Dzīve Latvijas basketbolā – jauns prezidents, vecā pieeja

28/05/2020 21:55
Nokopēts
Raimonds Vējonis, www.sportazinas.com

Kopš Latvijas Basketbola savienības (LBS) kongresa 21. janvārī, kad par jauno organizācijas prezidentu tika ievēlēts bijušais valsts prezidents Raimonds Vējonis, pagājuši četri mēneši. Saprotams, ka Covid-19 izraisītā krīze mainījusi daudzu indivīdu un organizāciju plānus un arī LBS nav izņēmums, bet tomēr – ko Vējonis un LBS ir paspējuši izdarīt šajā laikā? Vērtējums raksta turpinājumā.

Ar “pagaidu” ģenerālsekretāru un bez vadošajiem darbiniekiem

Dienu pirms kongresa līdzšinējais un ilggadējais ģenerālsekretārs Edgars Šneps paziņoja: “Neskatoties uz to, kā noslēgsies gaidāmās vēlēšanas, aprunājoties ar sev tuviem cilvēkiem, esmu pieņēmis lēmumu, ka vairs ilgstoši neieņemšu ģenerālsekretāra amatu. Uzskatu, ka šajā amatā ir nepieciešamas jaunas sejas un enerģija.” Ko viņš bija domājis ar vārdus “ilgstoši”, ej nu sazini.

Patīsim atpakaļ notikumus. Uz LBS prezidenta krēslu bez Vējoņa vēl kandidēja Anete Jēkabsone – Žogota un Kaspars Cipruss, kurš savu kandidatūru “negaidīti” atsauca vien kongresā. Viņš savu lēmumu pamatoja ar to, ka nespēj iesaistīties politiskajās cīņās. Te gan jāpiebilst – kuluāros (skaidri) runā, ka šī shēma bija rūpīgi izplānota. Proti, Cipruss atsauc savu kandidatūru, viņa atbalstītāji pāriet Vējoņa pusē, bet Ciprusam par to EŠ un GŠ (izdomājiet paši, kas tie par personāžiem) piesolīja ģenerālsekretāra amatu. Tāpēc arī “negaidīti”. Tomēr laiks iet, bet norunātās rokādes nav notikušas. Pagaidām.

Ja ģenerālsekretāra amatā mums šobrīd atrodas “pagaidu” vietas izpildītājs, tad abu nacionālo pieaugušo izlasēm šobrīd ģenerālmenedžeru nav – Gunta Baško atrodas dekrētā (apsveicam ar ģimenes pieaugumu!), bet iepriekš pēc neveiksmīga EČ kvalifikācijas turnīra sākuma pats no amata atkāpās Artūrs Štālbergs. Tāpat no 1. jūnija LBS sastāvā vairs neredzēsim Latvijas Basketbola līgu (LBL) direktoru Edgaru Bērziņu, kurš uzrakstījis atlūgumu. No tā izriet, ka ģenerālsekretārs mums ir pagaidu, izlasēm nav savu vadītāju un arī līgu vadītāja mums nav. Vai Eiropas piektajai izlasei (pēdējā EČ Latvija taču ieņēma piekto vietu, ar ko LBS lepojas!) pienākas būt bez vadības?

Saprotams, ka pandēmijas laikā, iespējams, “nedeg” kādu ilgtermiņa lēmumu pieņemšana, ņemot vērā ekonomiskās situācijas neprognozējamību, bet tomēr… Ja runājam par vīriešu izlasi, tad plašas diskusijas izsauca galvenā trenera Roberta Štelmahera lēmumi par kandidātu loku. Loģiski, ka visus pāris dienās nepārbaudīsi, bet vai vasara nebūtu tas laiks, kad varētu pārbaudīt tos, kurus neizdevās? Runa ir par Spānijas otrās līgas spēlētājiem un citiem, kas pelna maizi solīda, uz Latvijas un Igaunijas līgas fona, līmeņa līgās Eiropā. Ar šo jautājumu būtu jānodarbojas ģenerālmenedžerim, kura nav…

Starp citu, tagad jau šo rindu autora rīcībā ir informācija, ka pēc podkāsta “Sporta Bulvāris” (pilnu epizodi, kur tiek daudz runāts par LBS darbu varat skatīties raksta beigās) LBS izveidoja čatu ar izlases spēlētājiem, kurā paziņoja, ka vasarā katru nedēļu izlasei būs treniņi! Iepriekš tas tika paziņots vien pāris spēlētājiem, bet pārējiem bija klusums. Jautājums – kāpēc kaut kas tiek darīts vien tad, kad tiek saņemta konkrēta kritika??

Turpinot par Šnepu. Ja LBS un it īpaši Šnepa atruna, kāpēc nenotiek viņa aiziešana, ir krīze, tad šo rindu autors atļausies tam nepiekrist – tieši “miera” apstākļos, kad nekas notiek, būtu visvieglāk un efektīvāk nodarboties ar jauna ģenerālsekretāra meklēšanu. Arī Vējoni “ievest” basketbolā šobrīd ir vispateicīgākais laiks, jo lielu satricinājumu nav un mierīgi un bez spiediena būtu loģiski viņu apmācīt vai iepazīstināt ar šo druvu. Vadīt LBS nav fanot par savas dzimtās pilsētas klubu. Jo ātrāk to Vējonis sapratīs, jo labāk visiem būs!

Vējonis – solīja daudz, bet tagad kļuvis neredzams

Visu cieņu Vējoņa kungam, bet šobrīd izskatās, ka viņš īsti vēl nav sapratis, kādā vilku barā ir nonācis. Arī šo rindu autors apzinās, ka četri mēneši nav četri gadi, kad var kārtīgi izvērtēt padarīto, tomēr savās priekšvēlēšanu uzrunās Vējonis uzsvēra, ka gatavs ķerties pie darba uzreiz! Kā runā tramvaju pieturās, Vējonis iepazīšanās dienā interesējies par LBS budžetu. Noskaidrojis, cik ir savākts un cik vēl vajag, viņš saķēris galvu, sakot: “Kur mēs atlikušo dabūsim?”

Arī publiski jaunais LBS vadītājs nekur nav parādījies. Vienīgais, ko viņš ir sniedzis, divas, iespējams, izdomātas intervijas basket.lv mājas lapā, kur vairāk bija lasāmi standarta teikumi, nevis reāls situācijas novērtējums (viņa ieskatā) un darba plāns, kas tika solīts.

Viens no priekšvēlēšanu solījumiem – cieši sadarboties ar reģioniem un uzklausīt viņu problēmas un idejas. Lai arī pirmais solis ceļā uz to ir paveikts, proti, izveidota Reģionu komisija, tomēr praksē tik labi ar šī solījuma pildīšanu nevedās. Jau pagājušajā vasarā LBS apstiprināja izmaiņas jeb atgriešanos pie vecā izspēles formāta LJBL (jaunatnes līga), proti, “labākais pret labāko” principu nomainot pret “ekonomisko”, pret ko iebilst liela daļa sportu skolu (ap 30), kas nosūtījušas LBS oficiālu vēstuli ar lūgumu palikt pie esošā.

Tāpat ir izveidotas reģionu jauniešu izlases un kausa izcīņa. Ja kausa izcīņa ir labu laiku apspriests temats, tad reģionu izlases ideju gan var atrast cita kandidāta programmā. Starp citu, kausa izcīņu ilgstoši bloķējuši “VEF Rīga” un “Ventspils”, jo tie neredzējuši jēgu no šīm spēlēm. Vismaz tā runā pirtīs…

Protams, ka var saprast LBS domu gājienu, jo LJBL budžets ir stipri ierobežots un iespēju atbalstīt sporta skolas nav, tomēr… Ja pret vecās sistēmas atgriešanu iestājas liels skaits skolu, vai tiešām nebūtu jāaizdomājas? Vai tiešām ekonomiskie principi ņems virsroku pār sportiskajiem? Šo jautājumu neuzdod vien Roberts Ūdris, bet arī sporta skolu pārstāvji… Šobrīd notiek diskusijas par izspēles kārtību, nevis sistēmas kā tādas maiņu, jo katrs strādā pa savam vēl aizvien. Daudz vērtīgāk būtu visiem apsēsties pie galda (protams, ar Vējoņa iniciatīvu!) un izrunāt – ko mēs visi kopā varam darīt labāk? Tad arī izspēles formāts būs otršķirīgs.

U20 un U18 puišu izlases ir izkritušas uz B divīziju. Nav teikts, ka viena vai otra izspēles kārtība būs panaceja jauniešu izlašu panākumiem, kas, kā izrādās, vairāk nav nemaz tik svarīgi, jo, redz, ir talantīgākas paaudzes un mazāk talantīgas, tomēr vēl gadu iepriekš, kad visas jauniešu izlases piedalījās augstākās divīzijas sacensībās, LBS ar Šnepu priekšgalā sita pie krūtim, cik labi ir strādāts! Tādi dubultie standarti iznāk. Un nelielai piebildei – LJBL nodaļā šobrīd strādā labi ja divi darbinieki…

Paturpinot par Vējoni, runa nav par personīgo patiku vai nepatiku. Pieminēsim arī Vējoņa (nu jau vēsturisko) izgājienu TV ekrānos “TTT Rīga” spēles ietvaros, kad Raimonds teica, ka Zane aizvadīja labu maču (divi punkti) un apsveica pat vārda dienā. Viss jau būtu labi, bet “TTT Rīga” neviena Zane nespēlē…

Ja pirms stāšanās amatā tika solīta aktīva iesaiste basketbola dzīves procesos, tad šobrīd zinātāji māk teikt, ka arī komisiju un valdes sēdēs viņš aizvien ir vairāk kā skatītājs, nevis ideju ģenerators, kas tika solīts. Laiks vēl ir, bet rodas jautājums – vai kompromisa figūra spēs dod nepieciešamo grūdienu Latvijas basketbola reālai stagnācijai? Jo Vējonis tāda ir. Tāds viņš bija gan kā ministrs, gan valsts prezidents un arī tagad.

Aktivitātes, kas ir atbalstāmas

Nav arī tā, ka pandēmijas laikā LBS neko nedara. Dara. Ir izveidoti podkāsti “Treneru kabinets” un iepriekš “Basketstudija 2+1”, kas ik pa laikam parunā ar kādu (arī bijušo) izlases spēlētāju vai treneri. Tika izveidota arī e-līga jeb turnīri starp klubiem, spēlējot datorspēles.

Nule kā iznācis arī treniņu plāns jauniešu izlasēm, ko var skatīt šeit. Tāpat uzņemti vairāki video ar tehnikas uzlabošanas elementiem, kā arī tādi, kur ir piedāvāti fiziskās attīstības vingrinājumi mājas (āra) apstākļos.

Retorisks jautājums – vai ar to pietiek? Katrs lasītājs var izlemt pats.

Kā dzīvot tālāk? Jāsaņemas!

Pēdējos gados ierasta retorika no LBS vadības ir – “mums nav nauda”. Tad ar šantāžas paņēmieniem tiek mēģināts sagrābt no valsts, kā atzina šī brīža atbildīgais Saeimas deputāts par sportu Sandis Riekstiņš. Taču šobrīd LBS par naudas trūkumu sūdzēties nevar! Pēc šo rindu autora rīcībā esošās informācijas vairāki klubi ir nokārtojuši savas saistības pret LBS, bet pati organizācija šobrīd īsti netērē. Kas šoreiz var būt par attaisnojumu šai nosacītai bezdarbībai?

Minu, ka, visticamāk, Šnepa kungs cerēja, ka neviens viņus krīzes laikā neaiztiks. Kļūdījās. Darbs ir jādara. Un kā jau raksta sākumā minēts, tieši krīze ir tas laiks, kad pārgrupēties, vienoties par attīstību, nākotnes vīziju, u.t.t.

Piedevām var piemest, ka LBS šobrīd nav arī komunikācijas vadītāja. Atminēsimies “Šnepa un Jučmaņa” lietu. Proti, beigās Šnepam tika izteikts rakstisks rājiens par “nepareizu” komunikāciju, kas kaitē basketbola tēlam. Kā saka, no kļūdām neviens nemācās!

Latvijas basketbolā šobrīd noteikti nav pienākusi X-stunda, tomēr saimniecība ir jāsakārto. Vairākas izlases B divīzijā, vietējais čempionāts ar pusotru profesionālu klubu un bariņu igauņu, vīriešu un sieviešu izlases pirmajā EČ kvalifikācijas logā nospēlējušas zem savām spējām. Ja ne šie signāli, tad kam vēl jānotiek, lai beidzot sāktu domāt?

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām