aizmainīja uz Čikāgas “Bulls”, pretī saņemot Bobiju Portisu un Džabari Pārkeru un 2023. gada aizsargātu drafta pirmās kārtas izvēli. Portiss un Pārkers kā brīvie aģenti nu pievienojušies citām komandām, atbrīvojot arī vietu algu griestos.

Taču zvaigznēs nav arī iekalta Bīla palikšana klubā. Viņam vēl ir spēkā divi līguma gadi par 55,8 miljoniem (49,9 miljoni eiro), bet līdz 26. jūlijam viņam var piedāvāt laicīgu tā pagarināšanu, parakstot trīs gadu vienošanos par 111 miljoniem (99,2 miljoni eiro). Kā apgalvo vairāki situācijai tuvu stāvoši avoti, rezultatīvais aizsargs vēl nav devis skaidrus mājienus, ka noteikti vēlas panākt jaunu vienošanos.

Uz ko būvēt?

Bīls kopā ar Braienu, foto: nba.com

Bet 26 gadus vecā Bīla ambīcijas var tikai pieaugt – viņš ir savā karjeras labākajā posmā un vēlas cīnīties par tituliem, taču šis modelis (pagaidām?) to nevar piedāvāt. Arī ar Volu ierindā. “Wizards” vadība ir devusi mājienu Bīlam, ka tā nekavējoties piedāvās maksimālo līgumu, bet kluba GM par šo situāciju izteicās tā: “Neesmu jutis, ka Bredlijs gribētu doties prom. Viņš ir tas spēlētājs, ap kuru būvēsim komandu.” Ja šis scenārijs nepiepildās, no kā lai būvē komandu?

Sastāvā ir pāris jaunie puiši, kā arī veterāni. Lielas cerības tiek liktas uz melnādaino japāni Rui Hačimuru, kurš šovasar tika nodraftēts ar devīto numuru, un iepriekš spēlēja NCAA čempionātā “Gonzaga” sastāvā. 21 gadu vecais uzbrucējs ir atlētisks un spēj realizēt metienus arī no distances, bet aizvadītajā NBA Vasaras līgas turnīrā iekļuva otrajā simboliskajā izlasē. Cerīgs sākums.

Tiek pareģots, ka spēles laiku Hačimura dalīs tieši ar Bertānu. Plānots sezonas sākumā vairāk uzticēties latvietim, dodot iespēju doties starta pieciniekā, bet Hačimura spēlēs iesaistīsies no soliņa. Hačimuras sniegums debijas sezonā var tieši ietekmēt Bertāna minūtes un lomu komandā.

Tāpat pagājušajā sezonā sevi labi pierādīja centrs Tomass Braients – vidēji laukumā pavadītajās 20,8 minūtēs viņa kontā gūti 10,5 punkti un izcīnītas 6,3 atlēkušās bumbas. Un viņam tikai pēc nepilna mēneša būs 22, bet kluba vadība jau izteikusies, ka ar Braientu saista lielas cerības nākotnē. Sastāvā ir arī nepilnus 20 gadus vecais uzbrucējs Trojs Brauns un no Losandželosas “Lakers” iegūtie 211 cm garais Mo Vāgners (22 gadi) un “saspēlnieks” Īzaks Bonga (19 gadi).

Taču “Wizards” “jaunais sākums” nemaz nav nekāda medusmaize. Nevienam no šiem spēlētājiem neparedz superzvaigžņu nākotni, bet gan solīda līmeņa spēlētāju potenciālu. Bet līga ir mainījusies un jaunajā lietu kārtībā uz panākumiem var cerēt tikai tad, ja sastāvā ir vismaz divas zvaigznes. Toronto “Raptors” gan būtu jāskata kā izņēmums.

Labas atsauksmes par Dāvi

Kad publiski parādījās ziņas, ka Bertāns nonācis Vašingtonā, savu viedokli par šo darījumu pauda arī vairāki eksperti. “Dāvis trijos gados NBA sevi ir pierādījis kā lielisku tālmetienu izpildītāju, par ko liecina tālmetienu realizācija pagājušajā sezonā – 42,9%. Šis ir lielisks darījums “Wizards”, jo komandai ļoti bija nepieciešams izteikts snaiperis,” latvieti raksturo apskatnieks Mets Levins.

“The Athletic” apskatnieks Freds Kacs uzskata: “Bertāns ir lielisks no tālās distances, bet nevar nepieminēt, ka viņš automātiski var izmest arī no neticamiem leņķiem laukuma stūros – tās ir vietas, kur viņš gaidāmajā sezonā uzturēsies krietni biežāk nekā spēlējot “Spurs” rindās.” Viņš turpina: “Bertāns realizēja 60 procentus no tālmetieniem, kuri tika izdarīti no stūriem. Nopietni… Jo šos pašus 60 procentus Džons Vols realizēja tikai ar metieniem no groza apakšas un dankiem… Karjeras laikā Bertāns no stūriem metis ar 53 procentu precizitāti – viņš ir mašīna.”

Savukārt “Wizards” GM Šepards Dāvja pievienošanos komentēja šādi: “Situācija, kas parādījās ar Bertānu, bija iespēja pievienot komandai lielisku spēlētāju, kurš atbilst visam, ko vēlamies redzēt basketbolistā. Mūsu mērķis ir pievienot komandai lieliskus puišus, kurus ir viegli trenēt. Viņš ir ļoti atzīstams spēlētājs, lielisks snaiperis, pārliecināts par saviem spēkiem un ar lieliskām cīnītāja īpašībām.”

Tāpat Šepards žurnālistiem sacīja, ka ticējis Bertāna spējām jau kopš pirmās dienas, kad ieraudzīja viņu 16 gadu vecumā kādā no jauniešu turnīriem Kauņā.

Tikmēr “The Ringer” dibinātājs un basketbola apskatnieks Bils Simonss izcēlās ar vēl spilgtāku salīdzinājumu latviešu basketbolista virzienā: “Sanantonio atteicās no līgas labākā tālmetienu izpildītāja, kurš nekad nemet garām grozam. Bertāns “Spurs” bija kā vegāns starp gaļēdājiem,” ar to domādams, ka komandā lielākā daļa spēlētāju regulāri neizpildīja tālmetienus, kamēr Bertāns dzīvo pēc principa “live and die for three”.

Daudzi NBA eksperti analizējuši “Spurs” spēli un sapratuši, ka vienības galvenajam trenerim Gregam Popovičam nepatīk spēlēt “mūsdienu basketbolu”, kurā dominē ļoti daudz izpildītu trīspunktu metienu, bet tieši trejaču lādēšana pēdējos gados tik ļoti ir pietrūkusi “Wizards” vienībai.

Gads jāizmanto savtīgiem nolūkiem

Kā jau iepriekš minēts, Dāvis nākamajā vasarā kļūs par neierobežoti brīvo aģentu, tāpēc gads ASV galvaspilsētā viņam varētu būt pat izdevīgs – daudz lielāka loma un iespēja sevi apliecināt. Jo komanda noteikti nav pieskaitāma pie favorītiem, kas varētu dot lielāku rīcības brīvību “latviešu lāzeram”. Piemērs nav tālu jāmeklē – kopš Vola izkrišanas, lielāku lomu uzņēmās čehs Tomašs Satoranskis, kurš šovasar nopelnīja trīs gadu līgumu par 30 miljoniem dolāru (26,8 miljoni eiro) ar “Bulls”. Statistika nebija pārdabiska (8,9 punkti, piecas rezultatīvas piespēles un 3,5 atlēkušās bumbas), bet vērtību “uzsita”.

Taču pastāv arī riski – “burvji” jau ļoti laicīgi atvadās no cerībām uz “play-off”, bet vienības galvenais treneris Skots Brūkss iespēlē jaunos spēlētājus un Bertānam atvēl mazāk mīnušu, jo pastāv iespēja viņu tāpat zaudēt par velti pēc sezonas beigām, ja viņš izvēlas aiziet kur citur.

Dāvis gan vienmēr ir teicis – nauda viņam neesot galvenais, vienlaikus norādot, ka basketbols ir iespēja nodrošināt ģimeni pat vairākās paaudzēs. Zinot arī viņa aģentu Artūru Kalnīti, šis jautājums noteikti ir apspriests. Šī var būt “izlaušanās” sezona, lai pēc tam ne tikai iekasētu lielāku algas čeku, bet nostiprinātu savu reputāciju līgā un, iespējams, iegūt jaunu vērtību NBA treneru acīs. Proti, ka Dāvis ir ne tikai lielisks lomas spēlētājs, kurš lieliski iederās treneru veidotajās sistēmās, bet arī pats var būt viens no galvenajiem vilcējiem. Ir pamats cerēt, ka tas ir iespējams, jo atcerēsimies, ka viņš to apliecināja, jau spēlējot Eiropā.

Saprotams arī, ka būs ļoti sarežģīti turpināt realizēt tālmetienus ar 40+ procentu precizitāti, jo šogad noteikti iespēju būs vairāk, taču ja izdotos ievērojami nesamaziināt šo rādītāju – Dāvis ir zirgā un pavisam noteikti sevi varētu pieskaitīt pie līgas “varenākajiem” snaiperiem.

Iepriekš nopelnītie 14 miljoni divos gados nu ir uz spēles – jau toreiz vairāku apskatnieku domas vai latvietis ir tādas naudas vērts dalījās. Dažs labs eksperts Latvijā pat uzskatīja, ka “Spurs” ir teju vienīgā komanda NBA, kurā viņš ar savu spēles stilu iederētos. Laiks parādījis, ka meistarība puisim no Rūjienas ir gana augsta. Iespējams, tieši neaizejot no Sanantonio, Dāvis nevarētu pārbaudīt savus patiesos limitus. Vai tā būs? Atbildes sniegs jau nākamā sezona.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par