Desmit spilgtākie Jūliusa Šuplera nospiedumi Latvijas hokejā

26/10/2018 11:30
Nokopēts

Latvijas hokeja un Rīgas “Dinamo” kontekstā slovāki asociējas ar divām personām, snaiperi Marselu Hosu un treneri Jūliusu Šupleru. Rādās, ka abas atjaunotā “Dinamo” nesenās panākuma atslēgas hokejam metušas mieru.

Hosa pagājušajā sezonā mocījās ar traumām un 45 Slovākijas čempionāta spēlēs guva 27 punktus, vasarā tā arī nesagaidīja jaunus piedāvājumus. Savukārt Šuplers komandtiltiņu pameta veselības problēmu dēļ, pēc zaudējuma HK “Kurbads” Kontinentālās kausa izcīņas otrās kārtas izšķirošajā mačā. Tādējādi savu pēdējo maču pie Ukrainas hokeja komandas stūres un, visdrīzāk vispār kā treneris viņš aizvadīja tieši Rīgā.

Šajā rakstā apskatīsim tos desmit notikumus, kuri atmiņā palikuši visspilgtāk no rūķa piedzīvojumiem.

  1. Rīgas “Dinamo” ragavas aizvilka vistālāk

Nekāds lielais hokeja stratēģis Šuplers nebija, bet viņš pielietoja savas metodes, kuras ļoti labi strādāja Rīgas “Dinamo” izpildījumā. Jūlis Rīgā pirmo reizi sāka strādāt pēc neveiksmīgas debitēšanas Krievijas komandas Jaroslavļas “Lokomotiv” galvenā trenera amatā. Pēcāk caur Minsku divas sezonas Šuplers pavadīja “Rīga 2000” galvena trenera postenī, kur palīgos bija nākamais Rīgas “Dinamo” ģenerālmenedžeris Normunds Sējējs. Divus gadus ne pārāk veiksmīgi Jūlis darbojās ar Slovākijas hokeja izlasi.

2008. gadā zvans no Sējēja ar aicinājumu veidot Kontinentālās hokeja līgas (KHL) komandu. Pirmās trīs sezonas Rīgas “Dinamo” komandai bija visveiksmīgākās kluba jaunajā vēsturē, jo visās tika sasniegti izslēgšanas mači, bet pēdējos divos gados pārvarēta pirmā kārta. Pussezona Maskavas CSKA galvenā trenera amatā, klubu līmenī bija augstākais punkts, pēc tam viens gads Slovākijā, čempionāts asistenta lomā uz valstsvienības komandtiltiņa un pusotra sezona Ukrainā. Vēlam Jūlim veselību, bet trenera darbs profesionālos klubos saviem gadiem vairs jau nav atbilstošs.

2. Palīdzēja nobriest savos amatos Normundam Sējējam un Artim Ābolam

Šuplers ar Sējēju roku rokā gāja cauri visām hokeja alejām – esot trenera amatos, veidojot komandas sastāvu un citos spēles procesos. Darba gaitā abiem izveidojās arī ciešas draudzības saites, ne velti, uz Sējēja 50 gadu jubileju bija atbraucis arī Jūlis. Tandēms sapasēja ļoti veiksmīgi, kur bieži vien noteikumus vairāk diktēja Šuplers, vismaz spēlētāju izvēlē.

Ābolam izveidojās veiksme neveiksmē, gatavojoties cīnīties par vietu Rīgas “Dinamo” sastāva debijas sezonā, uzbrucējs satraumējās. Šuplers tolaik vēl kā spēlētājam, piedāvāja asistenta darbu, kam Ābols deva piekrišanu. Trīs sezonas slovāku treneru kolektīvā – Šuplers un Miroslavs Miklošovičs, jaunais speciālists iemācījās, kā strādāt trenerim. Kādā no intervijām Ābols minēja, ka viena no lietām, ko aizguvis no Šuplera: “Dažreiz ir jāiekož mēlē, tad vēlāk tās bitītes nesīs medu”. Pašreizējais Rīgas “Dinamo” asistents ielika spēcīgu pamatu pie slovāku treneru tandēma.

Ābols ar uzkrāto pieredzi skatās galvenā trenera amata virzienā.
Foto: Romualds Vambuts

  1. Deva iespēju norakstītajiem vai nevajadzīgajiem

Lai gan Šuplers rezultāta veidošanā vairāk uzticējās leģionāriem, kas ir pavisam normāla parādība, treneris deva arī iespēju un izaudzināja vairākus latviešu hokejistus. Vadzi no sienas palīdzēja izvilkt jaunajiem spēlētājiem Kristapam Sotniekam un Oskaram Cibuļskim, bet par līderiem “Dinamo” kreklā izauga Lauris Dārziņš, Miķelis Rēdlihs un Jānis Sprukts. Šie puikas auga pie Jūla jau “Rīga 2000” laikos, arī Kaspars Daugaviņš pie slovāka ielika savus karjeras pamatpostulātus.

No “Rīga 2000” lielajā komandā iespēja tika dota veterāniem Aigaram Ciprusam un Ģirtam Ankipānam. Pašreizējais “Dinamo” galvenais treneris un ģenerālmenedžeris bija piespēļu pastnieks Hosam, kas ilglaicīgi veidoja ražīgu tandēmu. Tagadējais HK “Rīga” galvenais treneris Cipruss pie Šuplera “Dinamo” kreklā nospēlēja tikai vienu sezonu (32 spēles).

  1. Trenerim vajadzēja savus tautiešus

Slovāku īpatsvars “Dinamo” iezīmējas jau kopš pirmās sezonas, kad komandas rindās spēlēja snaiperis Hosa un izdzisušais Ronalds Petrovickis. Sezonu vēlāk Roberts Petrovickis izskatījās veselīgāks par savu brāli, Jurajs Mikušs nespēja panest KHL vecumu, bet Tomāšs Surovijs bija otrs rezultatīvākais slovāks, attieksmes ziņā pirmais. Daudzi smēja par Hosu, kurš vārtus guva tikai no viena punkta un aizsardzībā haltūrēja, šie novērojumu nav tālu no patiesības, bet slovāka vārtu guvumi nesa “Dinamo” panākumus.

Dažreiz Šuplers hokejistus spītīgi skatījās tālākos dārziņos, nevis savā pagalmā. Uzticības garantu pie Šuplera nenopelnīja vairāki hokejisti, piemēram, Juris Štāls, Krišjānis Rēdlihs, Roberts Bukarts un Viktors Bļinovs.

  1. Bez spēcīga rokasspiediena

Jūlim ar neverbālo sasveicināšanos noteikti viss ir kārtībā, bet komandas vadīšanā slovāks neizcēlās ar labām spējām. Vairākuma izspēli Šuplers uzticēja pašiem hokejistiem, kas zīmējās atkarībā no spēlētāju autoritātes un pieredzes. Slovāks ar darbiem apliecināja, ka ar psiholoģiju vai numeroloģijas zinātni var novest komandu pozitīvā gultnē. Treneris teicami pārzināja fiziskās sagatavotības metodiku, tajā pašā laikā apšaubāmas bija viņa spējas vadīt komandu spēles gaitā. Jūļa loma bija “auklīte” – netraucēt padotajiem darīt savu darbu, bet pieskatīt, lai nesataisa lielus sūdus. No mēsliem pirmajā sezonā treneris izvilka Marku Hartiganu un Metu Elisonu, kurus pēc piedzeršanās un nepiedienīgas uzvedības viesnīcā “Kosmoss” no komandas gribēja izmest Viesturs Koziols.

  1. Neveiksmīgās replikas

Slovāks nebūt nebija tik labs orators, kā Bobs Hārtlijs vai citi amata brāļi, bet savu galdu Jūlis bieži nokopa uz emocijām. Kādam krievu medijam pēc spēles Čeļabinskā slovāks sacīja: “Pie mums katrs, kas pārslido laukumu ar nūju rokās, jau ir hokejists.” Iespējams, ka šis citāts tika mazliet pārveidots vai izvilkts no konteksta, jo krievu mediji bieži izmet tādas blusas. Tomēr savus spēlētājus publiskajā telpā slovāks vairāk cēla, nekā nopēla, dažbrīd izmantojot pārlieku emocionālus citātus.

  1. Znaroks negrib sadzert ar Šupleru

Visās trīs sezonās Šuplers savu komandu ieveda izslēgšanas spēļu maratonā, bet 2011. gads bija īpašs ne tikai ar to, ka noslēdza slovāka ēru “Dinamo” komandā, bet arī saliešana Znarokam.

2011. gada 26. februārī pēc trim aizvadītām izslēgšanas spēlēm pirmajā kārtā, rīdzinieki sērijā ar 2:1 bija vadībā pret Znaroka vadīto Maskavas “Dinamo”. Pēc pirmās spēles Rīgā Šuplers pēcspēles preses konferencē gribēja ieliet ūdeni pretinieku komandas trenerim, kurš pilnībā noraidīja šo pieklājības žestu. Beigās izveidojās diezgan amizants skats.

  1. Datorspeciālists un numerologs

Slovākam trenera darbā palīdzēja mūsdienu modernās tehnoloģijas, proti, spēlētāju slodzes noteikšanas mērītājs un numerologs Jaroslavs Baco no Prāgas. Viņš pēc spēlētāju dzimšanas datiem pat izveidojot spēlētāju maiņas, turklāt nekad nekļūdoties. “Man ir īpaša programma, un varu izlasīt visu, kas attiecas uz cilvēku. Ievadu datus datorā un iegūstu pilnu ainu,” krievu medijā “Sport-Ekspress” citēts slovāku speciālists. Piemēram, Hārtlijs šos datus iegūst, izmantojot anketas, bet Šupleram bija sava metodiskā analīze.

  1. Gada rīdzinieks

Par “Gada rīdzinieku 2010” tika atzīts Rīgas “Dinamo” galvenais treneris, kurš savu balvu saņēma vien četrus mēnešus pēc oficiālā paziņojuma. Saspringtais darba grafiks trenerim bija ierobežojis laikus saņemt balvu, bet 2011. gada 16. februārī pirms spēles pret Ufas “Salavat Julajev”, Rīgas mērs Jūlim pasniedza balvu. Tādējādi tika uzsvērts visas Rīgas “Dinamo” komandas ieguldījums pilsētas vārda popularizēšanā un pozitīva Latvijas galvaspilsētas tēla veidošanā.

  1. Baltā zirga mugurā

Pirms savas pēdējās sezonas pie “Dinamo” stūres, zaudēto derību ar Sandi Ozoliņu dēļ Šuplers devās izjādē ar baltu zirgu pa Rīgas ielām. Tērpies jātnieka kostīmā, Šuplers izjādi sāka pie Kongresu nama, kur viņu ar ovācijām pavadīja vairāki desmiti hokeja kluba līdzjutēju. Uzrāpies zirga mugurā, viņš veica nelielu loku pa parku un tālāk pa Strēlnieku ielu devās “Arēna Rīga” virzienā, kur norisinās Rīgas “Dinamo” līdzjutēju svētki.

Šuplers jāja baltā zirga mugurā, jo tāda bija zaudēto derību likme ar Sandi Ozoliņu. Abi saderēja, vai komanda spēs pārvarēt Gagarina kausa izslēgšanas spēļu pirmo kārtu. Rīgas “Dinamo” pavasarī negaidīti, pārspēja par favorītiem uzskatīto Sanktpēterburgas SKA, līdz ar to Šuplers derībās zaudēja.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām