Divi papildlaiki un drāma Ķīnā – Spānija atspēlējas pret Austrāliju un iekļūst PK finālā

13/09/2019 13:28

Spānijas basketbola izlase piektdien pusfināla spēlē Ķīnā notiekošajā Pasaules kausā (PK) tikai otrajā papildlaikā spēja “salauzt” pretiniekus, iesoļojot finālā.

Spānijas izlase pusfinālā ar rezultātu 95:88 (22:21, 10:16, 19:18, 20:16, 9:9, 15:8) otrajā pagarinājumā pārspēja Austrālijas izlasi, kuru vada latviešu izcelsmes speciālists Andrejs Lēmanis.

Rezultatīvākais Spānijas izlasē bija Marks Gasols, kurš izcēlās ar 33 punktiem, sešām atlēkušajām bumbām un četrām rezultatīvām piespēlēm. Viņa komandas biedrs Rikijs Rubio izcēlās ar 19 punktiem, septiņām bumbām zem groziem un 12 rezultatīvām piespēlēm. Tikmēr Serhio Ļuļs iemeta četrus no desmit tālmetieniem, kopumā iekrājot 17 punktus un sešas rezultatīvas piespēles.

Austrālijas izlasē 34 punktus guva Petijs Milzs, bet Niks Kejs pievienoja 16 punktus un 11 atlēkušās bumbas. Endrū Bogota rēķinā 12 punkti un deviņas bumbas zem groziem.

Spēli aktīvāk iesāka spāņi, kuri pirmajās četrās minūtēs jau bija realizējuši trīs tālmetienus, tomēr austrālieši drīz vien sasparojās un realizēja divus “trejačus”, panākot 12:11. Brīdi vēlāk Gasols bija precīzs uz soda līnijas, izvirzot Spāniju vadībā ar rezultātu 15:12. Austrālieši turpmākajās divās minūtēs izpildīja vēl četrus tālmetienus, tomēr neviens no tiem nebija precīzs.

Nedaudz vairāk nekā minūti līdz pirmās ceturtdaļas beigām Metjū Dellavedova iemeta tālmetienu, bet spāņi otrā laukuma pusē atbildēja ar precīzu pustālo metienu, rezultātam kļūstot neizšķirtam 19:19. Savukārt Ļuļa precīzais tālmetiens pēdējās sekundēs, vadībā atkal izvirzīja Spāniju (22:19).

Otrās ceturtdaļas sākumā abas komandas vairākkārt neprecīzi uzbruka grozam, bet mača turpinājumā Milzs bija precīzs, panākot 30:24 Austrālijas labā. Austrālijas izlase otrajā ceturtdaļā demonstrēja lielisku aizsardzības spēli, jo sešās minūtēs tika ielaisti vien seši punkti, kamēr Milza tālmetiens mača 18.minūtē uz rezultāta tablo jau vēstīja 37:30 par labu austrāliešiem. Atlikušajā laikā abas komandas vēl vairākas reizes grozam uzbruka no tālienes, tomēr neprecīzi, 20 minūtēm noslēdzoties ar rezultātu 37:32 par labu Austrālijai.

Otro puslaiku Villijis Ernangomess iesāka ar mēģinājumu no trīspunktu līnijas, tomēr neveiksmīgi, bet brīdi vēlāk viņa kļūdu laboja Gasols, panākot 37:40. Turpinājumā Ārons Beinss un Milzs ar savu aktivitāti panāca 45:37, bet pēc gandrīz četrām nospēlētām minūtēm, Rūdijs Fernandezs pārkāpa noteikumus pret Milzu, kurš izpildīja tālmetienu. Austrālietis spēja realizēt tikai vienu “sodiņu”, bet nākamajos divos uzbrukumos viņa komandas biedri atdūrās spāņu blokā.

Nedaudz mazāk nekā četras minūtes līdz ceturtdaļas beigām austrālieši jau bija atrāvušies par desmit punktiem (50:40), bet Ļuļa tālmetiens deficītu samazināja līdz pieciem punktiem (47:52). Pēdējās sekundes bija pārkāpumiem bagātas, bet pēc 30 minūtēm vadībā ar rezultātu 55:51 bija Austrālija.

Pēdējā ceturtdaļā pēc sīvas cīņas zem groza pie bumbas tika Boguts, kurš ar bumbas triecienu grozā no augšas panāca 59:53. Līdz ceturtdaļas vidum Gasols izcēlās no tālienes, kā arī precīzi uzbruka caurgājienā, bet viņa komandas biedru Pau Ribasa un Ļuļa precīzie metieni deficītu samazināja līdz viena gūta groza attālumam (65:67).

Brīdi vēlāk Milzs, izpildot tālmetienu, nopelnīja sodu, līdz ar to viņam bija iespēja izpildīt trīs “sodiņus”, kas šoreiz padevās precīzi, bet Rubio īsi pēc tam izpildīja precīzu metienu, samazinot starpību līdz -3. Pusotru minūti līdz beigām Gasols panāca 69:70, bet Fernandesa aktīvā spēle aizsardzībā piespieda kļūdīties Milzu, spāņiem 28 sekundes līdz beigām iegūstot iespēju uzbrukt.

Uzbrukums noslēdzās ar neprecīzu metienu, bet cīņā par atlēkušo bumbu noteikumus pārkāpa Boguts, līdz ar to spāņi izpildīja divus soda metienus, Gasolam realizējot abus (71:70). Lēmanis uzreiz pēc tam paņēma minūtes pārtraukumu, pēc kura sodu pret sevi nopelnīja Milzs, viņam iemetot tikai vienu “sodiņu”. Rubio pēc neprecīzā otrā soda metiena ieguva bumbu – spēris pāris soļus, viņš izpildīja metienu no laukuma centra, bet bumba noripoja pa stīpu, pamatlaikam noslēdzoties neizšķirti 71:71.

Papildlaikā Spāniju uzvarai pretim veda Gasols, kurš ātri vien guva piecus punktus, bet Milzs brīdi vēlāk atbildēja ar tālmetienu, panākot 74:76. Nepilnas trīs minūtes līdz pirmā papildlaika beigām Džo Inglss nopelnīja iespēju izpildīt divus “sodiņus”, kas vēlāk arī izlīdzināja rezultātu (78:78).

Pēdējās 30 sekundēs austrālieši vairākkārt uzbruka grozam un pēc tam arī spēja izcīnīt atlēkušās bumbas, bet spāņi, mēģinādami apturēt vienu no pēdējiem uzbrukumiem, nospēlēja ar kāju, līdz ar to teju vai viss atlikušais spēles laiks bija Austrālijas izlases rīcībā. Milzs nopelnīja sodu un vēlāk arī realizēja abus metienus, bet spāņi pārpalikušajās sekundēs nerealizēja tālmetienu, spēlei nonākot pie otrā papildlaika. Tajā Ļuļa realizēja divus tālmetienus, bet kopumā Spānija trijās minūtēs veica atrāvienu 11:5.

Atlikušajās minūtēs spāņi savu precizitāti nezaudēja, bet Austrālijas izlase saskārās ar grūtībām metienu realizācijā, kas ļāva Spānijai svinēt uzvaru ar rezultātu 95:88.

Zīmīgi, ka abas komandas saspringtu maču aizvadījušas jau iepriekš, kad 2016.gada Riodežaneiro Olimpiādē cīņā par bronzu uzvaru ar rezultātu 89:88 uzvaru izcīnīja Spānija.

Otrā pusfināla duelī plkst.15 pēc Latvijas laika tiksies Argentīnas un Francijas izlases, kuras ceturtdaļfinālā parūpējās par negaidītiem rezultātiem. Argentīnieši ceturtdaļfinālā ar 97:87 pārspēja Serbijas izlasi, bet Francija ar rezultātu 89:79 šokēja ASV valstsvienību.

Sestdien Serbija un Čehija aizvadīs spēli par piekto vietu, bet ASV mačā par septīto pozīciju centīsies pārspēt turnīra sensāciju Poliju, kas iepriekšējo un vienīgo reizi pasaules čempionātā spēlēja 1967.gadā, kad pēc diviem grupu turnīriem ieņēma piekto vietu.

Tikmēr Čehija kā neatkarīga valsts Pasaules kausā spēlē pirmo reizi. Čehoslovākija pagājušajā gadsimtā četros pasaules čempionātos četras reizes bija pirmajā desmitniekā, taču tolaik turnīrā bija krietni mazāka konkurence.

Līdz ar tuvojošos fināla spēli zināms, ka 2020.gada Olimpiādei kvalificējušās Nigērija, ASV, Argentīna, Irāna, Spānija, Francija, Austrālija un Japāna. Tikmēr vēl 16 valstis piedalīsies olimpiskās kvalifikācijas turnīrā, tostarp būs arī Lietuva, Polija un Čehija, pēdējām divām parūpējoties par negaidītiem rezultātiem PK Ķīnā.

Šī ir pirmā Pasaules kausa izcīņa, kurā piedalās 32 izlases. Visas komandas bija sadalītas astoņās grupās pa četrām izlasēm, kuras aizvadīja viena apļa turnīru, pēc kura katras grupas divas labākās valstsvienības turpināja cīņu par medaļām.

Iepriekšējā Pasaules kausa izcīņā, kas notika 2014.gadā, uzvaru otro turnīru pēc kārtas izcīnīja ASV izlase.

Pasaules kausa finālturnīrs notiek astoņās dažādās Ķīnas pilsētās.