Depajam un Hālandam “hat-trick” savu izlašu graujošos panākumos

08/09/2021 09:35
Memfiss Depajs

Memfiss Depajs un Erlings Hālands de otrdien guva pa trim vārtiem 2022.gada Pasaules kausa kvalifikācijas cikla spēlēs, palīdzēdami Nīderlandes un Norvēģijas futbola izlasēm izcīnīt uzvaras. Nīderlandieši Johana Kruifa vārdā nosauktajā stadionā ar 6:1 (3:0) uzvarēja Turciju.

Jau spēles pirmajā minūtē pēc Depaja piespēles Deivijs Klāsens izkārtoja sev sitienu no tuvas distances, kas bija precīzs. 16.minūtē pēc atjautīgas Klāsena piespēles bumbu soda laukumā saņēma Depajs, kurš ar spēcīgu sitienu panāca 2:0. Spēles 38.minūtē Depajs realizēja 11 metru soda sitienu, bet sešas minūtes vēlāk viesu problēmas pastiprināja aizsarga Čaglara Sejindzi nopelnītā sarkanā kartīte. Mača 54.minūtē pēc centrējuma soda laukumā Stēvens Berghuiss ar galvu pāradresēja bumbu pie vārtiem, kur to mērķī ievirzīja Depajs, Nīderlandes uzbrucējam nokārtojot sev “hat-trick”.  Mača 80.minūtē savus pirmos vārtus Nīderlandes izlasē guva Hūss Tils, bet pamatlaika beigās ar sitienu no aptuveni 12 metriem 6:0 panāca Donjels Malens. Kompensācijas laika otrajā minūtē Dzengizs Inders vienus vārtus atguva, taču turkiem tas bija vājš mierinājums. Turcijas izlase piedzīvoja savu lielāko zaudējumu kopš 1990.gada 17.oktobra, kad 1992.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas mačā ar 0:5 kapitulēja Īrijai.

Citā šīs grupas spēlē Norvēģija mājās ar 5:1 (3:1) uzveica Gibraltāru.  Mača 23.minūtē norvēģus vadībā izvirzīja Kristians Tūrstveds, bet septiņas minūtes vēlāk Hālands saņēma bumbu soda laukumā un no aptuveni astoņiem metriem netraucēts panāca 2:0. Mača 39.minūtē viņš vēlreiz palika nepieskatīts, kas ļāva palielināt Norvēģijas izlases pārsvaru, bet līdz puslaika beigām Rīss Stiče vienus vārtus atguva. Spēles 59.minūtē ātru uzbrukumu ar spēcīgu un precīzu sitienu no tuvas distances noslēdza Aleksanders Serlets, bet punktu Norvēģijas izlases uzvarai pielika Hālands , kurš kompensācijas laika pirmajā minūtē sita nekļūdīgi no vārtsarga laukuma robežas. Jau ziņots, ka vēl šajā apakšgrupā Podgoricā vietējās Melnkalnes izlases un Latvijas mačs noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu 0:0 (0:0).

G apakšgrupā pēc sešām spēlēm pa 13 punktiem ir Nīderlandei un Norvēģijai, 11 punktus guvusi Turcija, astoņi punkti ir Melnkalnei, pieci Latvijai, bet Gibraltārs joprojām ir bešā. Citviet Pasaules kausa glabātāja Francija savu līdzjutēju priekšā ar rezultātu 2:0 (1:0) uzvarēja Somiju. Abus vārtus Francijas izlasei guva Antuāns Grīzmans. Otrā šīs grupas spēlē Bosnija un Hercegovina mājās nespēja uzveikt Kazahstānu, duelim noslēdzoties neizšķirti 2:2 (0:0). Bosniešiem vārtus guva Miralems Pjaničs un Luka Menalo, bet viesiem izcēlās Islambeks Kuats un Baktijors Zainutdinovs, kurš kompensācijas laika piektajā minūtē izrāva neizšķirtu 2:2.

D apakšgrupā līdere ar 12 punktiem sešās spēlēs ir Francija, pa pieciem punktiem ir četrus un piecus mačus aizvadījušajām Somijai un Ukrainai, bet pa trim punktiem ir Bosnijai un Hercegovinai un Kazahstānai, kurām aiz muguras attiecīgi četri un pieci dueļi. Savukārt Dānija Pasaules kausa atlases ciklā sasniegusi vārtu bilanci 22:0, otrdien mājās ar 5:0 (3:0) uzvarot Izraēlu.  Dāņiem vārtus guva Jusufs Pulsens, Simons Kjērs, Andreass Skovs Olsens, Tomass Delanijs un Andreass Kornēliuss. Dānijai šajā ciklā vārtus guvuši 16 dažādi futbolisti. Citā šīs grupas spēlē Skotija viesos ar rezultātu 1:0 (1:0) uzvarēja Austriju. Skotiem vārtus guva Lindons Daikss. Grupas apakšgala komandu duelī Fēru salas mājās ar 2:1 (0:0) uzveica Moldovu. Fēru salu futbolistiem precīzi vārtos sita Klēmints Olsens un Heini Vatnsdāls, bet Moldovai goda vārtus guva Nikolae Milinceanu.

F grupā pārliecinošā vadībā ar 18 punktiem sešās spēlēs ir Dānija, tālāk ar 11 punktiem seko Skotija, desmit punktus guvusi Izraēla, septiņi punkti ir Austrijai, četri Fēru salu izlasei, bet viens – Moldovai. Uzvaru svinēja arī Horvātija, kas mājās ar 3:0 (1:0) bija pārāka pār Slovēniju. 2018.gada Pasaules kausa finālistiem horvātiem vārtus guva Marko Livaja, Mario Pašaličs un Nikola Vlašičs. Šajā grupā arī uzvara Krievijai, kas mājās ar 2:0 (1:0) uzvarēja Maltu, vārtus gūstot Fjodoram Smolovam un Zeļimhanam Bakajevam. Tāpat panākums Slovākijai, kas savā laukumā ar 2:0 (0:0) pieveica Kipru, kuru otrajā puslaikā sarūgtināja Ivans Šrancs un Martins Koscelnīks.

H apakšgrupā pa 13 punktiem sešās spēlēs ir Horvātijai un Krievijai, deviņus punktus guvusi Slovākija, septiņus Slovēnija, bet pa četriem ir Maltai un Kiprai. Citviet, sakrāto brīdinājumu dēļ nespēlējot Krištianu Ronaldu, Portugāle viesos ar rezultātu 3:0 (2:0) uzvarēja Azerbaidžānu. Portugālei vārtus guva Bernārdu Silva, Andrē Silva un Djogu Žota. Otrā šīs grupas spēlē Īrija mājās izrāva neizšķirtu 1:1 (0:1) pret Serbiju. Viesus ātri vadībā izvirzīja Sergejs Milinkovičs-Savičs, bet trīs minūtes pirms pamatlaika beigām Nikola Milenkovičs ieraidīja bumbu savos vārtos.  A grupā pirmo vietu ar 13 punktiem piecās spēlēs ieņem Portugāle, 11 punkti ir Serbijai, sešus punktus četrās cīņās guvusi Luksemburga, divi punkti ir Īrijai, bet viens – Azerbaidžānai.

Eiropas zonā izlases sadalītas desmit apakšgrupās – piecās pa piecām izlasēm un piecās pa sešām izlasēm. Pasaules kausa finālturnīram kvalificēsies desmit grupu uzvarētājas, bet “play-off” kārtā piedalīsies desmit otro vietu ieguvējas un divas labākās UEFA Nāciju līgas komandas, kas apakšgrupās būs ārpus labāko divnieka. Izslēgšanas turnīrā 12 izlases tiks sadalītas trīs “play-off” zaros, kur 2022.gada martā tiks noskaidrotas vēl trīs finālturnīra dalībnieces. 2022.gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Katarā, un karsto laika apstākļu dēļ turnīrs tiks izspēlēts ziemā no 21.novembra līdz 18.decembrim. 2022.gadā Katarā notiks pēdējais Pasaules kausa finālturnīrs, kurā piedalīsies 32 komandas. 2026.gada turnīrā, kuru uzņems Kanāda, Meksika un ASV, piedalīsies 48 izlases.